Intel Core i7-14700K: Štyri E jadrá k dobru dokážu divy

Dosahované frekvencie CPU

Procesor Core i7-14700K je jediný 125-wattový model z generácie Intel Raptor Lake-S Refresh, u ktorého medzigeneračne došlo k zmene konfigurácie jadier. S väčším počtom „efektívnych“ je tento procesor na polceste ku Core i9-(14900K/13900K), ale za cenu Core i7. Ci7-14700K je teda za rovnaké peniaze výrazne výkonnejší ako Ci7-13700K. Hlavne v náročnej viacvláknovej záťaži.

Upozornenie: U procesorov na báze big.LITTLE v niektorých testoch chýba výsledok. Je to z dôvodu, že poriadne neškálovali s P jadrami a dosahovaný výkon bol príliš nízky. V takýchto prípadoch je síce možné vynútením výkonu na všetkých jadrách, ale k tomu na používateľskej úrovni štandardne nedochádza. Aby sme v niektorých prípadoch nevytvárali ilúziu o tom, že sú za normálnych okolností dosahované také namerané výsledky, ako sú prezentované v grafoch, ich vynechávame. Z celkového súboru testov sa však jedná o zanedbateľnú časť výsledkov.

Dosahované frekvencie CPU







  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu

Od chvíle, kdy na trh přišla první SSD využívající PCI Express 5.0, byly jejich přínosy v sekvenčních přenosových rychlostech zkalené závažnou nevýhodou: vysokou spotřebou řadiče Phison E26, na němž byly všechny založené. Ta vede k vysokým teplotám, zpomalování nebo dokonce u některých SSD k pádům systému. Toto se naštěstí začíná měnit a na trh konečně přichází energeticky efektivní „Gen 5 SSD“, která tak budou užitečná v noteboocích. Celý článok „Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu“ »

  •  
  •  
  •  

Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou

V první polovině letošního roku se objevily překvapivé zprávy o tom, že přes blížící se příchod nové generace desktopových procesorů Arrow Lake a platformy LGA 1851 chystá Intel také novou generaci pro socket LGA 1700. Tou měly být procesory označené Bartlett Lake, které by převzaly 7nm proces i architekturu ze starší generace Raptor Lake, ale odvrhly by hybridní technologii a místo toho nabídly 12 velkých jader bez E-Core. Celý článok „Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou“ »

  •  
  •  
  •  

Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake

Od zimy sílí kauza vadných procesorů Intel Raptor Lake, které postupně odcházejí kvůli vysokým napětím, což se typicky projeví nestabilitou ve hrách. Intel přislíbil opravu mikrokódu, která má problém eliminovat (nebo aspoň výrazně zpomalit?), již vzniklé existující poškození ale zůstane. Intel nehodlá procesory plošně vyměnit, ale udělá alespoň jeden pozitivní krok – prodlouží jejich záruku, aby majitelé měli větší jistotu do budoucna. Celý článok „Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (16) Pridať komentár

  1. myslim ze stoji za zmienku ze ked zlimitujem 14700K tak aby v CB R23 dosahoval multicore skore ako 13700K (a podobny cas enkodovania 265 videa) tak pri CB R23 nameram na EPS kabli len 160W (13700K zral v hwcooling teste o 100W viac)

    1. Jasné, používateľská prispôsobiteľnosť je na milión plus jeden spôsob. Rýchlosť pri rôznych napájacích limitoch ale v rámci testov neanalyzujeme. Nie pre to, že by to bolo nezaujímavé, ale pre to, že to máme metodicky postavené na väčšom počte rôznych aplikačných scenárov, čo osobne považujem za užitočnejšie, ako ich mať iba jeden dva a v nich vo vysokom rozlíšení sledovať škálovanie rýchlosti v závislosti od spotreby. Skĺbiť to, bohužiaľ, nejde, časová náročnosť by bola už naozaj neúnosná.

      Každopádne áno, po výraznom obmedzení napájacích limitov sa efektivita procesorov Intel dramaticky zlepšuje a že je veľmi podobná ako u AMD je možné dobre vidieť aj v našich testoch základných dosiek, kde je pri obmedzenom napájaní aspoň porovnanie Core i9-13900K s Ryzen 9 7950X. V testoch procesorov sa k tomu obvykle v rámci hodnotenia príliš nevyjadrujem, pretože nemáme na čo (na aké výsledky) odkázať. Ale súhlasím, dôležité to praxe je, len procesory holt testujeme bez limitov napájania.

  2. Vedeli by ste prosim spetne zistit ci bol nastaveny intelom specifikovany limit IccMAX = 307A? (rovnako by ma to zaujimalo aj v pripade i9-14900K, kde intel specifikuje bud „performance“ profil IccMAX = 307A alebo „extreme“ profil 400A. Je mozne ze niektore dosky tento limit donedavna uplne vypinali aj v „defaultnch“ nastaveniach.

    1. „Bez limitov napájania“ v testoch procesorov znamená aj bez prúdových obmedzení. Skôr než tie (307 vs. 400 A) bude ale výkon zrážať brzdiť dostupný chladiaci výkon? Minimálne teda v dlhšej záťaži…

      1. Dakujem za info. No zatial sa mi podla mojich pokusov zda ze v pripade hustej AVX zataze (napr cinebench) je 14700K castejsie brzdeny tym 307A limitom ako chladenim (ak nie su napetia vypeckovane tak ze to neprimerane kuri aj na nizkej zatazi)

          1. haha to bol len jeden taky extremny test v zime, inak ho mam teraz tichucko na max dajakych 210W priblizne (dnes mozno odmeram kolko je to na EPS kabli) a verim ze podobne vysledky by to pri takychto nastaveniach vedelo dat s hociktorym z top 10-15 vzduchovych chladicov a pripadne mozno trochu vacsim hlukom, mozno aj ten vas NH-U14S na plnej rychlosti by to takto dal. S 307A limitom mi CB R23 boostuje na max 208W a v „Performance Limit Reasons“ v hwinfo mi svieti iba „IA: Electrical Design Point/Other (ICCmax,PL4,SVID,DDR RAPL)“, ale v P95 s vypnutym AVX to boostuje viac a naraza uz na PL2 a PL1

            1. Chladič NH-U14S nepodceňovať. 🙂

              Pre iba jednu vežu síce nepôsobí tak mohutne, ale za NH-D15S príliš nezaostáva. Rozdiel medzi týmito chladičmi pri maximálnych otáčkach je dokonca pomerne zanedbateľný. S Core i7-13700K je dlhodobo na 300 W (isteže, pre určitú neefektivitu VRM treba z toho trochu ubrať…) a kedysi sme s ním chladili Threadripper 2990WX, ktorého čistá spotreba bola teda už nad 300 W.

              V testoch základných dosiek používame Alphacool Eisbaer 360 a ten na tom nie je oveľa lepšie, hoci by to tak pocitovo mohlo pôsobiť („veľký 360-milimetrový vodník…“). Všimnite si, že spotreba v Cinebench R23 na EPS kábloch s Core i9-13900K na rovnakej základnej doske (Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II) je s Alhacool Eisbaer 360 bez limitov napájania 298,6 W a s Noctua NH-U14S potom na 290,9 W. A to ešte Eisbaeru pomáha kovový backplate. Bežne sa tak ako drvivá väčšina AIO vodníkov dodáva s plastovým.

                    1. Nemám, ale myslím, že single-tower so 140 mm ventilátorom bude len otázka času. Noctua IMO bude chcieť tie NF-A14x25r lepšie vyťažiť. Uvidíme, ako bude vyzerať roadmapa s výhľadom do Q2/2025. Počítam, že v roku 2025 vyjdú viac ako tri veci. 🙂

                1. Nejaké určite sú. Širší rozptyl spotrieb máme pri porovnateľnom výpočtovom výkone v tých testoch dosiek: 298,6–336,5 W (s Core i9-13900K v CB R23).

                  Akurát teda neviem, aký podiel má na tom (ne)efektivita VRM a aký „agresivita“ napájania. Tá sa na výsledku bude tiež podieľať, pretože sú prípady, v ktorých majú nižšiu spotrebu aj dosky s technicky výrazne slabším VRM. V ich záujme bude ísť často na spodnú hranicu, aby bolo čo najnižšie aj zahrievania, zatiaľ čo základné dosky s robustnejším VRM môžu isť „viac na stabilitu“ aj za cenu vyššej spotreby.

                  1. tam ako pozeram su take obrovske rozdiely v skore ze to bude skor nastaveniami v biose ako vlastnostami dosky, cize o samotnych doskach to ma prakticky nulovu vypovednu hodnotu pre ludi ktori si tie nastavenia optimalizuju a nespoliehaju sa len na to co im pride prednastavene s doskou

                    1. Napájacie limity sú pre rovnaké platformy s rovnakým testovacím procesorom nastavované rovnako. Jasné, do mnohých vecí pri testoch základných dosiek nezasahujeme, aby sa zachovala ich „identita“, respektíve mikrooptimalizácie výrobcu. Keď to ten ženie na maximálnu rýchlosť pamäťového subsystému, tak je rešpektovaná. Zarovnať všetko podľa úplne rovnakých nastavení by bola možno aj trochu škoda – stratili by sa tie rozdiely, s ktorými sa väčšina používateľov stretne. A teraz je otázka, koľko ľudí a majiteľov i drahších dosiek naozaj lezie do tých podrobných nastavení a hrá sa s každým detailom. Pre testy je to i pomerne riskantný prístup, keďže to (nastavenie), čo funguje na jednej doske, na druhej nemusí. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *