Intel chystá refresh Tiger Lake-U. Rychlejší čtyřjádra až na 5 GHz

Budou rychlejší modely 15W/28W a 35W Tiger Lake

V noteboocích se podle všeho přiostřuje konkurence. Proti Ryzenům 5000 Intel v létě vydá nové rychlejší modely procesorů Tiger Lake v mainstramové 15 až 28W řadě U a ve výkonnější řadě H35. Zajímavé budou hlavně nové účkové modely, Intel totiž možná vydá první procesor této kategorie, který dosáhne na frekvenci 5,0 GHz. Spolu s vysokým IPC by tak mohl mít rekordní jednovláknový výkon.

Intel vydal procesory Tiger Lake v září, což už bude sedm měsíců (hrozné, jak to letí). AMD reagovalo začátkem roku 7nm mobilními Ryzeny 5000 s architekturou Zen 3 a možná, že to Intel přimělo reagovat. Nebo by teoreticky mohlo jít o to, že příští generace Alder Lake vyjde s větším než ročním odstupem (třeba až před Vánoci).

Firma totiž podle všeho chystá refresh procesorů Tiger Lake-U, tedy 15 až 28W „účkových“ procesorů pro mainstreamové notebooky. Ty teď u Intelu zůstávají na čtyřech jádrech (zatímco AMD loni a letos vydalo už 15W osmijádra), což tento refresh nezmění. Ale Intel chystá nové modely, které mají dosahovat vyšších frekvencí. Budou tedy cílit na silnou stránku architektury Intelu, tedy jednovláknový výkon, respektive vysoký výkon na jedno jádro. A podobně mají přijít výkonnější modely také do nedávno vydané modifikace Tiger Lake-H35 (oboje je ovšem stejný křemík).

Nové TGL-H35

V řadě H35 měl doteď Intel jako nejvýkonnější model Core i7-11375H se základní frekvencí 3,3 GHz a maximálním boostem 5,0 GHz; all core boost byl 4,3 GHz. Nově k tomu ale přibude model Core i7-11390H, který svá čtyři jádra má na 3,4 GHz (+100 MHz) v základu a all-core boost má 4,6 GHz (+300 MHz). Maximální jednovláknový boost je ale pořád stejný 5,0 GHz.

Vedle tohoto modelu také Intel chystá refresh nižšího modelu i5: Core i5-10320H bude mít takty 3,2–4,5 GHz, přičemž all-core boost je 4,3 GHz. Proti existujícímu modelu i5-10300H je to také pokrok o 100 MHz v základní frekvenci, 300 MHz v all-core boostu, ale tentokrát se o 100 MHz zlepšilo i jednovláknové maximální turbo.

Procesor Intel Tiger Lake pro notebooky (ukázka na CES 2020)

Nové ULV modely: navýšené jednovláknové turbo?

V 15W až 28W řadě Tiger Lake-U zatím také známe dva refreshované modely (není pochopitelně vyloučené, že jich nakonec vyjde víc). První je nižší model Core i7-1155G7. Jeho frekvence jsou stejné jako u Core i7-1165G7, tedy 2,8 GHz v základu a 4,7 GHz v maximálním boostu. Jak se bude od 1165G7 lišit, není jasné, možná by mohl mít nižší all-core boost (u 1165G7 je to 4,1 GHz). Grafika má zůstat na 96 EU/768 shaderech, ale teoreticky by možná mohla mít sníženou frekvenci, pro odlišení.

Výrazně zajímavější je ale poslední uniklý model, Core i7-1195G7. Jak je ze značení patrné, měl by to být nový nejvyšší model, stojící nad čtyřjádrem i7-1185G7 (3,0–4,8 GHz). Tato novinka má ale kupodivu mít nižší frekvenci v základu, jen 2,9 GHz. All-core boost neznáme, ale asi by mohl být vyšší, než 4,3 GHz u 1185G7.

Hlavní věc k diskusi u něj ale asi bude jendovláknový boost. Podle některých údajů je jen 4,8 GHz (tedy nezměněný), ale objevily se údaje/názory, že ve skutečnosti bude boost zvýšený a dostane se na magických 5,0 GHz. Bylo by to logické, protože jinak by se tento model ve specifikacích nelišil (pokud by tedy neměl zvýšenou frekvence GPU – tu zatím neznáme).

Na vyšší jednovláknový boost by mohla ukazovat jedna věc: vzpomeňte si na Core i7-11700K (5,0 GHz) a i9-11900K (5,3 GHz) v desktopových procesorech Rocket Lake. I v jejich případě má paradoxně dražší model i9 nižší základní frekvenci o 100 MHz. Je to možná proto, že pro dosažení extrémního jednovláknového boostu jsou třeba čipy s vyšší leakage, které ale mají zase horší spotřebu při určitém daném taktu – takže základní frekvence při daném TDP musí být nižší, stejná by se nevešla do limitu. Toto by možná mohlo nastat právě zde. Core i7-1185G7 by mělo čipy s nižší leakage, ale dostalo by se jen na 4,8 GHz. Do Core i7-1195G7 by Intel dával z hlediska efektivity horší křemík s vyšší leakage, ale dovolilo by to vyhnat jednojádrový boost až na 5,0 GHz. Je také možné, že by to bylo jako u Core i9 na desktopu uděláno pomocí Thermal Velocity Boostu a Turbo Boost Max 3.0.

Comet Lake a Rocket Lake (a také Tiger Lake-H) používají technologii Turbo Boost Max 3.0, která umožňuje na dvou nejkvalitnějších jádrech dosáhnout vyššího turbo boostu než na ostatních (Zdroj: Intel)

Pokud se toto potvrdí, byl by to procesor, který se jako první v kategorii mobilních mainstreamových procesorů pro notebooky dostane na magickou metu 5 GHz (45W notebooky budou mít tuto turbo frekvenci díky Tiger Lake-H také). Samozřejmě to má hlavně symbolický význam, protože proti 4,8 GHz jsou to jen 4 % výkonu navíc a třeba 5nm Apple M1 by k podobnému výkonu stačilo něco přes 3 GHz (hrubým odhadem asi 3,2–3,6 GHz podle úlohy?). Toto 5,0 GHz turbo také bude pravděpodobně mít spotřebu jednoho jádra kolem 25 W, takže se takový boost nevejde do 15W TDP a nebude trvale udržitelný v noteboocích, které nemají spotřebu zvýšenou na 28 W.

LPDDR5, vedení Intelu ve výkonu integrované grafiky se ještě prohloubí

Refreshovaná CPU by snad také mohla mít vyšší takty GPU – ty v únicích zatím nefigurují – a zřejmě by u nich také měla být zapnutá podpora pamětí LPDDR5, takže by mohly vyjít první x86 notebooky s touto technologií pamětí. Celkově by tak u těchto nových modelů Tiger Lake mohl být ještě navýšen výkon grafiky, v kterém už nyní Intel vede na procesory AMD.

Procesor Intel Tiger Lake pouzdro BGA (Zdroj: Intel)

Vydání v létě

Tyto refreshované modely by prý Intel měl vydat v třetím kvartálu, tedy červenci až září. Mohly by tedy s nimi vyjít notebooky v rámci vlny „back-to-school“ nákupů, kdy výrobci notebooků často vydávají nové modely.

Zdroje: VideoCardz, NotebookCheck (1, 2), Momomo_us, David Bepo

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel chystá 38jádro Ice Lake pro pracovní stanice/desktop

Intel konečně v desktopu vydal procesory s novou architekturou (Rocket Lake) a v noteboocích a serverech už ji má také (a na 10 nm). Ale na highendový desktop se zapomnělo: pořád je v něm jen staré Skylake. Teď unikla roadmapa ukazující, že Intel přece jen něco nového chystá: 10nm Xeony W-3300 s až 38 jádry Ice Lake pro pracovní stanice. Dokonce by prý měly vyjít dost rychle, což jinak roadmapa říká i o desktopovém Alder Lake. Celý článok „Intel chystá 38jádro Ice Lake pro pracovní stanice/desktop“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel Xeon Sapphire Rapids: unikly parametry i TDP, má 64GB HBM2e

Zhruba za rok mají vyjít 10nm procesory Xeon „Sapphire Rapids“, kterými se má Intel naplno vrátit do boje o serverový trůn proti Epycům od AMD. Teď k nim unikly informace a vypadá to zajímavě: 56 jader, TDP až 350 W, ale také výrazně zlepšení konektivita s PCI Expressem 5.0, koherentním CXL a osmi kanály DDR5-4800. Nejzajímavější ale je paměť HBM2e přímo v CPU. Má mít kapacitu až 64 GB a propustnost až 1 TB/s. Celý článok „Intel Xeon Sapphire Rapids: unikly parametry i TDP, má 64GB HBM2e“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Uniklo info k Intel Alder Lake: PCIe 5.0, DDR5, platforma a výkon

Na konci roku má vyjít nová 12. generace procesorů Intel Core „Alder Lake“, která konečně přinese 10nm čipy i do desktop PC. Teď unikly výživné slajdy, ukazující parametry celé této platformy včetně čipsetů řady 600 a také výkon. Podle Intelu Alder Lake bude mít až o 20 % vyšší jednovláknový a až o 100 % vyšší mnohovláknový výkon. Také ale dodá PCI Express 5.0 a mnohem lepší propustnost a konektivitu čipsetu. Celý článok „Uniklo info k Intel Alder Lake: PCIe 5.0, DDR5, platforma a výkon“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *