Podvoltovanie a pretaktovanie Ci9-7980XE. Kam až s NH-D15?

Galéria termovíznych fotiek (+ hodnoty VID)

Skylake-X je výrazne ohybnejšia generácia high-endových procesorov než tá predošlá. Nielen smerom k nevídanému výkonu, ale i s ohľadom na rozumnejšiu spotrebu. Prejdite si prierezom, kde sledujeme dopad rôznych nastavení CPU na prevádzkové vlastnosti a výkon. Z testov vyšli aj také zaujímavosti ako trebárs tá, o koľko je zostava úspornejšia len vďaka výkonnejšiemu chladiču.

Galéria termovíznych fotiek (+ hodnoty VID)

S použitím chladiča Noctua NH-D15 zregulovaného na 12 a 7 V (v pravom stĺpci):

▽ Default (auto) ▽

      

▽ Default (podvoltovaný, 1,029 V) ▽

   

▽ 4,2 GHz (1,066 V) ▽

   

▽ 4,3 GHz (1,1 V) ▽

   

▽ 4,4 GHz (1,141 V) ▽

   


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Core i9-10900K: posledný mohykán

10. generácia procesorov Intel Core s označením Comet Lake-S je najnovšou iteráciou Skylake a na rozdiel od mobilných Ice Lake, je stále 14 nm. Toto neprestajné ladenie tohto výrobného postupu však výustilo k rekordným frekvenciám, ktoré sa špeciálne týkajú momentálne najvýkonnejšieho procesora, ktorý do pätice LGA 1200. Teraz je tu už len tá otázka, či to bude stačiť na Ryzen 9 3900X. Celý článok „Intel Core i9-10900K: posledný mohykán“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

12-jadrové procesory AMD sa už predávajú výrazne pod MSRP

Výhľadovo asi nebude veľa príležitostí na avizovanie zlacňovania počítačového hardvéru. Realita bude skôr opačná, to aj vplyvom koronavíru vedúceho k zatváraniu veľkých fabrík na výrobu čipov. Továrne TSMC, kde vznikajú procesory AMD, by však podľa všetkého mali byť stále v dobrej kondícii. A dobrá správa je, že v cenníkoch niektorých obchodov je jasne badať pokles cien Ryzenov. Celý článok „12-jadrové procesory AMD sa už predávajú výrazne pod MSRP“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel oznámil nová highendová CPU. O hodně levnější, TDP 165 W

Highendové procesory Intel pro platformu X299 dostanou příští měsíc nové občerstvení, které by mohlo socket LGA 2066 hodně zatraktivnit. Firma oznámila nové modely označené jako Core i9 10. generace. Jde stále o 14nm čipy s jádry Cascade Lake převzatými z letošní nové generace Xeonů, avšak to vynahradí cena. Nejvyšší model s 18 jádry teď totiž bude stát pod tisíc dolarů, takže nejvýkonnější varianta je nyní dvakrát dostupnější. Celý článok „Intel oznámil nová highendová CPU. O hodně levnější, TDP 165 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. parádny test 🙂
  dve pripomienky:
  – viaceré popisky ku grafom končia tromi bodkami – chýba parameter na konci
  – tepelné čidlo na kábloch by bolo možno lepšie umiestniť až tesne pri konektore kvôli prípadnému prechodovému odporu na ňom a tým pádom aj vyššiemu zahrievaniu

  1. Ďakujeme (za pochvalu i pripomienky).

   Pri akom zobrazení tie grafy pozeráte a ktoré končia troma bodkami? Dlhšie popisky sa od povahy tých grafov končia troma bodkami. Snažíme sa ich však zadávať také, aby aj v HD rozlíšení pri 100 % veľkosti v prehliadači boli úplné.

   Snímač sme na kábel umiestnili podľa priania jedného z našich čitateľov, teda na miesto za základnou doskou (kde je dosah airflow nižší) a pod päticou (kde je toho tepla trochu viac než inde). Pri konektore zahrievanie nebolo najvyššie (sem-tam som tam mrkol s termokamerou). Aj keď technicky za rovnakých podmienok na celej trase kábla, by určite bolo.

   1. tak som vo firefoxe zrušil minimálny font písma a už sú popisky grafov v poriadku. nebolo vidno tie volty (7 resp. 12) na konci

 2. Pekny test. Docela by me ale zajimalo, na jake nejmensi otacky ventilatoru jde takovy monstrozni procesor uchladit (underv/stock). 945rpm mi prijde porad hodne, sam mam na moji Noctui NH-U14S max 740rpm, vys uz mi to prijde hlucne.

  Takze bych se primlouval o nejaky podobny test pro nas netopyry, predem diky! 😉

 3. Děkuji za další výborný test, a obzvláště za změření zahřívání napájecího kabelu. Jde vidět, jak je limit těch 150W pro 8 pin strašně podhodnocený.
  K té klesající spotřebě u nižších teplot – platí, že s každými 10°C dolů klesne spotřeba o cca 4%.
  Jako vždy skvěle odvedená práce L’ubo 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *