D-Link Covr – jedna sieť WiFi aj pre väčšiu domácnosť

Metodika a výsledky testov

Dvojica routrov/extenderov D-Link zo série Covr má ambíciu pokryť celú vašu domácnosť silným singálom WiFi vďaka riešeniu mesh s použitím dvoch alebo aj viacerých smerovačov. Inštaláciu zvládne aj laik vďaka prepojeniu s mobilnou aplikáciou a podrobnou inštruktážou. Aplikácia taktiež slúži na monitorovanie stavu či kompletný management smerovačov. Osvedčia sa aj v praxi a pre koho sú určené?

Metodika testovania

Cieľom testov je preukázať reálne rýchlosti prenosov medzi routrom a klientom v prostredí panelového domu, nie v laboratórnych podmienkach. To znamená, že v okolí je veľké množstvo iných sietí WiFi.

Testy uploadu a downloadu prebiehajú za použitia aplikácie TamoSoft Throughput Test, kde vyberáme výsledky TCP uploadu a TCP downloadu. Na testovanie boli využité dva notebooky. Konkrétne išlo a dvojicu Lenovo ThinkBook, ktorú sme si nedávno predstavili. Meranie prebehlo vždy dvakrát, čo znamená, že výsledok TCP upload pozostáva z 2 meraní a je ich priemerom.

Rozloženie notebookov bolo nasledovné. Router bol vždy v blízkosti asi 50 cm od PC1/NB1. Pohyblivá bola pozícia druhého PC, ktorý bol najskôr dva metre ďaleko v rovnakej miestnosti a následne bol premiestnený o dve miestnosti ďalej. Signál tak musel prejsť do tretej miestnosti, pričom jednotlivé miestnosti sú oddelené železobetónovými stenami, ale s otvorenými dverami. Otestovaná bola aj konfigurácia s dvomi C1202.a P2502, kedy druhý smerovač/extender bol o dve miestnosti dalej a druhý notebook bol následne pripojený k nemu. Cieľom je ukázať, aký je rozdiel v rýchlosti, keď použijete jeden smerovač a porovnať ho s mesh konfiguráciou.

V dvojmetrovej vzdialenosti


Testy dvojmetrovej vzdialenosti ukazujú pomerne veľký rozdiel medzi C1202 a P2502. Router je 3–4× rýchlejší v uploade aj downloade. Taktiež môžete pozorovať, že pri C1202 je WiFi pripojenie o 20/70 Mb/s pomalšie v porovnaní s pripojením servera cez LAN. Pri extenderi je rozdiel medzi LAN a WiFi 30 Mb/s.


Zo vzdialenosti desať metrov


Test 10 metrovej vzdialenosti medzi serverom a klientom ukazuje viac než polovičný prepad výkonu pri C1202 a o niečo menší u P2502, hlavne pri downloade. Zaujímavosťou je, že C1202 má v 10 metrovej vzdialenosti stále vyššie rýchlosti ako powerline pri 2 metroch.


Mesh s dvomi smerovačmi

Po teste rýchlostí jedného smerovača/extendera sa pozrime, aké zmeny rýchlosti budú pri vzdialenosti 10 metrov pri použití dvoch. Najskôr si ale pre zaujímavosť ukážme, akú rýchlosť viete dosiahnuť pri 2 m s použitím dvoch C1202 a notebookov pripojených cez LAN.


V porovnaní s pripojením k jednému C1202, kde sme namerali 435/520 Mb/s vidíte zlepšenie hlavne uploade s hodnotou 524 máme nárast o 90 Mb/s. Download na druhej strane takmer nenarástol, čiže tu už zrejme dosahujeme maximum prenosovej rýchlosti, akú vie router dosiahnuť.


Hlavné bude ale porovnanie v 10-metrovej vzdialenosti. Server je v tomto prípade vždy pripojený k prvému routru cez LAN a druhý notebook k druhému routru je cez LAN aj WiFi. Pri použití dvoch smerovačov vidíte dvojnásobný nárast výkonu pri WiFi aj LAN konfiguráciách. Zlepšenia sú naprieč všetkými nastaveniami okrem P2502, ktorý ale musel byť posunutý o niečo ďalej ako 10 metrov, nakoľko bolo nutné zmeniť elektrickú zásuvku pre správne fungovanie druhého powerline. Aj tu však platí, že konfigurácia LAN prináša zlepšenia aj na pomerne veľkú vzdialenosť.


Rozdiel v rýchlostiach Mesh

Na záver ešte krátky pohľad na maximálne rýchlosti internetu pri 1 Gb pripojení.


Upload je pri C1202 v konfigurácií LAN aj WiFi takmer rovnaký, no pri downloade je rozdiel takmer 80 Mb/s. P2502 ponúka nižšie, cca polovičné rýchlosti.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Minirecenzia D-Link DWR-933: LTE router do vrecka

Mobilný LTE hotspot sa môže v časoch smartfónov zdať zbytočný, no skúste mať k mobilu pripojených 10 zariadení a zdieľať WiFi povedzme 10 hodín. Väčšina smartfónov takú výdrž v režime hotspostu nemá a pri služobných cestách či pobyte na chate môže byť vybitie telefónu nežiaduce. D-Link preto na trh prichádza s mobilným LTE routrom, ktorý vám vytvorí hotspot pokojne aj na celý pracovný deň. Celý článok „Minirecenzia D-Link DWR-933: LTE router do vrecka“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Firma D-Link je nechvalně proslulá svou nepodporou a nezájmem opravovat chyby a hlavně bezpečnostní díry ve svých firmwarech, zejména u starších, tzv. „nepodporovaných,“ modelů. Týká se to jak routerů, tak zařízení NAS, a každému doporučím přehodnotit volbu produktů této firmy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *