Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4: Doska s X870 parametrami

Záver

Čakáte netrpezlivo na nové základné dosky s čipsetom AMD X870(E)? Nemusia byť v ničom zásadnom „lepšie“ ako Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4. Výbava tejto základnej dosky zodpovedá tomu, čo možno očakávať u modelov s čipsetmi série „800“. Tie vyjdú už čoskoro, ale podporu USB4, čo je kľúčová novinka, má už ale aj teraz dostupná doska Gigabyte. Praktických rozdielov tak nemusí byť mnoho.

Záver

V prvom rade treba konštatovať, že B650E Aorus Pro X USB4 je veľmi dobre vybavená základná doska, ktorá má i to, čo starším modelom chýba – podporu USB4. Tá bude pre nové modely X870(E) samozrejmosť, ale tie pre Ryzeny 9000 od začiatku, po vydaní týchto procesorov, dostupné nie sú. Pri Gigabyte Aorus Pro X USB4 vám nebude musieť neskôr chodiť po rozume, že „dnes by ste si už kúpili základnú dosku s podporou USB4“. Isteže, nejaké rozdiely vo výbave u novších dosiek budú a hlavne bude širší výber modleov, ale v tejto jednej veci je už táto doska Gigabyte pripravená.

Napájacia kaskáda pre CPU je robustná, dobre pripravená aj na pretaktovanie najvýkonnejšieho procesora, ktorý je možné do nej momentálne osadiť – AMD Ryzen 9 9950X. Zahrievanie napäťových regulátorov sa vo veľmi vysokej záťaži  aj bez chladiča drží pod 80 °C.

Efektivitu správy napájania zatiaľ posúdiť nedokážeme, na to budeme potrebovať väčšiu vzorku porovnávaných dosiek testovaných s procesorom R9 9950X. Obraz o energetickej efektivite sa bude kryštalizovať až postupne. Každopádne, na VRM sú použité efektívne súčiastky, o čom svedčí aj ich relatívne nízke zahrievanie pri relatívne vyššej spotrebe (a to aj v „Eco“ režime s TDP 105 W). Záleží ale aj na tom, ako k napájaniu základná doska pristupuje interne, na úrovni správy napätia.

Chvályhodná je pri Gigabyte Aorus Pro X USB4 prítomnosť až štyroch slotov s podporou PCI Express 5.0. Okrem prvého slotu PCIe ×16 sú to aj dva sloty M.2 na SSD. To nebýva obvyklé a nemusí tomu tak byť ani pri všetkých základných doskách X870.

Pri modeloch X870E sa zrejme výrobcovia o rozsiahlejšiu podporu PCIe 5.0 snažiť budú, ale daňou za to bude vyššia cena. S tou sa B650E Aorus Pro X USB4 drží pekne pri zemi, na približne 305 eurách (cca 7700 Kč). Zdá sa však, že dostupnosť v obchodoch je bohužiaľ relatívne slabšia, čo môže byť jeden z najväčších nedostatkov tejto základnej dosky. Nemusí to však platiť pre všetky trhy a už vôbec nie vždy. Určite má zmysel po dostupnosti B650E Aorus Pro X USB4 priebežne popátrať.

Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4 používa veľa prvkov typických pre vyššiu triedu, v ktorej, čo sa týka výbavy, rozhodne je. Okrem robustného VRM, o ktorom už bola reč, a 7-segmentového POST displeja s tlačidlami štart a reset, stoja za pozornosť aj mechanizmy na rýchlu (de)montáž komponentov. Systém EZ-Latch je nielen u slotov M.2, ale takisto pri slote PCIe ×16 a cez push-piny sa inštalujú až aj antény WiFi. Potom je na PCB aj netradičný konektor HDMI pre interné zapojenie displeja na monitorovanie aktivity CPU, eventuálne APU, a grafickej karty. A potom kopa portov USB, hlavne externých. Pri interných do páru chýba druhý 19-pin. Tretí a štvrtý konektor USB 3.2 gen. 1 na skrinkách k doske B650E Aorus Pro X USB4 nepripojíte.

Chladič SSD na prvom slote je efektívny, u zdieľaného (pre tri sloty M.2) iba čiastočne. Vačší rozdiel teplôt medzi radičom a pamäťami zrejme poukazuje na horší kontakt (chladiča s SSD), ako tomu je aj pri základnej doske Gigabyte Z790 Aorus Pro X. Odmerané rýchlosti slotov M.2 či portov USB sú v poriadku a od štandardov, ktoré ich definujú, nevybočujú. Horšie výsledky sme zaznamenali iba pri ethernete s približne polovičnou rýchlosťou, aká sa očakávala. Nedá sa však vylúčiť, že je to iba „anomália testovaného kusa“.

Celkovo základnú dosku  Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4 hodnotíme kladne. Bohatá výbava za prijateľné peniaze. Ak by jednotlivé súčasti získavali bodové ohodnotenie na zostavenie nejakého relatívneho rebríčka, koeficient pomeru cena/hodnota by bol zrejme veľmi vysoký.


Niektoré z testovaných dosiek sú dostupné aj v e-shope Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Hlavne elegantne. Aorus EZ Chain Fan 120 Ice sa podaril

Gigabyte dal dokopy ventilátor, ktorý za atraktívnu cenu kombinuje ARGB LED, šikovné poprepájanie cez konektory v rámčeku a k tomu sú dosahované aj veľmi dobré výsledky na radiátoroch. Predovšetkým na tie je dizajn Aorus EZ Chain Fan 120 Ice optimalizovaný. Vlastne sa jedná o najlacnejšie takto efektívne osvetlené ventilátory s možnosťou vzájomného reťazenia, aké sme kedy testovali. Celý článok „Hlavne elegantne. Aorus EZ Chain Fan 120 Ice sa podaril“ »

  •  
  •  
  •  

Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7

Pre procesory AMD Ryzen 9000 (a eventuálne aj 7000) vyšli nové základné dosky B850, ktoré sľubujú najmä nižšie ceny (oproti základným doskám X870/E). O konkrétnych modeloch sa toho do poslednej chvíle, dokým nevyšli, príliš nevedelo. Teraz sa ale pozrieme na dva, jeden od Asusu a druhý od Gigabyte, ktorý si neskôr podrobne rozoberieme aj v detailných testoch. Zatiaľ teda iba malý náhľad. Celý článok „Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7“ »

  •  
  •  
  •  

Ocenenie Z890 Aorus Elite WiFi7 zmenené na „Smart buy!“

Najprv sme v tom úplne jasno nemali, ale teraz, po otestovaní viacerých modelov, je to pomerne jednoznačné – základná doska Z890 Aorus Elite WiFi7 vyrábaná Gigabyte, si zaslúži redakčné ocenenie Smart buy! Súbor jej vlastností v pomere k cene je naozaj atraktívny. Za približne 340 eur sa môže jednať o dobrú voľbu aj pre najvýkonnejší procesor platformy Intel LGA 1851 – Core Ultra 9 285K. Celý článok „Ocenenie Z890 Aorus Elite WiFi7 zmenené na „Smart buy!““ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. Snad si tlačítka PWR/RST a variace, nebo přímo EZ-Latch najdou cestu do nižší třídy desek do pár let, než budu nucený si kupovat nový počítač.

    1. EZ-Latch je v nižšej triede snáď už aj teraz. teda, čiastočne. Pokiaľ ide o takú tú nacakavájúcu montáž SSD, tá bude aj na lacnejších doskách. Diaľkové odisťovanie slotu je zatiaľ asi iba na drahších.

      1. —„…Diaľkové odisťovanie slotu je zatiaľ asi iba na drahších.“
        No hej, ale v prípade 1. PCIe x16 slotu pre grafickú kartu je to naozaj na nezaplatenie (hlavne pri hrubších prstoch a vežovom chladiči)…a nemyslím si, že náklady na to sú nejak vysoké, aby to nemohli dávať aj v strednej/nižšej triede.
        … v robote sa mi raz, našťastie na staršom Pc, ktorý šiel na vyradenie, podarilo zlomiť tú plastovú poistku. 🙁
        Na domácom PC to stlačiť je priam nadľudský výkon, pre mňa… nabudúce keď budem chcieť vybrať grafiku, tak asi najprv demontujem chladič CPU alebo minimálne predný ventilátor. 😀

        1. Ceruzu s gumou na konci si na odistenie tých „bežných“ poistiek PCIe neskúšal? To je tiež cesta k zlomeniu jazýčka poistky (ako sa pomerne veľká sila koncentruje na malú plochu a ešte nad tým nemáš úplne cit), ale… keď v tom človek nájde ten správny grif, tak to nejako ide. 🙂

        2. Dneska už je poměrně snadná pomoc, protože lze do sytosti vybírat ze skříní s vertikálně uloženou grafikou.

            1. Vadí formulace, nebo co přesně? Jestli formulace, tak se omlouvám: …s možností uložit grafiku vertikálně.

              1. Možno vertikálne uloženie grafickej karty Bufo nepovažuje za plnohodnotnú alternatívu horizontálnemu? Odhliadnuc na vplyv s potenciálne horším chladiacim výkonom (aj na analýzu takýchto vecí bude, verím tomu, v rámci novej metodiky na testy skriniek čas :)) bývajú aj u skriniek s podporou vertikálnej montáže GK striktnejšie obmedzenia na celkovú hrúbku? S tými 75 mm u RTX 4090 asi počíta máloktorá skrinka.

                A keď sa nadštandardne hrubá grafická karta s odretým krytom zmestí, tak jej oddialenie od temperovaného skla rádovo v jednotkách milimetrov bude asi dosť reštriktívne a minimálne bude chladič hlučnejší. No, uvidíme, bude tam, kde to bude možné (t.j. PCIe riser bude štandardnou súčasťou príslušenstva) pri skrinkách skúmať aj vplyv polohy grafickej karty na chladenie. Asi to nakoniec „také strašné“ často nebude. 🙂

                1. Ale těch skříněk je na výběr už vážně dost, větší část možností pokryjí. A docela věřím, že se najde i taková, která pokryje potřeby majitelů 4090 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ kde je to teda zvláště žádoucí s ohledem na hmotnost.

              2. 😀 ospravedlňovať sa nemusíš, šaq som tam dal 😀
                Ale je to presne ako Ľubo píše.

                Samozrejme, v prípade SFF je to iné, tam môže byť ako sa vmestí 😉
                Pri SFF už ide skôr o dizajn/rozmery ako o chladiacu efektivitu, či už z pohľadu teploty alebo hlučnosti 😛

                1. Layout spotřebních desek s M.2 sloty do plochy k tomu směřuje. Jiná písnička, kdyby byla deska osazena čtyřmi a více PCI-E sloty, což bych koneckonců i preferoval.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *