DeepCool PL-D: Nové zdroje ATX 3.0 začínajúce od 49 eur

Zdroje DeepCool PL-D

Pokiaľ ste zdroje ATX 3.0 doteraz vyhodnocovali ako „príliš drahé“, tak DeepCool sa bude uchádzať o zmenu vášho pohľadu na vec. Modelmi z novej série PL-D, v ktorej sú aj výkonnostne slabšie varianty. Tie v kombinácii s 80 Plus Bronze nacenil pomerne nízko a zaobstarať sa dajú už, dá sa povedať, lacno. Je to za cenu nižšej účinnosti (kompromis), ale stále pri zachovaní kľúčových bezpečnostných ochrán.

Na trh prichádzajú nové zdroje DeepCool PL-D s podporou ATX 3.0 (čo všetko to znamená a mení oproti ATX 2.x sa dočítate v tomto tematickom článku), ktoré sú charakteristické nižšou cenou.

Lepšia cenová dostupnosť tu (pri DeepCool PL-D) súvisí predovšetkým s použitím lacnejších súčiastok, s ktorými je dosahovaná účinnosť „iba“ na úrovni požiadaviek 80 Plus Bronze. Vždy (pri veľmi vysokej záťaži, ale naopak aj na úrovni pod 5 %) by mala byť účinnosť aspoň 85 %. Šetrením by nemala byť postihnutá žiadna z bežne používaných ochrán u drahších modelov. A to či sa už jedná o zásah pred preťažením (OPP, OCP), prepätím (OVP) či podpätím (UVP), prehriatím (OTP) a ďalšími nástrahami (SCP, NLO, SIP). S vlastnosťami DeepCool PL-D sa tiež spája, kompletne pevná, neodpojiteľná kabeláž.

Výkonnostné varianty zdrojov DeepCool sú štyri – 550 W (PL550D), 650 W (PL650D), 750 W (PL750D) a 800 W (PL800D). Všetky sú pritom vybavené káblom 12VHPWR na externé napájanie grafických kariet GeForce RTX 4000.

Hlavne PL550D počíta ale prirodzene hlavne s úspornejšími grafickými kartami do RTX 4070 Ti Super. Na kábli bude zrejme vytlačené niečo ako „do 300 W“, hoci konštrukcia samotného kábla je stavaná aj na vyššiu prúdovú záťaž (prierez vodičov DeepCool uvádza na 1,31 mm2 – AWG 16), úzkym hrdlom je tu ale prúdová zaťažiteľnosť 12-voltovej vetvy. Tá je napríklad pre RTX 4090 spôsobilá až u PL800D. Špeciálne, keď sa počíta s tým, že popri takto výkonnej grafickej karte bude aj nadštandardne výkonný procesor (tiež napájaný z 12 V vetvy).

Odporúčané maloobchodné ceny sú 49 eur/cca 1242 Kč (PL550D), 59 eur/1495 Kč (PL650D), 69 eur/1750 Kč (PL750D) a 79 eur/2000 Kč (PL800D). Takého modelov, ktoré sú pre svoju cenu vhodné do nízkorozpočtových zostáv, sú pomerne vzácne.

Nejaký prieskum sme si robili už v čase zháňania zdrojov ATX 3.0 na testy. Vtedy napríklad konkurenčný FSP Hexa 85+ Pro ATX3.0 bol v cenníkoch, ale skladom už nie. A jeho situácia sa medzičasom príliš nezmenila. Lacnejších zdrojov ATX 3.0 s 80 Plus Bronze je pomerne málo a ešte menej takých, čo sú dostupné v obchodoch. Podobná núdza o zásoby DeepCool PL-D by nastať nemala.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Zase se taví 12pinové konektory u GPU: Omyly zastánců i odpůrců

Opět přichází zprávy o roztavených 12pinových napájecích konektorech a poškozených grafikách GeForce – tentokrát jde o stovky případů s adaptéry CableMod – a s tím je tu zpět i debata o tom, zda je 12pin nebezpečný. Bohužel se většinou vede černobílými argumenty, které jsou dost mimo. Pokusíme se na takové omyly upozornit. Problematika je totiž o dost komplikovanější, než jaké pozice jsou v ní obvykle zastávané. Celý článok „Zase se taví 12pinové konektory u GPU: Omyly zastánců i odpůrců“ »

  •  
  •  
  •  

Proč ATX 3.0? Co přináší nová norma zdrojů pro počítače

Aktuálně pro vás zpracováváme sérii testů zdrojů, z níž už jste mohli vidět jako první ilustraci termovizní snímky a měření teploty 12pinových (či chcete-li 12+4pinových) kabelů 12VHPWR. V tomto článku se podíváme na to, co vyrobené zdroje podle tohoto standardu nabízejí. Kvalitní zdroje z minulosti mohou sloužit dlouho v několika PC po sobě, kvůli čemu ve specifikaci ATX 3.0 tedy stojí za to, abyste přešli na tuto novinku? Celý článok „Proč ATX 3.0? Co přináší nová norma zdrojů pro počítače“ »

  •  
  •  
  •  

12VHPWR končí, místo něj bude 12V-2×6. Je to ale spíš rebrand

Nvidia s grafikami GeForce RTX 3000 vymyslela použití nového napájecího konektoru s 12 piny místo klasických 8pinových konektorů PCIe, který později nechala standardizovat v rámci ATX 3.0 a PCIe 5.0. Tento konektor přenáší větší proudy (a dodá tedy i víc wattů) a obvykle grafice stačí jeden, ale je výrazně subtilnější a jak se ukázalo, náchylnější k problémům. Teď místo něj má nastoupit jiný konektor, ale ve skutečnosti jde jen o malou změnu. Celý článok „12VHPWR končí, místo něj bude 12V-2×6. Je to ale spíš rebrand“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (18) Pridať komentár

  1. PL800D (750) jsou zajimave.
    Pokud se vam je podari sehnat na test, zkuste zaradit takovy test ktery bude merit ucinnost zdroje vcetne ubytku zpusobeneho na kabelazi. A porovnat vysledek se zdrojem „Gold“ s modularni kabelazi. Mam takove tuseni, ze rozdil mezi kaegorii bronze a gold je realne tak maly, ze muze byt prebit spotrebou konektoru. resp. tepelnymi ztratami na konektorech modularni kabelaze.

    BTW: ten velky test zdroju co jste ohlasovali loni na podzim jem minul nebo je stale v priprave ?

    1. Zdroje výhľadovo testovať nedokážeme, nemáme na to vlastnú výbavu.

      „ten velky test zdroju co jste ohlasovali loni na podzim jem minul nebo je stale v priprave?“

      V príprave. Dáta máme už dávno, len to dať dokopy a vyhodnotiť… Január a febuár bol na testy grafických kariet a procesorov časovo náročnejší, než sme predpokladali. Ale teraz, v marci, už tie testy zdrojov konečne začnú vychádzať. 🙂

  2. nvidia 12+4 konektor je kontraproduktivne davat na zdroje pod 750-850W, lebo proste 550W zdroj nemoze dat 600W na tom kabli. Oznacovat to potom ako 300W hranici so zavadzanim spotrebitela, lebo ten si kupi uzasny atx3.0 zdroj a zisti, ze sa mu pri pripojeni jeho 4080 vypne hned ako zapne hru. Cenovo su samozrejme ok, resp su az podozrivo lacne, takze ak pridu do beznej distribucie, nejaky vyskusam. Zatial pre mna aktualne Seasonic Focus GX-850 ATX 3.0

    1. „nvidia 12+4 konektor je kontraproduktivne davat na zdroje pod 750-850W, lebo proste 550W zdroj nemoze dat 600W“

      Jasné, ale potom sú to ešte grafické karty ako RTX 4070, RTX 4070 Ti a RTX 4070 Ti Super…

      „Oznacovat to potom ako 300W hranici so zavadzanim spotrebitela, lebo ten si kupi uzasny atx3.0 zdroj a zisti, ze sa mu pri pripojeni jeho 4080 vypne hned ako zapne hru.“

      Naopak. Spotrebiteľ by na základe toho mal vedieť, že sa má držať úspornejších kariet s TGP do 300 W, ktoré ten 550 W zdroj zvládne, hoci s RTX 4070 Ti spolu s nejakým výkonnejším procesorom to už bude mimo pásmo optimálnej efektivity.

      1. spotrebitel je BFU spotrebitel nic nevie. On sa pozera na ceny a ked je nieco o 20 centov lacnejsie, tak to kupi. Najvacia a najviditelnejsia zmena atx3 zdrojov je pre beznych ludi prave ten konektor a kabel ma davat 600W. Dava ten kabel 550W zdroja 600W? Nedava – zavadzanie zakaznika, po slovensky oyeb. Druha vec je, ze uz davno mal niekto ten konektor zakazat, lebo je spraveny zle. Aj skolkarovi muselo byt jasne, ze ked nahradim 4×8 hrubych kablov s normalnym kontaktom 12 tenkymi kablikmi s debilnym kontaktom, co sa da zasunut aj zle, tak bude pruser. Len inzinieri v nvidia nie.

        1. Čím výrobca zavádza spotrebiteľa, keď na kábel 12VHPWR dá značku 300 W, pokiaľ 600 W ten zdroj nedáva?

          „… s normalnym kontaktom 12 tenkymi kablikmi s debilnym kontaktom…“

          Porovnajte vzájomne celkový prierez silových vodičov konektora 12VHPWR s dvoma 8-pinovými konektormi a možno budete prekvapený. A keď sme pri tom kontakte, tak je vhodné porovnať i to, aké sa pri ktorých konektoroch používajú dutinky, ktoré sú z pohľadu prechodového odporu (zahrievania) kľúčové.

        2. Roob placas nesmysle.
          https://cdn.videocardz.com/1/2022/03/PCIe-Gen5-Power-Cable-4.jpg
          Tohle je norma.
          Pokud si kupujici predstavuje ze kabel na kterem je napsano 300W dodava 600W pak si zaslouzi potize.

          Info z jineho soudku :
          Dnesni komercni produkty dosahly takove urovne, kde napr. horska kola prodavana v USA maji v navodu napsane ze nesou urcena pro pro pouziti na horach nebo podobnem obtiznem terenu. Duvod je prosty, kolo VYPADA jako horske ale rozpadne se pokud jezdite jinak nez pomalu a po rovnem asfaltu.

          Zkratka umet si precist navod je dost dulezite.

          1. „Pokud si kupujici predstavuje ze kabel na kterem je napsano 300W dodava 600W pak si zaslouzi potize.“

            Technicky tie „300 W“ môžu v pohode dávať 600 W/50 A, ale prirodzene nie v 550-watovom zdroji (tam je limit na 12-voltovej vetve). Konštrukčne by sa ale nemali od 600 W káblov v ničom odlišovať. Respektíve, väčšina výrobcov podľa ich slov, používa rovnaké káble a menia sa iba nálepky podľa výkonnostného variantu zdroja. Na slabšie modely sa dávajú nálepky s nižším výkonom, aby sa zamedzilo nestabilite, pokiaľ by sa použila výkonnejšia grafická karta (alebo kombinácia GK s CPU), ktorá by bola nad možnosti 12 V vetvy.

            Najprv som sa tým dal tiež nachytať a uvažoval spôsobom, že kábel s nižším číslom odkazujúcim na zaťažiteľnosť bude na vyššie prúdy horšie dimenzovaný, ale potom keď človek vidí vedľa seba po odstránení nálepky dva identické káble (s rovnakým prierezom vodičov, s rovnakými dutinkami, s rovnakým všetkým…)…

            1. Lubo, myslim ze Roob se zacyklil v momente kdy ma 600W a predstavuje si ze k nemu dostane kabel do grafiky s napisem 600W.
              Nedostane.
              Nejspise tam bude, z duvodu optimalizace nakupu, kabel ktery je dimenzovany na 600W, ano. Ale bude na nem nalepka 150W. Pac je to kabel dodavany k tomu danemu zdroji.

              1. Nálepky so 150 W asi nebudú príliš časté. Tie by dávali zmysel na zdroje ATX 3.0 s veľmi nízkymi výkonmi. A najslabší, ktorý sa už dostal do maloobchodného predaja, bude mať okolo 500 W? (a pri takom už môže byť bezstresne nálepka s 300 W). Ale časom možno pribudnú aj nejaké slabšie zdroje ATX 3.x a konektory 12V-2×6 sa budú používať aj v triede GeForce RTX x060, kde výrobcovia tretích strán väčšinou (a možno vždy?) používajú 6+2-pin PCIe.

              2. ja si nepredstavujem, ze dostanem kabel s akymkolvek napisom. Napis ma nezaujima, kabel nvidia12+4 je na 600W. Ked zo zdroja ale moze ist len 300, tak cez kabel pojde len 300. A to povazujem za zavadzanie zakaznika. Co na tom nechapes. Nieje vseobecne zname a uz vobec nie medzi BFU, ze existuju aj nizsie moznosti vykonu a su v sulade s normou. Ta norma je naprd.

        3. Takže všichni ti výrobci jedou podle notiček Nvidie? Tomu sám nevěříš. 12VHPWR koupíš na Aliexpresu, Wishi, Temu, to už by měla hořet alespoň půlka Číny.

    2. Seasonic Focus GX-850 ATX 3.0 je pekny, bohuzel tam zvitezil marketing nad technikama.
      Dali tam peknou velkou vrtuli a FDB lozisko, ale nastavili vypinani vrtule pod 30% zateze coz je blbe.
      FDB lozisko se nejvice opotrebovava v okamziku rozbehu nebo dobehu, neboli chces vetrak zapnout a nechat tocit, treba na nizkych otackach ale nevypinat. Kdyby to slo alespon vypnout …

      1. mas tam na to velke tlacitko on/off, hned vedla power tlacitka. Ja mam 650W focus plus titanium a este som vrtulu ist nepocul. Neviem ake ma lozisko ale funguje paradne. Ked som ho kupoval, este nikto netusil, ze sa vyrobcovia zblaznia a prinesu 600W grafiky, takze dnes je optimalna prave ta 850tka, ked chces mat zdroj pripraveny na kazdu grafiku na trhu..

        1. Treba to mas na Off tak vrtulka stoji a protoci se jen obcas. Jak muzes videt v mem predchozim komentari, je to ten nejhorsi scenar.

          1. ty tvrdis, ze sa to neda vypnut. Tak som ti odpisal, ze tam na to mas to tlacitko. Teraz neviem, ci ho mas mat on alebo off, to je jedno, prepnes to a uz sa toci aj pri minimalnej zatazi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *