EKWB EK-FB MSI X299 + X360: cez pol kW s VRM pod 60 °C

Záver

Pre LGA 2066 je vodné chladenie prospešnejšie než pre akúkoľvek inú platformu predtým. Obzvlášť v prípade 18-jadrového Core i9-7980XE. Oproti monobloku full cover od EKWB doplneného o slušný motor a výparník sa zdá ako „slabý“ aj chladič NH-D15. Nielenže vodník otvára možnosti k vyšším frekvenciám, ale takisto citeľne zlepšuje prevádzkové vlastnosti nastavení, ktoré ako-tak udýchavajú i vežovité chladiče.

Záver

Tí z vás, čo sa radi prehrabávate v grafoch, ste si už to svoje, čo vás zaujíma, našli. Bez komentáru to však nebude ani tentokrát. Vodný blok stiahne teploty VRM v porovnaní s pôvodným pasívom o 20 – 35 °C, záleží na miere pretaktovania. S VID na 1,306 V (4,5 GHz) je zahrievanie podobné ako s továrenským riešením s podvoltovaním (1,029 V). Inými slovami, riešenie od EKWB je veľmi slušne predimenzované, skôr než na prehrievanie VRM narazíte na obmedzenie v chladení CPU. A to po delide, kedy EK-X360 spolu s EK-FB zvládnu určite aspoň 750 W. V našom prípade je strop nedelidovanej Ci9  540 W. To pri 1,306 V a 4,5 GHz. Pri rovnakom napätí a pri o 100 MHz vyššej frekvencii je spotreba vyššia o zhruba dvadsať wattov. Nebyť vysokých teplôt presahujúcich na jadrách sto stupňov, testovaný procesor by 4,6 GHz zdolal najskôr aj pri menej agresívnom napájaní.

O tom, že má chladiaci výkon opodstatnenie v každej situácii, svedčí i nasledujúce porovnanie. Zatiaľ čo NH-D15 v prípade nášho kúsku dáva 4,4 GHz s minimálnym napájaním jadier 1,141 V, vodníkovi EKWB stačí o 10 mV menej. To znamená okrem 15- wattovej úspory za menší tepelný výdaj i ďalších -7 až -8 W za nižšie VID. Ale hlavne teda na stabilný chod stačí nižšia voltáž, čo je pri pretaktovaní na krv kľúčové.

Termovízny pohľad na radiátor (4,5 GHz a ventilátory spomalené na sedemsto otáčok)

Za pozornosť stoja i výsledky procesora v továrenskom nastavení a s reguláciou napätia na auto. Ako v jedinom z režimov znamenajú nižšie teploty VRM (a CPU samozrejme takisto) o trochu vyššiu spotrebu než ako keď je tomu opačne. MOSFETy majú lepšie podmienky na život, čoho patrične využívajú. Ak ste prehliadli predchádzajúci test Ci9-7980XE s NH-D15, pripomíname, že ladenie procesora má zmysel aj pre netaktovačov. Hľadaním najnižšieho stabilného Vcore môžete ľahko odbúrať približne sto wattov.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Core i9-14900K: To najvýkonnejšie v desktope

Top model 14. generácie procesorov Intel Core (Raptor Lake Refresh-S) predbehol všetko, čo sa doposiaľ vyšlo pre stolové počítače. Rýchlosťou, ale i spotrebou. Na jednej strane sa dosiahlo méty 6 GHz pre jednovláknové aplikácie a frekvencie sú veľmi vysoké aj v rámci all-core boostu, vedľajším efektom je to, že spotreba Core i9-14900K môže niekedy špičkovo vystreliť až k 400 W. Celý článok „Intel Core i9-14900K: To najvýkonnejšie v desktope“ »

  •  
  •  
  •  

Konec Core i7, teď bude Core Ultra. Intel změní značení procesorů

Museli byste jít hodně hluboko do minulosti, abyste se ocitli v době, kdy se procesory Intel nejmenovaly Core i7 a tak dále. Intel tento systém značení používá od roku 2008 a procesorů s architekturou „Nehalem“ (do té doby vládla jeho nabídce Core 2 Duo a Quad). Vypadá to ale, že by mohla přijít změna neboli rebranding a Intel toto zaběhané značení zahodí. Bude to zřejmě provázet příchod čipletových procesorů a nové desktopové platformy. Celý článok „Konec Core i7, teď bude Core Ultra. Intel změní značení procesorů“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *