Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4: Doska s X870 parametrami

Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4 v detailoch

Čakáte netrpezlivo na nové základné dosky s čipsetom AMD X870(E)? Nemusia byť v ničom zásadnom „lepšie“ ako Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4. Výbava tejto základnej dosky zodpovedá tomu, čo možno očakávať u modelov s čipsetmi série „800“. Tie vyjdú už čoskoro, ale podporu USB4, čo je kľúčová novinka, má už ale aj teraz dostupná doska Gigabyte. Praktických rozdielov tak nemusí byť mnoho.

Základné dosky AMD X870 a X870E vyjdú síce už budúci mesiac, ale tie zásadné zmeny oproti súčasným modelom neprinesú. Najmä, keď výbavu porovnáte s novšími „600“ doskami, ktoré prišli aj v rámci poslednej vlny, a podporujú už USB4. Medzi také patrí aj B650E Aorus Pro X USB4.

S podporou USB4 sa budú spájať aj nové X870, X870E a B850 dosky, ktoré ho budú mať povinné. Nejde však o súčasť, ktorá by sa viazala na čipset ako taký – radič USB4 je na základnej dosky vyvedený vždy externe, na súčasných „600“ doskách ako aj neskôr na X870(E) či B850 (B850E nebudú). Stojí za ním ASMedia.

Detail radiča USB4 ASMedia ASM4242

Čipset naprieč generáciami základných dosiek zostane fyzicky rovnaký. Určité vylepšenia sa na nových modeloch určite objavia, ale nebudú súčasťou čipsetu. Inak, šikovnejšie (v porovnaní s rannými modelmi B650E), k niektorým veciam Gigabyte pristupuje aj u dosky B650E Aorus Pro X USB4.

Upozornenie: Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4 je prvá základná doska, ktorú testujeme s procesorom Ryzen 9 9950X. S ostatnými doskami platformy AMD AM5 (testovaných s Ryzen 9 7950X) sú výsledky, ktoré výrazne formuje CPU, neporovnateľné.


Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4

K dátumu písania tohto článku je B650E Aorus Pro X USB4 najnovšia základná doska Gigabyte pre platformu AMD AM5. Zároveň je jedna z najvybavenejších a má exkluzívnu podporu USB4. To (USB4) bude pri novších modeloch X870 a X870E najväčšia novinka oproti predošlej generácii.

Fyzický formát základnej dosky Gigabyte B650E Aorus Pro X USB4 je ATX, teda 305 × 244 mm. Počty a rozloženie slotov a portov je, dá sa poznamenať, konvenčné. Štyri sloty DIMM (pre pamäte typu DDR5) dopĺňajú tri sloty PCIe ×16, kde podporu generácie 5 (PCIe 5.0) má prvý. Ten od zvyšných dvoch slotov PCIe ×16 (ale iba s podporou 4 či 2 liniek PCIe) oddeľuje veľký pasív, za ktorým sú tri sloty M.2. Takéto rozloženie je pre Gigabyte pomerne tradičné a nesie výhodu v nadštandardnej podpore hrubých grafických kariet bez toho, aby sa zamedzilo použitiu druhého slotu PCIe ×16. To je možné práve vďaka jeho veľkému oddialeniu (od slotu prvého).

Konektory SATA sú tu iba štyri, teda už v rovnakom počte ako sloty M.2 na SSD. Pre tých, čo požadujú pripojenie väčšieho množstva 2,5/3,5″ zariadení to môže byť nevýhoda, väčšina používateľov ale neobsadí ani tieto štyri porty SATA a skôr sa počíta s výťažnosťou slotov M.2. To je aj dôvod, prečo majú na úkor slotov SATA prednosť. Nemrhá sa tu ani linkami PCIe, ktoré by slotom M.2 chýbali (alebo boli zdieľané, s voliteľnou podporou).

   

Na pohodlnú demontáž dlhej grafickej karty je sprava, pri kraji základnej dosky, tlačidlo na odistenie poistky slotu PCIe ×16. Tým, že je ďalej od slotu, dobre dostupné, bude práca pohodlná aj v prípade, že vlastníte veľký vežovitý chladič, ktorý by v inom prípade (bez takéhoto „diaľkového“ tlačidla PCIe EZ-Latch Plus) vyžadoval komplikované stláčanie poistky priamo na slote.

K slotom M.2 na SSD je dobré ešte poznamenať, že z trojice slotov M.2 pod zdieľaným chladičom dva podporujú PCIe 5.0. To je pomerne netradičné a pokiaľ do nich nainštalujete SSD, tak treba počítať s tým, že pre grafickú kartu zostane už iba 8 liniek (namiesto 16). Tieto dva rýchlejšie sloty M.2 sú totiž pripojené k CPU. Z južného mostíka čipsetu (B650) je vyvedený iba štvrtý slot s podporou do PCIe 4.0. Ako ponechať všetky linky PCIe grafickej karte? Obsadením slotu (M.2) pripojeného k čipsetu alebo pokiaľ musí byť SSD pripojené k procesoru (či už pre potrebu vyššieho výkonu, pretože podporuje PCIe 5.0, alebo z dôvodu chladenia), tak treba použiť prvý slot. Preň má CPU všetky (4) linky PCIe vyhradené.

Na prvom je predinštalovaný chladič s výškou cca 19 mm a hmotnosťou 86 gramov. Tento slot má na zadnej strane PCB aj svoj vlastný backplate.

Všeobecné parametre k slotom M.2: Všetky podporujú iba SSD PCIe/NVMe (t.j. bez podpory SSD SATA, tie v nich nebudú fungovať). Rozmer SSD môžu byť 80 alebo 110 mm. A na istenie samotných SSD, ale aj ich chladičov, sa používa beznástrojový systém EZ-Latch. Na jednej strane SSD či jeho chladič stačí zasunúť do slotu a na druhej strane pritlačiť k jazýčku poistky, ktorá najprv dovolí, aby sa SSD pod ňu ponorilo a potom zacvakne a drží.

HDMI medzi internými konektormi? Slúžiť má pre menší plnohodnotný displej, ktorý je možné umiestniť typicky za presklenú bočnicu a jeho úlohou má byť primárne monitorovanie systému s podrobnými ukazovateľmi aktivite procesora či grafickej karty. Týmto spôsobom bude zrejme možné pomerne elegantne pripojiť napríklad aj displej chladiča Lamptron ST060.  Gigabyte v súvislosti s týmto riešením hovorí o „Sensor Panel Link“.

VRM je robustné – Vcore má 16 fáz s 80 A na jednu. Napäťové regulátory sú Renesas ISL99380 a ich ovládačom (PWM) je Renesas RAA 229620. Mohutný (s hmotnosťou 450 g) je aj chladič pozostávajúci z dvoch hliníkových monolitom spojených heatpipe.

   

Pod pasívom VRM je ešte jeden, samostatný pasív – na chladenie radiča USB4 (ASMedia ASM4242). Ten je tesne za 40-gigabitovými konektormi USB-C.

   

Na lepšie chladenie, respektíve na rýchlejší odvod tepla je kryt I/O za chladičom radiča USB4 perforovaný. Externých konektorov USB je celkovo až 12. Výstup DisplayPortu (1.4) je cez konektory USB-C, HDMI (2.1) má svoj samostatný konektor.

Majitelia viackanálových reproduktorov s analógovým pripojením budú ohŕňať nos iba nad dvoma 3,5 mm jackmi, S/PDIF už ale nechýba. Zvukový adaptér je postavený na kodeku Realtek ALC1220.

Pri konektoroch pre antény WiFi (7, mimochodom – MediaTek MT7925) oceňujeme systém rýchlej montáže. Namiesto tradičného skrutkovania sa antény inštalujú cez push-piny. Je otázke, koľko cyklov tak vydrží, ale predpokladáme, že v praxi, keď tento cyklus neprevyšuje nižšie jednotky (montáží), na nejaké komplikácie v tomto smere nenarazíte.

Alternatívne je k dispozícii aj ethernet (a konektor RJ-45), ale „iba“ 2,5-gigabitový – Realtek RTL8125BG.

RGB LED je na tejto základnej doske v podobe veľkého osvetleného loga Aorus na kryte medzi VRM a externými I/O konektormi. Regulácia (efektov, farieb, jasu, …) je možná tradične cez Gigabyte Control Center/RGB Fusion 2.0.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus

Po vydání procesorů platformy AM5 byly stížnosti na to, že mají šestijádrové a osmijádrové modely jenom 65W TDP, a zároveň už před vydáním začaly vycházet zprávy o tom, že jim AMD zpětně TDP zvýší. To se nakonec potvrdilo, je to ale udělané rozumnější cestou – jako přepínač v nastaveních desky, kde si 105W režim může zájemce aktivovat. Jako první se tato funkce objevila u MSI, teď už ji ale rychle přebírají i ostatní výrobci desek. Celý článok „105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus“ »

  •  
  •  
  •  

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte má PCIe 4.0 SSD se zápisem SLC, vydrží 109 500 přepisů

Boom (nebo bublina?) kolem AI přináší ledasco, ale bude mezi tím také zajímavá novinka pro ty, kdo litují vymizení SSD založených na pamětech NAND Flash se záznamem MLC a SLC, která sice byla dražší, ale měla lepší výkon a zejména násobně vyšší životnost, se kterou byste se nemuseli bát, že SSD opotřebujete. Gigabyte totiž uvádí SSD, které oficiálně je určené pro AI aplikace, ale ne jen pro ně – jeho hlavní devizou je právě SLC NAND. Celý článok „Gigabyte má PCIe 4.0 SSD se zápisem SLC, vydrží 109 500 přepisů“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. Snad si tlačítka PWR/RST a variace, nebo přímo EZ-Latch najdou cestu do nižší třídy desek do pár let, než budu nucený si kupovat nový počítač.

    1. EZ-Latch je v nižšej triede snáď už aj teraz. teda, čiastočne. Pokiaľ ide o takú tú nacakavájúcu montáž SSD, tá bude aj na lacnejších doskách. Diaľkové odisťovanie slotu je zatiaľ asi iba na drahších.

      1. —„…Diaľkové odisťovanie slotu je zatiaľ asi iba na drahších.“
        No hej, ale v prípade 1. PCIe x16 slotu pre grafickú kartu je to naozaj na nezaplatenie (hlavne pri hrubších prstoch a vežovom chladiči)…a nemyslím si, že náklady na to sú nejak vysoké, aby to nemohli dávať aj v strednej/nižšej triede.
        … v robote sa mi raz, našťastie na staršom Pc, ktorý šiel na vyradenie, podarilo zlomiť tú plastovú poistku. 🙁
        Na domácom PC to stlačiť je priam nadľudský výkon, pre mňa… nabudúce keď budem chcieť vybrať grafiku, tak asi najprv demontujem chladič CPU alebo minimálne predný ventilátor. 😀

        1. Ceruzu s gumou na konci si na odistenie tých „bežných“ poistiek PCIe neskúšal? To je tiež cesta k zlomeniu jazýčka poistky (ako sa pomerne veľká sila koncentruje na malú plochu a ešte nad tým nemáš úplne cit), ale… keď v tom človek nájde ten správny grif, tak to nejako ide. 🙂

        2. Dneska už je poměrně snadná pomoc, protože lze do sytosti vybírat ze skříní s vertikálně uloženou grafikou.

            1. Vadí formulace, nebo co přesně? Jestli formulace, tak se omlouvám: …s možností uložit grafiku vertikálně.

              1. Možno vertikálne uloženie grafickej karty Bufo nepovažuje za plnohodnotnú alternatívu horizontálnemu? Odhliadnuc na vplyv s potenciálne horším chladiacim výkonom (aj na analýzu takýchto vecí bude, verím tomu, v rámci novej metodiky na testy skriniek čas :)) bývajú aj u skriniek s podporou vertikálnej montáže GK striktnejšie obmedzenia na celkovú hrúbku? S tými 75 mm u RTX 4090 asi počíta máloktorá skrinka.

                A keď sa nadštandardne hrubá grafická karta s odretým krytom zmestí, tak jej oddialenie od temperovaného skla rádovo v jednotkách milimetrov bude asi dosť reštriktívne a minimálne bude chladič hlučnejší. No, uvidíme, bude tam, kde to bude možné (t.j. PCIe riser bude štandardnou súčasťou príslušenstva) pri skrinkách skúmať aj vplyv polohy grafickej karty na chladenie. Asi to nakoniec „také strašné“ často nebude. 🙂

                1. Ale těch skříněk je na výběr už vážně dost, větší část možností pokryjí. A docela věřím, že se najde i taková, která pokryje potřeby majitelů 4090 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ kde je to teda zvláště žádoucí s ohledem na hmotnost.

              2. 😀 ospravedlňovať sa nemusíš, šaq som tam dal 😀
                Ale je to presne ako Ľubo píše.

                Samozrejme, v prípade SFF je to iné, tam môže byť ako sa vmestí 😉
                Pri SFF už ide skôr o dizajn/rozmery ako o chladiacu efektivitu, či už z pohľadu teploty alebo hlučnosti 😛

                1. Layout spotřebních desek s M.2 sloty do plochy k tomu směřuje. Jiná písnička, kdyby byla deska osazena čtyřmi a více PCI-E sloty, což bych koneckonců i preferoval.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *