Lenovo ThinkPad P72 – veľký a ťažký balík výkonu

Parametre a detaily

Po testoch viacerých herných notebookoch sa opäť pozrieme na pracovne orientovanú mašinu, konkrétne Lenovo ThinkPad P72. Ide o vskutku masívny pracovný nástroj pre kreatívcov, ktorí na cestách nechcú robiť žiadne kompromisy. Zodpovedá tomu výbava ale aj cena, ktorá vás v prvom momente vytrhne zo stoličky. V recenzii však zistíte, v čom je notebook výnimočný a prečo (a pre koho) má zmysel doň investovať toľké peniaze.

Základné parametre


Detaily

V balení tradične nájdete len nabíjačku a dokumentáciu. Možno by mohlo Lenovo začať pribaľovať nejaký kožený obal či myšku vlastnej výroby. Používatelia by to určite ocenili.

P72 je naozaj masívny notebook. Pravý názov preň je skôr desktop replacement, teda náhrada za stolový počítač. Je to prvý notebook, ktorý som nedokázal odvážiť na kuchynskej váhe, nakoľko prekračuje jej 3 kg limit. Na menej presnej váhe som odmeral 3,5 kg.

   

Dizajn P72 nijako nevybočuje zo zlatého štandardu ThinkPadov. Matný čierny povrch je na dotyk príjemný, no tak ako vždy zachytáva odtlačky. Spracovanie je prvotriedne, nikde nič nevŕzga.

   

Testovaná konfigurácia pozostáva zo 6-jadrového procesora Intel Xeon E-2176M, grafiky Nvidia Quadro P4200 Max-q 8 GB, 64 GB 2666MHz RAM, 512TB PCIe NVMe SSD. Ide o akúsi vyššiu výbavu, no nie úplnú „topku“. Tou by bol model vybavený Xeon E-2186M, Quadro P5200 16 GB a 128 GB RAM, 4TB SSD a 2TB HDD. Cenu našej konfigurácie odhadujeme na cca 6000 eur, nakoľko presne takúto vývavu sme nenašli v žiadnom slovenskom obchode.

Nebola by to pracovná stanice bez poriadnej portovej výbavy. Vzadu sú USB 3.1 gen 1 (5 Gb/s), HDMI 2.0 a dvojica  Thunderbolt 3. Nájdete tu tiež konektor nabíjania. Ľavý bok obsahuje len jeden USB 3.1 gen 1 (5 Gb/s) a čítačku smart kariet. Pravý bok je na porty najbohatší. Nachádza sa tu audio konektor, dva USB 3.1 gen 1 (5 Gb/s), čítačka kariet SD, miniDisplayPort 1.4 a Gigabit Eternet RJ-45. Čo viac by ste si mohli priať?

Vzhľadom na biznisové zameranie ThinkPadov je možné počítať s ľahkou údržbou a servisom, čo vždy vítame. Lenovo je v tomto špička a chvály na ich prístup nie je nikdy dosť. Chcete sa dostať ku komponentom? Stačí odskurtkovať zopár krížových skrutiek a je to. Žiadne komplikované plastové úchyty, T5 či bezpečnostné skrutky či nebodaj unibody konštrukcia. V jednoduchosti je krása.

   

Na P72 tak za pár minút viete odobrať spodný krty a dostať sa ku všetkým dôležitým slotom na operačnú pamäť či úložisko.

Nájdete tu dva sloty na M.2 disky, ktoré sú vybavené teplovodivou podložkou.

Hneď vedľa je dvojica slotov SO-DIMM.

Nechýba ani veľký 2,5″ slot pre HDD alebo SSD, keby vám dvojica portov M.2 nestačila.

Už tradične P72 ponúka možnosť otvoriť displej až do 180 stupňového uhla. Tentokrát je to dokonca o pár stupňov viac.

Notebook je vybavený klasickou klávesnicou ThinkPad, ktorá je už niekoľko rokou tým najlepším, čo môžete v notebooku mať. Tu je dokonca doplnená o numerickú časť, ktorú na X1 Carbon či X1 Extreme nenájdete.

Zvláštnosťou je AZERTY rozloženie, no to je len prípad tohto testovaného kusu. Vami zakúpený bude určite mať u nás zaujívané QWERTY/Z.

   

Zaujímavosťou sú indikátory WiFi a činnosti disku pod displejom.

Vzhľadom na hmotnosť notebooku je potrebné, aby mal pevnú a odolnú konštrukciu. Sú to práve pánty displeja, ktoré bývajú jednou z najčastejších porúch notebookov. Je preto dobré vidieť, že P72 má masívne a odolné pánty. Umožňujú plynulé a jednoduché otvárenie notebooku a to jednou rukou bez toho, aby sa dvihla základňa.

   

Nad displejom nájdete okrem HD kamery aj ďalšie IR kamery na rozpoznanie tváre a odomknutie pomocou Windows Hello. Spolu s čítačkou odtlačkov tu tak nájdete dvojicu biometrických snímačov.

Vysoká hmotnosť notebooku sa určite aspoň z časti dá pripísať obrovskej 99Wh batérií, ktorá mimochodom predstavuje maximálna veľkosť, akú si môžete zobrať do lietadla. V praxi sa ani väčšie batérie nepoužívajú. Veľká batéria je jedna vec, výdrž na jedno nabitie druhá. Akú výdrž má P72?

V našom teste na YouTube notebook vydržal 4 hodiny a 16 minút, čo je prekvapivo vysoká hodnota. Pri takto výkonnom hardvéri som očakával 2, maximálne 3 hodiny, no 4 a štvrť sú priam senzácia. Veľkú rolu na tom určite zohrala Nvidia Optimus, ktorá preferovala integrovanú Intel HD graphics pred grafikou Quadro, čím výrazne šetrila batériu pri prehrávaní videa. Výsledkom testu teda je, že P72 sa dá používať aj bez nabíjačky a to relatívne dlhú dobu, ak sa do takej situácie dostanete. Primárne však stále platí, že ide o desktop replacement a drvivú väčšinu času bude zapojení v sieti.

   

K poriadnemu notebooku je potrebná aj poriadna nabíjačka. Pri P72 ide o 230 W adaptér, ktorý obrovskú batériu nabije za 1:41 hod. Prekvapivo tu nájdete aj akúsi formu rýchleho nabíjania, nakoľko prvých 30 minút sa batéria dostala na ± 50 % kapacity.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou. Celý článok „Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50

Na online výstave 2021 Digital Lenovo predstavilo dva počítače ThinkEdge. Vyznačujú sa malými rozmermi, ale pritom i robustnosťou, ale hlavne sú koncipované tak, aby vyhoveli náročným požiadavkám podnikového prostredia. Či už z pohľadu výpočtového výkonu, konektivity, bezpečnosti alebo i tým, že sú pripravené do miest s veľmi nízkymi alebo naopak veľmi vysokými teplotami vzduchu. A znesú aj extrémnu vlhkosť. Celý článok „Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i. Celý článok „Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *