Intel Core i7-14700K: Štyri E jadrá k dobru dokážu divy

Záver

Procesor Core i7-14700K je jediný 125-wattový model z generácie Intel Raptor Lake-S Refresh, u ktorého medzigeneračne došlo k zmene konfigurácie jadier. S väčším počtom „efektívnych“ je tento procesor na polceste ku Core i9-(14900K/13900K), ale za cenu Core i7. Ci7-14700K je teda za rovnaké peniaze výrazne výkonnejší ako Ci7-13700K. Hlavne v náročnej viacvláknovej záťaži.

Záver

Hrubý viacvláknový výkon Core i7-14700K v Blenderi (Cycles) je oproti Ryzen 9 7900X vyšší o približne 15 %, v Cinebech až 20 %. To ale súčasne s 23 % nižšou energetickou efektivitou. Zatiaľ čo Ryzen 9 7900X pri maximálnom výkone nemá ani 200 W, tak Core i7-14700K atakuje 300-wattovú hranicu.

V hrách, pri typicky nižšej záťaži, je to umiernenejšie. Core i7 je znovu neefektívnejší procesor, ale tým, že už operuje s menej ako polovičnou spotrebou (125–135 W), sa rozdiel zužuje. Herný výkon (Ci7-14700K a R9 7900X) je inak porovnateľný. V niektorých tituloch má Intel navrch, v iných zase stráca, niekde je to vzácne vyrovnané a v priemere sme na plus-mínus rovnakom výsledku. Výraznejší náskok Core i7 je napríklad v Assassin’s Creed: Valhalla, z pohľadu Ryzenu 9 7900X potom zase v Counter-Strike:GO.

Na hry je Core i7-14700K výborný procesor, ale to s tyká aj modelov s menším počtom jadier a vlákien ako 8+12C/28T. Obzvlášť pozoruhodný je tu preto výpočtový výkon, ktorý je možno uplatniť vo viacvlaknových úlohách. Okrem výkonu na 3D renderovanie, o ktorom sme už písali, je má Core i7-14700K veľmi vysoký výkon aj na kódovanie videa kodérmi x264/x265. Ten je medzi konkurenčným Ryzenom 9 7900X a Core i9-13900K. Odskok od svojho predchodcu (Ci7-13700K) má Ci7-14700K aj pri (de)šifrovaní a (de)kompresii súborových archívov. Najväčší rozdiel sme namerali na úrovni 24 % (v 7-zipe). Raptor Lake Refresh si skvelo vedie aj vo fyzikálnych simuláciách a matematických výpočtoch, kde Core i7-14700K vo väčšine prípadov R9 7900X rýchlostne poráža.

Potom máme aj výsledky z prostredia pre tvorcov video obsahu, kde je to v Adobe Premiere Pro a DaVinci Resolve (Studio) ako na hojdačke – v niektorých v čiastkových testoch je na koni ma Intel (14700K), v iných AMD (7900X). V testovaných aplikáciách na úpravu fotografii Core i7 boduje obvykle viac než Ryzen. A to či už ide o prácu v Adobe Photoshop a Lightroom, Affinity Photo alebo v bezplatnom XnView. Sú ale aj situácie, kde Core i7-14700K na Ryzen 9 7900X nestačí, ako to je napríklad pri konverzii RAWov v Zoner photo Studio X či v AI Aplikáciach Topaz Labs. V nich majú procesory AMD veľký náskok hlavne pre podporu VNNI.

Intelu sa podarilo konkurenčný procesor AMD poraziť aj v rámci jednovláknoveho výkonu, čo vidieť jednak z kratších časov kódovania zvukových nahrávok (čisto jendovláknové úlohy) a takisto vo webovom prostredí. V testoch Octane (2.0) a Speedometer Core i7-14700K zbiera vyššie umiestnenia a v praxi je svižnejší. Nejde o veľké rozdiely, ale Ryzeny 9 (vrátane 7950X) tu dosahujú slabšie výsledky. A to nielen pokiaľ ide o rýchlosť, ale i o spotrebu. Tú má Core i7-14700K pri jednojadrovej záťaži skôr nižšiu (procesory AMD do pozície menej efektívnych tu stavia aj I/O čiplet, ktorého napájanie tiež niečo stojí). V nečinnosti, kde je aktívna iba pracovná plocha OS Windows s nevyhnutnými režijnými procesmi na pozadí, súboj Core i7-14700K s Ryzen 9 7900X končí remízou (18,4 vs. 18,6 W).

Horšia efektivita Core i7 sa spája až s vyššou a vysokou záťažou. V nej sa spotreba dostáva na úroveň, pri ktorej je bežnými chladičmi veľmi zložité udržať zahrievanie najteplejších jadier pod 100 °C. Pri meraní spotreby hodnoty zo štartu testov vyskakovali špičkovo aj nad 360 W. Pre samotný procesor to bude o trochu menej, pretože technika našich meraní zohľadňuje v miere aj straty na VRM, ale napriek tomu je energetická náročnosť tohto procesora veľmi vysoká. Dokonca ešte o 10 W vyššia ako u Core i9-13900K. Ten ma síce viac jadier, ale u Core i7-14700K sú tie vyššie frekvencie, ktoré ženú procesor do neefektivity.

Napriek tomu, že Core i7-14700K možno považovať za procesor, ktorý je zložitejšie prevádzkovať a vysoká spotreba i vysoké zahrievanie sú dozaista nevýhody (vyžadujúce, mimochodom, aj drahší chladič, čo sa týka ale aj Ryzen 9), tak sa stále jedná o špičkový procesor. Taký, čo ma na pomery high-endu i nadštandardne priaznivý pomer ceny k výkonu. Špeciálne, keď sa rozhodnete pre platformu s pamäťami DDR4, ktoré sú v prepočte na gigabajt oproti DDR5 stále výrazne lačnejšie. Rozdiel vo výkone nie je ale nijako dramatický (dôkazom toho sú aj testy Gigabyte Z690 Gaming X DDR4 s Core i9-12900K). Intel Core i7-14700K je navyše univerzálny procesor vhodný pre všetky typy úloh, s ktorými sa môže bežný desktopovy používateľ stretnúť. Na špičke sa drží aj v hrách (aj keď teda stále pod Ryzen 7 7800X3D) či jednovláknovo, kde sú už procesory AMD Ryzen 7000 už na nižších pozíciách. Redakčné ocenenie „Top-notch“ pre Core i7-14700K je teda zaslúžené a uvidíme, kam veci ešte posunie Core i9-14900K.

Za spoluprácu na zabezpečovaní testovaného hardvéru ďakujeme e-shopu Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio), Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI) a Zoneru (za licenciu k Photo Studio X)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake

Od zimy sílí kauza vadných procesorů Intel Raptor Lake, které postupně odcházejí kvůli vysokým napětím, což se typicky projeví nestabilitou ve hrách. Intel přislíbil opravu mikrokódu, která má problém eliminovat (nebo aspoň výrazně zpomalit?), již vzniklé existující poškození ale zůstane. Intel nehodlá procesory plošně vyměnit, ale udělá alespoň jeden pozitivní krok – prodlouží jejich záruku, aby majitelé měli větší jistotu do budoucna. Celý článok „Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Víc k degradaci procesorů Raptor Lake: Čipy se ničí i mimo zátěž?

Minulý týden Intel přišel s vysvětlením, co se děje s procesory Raptor Lake (Core 13. a 14. generace) pro desktop, u nichž je široce hlášena nestabilita, pády her a postupná ztráta fungování. Podle vyšetřování Intelu dochází k tomu, že do procesoru se dostává příliš vysoké napětí, které ho postupně poškozuje (nevratně, bohužel), až přestane být stabilní. Intel k tomu neřekl moc detailů, ale ty teď prosákly na internet a konečně víme víc. Celý článok „Víc k degradaci procesorů Raptor Lake: Čipy se ničí i mimo zátěž?“ »

  •  
  •  
  •  

Trpí degradací čipů Raptor Lake i mobilní procesory Intel?

V poslední době jsme několikrát psali o problémech s nestabilitou projevující se nejčastěji padáním her, kterou jsou stižené procesory Intel Core 13. a 14. generace a která je možná spojená i s fyzickým degradováním jejich čipů. Vynořuje se k tomu hodně údajných informací, ale často není jasné, jak podložené jsou a zda opravdu souvisejí. V posledních dnech přišla zpráva, že mimo desktopových chybou trpí dokonce i procesory pro notebooky. Celý článok „Trpí degradací čipů Raptor Lake i mobilní procesory Intel?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (16) Pridať komentár

  1. myslim ze stoji za zmienku ze ked zlimitujem 14700K tak aby v CB R23 dosahoval multicore skore ako 13700K (a podobny cas enkodovania 265 videa) tak pri CB R23 nameram na EPS kabli len 160W (13700K zral v hwcooling teste o 100W viac)

    1. Jasné, používateľská prispôsobiteľnosť je na milión plus jeden spôsob. Rýchlosť pri rôznych napájacích limitoch ale v rámci testov neanalyzujeme. Nie pre to, že by to bolo nezaujímavé, ale pre to, že to máme metodicky postavené na väčšom počte rôznych aplikačných scenárov, čo osobne považujem za užitočnejšie, ako ich mať iba jeden dva a v nich vo vysokom rozlíšení sledovať škálovanie rýchlosti v závislosti od spotreby. Skĺbiť to, bohužiaľ, nejde, časová náročnosť by bola už naozaj neúnosná.

      Každopádne áno, po výraznom obmedzení napájacích limitov sa efektivita procesorov Intel dramaticky zlepšuje a že je veľmi podobná ako u AMD je možné dobre vidieť aj v našich testoch základných dosiek, kde je pri obmedzenom napájaní aspoň porovnanie Core i9-13900K s Ryzen 9 7950X. V testoch procesorov sa k tomu obvykle v rámci hodnotenia príliš nevyjadrujem, pretože nemáme na čo (na aké výsledky) odkázať. Ale súhlasím, dôležité to praxe je, len procesory holt testujeme bez limitov napájania.

  2. Vedeli by ste prosim spetne zistit ci bol nastaveny intelom specifikovany limit IccMAX = 307A? (rovnako by ma to zaujimalo aj v pripade i9-14900K, kde intel specifikuje bud „performance“ profil IccMAX = 307A alebo „extreme“ profil 400A. Je mozne ze niektore dosky tento limit donedavna uplne vypinali aj v „defaultnch“ nastaveniach.

    1. „Bez limitov napájania“ v testoch procesorov znamená aj bez prúdových obmedzení. Skôr než tie (307 vs. 400 A) bude ale výkon zrážať brzdiť dostupný chladiaci výkon? Minimálne teda v dlhšej záťaži…

      1. Dakujem za info. No zatial sa mi podla mojich pokusov zda ze v pripade hustej AVX zataze (napr cinebench) je 14700K castejsie brzdeny tym 307A limitom ako chladenim (ak nie su napetia vypeckovane tak ze to neprimerane kuri aj na nizkej zatazi)

          1. haha to bol len jeden taky extremny test v zime, inak ho mam teraz tichucko na max dajakych 210W priblizne (dnes mozno odmeram kolko je to na EPS kabli) a verim ze podobne vysledky by to pri takychto nastaveniach vedelo dat s hociktorym z top 10-15 vzduchovych chladicov a pripadne mozno trochu vacsim hlukom, mozno aj ten vas NH-U14S na plnej rychlosti by to takto dal. S 307A limitom mi CB R23 boostuje na max 208W a v „Performance Limit Reasons“ v hwinfo mi svieti iba „IA: Electrical Design Point/Other (ICCmax,PL4,SVID,DDR RAPL)“, ale v P95 s vypnutym AVX to boostuje viac a naraza uz na PL2 a PL1

            1. Chladič NH-U14S nepodceňovať. 🙂

              Pre iba jednu vežu síce nepôsobí tak mohutne, ale za NH-D15S príliš nezaostáva. Rozdiel medzi týmito chladičmi pri maximálnych otáčkach je dokonca pomerne zanedbateľný. S Core i7-13700K je dlhodobo na 300 W (isteže, pre určitú neefektivitu VRM treba z toho trochu ubrať…) a kedysi sme s ním chladili Threadripper 2990WX, ktorého čistá spotreba bola teda už nad 300 W.

              V testoch základných dosiek používame Alphacool Eisbaer 360 a ten na tom nie je oveľa lepšie, hoci by to tak pocitovo mohlo pôsobiť („veľký 360-milimetrový vodník…“). Všimnite si, že spotreba v Cinebench R23 na EPS kábloch s Core i9-13900K na rovnakej základnej doske (Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II) je s Alhacool Eisbaer 360 bez limitov napájania 298,6 W a s Noctua NH-U14S potom na 290,9 W. A to ešte Eisbaeru pomáha kovový backplate. Bežne sa tak ako drvivá väčšina AIO vodníkov dodáva s plastovým.

                    1. Nemám, ale myslím, že single-tower so 140 mm ventilátorom bude len otázka času. Noctua IMO bude chcieť tie NF-A14x25r lepšie vyťažiť. Uvidíme, ako bude vyzerať roadmapa s výhľadom do Q2/2025. Počítam, že v roku 2025 vyjdú viac ako tri veci. 🙂

                1. Nejaké určite sú. Širší rozptyl spotrieb máme pri porovnateľnom výpočtovom výkone v tých testoch dosiek: 298,6–336,5 W (s Core i9-13900K v CB R23).

                  Akurát teda neviem, aký podiel má na tom (ne)efektivita VRM a aký „agresivita“ napájania. Tá sa na výsledku bude tiež podieľať, pretože sú prípady, v ktorých majú nižšiu spotrebu aj dosky s technicky výrazne slabším VRM. V ich záujme bude ísť často na spodnú hranicu, aby bolo čo najnižšie aj zahrievania, zatiaľ čo základné dosky s robustnejším VRM môžu isť „viac na stabilitu“ aj za cenu vyššej spotreby.

                  1. tam ako pozeram su take obrovske rozdiely v skore ze to bude skor nastaveniami v biose ako vlastnostami dosky, cize o samotnych doskach to ma prakticky nulovu vypovednu hodnotu pre ludi ktori si tie nastavenia optimalizuju a nespoliehaju sa len na to co im pride prednastavene s doskou

                    1. Napájacie limity sú pre rovnaké platformy s rovnakým testovacím procesorom nastavované rovnako. Jasné, do mnohých vecí pri testoch základných dosiek nezasahujeme, aby sa zachovala ich „identita“, respektíve mikrooptimalizácie výrobcu. Keď to ten ženie na maximálnu rýchlosť pamäťového subsystému, tak je rešpektovaná. Zarovnať všetko podľa úplne rovnakých nastavení by bola možno aj trochu škoda – stratili by sa tie rozdiely, s ktorými sa väčšina používateľov stretne. A teraz je otázka, koľko ľudí a majiteľov i drahších dosiek naozaj lezie do tých podrobných nastavení a hrá sa s každým detailom. Pre testy je to i pomerne riskantný prístup, keďže to (nastavenie), čo funguje na jednej doske, na druhej nemusí. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *