Podvoltovanie a pretaktovanie Ci9-7980XE. Kam až s NH-D15?

Záver

Skylake-X je výrazne ohybnejšia generácia high-endových procesorov než tá predošlá. Nielen smerom k nevídanému výkonu, ale i s ohľadom na rozumnejšiu spotrebu. Prejdite si prierezom, kde sledujeme dopad rôznych nastavení CPU na prevádzkové vlastnosti a výkon. Z testov vyšli aj také zaujímavosti ako trebárs tá, o koľko je zostava úspornejšia len vďaka výkonnejšiemu chladiču.

Záver

Vo finále môžeme konštatovať, že s NH-D15 sa na 4,4 GHz dostanete bez väčších problémov. Aj keď, na lacnejších doskách už môže byť obmedzujúcim prehrievanie kaskády. Nad stovkou to bolo už i v našom prípade. Teploty CPU sú ale stále optimistické. Pri zníženom prietoku ventilátora na chladiči (a celkovej spotrebe zostavy 390 W) málinko nad 80 °C. Hoci sa môže zdať, že tu existuje ešte nejaká rezerva, tak snáď iba pre horšie čipy. 4,5 GHz už vyžaduje poriadny skok v napájaní, čo twin-tower Noctua nezvládne ani náhodou. Ani pri 1,2 V (so spotrebou už cez 440 W) nebol procesor stabilný a teploty boli nad hranicou 100 °C. Toto je už výzva pre vodníka s blokom typu full cover. Predsa len, vymýšľať podomácky aktívne chladenie na VRM nie je príliš elegantné riešenie.

S posúvaním hraníc spotreby začali vznikať i obavy o prehrievanie vodičov. No 34,7 °C pri nejakých 370 W na vonkajšej izolácii kábla (vedeného poza tray) s prierezom žíl 1.291 mm (16 AWG) je určite v poriadku. Aj v mieste pod päticou CPU, kde je vyššie zahrievanie a slabá pôsobnosť airflow. Na porovnanie, -150 W znamená -6 °C. Po odpojení 4-pinu ide teplota hore o 1,5 °C, čo takisto nie je žiadna tragédia. Takže ani lacnejšie zdroje s tenšími žilami by nemali byť hrozbou. Tým samozrejme netvrdíme, že ich odporúčame.

Termočlánok medzi 12-voltovou žilou a GND. Zahrievanie nie je nijako alarmujúce, v bežných domácich podmienkach ich neroztopíte

Nárast výkonu po pretaktovaní na 4,4 GHz je približne 25 %. S ďalším navŕšením sa bavíme už o zisku jednotiek percent, príkon ale vystrelí rapídne. Na maximálnu efektivitu vyladený základný takt (tj. v booste všetky jadrá na 3,4 GHz) je úspornejší o 135 W, čo je pokles takmer o 35 %. Avšak pozor, bez manuálneho vyladenia si procesor vypýta pokojne o sto wattov viac. Doska MSI napájanie reguluje s veľkou rezervou, a tak je minimálne rovnako zaujímavé ako pretaktovanie i hranie so znižovaním VID. To už zahrievanie začína klesať na úroveň, pri ktorej sa na chladiči dosky nepopálite.

Týmto testy Core i9-7980XE nekončia. Na ceste k nám je kvapalinové chladenie od EKWB. Monoblok EK-FB a okruh AIO EK-KIT X360. Znovu nám môžete do komentárov napísať, ak vás zaujíma niečo špeciálne do ďalšieho testu. Budeme radi 🙂

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Core i9-10900K: posledný mohykán

10. generácia procesorov Intel Core s označením Comet Lake-S je najnovšou iteráciou Skylake a na rozdiel od mobilných Ice Lake, je stále 14 nm. Toto neprestajné ladenie tohto výrobného postupu však výustilo k rekordným frekvenciám, ktoré sa špeciálne týkajú momentálne najvýkonnejšieho procesora, ktorý do pätice LGA 1200. Teraz je tu už len tá otázka, či to bude stačiť na Ryzen 9 3900X. Celý článok „Intel Core i9-10900K: posledný mohykán“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

12-jadrové procesory AMD sa už predávajú výrazne pod MSRP

Výhľadovo asi nebude veľa príležitostí na avizovanie zlacňovania počítačového hardvéru. Realita bude skôr opačná, to aj vplyvom koronavíru vedúceho k zatváraniu veľkých fabrík na výrobu čipov. Továrne TSMC, kde vznikajú procesory AMD, by však podľa všetkého mali byť stále v dobrej kondícii. A dobrá správa je, že v cenníkoch niektorých obchodov je jasne badať pokles cien Ryzenov. Celý článok „12-jadrové procesory AMD sa už predávajú výrazne pod MSRP“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel oznámil nová highendová CPU. O hodně levnější, TDP 165 W

Highendové procesory Intel pro platformu X299 dostanou příští měsíc nové občerstvení, které by mohlo socket LGA 2066 hodně zatraktivnit. Firma oznámila nové modely označené jako Core i9 10. generace. Jde stále o 14nm čipy s jádry Cascade Lake převzatými z letošní nové generace Xeonů, avšak to vynahradí cena. Nejvyšší model s 18 jádry teď totiž bude stát pod tisíc dolarů, takže nejvýkonnější varianta je nyní dvakrát dostupnější. Celý článok „Intel oznámil nová highendová CPU. O hodně levnější, TDP 165 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. parádny test 🙂
  dve pripomienky:
  – viaceré popisky ku grafom končia tromi bodkami – chýba parameter na konci
  – tepelné čidlo na kábloch by bolo možno lepšie umiestniť až tesne pri konektore kvôli prípadnému prechodovému odporu na ňom a tým pádom aj vyššiemu zahrievaniu

  1. Ďakujeme (za pochvalu i pripomienky).

   Pri akom zobrazení tie grafy pozeráte a ktoré končia troma bodkami? Dlhšie popisky sa od povahy tých grafov končia troma bodkami. Snažíme sa ich však zadávať také, aby aj v HD rozlíšení pri 100 % veľkosti v prehliadači boli úplné.

   Snímač sme na kábel umiestnili podľa priania jedného z našich čitateľov, teda na miesto za základnou doskou (kde je dosah airflow nižší) a pod päticou (kde je toho tepla trochu viac než inde). Pri konektore zahrievanie nebolo najvyššie (sem-tam som tam mrkol s termokamerou). Aj keď technicky za rovnakých podmienok na celej trase kábla, by určite bolo.

   1. tak som vo firefoxe zrušil minimálny font písma a už sú popisky grafov v poriadku. nebolo vidno tie volty (7 resp. 12) na konci

 2. Pekny test. Docela by me ale zajimalo, na jake nejmensi otacky ventilatoru jde takovy monstrozni procesor uchladit (underv/stock). 945rpm mi prijde porad hodne, sam mam na moji Noctui NH-U14S max 740rpm, vys uz mi to prijde hlucne.

  Takze bych se primlouval o nejaky podobny test pro nas netopyry, predem diky! 😉

 3. Děkuji za další výborný test, a obzvláště za změření zahřívání napájecího kabelu. Jde vidět, jak je limit těch 150W pro 8 pin strašně podhodnocený.
  K té klesající spotřebě u nižších teplot – platí, že s každými 10°C dolů klesne spotřeba o cca 4%.
  Jako vždy skvěle odvedená práce L’ubo 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *