Podvoltovanie a pretaktovanie Ci9-7980XE. Kam až s NH-D15?

Výkonnostné testy

Skylake-X je výrazne ohybnejšia generácia high-endových procesorov než tá predošlá. Nielen smerom k nevídanému výkonu, ale i s ohľadom na rozumnejšiu spotrebu. Prejdite si prierezom, kde sledujeme dopad rôznych nastavení CPU na prevádzkové vlastnosti a výkon. Z testov vyšli aj také zaujímavosti ako trebárs tá, o koľko je zostava úspornejšia len vďaka výkonnejšiemu chladiču.

Výkonnostné testy


   

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Core i9-14900K: To najvýkonnejšie v desktope

Top model 14. generácie procesorov Intel Core (Raptor Lake Refresh-S) predbehol všetko, čo sa doposiaľ vyšlo pre stolové počítače. Rýchlosťou, ale i spotrebou. Na jednej strane sa dosiahlo méty 6 GHz pre jednovláknové aplikácie a frekvencie sú veľmi vysoké aj v rámci all-core boostu, vedľajším efektom je to, že spotreba Core i9-14900K môže niekedy špičkovo vystreliť až k 400 W. Celý článok „Intel Core i9-14900K: To najvýkonnejšie v desktope“ »

  •  
  •  
  •  

Konec Core i7, teď bude Core Ultra. Intel změní značení procesorů

Museli byste jít hodně hluboko do minulosti, abyste se ocitli v době, kdy se procesory Intel nejmenovaly Core i7 a tak dále. Intel tento systém značení používá od roku 2008 a procesorů s architekturou „Nehalem“ (do té doby vládla jeho nabídce Core 2 Duo a Quad). Vypadá to ale, že by mohla přijít změna neboli rebranding a Intel toto zaběhané značení zahodí. Bude to zřejmě provázet příchod čipletových procesorů a nové desktopové platformy. Celý článok „Konec Core i7, teď bude Core Ultra. Intel změní značení procesorů“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. parádny test 🙂
    dve pripomienky:
    – viaceré popisky ku grafom končia tromi bodkami – chýba parameter na konci
    – tepelné čidlo na kábloch by bolo možno lepšie umiestniť až tesne pri konektore kvôli prípadnému prechodovému odporu na ňom a tým pádom aj vyššiemu zahrievaniu

    1. Ďakujeme (za pochvalu i pripomienky).

      Pri akom zobrazení tie grafy pozeráte a ktoré končia troma bodkami? Dlhšie popisky sa od povahy tých grafov končia troma bodkami. Snažíme sa ich však zadávať také, aby aj v HD rozlíšení pri 100 % veľkosti v prehliadači boli úplné.

      Snímač sme na kábel umiestnili podľa priania jedného z našich čitateľov, teda na miesto za základnou doskou (kde je dosah airflow nižší) a pod päticou (kde je toho tepla trochu viac než inde). Pri konektore zahrievanie nebolo najvyššie (sem-tam som tam mrkol s termokamerou). Aj keď technicky za rovnakých podmienok na celej trase kábla, by určite bolo.

      1. tak som vo firefoxe zrušil minimálny font písma a už sú popisky grafov v poriadku. nebolo vidno tie volty (7 resp. 12) na konci

  2. Pekny test. Docela by me ale zajimalo, na jake nejmensi otacky ventilatoru jde takovy monstrozni procesor uchladit (underv/stock). 945rpm mi prijde porad hodne, sam mam na moji Noctui NH-U14S max 740rpm, vys uz mi to prijde hlucne.

    Takze bych se primlouval o nejaky podobny test pro nas netopyry, predem diky! 😉

  3. Děkuji za další výborný test, a obzvláště za změření zahřívání napájecího kabelu. Jde vidět, jak je limit těch 150W pro 8 pin strašně podhodnocený.
    K té klesající spotřebě u nižších teplot – platí, že s každými 10°C dolů klesne spotřeba o cca 4%.
    Jako vždy skvěle odvedená práce L’ubo 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *