Koncept Galaxy SNPR: pasivně chlazená externí GeForce RTX 2070

Nvidia GeForce RTX 2070 v externím boxu s kompletně bezhlučným chlazením

Thunderbolt 3 umožnil vyrobit funkční externí grafické karty pro notebooky, s nimiž lze na těchto počítačích hrát, aniž by musely být přerostlé, těžké a s horší výdrží na baterii. Na trhu je hodně boxů na klasické desktopové karty, ale na Computexu 2019 teď bylo ukázáno něco speciálního: externí GeForce RTX 2070, která je chlazená úplně pasivně. Tím by mohla být zajímavá nejen pro notebooky, ale i pro tichý desktop.

Toto externí GPU používající rozhraní Thunderbolt 3 je ve speciálním šasi s hliníkovými bočnicemi a žebrováním, které předávají teplo okolnímu vzduchu, podobně jako je to u pasivních skříní. Uvnitř je GeForce RTX 2070 s chladícím blokem s heatpipe, které odvádějí teplo. Tato grafika má TDP 175 W, což je docela hodně a chlazení zřejmě není jenom čistě pomocí heatpipe napojených na boční stěny boxu. Design je jinak inspirován Ironmanem, odtud tedy nezvyklá červeno-žlutá barevná kombinace.

Podle čínského webu PCOnline, od kterého pocházejí fotografie tohoto zařízení, je chlazení dvofázové a dokonce snad imerzní (což by znamenalo ponoření do chladící kapaliny), ale nevím, jestli nejde o omyl, protože na GPU je viditelně osazený blok s heatpipe. Podle webu FanlessTech je použité ochlazování GPU pomocí chladícího média na bázi freonů, ale není jasné, zda se tím nemyslí třeba náplně heatpipe, které jsou samy o sobě příklad dvoufázového ochlazování. Pokud by kapalina byla v uzavřeném okruh, bylo by to samozřejmě vhodnější, protože kompletní naplnění šasi kapalinou by bylo docela náročné na těsnost a případnou údržbu.

Koncept Galax SNPR z pasivně chlazenou GeForce RTX 2070 na Computexu 2019 (Zdroj: PConline)

Tento pozoruhodný výrobek ukázala firma Galax (nebo Galaxy), která vyrábí grafické karty Nvidia, v Evropě také prodává pod značkou KFA2. Nejde ale aspoň zatím o něco, co by se mělo dostat do sériové výroby, ale jen o koncept, na který může někdy navázat nějaký reálný produkt, ale asi také nemusí. Galaxy však vyrábí aktivně chlazené grafické karty v boxu pod označením SNPR, v nichž jsou použité mainstreamové karty jako GeForce GTX 1060. Možná ale někdy přijde podobný výkonnější model.

Koncept Galax SNPR z pasivně chlazenou GeForce RTX 2070 na Computexu 2019 (Zdroj: PConline)

Každopádně toto asi ukazuje zajímavou cestu. Highendové pasivní skříně od firem jako HDPLex a Streacom dokáží jen pomocí heatpipe odvést na hliníkové bočnice poměrně dost tepla, ovšem většinou je to použito ke chlazení kombinace slabšího GPU a CPU (dejme tomu 75W a 65W). Pokud by se ale taková skříň celá použila jen pro grafiku, mohlo by asi chlazení například 120W modelů (když už ně 175W) být kompletně pasivní (s externím zdrojem notebookového typu). Takto zapouzdřená grafika by se pak mohla připojit přes Thunderbolt 3 k stolnímu PC dejme tomu s 65W CPU, které by samostatně nebylo až tak složité uchladit také pasivně. Touto cestou byste tedy mohli mít zcela tichý herní počítač relativně nekomplikovaně, ve srovnání s použitím extrémnějších pasivních skříní jako je třeba MonsterLabo The First, schopných uchladit výkonné GPU interně.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

 •  
 •  
 •  

Malé počítače sa majú chladiť pasívne. Prehľad skriniek Akasa

Minipočítače so základnými doskami UCFF bývajú obvykle pomerne hlučné a nehodia sa ani do miest s vyššou mierou znečistenia. V ponuke Akasy je však veľký výber bezventilátorových riešení, medzi ktorými sú aj vodeodolné konštrukcie či skrinky naformátované do serverových rackov. Na pohodlnú orientáciu naprieč aktuálnymi modelmi máme pre vás ucelený prehľad alternatívnych skriniek Akasa pre platformy AMD aj Intel. Celý článok „Malé počítače sa majú chladiť pasívne. Prehľad skriniek Akasa“ »

 •  
 •  
 •  

Bezventilátorový chladič Noctua má krátko pred vydaním

Noctua na svojom Twitteri reagovala na nedočkavú poznámku k zatiaľ neoznámenému dátumu vydania pasívneho chladiča. O ňom sme na HWC písali viackrát a zdá sa, že žiadne ďalšie odklady ho už nečakajú. V aktuálnej roadmape svieti stále v druhom kvartáli a podľa spôsobu reakcie Noctua je dosť možné, že toho bude posledná správa predtým, než firma zverejní kompletné parametre a dlho pripravovaný pasívny chladič pustí do obehu. Celý článok „Bezventilátorový chladič Noctua má krátko pred vydaním“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. nič nové pod slnkom, stačí si pozrieť, ako sú pasívne chladené zosilňovače triedy A. dizajn síce nie je je až taký úžasný, aj univerzálnosť tomu chýba, ale princíp je rovnaký – odviesť nejakých cca 300-500W odpadného tepla. tie rebrá vodorovne sú akurát lepší lapač prachu s postupne horším prestupom tepla, zvislé sú o čosi lepšie kvôli prúdeniu vzduchu…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *