Intel Core i7-14700K: Štyri E jadrá k dobru dokážu divy

Fotky 2/2: Affinity Photo, AI aplikácie Topaz Labs, ZPS X, ...

Procesor Core i7-14700K je jediný 125-wattový model z generácie Intel Raptor Lake-S Refresh, u ktorého medzigeneračne došlo k zmene konfigurácie jadier. S väčším počtom „efektívnych“ je tento procesor na polceste ku Core i9-(14900K/13900K), ale za cenu Core i7. Ci7-14700K je teda za rovnaké peniaze výrazne výkonnejší ako Ci7-13700K. Hlavne v náročnej viacvláknovej záťaži.

Affinity Photo (benchmark)

Testovacie prostredie: vstavaný benchmark.





AI aplikácie Topaz Labs

Topaz DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI. Tieto jednoúčelové aplikácie slúžia na reštauráciu nekvalitných fotiek. Či už z pohľadu vysokého šumu (keď sú fotené pri vyššom ISO), hrubého rasteru (typicky po výrezoch) alebo keď treba niečo doostriť. Využíva sa pritom vždy sila AI.

Pracovné nastavenia aplikácií Topaz Labs. Postupne zľava DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI. Každej aplikácii prináleží jedno z troch okien

Testovacie prostredie: V rámci dávkových úprav sa spracováva 42 fotiek v nižšom rozlíšení 1920 × 1280 px. To pri nastaveniach zo snímok vyššie. DeNoise AI pre zachovanie čo najvyššej presnosti držíme vo verzii 3.1.2, Gigapixel v 5.5.2 a Sharpen AI v 3.1.2.



Ako akcelerátor máme nastavený procesor (a vysokú alokáciu RAM), vy si môžete ale prepnúť i na GPU

XnViewMP

Testovacie prostredie: XnViewMP je konečne foto-editor, za ktorý nemusíte platiť. A pritom hardvér využíva veľmi efektívne. Na dosiahnutie rozumnejších porovnávajúcich časov sme tak museli vytvoriť archív s až 1024 fotkami, ktoré z pôvodného rozlíšenia 5472 × 3648 px zmenšujeme na 1980 × 1280 px a počas tohto procesu sa ešte aplikujú filtre s automatickým vylepšením kontrastu a redukcia šumu. Používame 64-bitovú portable verziu 0.98.4.

Zoner Photo Studio X

Testovacie prostredie: V Zoner Photo Studio X konvertujeme 42 fotiek vo formáte .CR2 (RAW Canonu) do JPEGu so zachovaním pôvodného rozlíšenia (5472 × 3648 px) a pri najnižšej možnej kompresii, s profilom ZPS X pre „archivačnú kvalitu“.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Trpí degradací čipů Raptor Lake i mobilní procesory Intel?

V poslední době jsme několikrát psali o problémech s nestabilitou projevující se nejčastěji padáním her, kterou jsou stižené procesory Intel Core 13. a 14. generace a která je možná spojená i s fyzickým degradováním jejich čipů. Vynořuje se k tomu hodně údajných informací, ale často není jasné, jak podložené jsou a zda opravdu souvisejí. V posledních dnech přišla zpráva, že mimo desktopových chybou trpí dokonce i procesory pro notebooky. Celý článok „Trpí degradací čipů Raptor Lake i mobilní procesory Intel?“ »

  •  
  •  
  •  

Potvrzeno: Procesory Raptor Lake degradují, Intel chystá opravu

Krátce poté, co se Intel oficiálně vyjádřil k zprávám, že vadami či nestabilitou procesorů Raptor Lake jsou postižené i procesory v noteboocích (což podle firmy není pravda), konečně přichází také s novými informacemi k hlavnímu problému. Totiž k široce hlášeným problémům procesorů Core 13. a 14. generace pro desktop, které jsou nestabilní ve hrách a co hůř, vykazují symptomy postupného selhávání (degradace). To je zřejmě skutečností. Celý článok „Potvrzeno: Procesory Raptor Lake degradují, Intel chystá opravu“ »

  •  
  •  
  •  

Potvrzeno: Intel vydá nové procesory na LGA 1700, bez big.LITTLE

Včera jsme psali, že Intel bude v oblasti desktopových procesorů mít příští dva roky stále jen Arrow Lake s 8 velkými a 16 efektivními jádry, protože zrušil desktopovou verzi následující 1,8nm generace Panther Lake i refresh Arrow Lake, který měl alespoň výrazně přidat na počtu jader. Ovšem zdá se, že realita je složitější. Intel totiž paralelně bude udržovat při životě socket LGA 1700 a vydá pro něj úplně nové procesory. Celý článok „Potvrzeno: Intel vydá nové procesory na LGA 1700, bez big.LITTLE“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. myslim ze stoji za zmienku ze ked zlimitujem 14700K tak aby v CB R23 dosahoval multicore skore ako 13700K (a podobny cas enkodovania 265 videa) tak pri CB R23 nameram na EPS kabli len 160W (13700K zral v hwcooling teste o 100W viac)

    1. Jasné, používateľská prispôsobiteľnosť je na milión plus jeden spôsob. Rýchlosť pri rôznych napájacích limitoch ale v rámci testov neanalyzujeme. Nie pre to, že by to bolo nezaujímavé, ale pre to, že to máme metodicky postavené na väčšom počte rôznych aplikačných scenárov, čo osobne považujem za užitočnejšie, ako ich mať iba jeden dva a v nich vo vysokom rozlíšení sledovať škálovanie rýchlosti v závislosti od spotreby. Skĺbiť to, bohužiaľ, nejde, časová náročnosť by bola už naozaj neúnosná.

      Každopádne áno, po výraznom obmedzení napájacích limitov sa efektivita procesorov Intel dramaticky zlepšuje a že je veľmi podobná ako u AMD je možné dobre vidieť aj v našich testoch základných dosiek, kde je pri obmedzenom napájaní aspoň porovnanie Core i9-13900K s Ryzen 9 7950X. V testoch procesorov sa k tomu obvykle v rámci hodnotenia príliš nevyjadrujem, pretože nemáme na čo (na aké výsledky) odkázať. Ale súhlasím, dôležité to praxe je, len procesory holt testujeme bez limitov napájania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *