Mini chlazení SSD s 20mm ventilátorem
Od doby, kdy se v počítačích lidé snaží o tiché chlazení, platí poučka, že malé ventilátory se sebou nesou hluk a nejsou vhodné. Ale vypadá to, že se na trhu zase začínají ukazovat. Sotva jsme se tu pozastavovali nad deskou Evga s dvěma 30mm větráky na chlazení napájecí kaskády a už je tu další podobná zvláštnost. Vypadá to, že ventilátory se už dostaly i na chladiče SSD v provedení modulu M.2.
SSD do slotu M.2 mají šířku PCB jen 22 mm a málokdo asi čekal, že by se do tohoto rozměru ventilátory dostaly. Ovšem stalo se. Firma Adata, která je výrobcem SSD, minulý týden odhalila chladič pro moduly M.2 jménem XPG Storm, který se trochu podobá referenčním chladičům na grafikách, ale v o hodně menším měřítku. Je tvořen hliníkovým pasivem odpovídajícím šířkou a délkou typickému 80mm modulu M.2, na kterém je ale kryt a dovnitř je nuceně hnán vzduch malým ventilátorem na jednom konci – jeho kruhový nasávací otvor právě připomíná chladiče grafik v malém.
Tento ventilátor by měl vzhledem k půdorysu chladiče (délka 81,5, šířka 24,55, výška 23,1 mm) mít rozměr plastového rámečku je 20 mm × 20 mm, což je svým způsobem obdivuhodné. To už by měla být téměř nejmenší vyráběná velikost ventilátorů pro počítače, i když třeba Sunon má i 17mm typy. Při těchto rozměrech ale obzvlášť platí problém malých ventilátorů. Mají nevyhnutelně nízký průřez, kterým mohou vzduch čerpat, jenže navíc u těchto typů velkou většinu plochy musí zabírat kryt motoru a lopatky jsou velmi krátké. Ventilátor, který Adata používá, má kvůli tomu rychlost rotace závratných 16 500 otáček za minutu (ovšem s tolerancí ± 15 %, takže by někdy teoreticky mohl běžet skoro až na 19 000 RPM).
25 dBA s průtokem vzduchu 1,9 CFM
O jaký přesně typ jde, není jasné, podle webu AnandTech jde o MF20100V1-10000-A99 od Sunonu, který při těchto otáčkách má mít průtok 1,9 CFM (kubických stop za minutu). Ovšem tento větrák má 5V napájení s příkonem 0,106 A, kdežto Adata uvádí 12 V/0,08 A. Je však možné, že je uvnitř nějaká elektronika navíc převádějící napětí z 12 V na 5 V. Adata uvádí, že se chladič dá připojit k molexu zdroje nebo k třípinovému konektoru na desce (třetí vodič pro čtení otáček ale zdá se není použit), což vyžaduje 12 V.
Typ MF20100V1-10000-A99 má podle výrobce údajně mít hlučnost 25 dBA. To není málo, i když při těchto extra vysokých otáčkách se asi dala čekat i horší čísla. Jenže zvuk bude pravděpodobně mít vyšší frekvenci, což bývá nepříjemné a z ostatního hluku počítače může „vyčnívat“. Ventilátory a ložiska sice od éry malých větráčků v minulé dekádě udělaly značné pokroky, vysokorychlostní 20mm větrák ale asi stále bude spíš nepřítel než přítel ticha.
Výměnou za to slibuje Adata, že XPG Storm sníží teploty SSD „minimálně o 25 %“. Díky zajištěnému průvanu skutečně mohou být nižší než s řadou pasivních chladičů, ale otázka samozřejmě je, zda se to výměnou za zvýšenou celkovou hlučnost vyplatí. Při návrhu ale asi hlučnost nebyla prioritou a sledoval se spíš chladící výkon a pak vzhled. Současná móda má raději různé plastové kryty a žebrování schovává pod nimi. Adata XPG Storm tak sice má nevýhodu v hlučnosti, ale zase může nabídnout konfigurovatelné nasvícení pomocí RGB LED (které je třeba připojit kabelem), což obyčejné čistě pasivní chladič nemají.
24 mm na výšku? To niektoré dosky suverénne odstaví od použitia prvého PCI Expressu (často jediného so 16 linkami) na grafiku.