MSI MPG X870E Carbon WiFi: Základ v nadštandardnej výbave

Ako to vyzerá v BIOSe

Dva sieťové adaptéry, cez dvadsať portov USB, naozaj silné VRM… skrátka základná doska, od ktorej sa toho vyžaduje viac než bežne. X870E Carbon WiFi má bohatú konektivitu aj vďaka dvom čipom, ktorými je tvorený južný mostík čipsetu. Celkovo sa tak jedná o veľmi dobre vybavenú základnú dosku pre platformu AMD AM5, ktorá je drahšia, ale stále za ňu nemusíte zaplatiť devastačnú sumu.

Ako to vyzerá v BIOSe

Určitou grafickou premenou (tak ako pri MAG Z890 Tomahawk WiFi) prešlo aj používateľské rozhranie MPG X870E Carbon WiFi. Ľavému hornému kvadrantu patria prepínacie tlačidlá pre aktiváciu pamäťového profilu (EXPO) či „Game boostu“ CPU. S ním sa v hernej záťaži, v ktorej typicky nedochádza k limitovaniu procesora spotrebou, procesorové jadrá pretaktujú na vyššie frekvencie. Teda, samozrejme, pokiaľ tie je možné uchladiť, čo ale pri procesoroch AMD Ryzen 9000 nebýva zložité ale ani s lacnejšími chladičmi. To ani v prípade použitia top modelu Ryzen 9950X so šestnástimi jadrami.

Potom v rámci EZ Config pribudlo zopár tlačidiel na rýchlu správu napríklad PBO či optimalizácie pre X3D Ryzeny (X3D Gaming Mode). V EZ Mode nechýbajú ani základné prepínače (on/off) pre TPM, upozornenie pred zlyhaním ventilátora či RZ LED Control a podobne. Je tam toho viac. A potom vpravo je základná diagnostika CPU, RAM, úložísk a ventilátorov. Priority bootovania sú v rámci spodnej navigácie. Nezostáva, než konštatovať, že rozloženie je logické a dobre intuitívne. Platí pre BIOS v 1.A17.

V EZ Mode možno trochu chýba tlačidlo na správu Re-Sizable BAR. Túto technológiu môžete spravovať až cez pokročilý režim (do toho prejdete stlačením klávesu F7) na karte PCIe Subsystem Settings. Relatívne horšia dostupnosť (ak za tú budeme považovať to absenciu v EZ Mode) sa dá asi čiastočne obhájiť tým, že väčšina používateľov ReBAR nevypína. Ten je v továrenských nastaveniach zapnutý. Vypnúť ho má zmysel iba vtedy, ak by aktívny ReBAR herný či skôr aplikačný výkon znižoval. Aj takáto situácia môže eventuálne nastať.

Pokročilý režim otvára cestu aj k podrobným nastaveniam PBO. My v rámci testov meriame tak, ako to vidí výrobca základnej dosky a potom v režime so zníženým TDP na 105 W, s PPT 142 W.

K prispôsobeniu limitov napájania sa dostanete rôznymi spôsobmi. Jednou z nich je manuálne prispôsobenie vpísaním presných hodnôt PPT (a prúdových limitov) na karte Precision Boost Overdrive. Potom je na karte Overclocking aj podkarta Advanced CPU Configuration s prednastavenými profilmi TDP v rôznych úrovniach (45, 65, 95, 105, 120 a 170 W) alebo tretia možnosť – AMD CBS. Tu už hodnotu nezadávate v mW (ako v nastaveniach PBO), ale vo wattoch, teda trojmiestne. Pre 105-wattové TDP je to 142 W (PPT).

      

Pokročilé nastavenia pretaktovania umožňujú, samozrejme, aj úpravu frekvencií zmenou násobiča. Ten majú procesory AMD Ryzen 9000 odomknutý a základná doska MSI MPG X870E Carbon WiFi hýbanie s ním umožňuje.

Ryzeny 9000 tak ako aj Ryzeny 7000, ktoré sa dajú do tejto základnej dosky osadiť, okrem iného podporujú 512-bitové vektorové inštrukcie (ich vplyv v Handbrake môžete vidieť v tomto teste) , ktoré môžete eventuálne vypnúť. Môže to byť napríklad pre zníženie spotreby v kritických situáciách alebo aj z iných dôvodov.

Ak ste pamäťový profil (AMD EXPO) neaktivovali už v EZ Mode, tak povoliť sa dá aj v pokročilom režime. A vedľa toho je prispôsobiteľná takisto priepustnosť Infinity Fabric či Uncore. Jeho predvolené nastavenie (minimálne teda s procesorom AMD Ryzen 9950X) je 3000 MHz.

   

Do fialovo-čiernych farieb sa odel aj Hardware Monitor na správu ventilátorov. Po novom je možné vytváranie vývojových kriviek aj zapísaním presných hodnôt (stupňov Celzia a napätí DC či intenzity PWM) do tabuľky podobne, ako to už má dlho Gigabyte. To je pohodlnejšie ako technika ťahaním bodov (drag and drop) priamo na dvojrozmernom grafe.

Ešte predtým, ako začnete vývojovú krivku vytvárať, stoja za pozornosť nastavenia toho, podľa akého teplotného zdroja sa budú rýchlosti ventilátora odvíjať. Predvolený snímač CPU Core (odvíjajúci sa zrejme od najteplejšieho jadra?) je možné preladiť napríklad na „MOS“, teda na nejaký strategický bod pravdepodobne na Vcore napájacej kaskády. Alebo môžete reguláciu ponechať podľa snímača CPU Core, ako potrebujete…

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Platforma LGA 1851 je vonku. Test MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi

Informačné embargo na testy základných dosiek Z890 (a takisto procesorov Intel Core Ultra 200S/Arrow Lake) skončilo. Prvé testy sme odštartovali hĺbkovým rozborom základnej dosky MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi, ktorý vrhá svetlo aj na vlastnosti procesora Core Ultra 7 265K. V prvom rade to bude ale teraz o doske Tomahawk Z890 s miestami zásadnými zmenami oproti minulej generácii. Celý článok „Platforma LGA 1851 je vonku. Test MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi“ »

  •  
  •  
  •  

Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000

Před nedávnem jsme tu měli zprávy o tom, že s platformou Intel LGA 1851 s procesory Core Ultra 200 („Arrow Lake“) bude mít premiéru jedna inovace v pamětech – moduly CUDIMM, které mají integrovaný generátor hodinového taktu a dokážou díky tomu pracovat na vyšších frekvencích. Chvíli nebylo jisté, zda nepůjde o exkluzivní funkci platformy Intel, ale vypadá to, že se CUDIMMy budou dát používat i na AM5 deskách s procesory Ryzen. Celý článok „Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000“ »

  •  
  •  
  •  

105W TDP pro Ryzen 9600X a 9700X přichází, je v BIOSech od MSI

Když AMD tento měsíc vydalo nové procesory s jádry Zen 5, snesla se na ně kritika za snížení TDP proti předchozí generaci, které však limituje výkon, kterého by jinak mohly dosahovat šestijádrové a osmijádrové modely 9600X a 9700X. Po vydání se objevila tvrzení, že AMD plánuje TDP zpětně zvýšit, což by bylo teprve podivné. Zdá se, že na těchto informacích něco bylo, ale naštěstí to bude vyřešené rozumněji a toto zvýšení TDP bude volitelné. Celý článok „105W TDP pro Ryzen 9600X a 9700X přichází, je v BIOSech od MSI“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (25) Pridať komentár

  1. Lubo pls uprav si úvod od druhej stránky 😉 Na niektorých sa zobrazuje „Informačné embargo na testy základných dosiek Z890…“

      1. za 482€ je cely pc… 8500g, MSI PRO A620M-E, Kingston FURY SO-DIMM 16GB DDR5 4800, Zalman S4, Seasonic G12 GC-550 Gold, sn770 1tb

        1. Jasné, ale to sa porovnáva neporovnateľné. 🙂

          Doska Pro A620M-E je na opačnom spektre (ako MPG X870E Carbon WiFi), pokiaľ ide o výbavu.

            1. Viete toto tvrdenie niečím objektívne podložiť? Máte to relevantne rozpočítané súčiastka po súčiastke, technológia po technológii a dokážete dať všetky čiastkové veci do porovnania s tými výrazne lacnejšími základnými doskami?

                1. A viete, že Pro A620M-E má napríklad iba jeden slot M.2 na SSD a s výkonnejším procesorom bude na pravdepodobne koketovať s prehrievaním VRM aj v lepšie ochladzovaných skrinkách? Môžete argumentovať s tým, osobne to či ono nepotrebujete, ale používatelia pracovných staníc budú často iného názoru.

                  1. jezis to je uplne irelevantne, pointa bola ukazat, aka velmi predrazena je ta doska, ked v jej cene je mozne mat cely funkcny pc. Nic viac, nic menej. V kategorii pc, kde ta lacna doska ma vyznam sa prehrievat nebude, lebo tam bude procesor, co prd zerie. V pracovnej stanici urcite nebude, ale aj v pracovnej stanici kludne moze byt doska za 1/2 – 2/3 ceny.

                    1. — „… v pracovnej stanici kludne moze byt doska za 1/2 – 2/3 ceny.“

                      Ok, to už nechám na posudení tých, čo tie pracovné stanice používajú a majú na ne konkrétne požiadavky…

                      — „… pointa bola ukazat, aka velmi predrazena je ta doska, ked v jej cene je mozne mat cely funkcny pc.“

                      Tejto pointe ale nerozumiem. Aký má zmysel porovnávať low-endovú PC zostavu s dobre vybavenou základnou doskou? 🙂

                    2. A naopak, proč by v pracovní stanici IT technika nemohla být tato deska, pokud člověk chce úroveň komfortu mimo jiné s tlačítky a zámky usnadňující debugging?

  2. Nechápu moc 2,5Gb a vůbec ne 5Gb síťovky. Switche, routery nad 1Gb stojí ranec peněz a počítám, že nadšenců, kteří si to koupí domu, moc nebude.
    Jako těch 2,5Gb na desce asi smysl má, protože třeba k nějakému rozšíření a zlevnění síťových prvků časem dojde, ale kdybych měl na desce dvě síťovky, tak by mi klidně stačilo 2,5Gb + 1Gb. Každopádně až budu časem upgradovat PC, nemyslim, že bych nějak koukal na to, jakou to má síťovku.

    1. ja zas nechapem tie zbytocne wifi na desktopy. Navysuje to cenu a je to uplne irelevantne. Ale tu ide hlavne o konkurencny boj, ked XY da, musis dat aj ty, lebo potom to BFU od teba nekupi aj ked to nikdy nepouzije. Co je doma, to sa pocita!

      1. Jak víš, že to lidi nepoužívají? Lidi nepouživají streaming her jako je Nvidia Shield, nebo Steam Link?

    2. Pořád stejná písnička. Úplně stejně můžeš přistupovat k PCI-E Gen5 a USB 4, využití je pro ně omezené, komponenty jsou drahé. Když o ně nestojíš, tak se na ně vykvajzni 🙂

  3. SOTTR (1080p@high), avg. fps:

    – 2-krát ten istý riadok „Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi (9950X, no PL)“

    – Tiež sa tam nachádzajú riadky s „6950X“. Ak 6950X je GPU: nie je uvedené CPU. Ak je to CPU: také AMD nevyrába.

    – Chrome/Firefox namiesto „AMD Eco“ zobrazuje text „AMD …“. Pritom ~40% grafu na jeho pravej strane je nevyužitý priestor vyfarbený bielou farbou.

    1. Vďaka za korektúru, poopravované.

      Popisy v grafoch aj názvy pocesora. Správne je (namiesto pôvodného 6950X) 9950X, samozrejme. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *