Iceberg Thermal je nový výrobca chladiacich komponentov

Nové chladiče, ventilátory a pasty Iceberg Thermal

Zatiaľ čo mnohé firmy trápia nástrahy dnešnej doby a boja sa o prežitie, skúsený tím vývojárov púšťa do sveta novú značku, ktorá sa bude zaoberať počítačovým chladením. Pod hlavičkou Iceberg Thermal je už teraz k nahliadnutiu široké portfólio procesorových chladičov a ventilátorov pripravených na predaja. A dobré je, že návrhy Iceberg Thermal sa vždy vyznačujú istou dávkou invencie.

O existencii Iceberg Thermal sme sa dozvedeli len včera po tom, ako sme dostali ponuku otestovať niektoré produkty tejto firmy. To exkluzívne ešte predtým, než sa začnú predávať.

Za Iceberg Thermal stojí skúsený tím amerických vývojárov, ktorí by mali mať 15-ročné skúsenosti na priemyselnom trhu. A tie plánujú teraz odovzdať aj koncovým spotrebiteľom. Prezentácia na iceberg-thermal.com je veľmi pôsobivá a pozoruhodné je i veľké množstvo produktov, ktoré takto zo štartu nebýva bežné (v takejto kvantite).

Z procesorových chladičov je pripravených až šesť modelov s rôznymi koncepciami. Od veľkých dvojvežových konštrukcií postupne až k lacným monolitickým pasívom s ventilátorom. Chladiče CPU sú rozdelené do dvoch radov – IceSleet a IceFloe. Do radu IceSleet patria výkonnejšie vežovité konštrukcie, ktorým velí top model X9 Dual TR určený pre procesory AMD Threadripper. Tento chladič má veľkú základňu (coldplate), na ktorú sa viaže až deväť šesťmilimetrových heatpipe. Radiátor je dvojvežový a spolu s dvoma ventilátormi (120 + 140 mm) má mať hmotnosť 1266 g. Špecifikácie sú podrobné podrobné a hovoria i o tom, že na táto konštrukcia pozostáva s 98 hliníkových rebier, ktoré sú k heatpipe na lepší odvod tepla napevno spájkované. Tepelný výkon je uvádzaný až na slušných 280 W. Vzhľadom na výkonnostnú triedu je výška 166 mm chladiča priemerná, čo je pre kompatibilitu so skrinkami jedine dobre. Atraktívna pri IceSleet X9 Dual TR je aj lepšia podpora pamätí, než je pri twin-toweroch bežné. Rebrovanie začína pomerne vysoko a pod typicky problematický predný ventilátor sa zmestia až 46 mm vysoké pamäťové moduly.

Pre väčšinu používateľov bude ale asi zaujímavejší IceSleet X7. Ten má fyzicky rovnaké rozmery pasívu ibaže má menšiu základňu, už „iba“ sedem heatpipe a TDP 225 W. Nejde už o chladič na mieru konkrétnej platformy, ako tomu je pri X9, ale až na päticu TR(X)4 podporuje všetky ostatné. To znamená Intel LGA 1200, 115x, 2066, 2011 (v3), 1366, 775 a z AMD AM4, AM3(+), AM2(+) či FM(+) a FM1.

Iceberg Thermal IceSleet X7

Takto všestranné sú aj menšie a lacnejšie jednovežové chladiče X6 a X5. IceSleet X6 má šesť heatpipe a TDP 200 W. X5 potom päť heatpipe a TDP 160 W. Všimnite si, že všetky vežovité chladiče majú priestor okolo pasívu vytesnený plastovým krytom. Či takýto návrh efektívny alebo iba efektný zistíme až v testoch. Asi tu šlo aj o estetickú stránku veci a zvýraznenie tematického ľadovca Iceberg, ktorého názvom je táto značka inšpirovaná.

Do menších počítačov bude Iceberg Thermal ponúkať dva top-flow chladiče. Väčší IceFloe T95 (TDP 95 W) a menší/nižší IceFloe T65 (TDP 65 W) s vnoreným ventilátorom medzi rebrovanie.

Iceberg Thermal IceFloe T95

Ventilátory má Iceberg Thermal aj samostatne, spoločné označenie majú IceGale a cez stred zvlnené lopatky. V troch farbách (tyrkysová, sivá, čierna) budú k dispozícii ponuke sú 80, 120 a 140 mm modely s tým, že 120 a 140 sú aj vo variante s ARGB LED. Podľa deklarovanej vysokej hodnoty MTTF (viac ako 150 000 hodín) a šesťročnej záruky by ventilátory mali patriť medzi úplnú špičku. Používajú pritom nejakú formu fluidných ložísk a pri nízkej intenzite PWM sa dokonca vypínajú a podporujú tak semi-pasívnu prevádzku. Sľubovaný je aj široký rozsah rýchlostí; 500 – 1600 ot./min pre 140 mm modely, 120 mm sú rýchlejšie (max. 1850 ot./min) a 80 mm najrýchlejší (max. 2000 ot./min).

Za zmienku stoja aj teplovodivé podložky DriftIce (13 W/(mk)) s rôznymi hrúbkami odstupovanými po pol milimetri (0,5 – 2 mm) vo formátoch 40 × 80 mm a 40 × 120 mm. a takisto teplovodivé pasty BlackIce (11,25 W/mK) a BlackIce Plus (13 W/mK) s inovatívnym širokým aplikátorom. Ten nanáša pastu bez vzduchových medzier v deviatich pruhoch vedľa seba.

Kedy presne a s akou cenotvorbou Iceberg-Thermal príde na maloobchodný trh zatiaľ nevieme. Ale je vysoký predpoklad, že sa budú chladiče predávať aj v našich končinách. Predaje ale zrejme začnú na Amazon.com.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy

Pri chladiči Fortis 5 Black ARGB nestačí len konštatovať, že má oproti Fortis 5 Black osvetlený ventilátor. Tých špecifík, ktoré formujú jeho vlastnosti, je viac. Na vonkajších znakoch to ešte nevidno, pretože uvádzané parametre sú rovnaké ako u modelu bez ARGB LED, ale pri rozpitvávaní výsledkov sme už na zopár rozdielov narazili. A určite možno písať o pozoruhodných rozdieloch, nad ktorými má zmysel sa pozastaviť. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel

Chladič Fortis 5 je už okrem štandardného variantu aj v kompletne čiernom vyhotovení. Oproti nižšiemu radu (Fera 5) má potom k dobru dve heatpipe, ktoré zvyšujú chladiaci výkon tohto chladiča. V praxi však uchladí viac iba niekedy. Vtedy, keď procesor dokáže z „extra materiálov“, ktoré má chladič Fortis 5 k dispozícii, profitovať. Ako to? Všetko si rozoberieme v detailnej analýze. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Za pomer cena/výkon! Arctic Freezer 36 A-RGB (White)

Aj s dvoma ventilátormi je chladič veľmi výhodná možnosť. Oproti podobným a typicky lacnejším konštrukciám so štyrmi heatpipe zvládne výrazne vyššiu záťaž. A to tak na najmodernejšej platforme Intel (LGA 1851) ako aj na procesoroch AMD Ryzen 9000 (AMD AM5). Určitým prínosom pre tieto veci okolo chladiaceho výkonu je aj montáž cez vlastný retenčný rámček (ILM) okolo procesorovej pätice. Celý článok „Za pomer cena/výkon! Arctic Freezer 36 A-RGB (White)“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Nejzajímavější se mi pozdává právě chladič TR, a pak ty teplovodivé podušky, škoda že netušíme ceny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *