Podvoltovanie a pretaktovanie Ci9-7980XE. Kam až s NH-D15?

Ako testujeme

Skylake-X je výrazne ohybnejšia generácia high-endových procesorov než tá predošlá. Nielen smerom k nevídanému výkonu, ale i s ohľadom na rozumnejšiu spotrebu. Prejdite si prierezom, kde sledujeme dopad rôznych nastavení CPU na prevádzkové vlastnosti a výkon. Z testov vyšli aj také zaujímavosti ako trebárs tá, o koľko je zostava úspornejšia len vďaka výkonnejšiemu chladiču.

Ako testujeme

Základom testovacej konfigurácie ja doska MSI X299 Gaming M7 ACK (BIOS 7A90v15). Tá by so svojimi 12 fázami a MOSFETmi IR3555M nemala procesor nijako obmedzovať. Pamäte používame Flare X v režime XMP (3200 MHz/CL14) a chladič procesora je Noctua NH-D15. V jednom z režimov beží na plnú rýchlosť (2× cca 1490 otáčok), na simuláciu slabších chladičov všetko meriame i po spomalení na 7 V, ktoré zodpovedajúne približne 945 ot./min.

Okrem teploty CPU sú zo softvérových meraní zaujímavé hlásenia snímačov MOS a VR. Tie však nie sú umiestnené v miestach s najväčšími tepelnými stratami kaskády. A hoci v testoch dosahujú najvyšších teplôt, bez pasívu VRM je vyššia i povrchová teplota puzdra MOSFETov. Tieto snímače sú tak pravdepodobne niekde v okolí s vyšším zahrievaním, kde ale nedochádza k (efektívnemu) prestupu tepla do pasívu. Najhorúcejší bod na napájacej kaskáde našla termokamera, na ktorého miesto sme pripevnili termočlánok.

   

Merania prebiehajú vo veternom tunely s ventilátormi Noctua NF-A12S PWM nastavenými na 5 V (cca 610 ot./min). Systémové chladenie je mimoriadne dôležité. Bez neho, napríklad na benchtable, dosahuje napájanie podstatne vyšších teplôt. To bolo pri prvých pokusoch o ladenie i úzke hrdlo, kedy sme narážali na limit teploty VRM. Všetky ladenia prebiehajú popri prirodzenej cirkulácii vzduchu.

Cieľom bolo nájsť čo najúspornejšie, ale pritom stabilné nastavenia. Začíname porovnaním kombinácie továrenských nastavení procesora i základnej dosky s manuálnym nastavením voltáže. Pri OC ideme od 4,2 GHz tradične postupným zvyšovaním násobiča. Zvolený záťažový test je extrém extrémov, FFT je v Prime95 nastavené na konštantných 128K. Takáto záťaž vytrieska z procesoru ešte viac než konvenčné presety či IntelBurnTest s AVX Linpack, ktorý si s 18 jadrami príliš nerozumie. V zmysle, že ich nedokáže naplno využiť. Tieto testy trvajú 900 sekúnd a jednotlivé nastavenia považujeme za stabilné pokiaľ sa v priebehu testov nevypne žiadne z jadier (to obvykle neznamená pád systému, ale už to naznačuje, že je niečo v neporiadku).

Pomocou termovízie v 15 minúte odčítavame zahrievanie pasívu a maximálnu „viditeľnú“ teplotu v oblasti napájacej kaskády. Od 11. do 14. minúty cez power meter RS-232 Extech 380801 zase logujeme spotrebu celej zostavy. Vďaka použitému zdroju Seasonic Prime Titanium (650 W) s naozaj vysokou účinnosťou sú tieto výstupy veľmi blízko reálnemu príkonu komponentov.

Teplota vzduchu na vstupe sa počas testov pohybuje vždy v rozmedzí 21 – 21,3 °C

Na ilustráciu výkonu (a nárastu výkonu) používame mnohovláknový test Cinebench R15 a transkódovanie (x264/x265) 40Mb Full HD videa. Podrobnejšie nastavenia prevodu nájdete na screenshotoch v príslušnej (5.) kapitole.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Core i9-14900K: To najvýkonnejšie v desktope

Top model 14. generácie procesorov Intel Core (Raptor Lake Refresh-S) predbehol všetko, čo sa doposiaľ vyšlo pre stolové počítače. Rýchlosťou, ale i spotrebou. Na jednej strane sa dosiahlo méty 6 GHz pre jednovláknové aplikácie a frekvencie sú veľmi vysoké aj v rámci all-core boostu, vedľajším efektom je to, že spotreba Core i9-14900K môže niekedy špičkovo vystreliť až k 400 W. Celý článok „Intel Core i9-14900K: To najvýkonnejšie v desktope“ »

 •  
 •  
 •  

Konec Core i7, teď bude Core Ultra. Intel změní značení procesorů

Museli byste jít hodně hluboko do minulosti, abyste se ocitli v době, kdy se procesory Intel nejmenovaly Core i7 a tak dále. Intel tento systém značení používá od roku 2008 a procesorů s architekturou „Nehalem“ (do té doby vládla jeho nabídce Core 2 Duo a Quad). Vypadá to ale, že by mohla přijít změna neboli rebranding a Intel toto zaběhané značení zahodí. Bude to zřejmě provázet příchod čipletových procesorů a nové desktopové platformy. Celý článok „Konec Core i7, teď bude Core Ultra. Intel změní značení procesorů“ »

 •  
 •  
 •  

Staršie verzie Windows 10 ako 22H2 spomaľujú CPU Raptor Lake

S vydaním procesorov Intel Raptor Lake sa tak trochu križovali aj vydanie najnovšej aktualizácie pre Windows 10 s označením 22H2. V tejto súvislosti to píšeme preto, že potichu odstraňuje najzásadnejšie výkonnostné nedostatky a rozdiel v neprospech staršieho zostavenia (22H2) môže dosahovať až 57 %. Väčšinou táto aktualizácia výkon príliš nemení, ale keď áno, tak poriadne. Celý článok „Staršie verzie Windows 10 ako 22H2 spomaľujú CPU Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. parádny test 🙂
  dve pripomienky:
  – viaceré popisky ku grafom končia tromi bodkami – chýba parameter na konci
  – tepelné čidlo na kábloch by bolo možno lepšie umiestniť až tesne pri konektore kvôli prípadnému prechodovému odporu na ňom a tým pádom aj vyššiemu zahrievaniu

  1. Ďakujeme (za pochvalu i pripomienky).

   Pri akom zobrazení tie grafy pozeráte a ktoré končia troma bodkami? Dlhšie popisky sa od povahy tých grafov končia troma bodkami. Snažíme sa ich však zadávať také, aby aj v HD rozlíšení pri 100 % veľkosti v prehliadači boli úplné.

   Snímač sme na kábel umiestnili podľa priania jedného z našich čitateľov, teda na miesto za základnou doskou (kde je dosah airflow nižší) a pod päticou (kde je toho tepla trochu viac než inde). Pri konektore zahrievanie nebolo najvyššie (sem-tam som tam mrkol s termokamerou). Aj keď technicky za rovnakých podmienok na celej trase kábla, by určite bolo.

   1. tak som vo firefoxe zrušil minimálny font písma a už sú popisky grafov v poriadku. nebolo vidno tie volty (7 resp. 12) na konci

 2. Pekny test. Docela by me ale zajimalo, na jake nejmensi otacky ventilatoru jde takovy monstrozni procesor uchladit (underv/stock). 945rpm mi prijde porad hodne, sam mam na moji Noctui NH-U14S max 740rpm, vys uz mi to prijde hlucne.

  Takze bych se primlouval o nejaky podobny test pro nas netopyry, predem diky! 😉

 3. Děkuji za další výborný test, a obzvláště za změření zahřívání napájecího kabelu. Jde vidět, jak je limit těch 150W pro 8 pin strašně podhodnocený.
  K té klesající spotřebě u nižších teplot – platí, že s každými 10°C dolů klesne spotřeba o cca 4%.
  Jako vždy skvěle odvedená práce L’ubo 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *