EKWB EK-FB MSI X299 + X360: cez pol kW s VRM pod 60 °C

Ako testujeme

Pre LGA 2066 je vodné chladenie prospešnejšie než pre akúkoľvek inú platformu predtým. Obzvlášť v prípade 18-jadrového Core i9-7980XE. Oproti monobloku full cover od EKWB doplneného o slušný motor a výparník sa zdá ako „slabý“ aj chladič NH-D15. Nielenže vodník otvára možnosti k vyšším frekvenciám, ale takisto citeľne zlepšuje prevádzkové vlastnosti nastavení, ktoré ako-tak udýchavajú i vežovité chladiče.

Slovinci na zvýšené potreby chladenia Skylake-X zareagovali naozaj šikovne, a to niekoľkými vodnými blokmi, ktoré okrem CPU odvádzajú teplo i z cievok a VRM. EKWB nám zaslalo model na základné dosky MSI Gaming M7 ACK a Pro Carbon (AC). Jeho základňa je vyrobená z poniklovanej medi a vrch z akrylátového skla. Čistú váhu má pritom 601 g.

Ako testujeme

Okruh je zostavený zo súpravy X360. Kľúčovými súčasťami sú teda 6 cm hrubý 360-milimetrový radiátor CoolStream XE a pumpa XTOP DDC. Tá je počas testov konštantne zapojená na 12 V. S prietokom hýbeme iba pri ventilátoroch. Všetky testy prebiehajú v dvoch režimoch, a síce s ohľadom na maximálny chladiaci výkon pri 12 V (~ 1625 ot./min) a pri už pomerne tichých 7 V (~ 690 ot./min). Mimochodom, ide o 120mm ventilátory Vardar F3.

V rámci príprav sme hadice naformátovali na 45 cm, prepláchli sme radiátor a nakoniec dôkladne odvzdušnili radiátor i vodný blok. Na zavodnenie používame obyčajnú technickú destilovanú vodu s prímesou proti korózii – EK-CryoFuel.

Testovacia metodika vychádza z článku, kde sme s Core i9 trápili Noctua NH-D15. S tým rozdielom, že teraz už meriame pomocou termočlánku i teplotu kvapaliny. Vďaka tomu vieme napríklad presne ustriehnuť rovnakú počiatočnú teplotu každého z testov. Druhý snímač termočlánku je umiestnený v najteplejšom bode napájacej kaskády na puzdre VRM. Na tomto mieste si dovolíme pripomienku k montáži bloku. Treba si dávať pozor na silu prítlaku. Výraznejší prítlak už začína krútiť dosku, čo zhoršuje kontakt VRM so základňou bloku. Až tak, že niektoré moduly (cez thermalpady) ani nemusia byť v kontakte. Postup inštalácie je inak veľmi jednoduchý – časť nad procesorom sa pod päticou upína tradične štvoricou doťahovacích matičiek. Blok nad napájaním zase napevno priskrutkujete.

   

Už z predošlého testu máme vytvorených niekoľko profilov, s ktorými budeme porovnávať teploty a spotrebu. Tie sú vyladené s ohľadom na čo najvyššiu efektivitu. Okrem podvoltovania továrenských nastavení zvyšujeme frekvenciu plynulo po stovkách megahertzov dvíhaním násobiča (od 42). Vďaka výkonnejšiemu chladeniu tohto vodného riešenia však stačí na stabilný priechod Prime95 i nižší VID, než požadoval chod s D15. V grafoch preto figuruje niekoľko sivých pruhov, typicky so zníženým napätím (LV) na stabilné minimum. Jeden pruh je ale výnimkou, pri 4,5 GHz púšťame do procesora podstatne vyššie napätie, než by na túto frekvenciu stačilo. To z dôvodu, že 4,6 GHz cez naozaj náročné nastavenie P95 (FFT s konštantnými 128 K) a nedelidovaný CPU, neprešlo. Ale pretože sme chceli potrápiť vodníka čo najviac, hľadali sme vrchnú hranicu napätia, pri ktorom ešte nedochádza k throttlovaniu.

Pri meraní spotreby nie je zohľadnený príkon pumpy (17 W) ani ventilátorov. Tie vždy regulujeme externe laboratórnym zdrojom. Priebeh spotreby zaznamenávame počas 11. až 14. minúty behu testov. Za tento čas sa zapíše do databázy 90 vzoriek, z ktorých je do grafov zapísaný priemer. Na meranie používame power meter Extech 380801. Na jednej strane ide o spotrebu celej zostavy, ale v konečnom dôsledku je to na porovnanie rôznych nastavení najpresnejší spôsob. Napríklad kliešťový ampérmeter a meranie priamo na vetve zdroja nereflektuje vyššie/nižšie zahrievanie.

Kontrolovaná je nielen teplota kvapaliny v expanzke, ale takisto teplota vzduchu na vstupe do veterného tunela. Počas testov sa pohybuje v rozmedzí 21 – 21,3 °C. Konfigurácia ventilátorov je s rovnovážnym prúdením štvorice NF-A12S PWM zregulovaných na 5 V (cca 610 ot./min).

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Podvoltovanie a pretaktovanie Ci9-7980XE. Kam až s NH-D15?

Skylake-X je výrazne ohybnejšia generácia high-endových procesorov než tá predošlá. Nielen smerom k nevídanému výkonu, ale i s ohľadom na rozumnejšiu spotrebu. Prejdite si prierezom, kde sledujeme dopad rôznych nastavení CPU na prevádzkové vlastnosti a výkon. Z testov vyšli aj také zaujímavosti ako trebárs tá, o koľko je zostava úspornejšia len vďaka výkonnejšiemu chladiču. Celý článok „Podvoltovanie a pretaktovanie Ci9-7980XE. Kam až s NH-D15?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vyšla Mini-ITX deska pro procesory Skylake-X a vodní blok pro ni

Desky Mini-ITX jsou vynikající, když chcete mít co nejmenší počítač. Původně byly pro úsporná nízkoprofilové PC, ale dnes se používají i pro herní počítače. Malé rozměry se ale mohou hodit i u pracovní stanice, a tak je fajn, že se teď otevírá možnost mít v ITX formátu highendové procesory Intel Skylake-X i s 18 jádry. Bude se totiž dát koupit deska Mini-ITX se socketem LGA 2066 pro tyto procesory. Celý článok „Vyšla Mini-ITX deska pro procesory Skylake-X a vodní blok pro ni“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Teploty a chlazení budou na X299 důležitější než kdy jindy

HWCooling.net si dal za cíl zkoumat hardware s fokusem na provozní vlastnosti, tedy spotřebu, zahřívání komponent a chlazení. V posledních letech se TDP procesorů spíš snižovalo, 65W čipy se staly mainstreamem a věci, o kterých píšeme, byly o trošku míň důležité. Jenže tento týden odhalené extrémní CPU Intelu možná ukazují, že konkurence teď výrobce znovu požene k tomu, aby hardware napínali na okraj možností a bude z toho spíš horko než chladno. Celý článok „Teploty a chlazení budou na X299 důležitější než kdy jindy“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *