Ještě menší a rychlejší větráčky. 16 500 RPM v chladiči M.2 SSD

Mini chlazení SSD s 20mm ventilátorem

Od doby, kdy se v počítačích lidé snaží o tiché chlazení, platí poučka, že malé ventilátory se sebou nesou hluk a nejsou vhodné. Ale vypadá to, že se na trhu zase začínají ukazovat. Sotva jsme se tu pozastavovali nad deskou Evga s dvěma 30mm větráky na chlazení napájecí kaskády a už je tu další podobná zvláštnost. Vypadá to, že ventilátory se už dostaly i na chladiče SSD v provedení modulu M.2.

SSD do slotu M.2 mají šířku PCB jen 22 mm a málokdo asi čekal, že by se do tohoto rozměru ventilátory dostaly. Ovšem stalo se. Firma Adata, která je výrobcem SSD, minulý týden odhalila chladič pro moduly M.2 jménem XPG Storm, který se trochu podobá referenčním chladičům na grafikách, ale v o hodně menším měřítku. Je tvořen hliníkovým pasivem odpovídajícím šířkou a délkou typickému 80mm modulu M.2, na kterém je ale kryt a dovnitř je nuceně hnán vzduch malým ventilátorem na jednom konci – jeho kruhový nasávací otvor právě připomíná chladiče grafik v malém.

Chladič SSD Adata XPG Storm

Tento ventilátor by měl vzhledem k půdorysu chladiče (délka 81,5, šířka 24,55, výška 23,1 mm) mít rozměr plastového rámečku je 20 mm × 20 mm, což je svým způsobem obdivuhodné. To už by měla být téměř nejmenší vyráběná velikost ventilátorů pro počítače, i když třeba Sunon má i 17mm typy. Při těchto rozměrech ale obzvlášť platí problém malých ventilátorů. Mají nevyhnutelně nízký průřez, kterým mohou vzduch čerpat, jenže navíc u těchto typů velkou většinu plochy musí zabírat kryt motoru a lopatky jsou velmi krátké. Ventilátor, který Adata používá, má kvůli tomu rychlost rotace závratných 16 500 otáček za minutu (ovšem s tolerancí ± 15 %, takže by někdy teoreticky mohl běžet skoro až na 19 000 RPM).

25 dBA s průtokem vzduchu 1,9 CFM

O jaký přesně typ jde, není jasné, podle webu AnandTech jde o MF20100V1-10000-A99 od Sunonu, který při těchto otáčkách má mít průtok 1,9 CFM (kubických stop za minutu). Ovšem tento větrák má 5V napájení s příkonem 0,106 A, kdežto Adata uvádí 12 V/0,08 A. Je však možné, že je uvnitř nějaká elektronika navíc převádějící napětí z 12 V na 5 V. Adata uvádí, že se chladič dá připojit k molexu zdroje nebo k třípinovému konektoru na desce (třetí vodič pro čtení otáček ale zdá se není použit), což vyžaduje 12 V.

Ventilátor, který by měl být uvnitř, v katalogu výrobce

Typ MF20100V1-10000-A99 má podle výrobce údajně mít hlučnost 25 dBA. To není málo, i když při těchto extra vysokých otáčkách se asi dala čekat i horší čísla. Jenže zvuk bude pravděpodobně mít vyšší frekvenci, což bývá nepříjemné a z ostatního hluku počítače může „vyčnívat“. Ventilátory a ložiska sice od éry malých větráčků v minulé dekádě udělaly značné pokroky, vysokorychlostní 20mm větrák ale asi stále bude spíš nepřítel než přítel ticha.

Výměnou za to slibuje Adata, že XPG Storm sníží teploty SSD „minimálně o 25 %“. Díky zajištěnému průvanu skutečně mohou být nižší než s řadou pasivních chladičů, ale otázka samozřejmě je, zda se to výměnou za zvýšenou celkovou hlučnost vyplatí. Při návrhu ale asi hlučnost nebyla prioritou a sledoval se spíš chladící výkon a pak vzhled. Současná móda má raději různé plastové kryty a žebrování schovává pod nimi. Adata XPG Storm tak sice má nevýhodu v hlučnosti, ale zase může nabídnout konfigurovatelné nasvícení pomocí RGB LED (které je třeba připojit kabelem), což obyčejné čistě pasivní chladič nemají.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology

Před třemi lety, když vyšly procesory Comet Lake – vůbec poslední z několika refreshů procesory architektury Skylake, které Intel v této problémové době vyrobil – se ho Intel pokusil podpořit technologií kryogenického chlazení, lépe řečeno chlazením s pomocným termoelektrickým článkem, který snižoval teplotu „coldplate“ chladícího procesor pod teplotu okolního prostředí. Tato technologie je teď další z aktivit, které Intel zařízl. Celý článok „Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. 24 mm na výšku? To niektoré dosky suverénne odstaví od použitia prvého PCI Expressu (často jediného so 16 linkami) na grafiku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *