Metodika: výkonnostné testy
Dva sieťové adaptéry, cez dvadsať portov USB, naozaj silné VRM… skrátka základná doska, od ktorej sa toho vyžaduje viac než bežne. X870E Carbon WiFi má bohatú konektivitu aj vďaka dvom čipom, ktorými je tvorený južný mostík čipsetu. Celkovo sa tak jedná o veľmi dobre vybavenú základnú dosku pre platformu AMD AM5, ktorá je drahšia, ale stále za ňu nemusíte zaplatiť devastačnú sumu.
Herné testy…
Drvivá väčšina testov vychádza z metodiky na procesory a grafické karty. Výber hier je pri doskách užší, ale pre tento účel ich viac netreba. Procesor používame Intel Core Ultra 7 265K, Core i9-13900K alebo na platformách AMD je to AMD Ryzen 9 9950X a na starších doskách potom ešte Ryzen 9 7950X. Tieto procesory dobre zvýraznia silné aj slabé miesta každej základnej dosky. V minulosti sme testovali s dvoma procesormi, aj s lacnejším a úspornejším modelom, to už ale nerobíme. Hypotéza, že by drahšie základné dosky mohli výkonnostne „zvýhodňovať“ lacnejšie procesory sa nepotvrdila, takže je to pomerne zbytočné.
Z hier sme vybrali päť titulov, ktoré testujeme v dvoch rozlíšeniach. Hier je teda podstatne menej než pri testoch procesorov alebo grafických kariet, ale pre potreby testov základných dosiek je ich tak akurát. Málokto pri výbere základnej dosky zohľadňuje výkon v konkrétnej hre. Ale orientačný prehľad o tom, ako ktorá základná doska formuje herný výkon (v porovnaní s inou doskou), treba. Aby postupom času nedochádzalo k výraznému skresleniu, sme siahli po relatívne starších tituloch, ktoré už nedostávajú významné aktualizácie.
Jedná sa o Borderlands 3, F1 2020, Metro Exodus, Shadow of the Tomb Raider a Total War Saga: Troy. U novších hier by mohlo dochádzať k tomu, že sa výkon postupom času (aktualizáciami) bude trochu meniť a špeciálne vo vysokých rozlíšeniach s vysokými detailmi. To je jedno z testovacích nastavení (2160p a Ultra, respektíve najvyššie vizuálne detaily, ale bez ray-tracingovej grafiky), ktoré sa zameriava na porovnanie výkonu, pre ktoré je úzke hrdlo grafická karta. Inými slovami, z týchto testov bude zrejmé, ktorá základná doska do akej mieri môže z nejakých dôvodov ovplyvňovať výkon grafickej karty. Naproti tomu nastavenie s rozlíšením Full HD a s grafickými detailmi zníženými na „High“ bude odrážať aj vplyv procesora na konečný herný výkon.
Na záznam fps, respektíve časov jednotlivých snímok, z ktorých sa potom následne počítajú fps, používame OCAT a na analýzu CSV aplikáciu FLAT. Za oboma stojí vývojár a autor článkov (a videí) webu GPUreport.cz. Na čo najvyššiu presnosť sú všetky priechody trikrát opakované a do grafov sú vynášané priemerne hodnoty priemerných i minimálnych fps. Tieto viacnásobné opakovania sa týkajú aj neherných testov.
… výpočtové testy, testy SSD, portov USB a siete
Aplikačný výkon testujeme veľmi podobným spôsobom, ako je to u testov procesorov. Obsiahnuté sú takmer všetky testy od tých jednoduchších (napríklad tých vo webovom prostredí) až po tie, ktoré procesora či grafickú kartu žmýkajú na vrchnej hranici ich možností. Jedná sa typicky o testy 3D renderingu, kódovania videa (x264, x265, SVT-AV1) či iných výpočtových úloh náročných na výkon. Rovnako ako pri procesoroch či grafických kartách tu máme široký zaber aplikácií – svoje si vo výsledkoch nájdu používatelia strihajúci video (Adobe Premiere Pro, DaVinci Resolve Studio), tvorcovia grafických efektov (Adobe Premiere Pro), grafici či fotografi (Adobe Photoshop, Affinity Photo a AI aplikácie Topaz Labs) a nechýbajú ani testy (de)šifrovania, (de)kompresie, numerických výpočtov, simulácií a samozrejme ani testy pamätí.
Pri základných doskách sú dôležité aj testy výkonu SSD. Vo všetkých slotoch preto v dobre rozšírenom CrystalDiskMarku testujeme maximálne sekvenčné rýchlosti čítania a zápisu na prázdnom SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Rovnakým spôsobom pristupujeme k testom portov USB. Na ich otestovanie používame externé SSD WD Black P50. To podporuje rýchle rozhranie USB 3.2 gen. 2×2, takže nebude úzke hrdlo ani pre najrýchlejšie radiče USB. Pre každý štandard USB uvádzamé iba jeden výsledok. Ten je počítaný z priemeru všetkých dostupných portov.
Neochudobníme vás ani o testy sieťovej priepustnosti. V rámci lokálnej siete medzi sieťovými adaptérmi základných dosiek a 10-gigabitovou PCIe kartou Sonnet Solo10G obojsmerne presúvame veľké súbory. To z už spomínaného SSD Samsung 980 Pro na Patriot Hellfire (480 GB), ktoré je stále dostatočne rýchle na to, aby nebrzdilo ani 10 Gb adaptéry.
Výsledky všetkých výkonnostných testov sú pre čo najvyššiu presnosť tvorené priemerom z troch opakovaných meraní.
Nastavenia procesorov…
Procesory primárne testujeme bez limitov napájania tak, ako to má väčšina základných dosiek v továrenských nastaveniach. Pre testy, ktoré majú prienik s meraniami spotreby, zahrievania a frekvencií CPU, sledujeme aj správanie sa dosiek s napájacím limitom podľa odporúčaní Intelu, kde PL1 nastavujeme na úroveň TDP (125 W) s tým, že rešpektujeme aj časový limit Tau (56 s). Vrchná hranica napájania (PL2/PPT) je v BIOSe nastavená podľa oficiálnych hodnôt. Pre Core i9-13900K je to 253 W, pre Core i9-12900K zase 241 W. Technológiami na agresívne pretaktovanie, ako sú PBO2 (AMD) alebo MCE (Asus) a podobnými, sa v rámci štandardných testov základných dosiek nezaoberáme.
… a aplikačné aktualizácie
V testoch treba počítať aj s tým, že v priebehu času môžu jednotlivé aktualizácie skresľovať výkonnostné porovnania. Niektoré aplikácie používame vo verziách portable (rozvalený archív), ktoré sa neaktualizujú alebo je možnosť ich držať na stabilnej verzii, ale pri niektorých to neplatí. Typicky hry sa v priebehu času aktualizujú, čo je prirodzené a držať ich na starých verziách mimo realitu by bolo tiež sporné.
Skrátka len počítajte s tým, že s pribúdajúcim časom klesá trochu i presnosť výsledkov, ktoré medzi sebou porovnávate. Aby sme vám túto analýzu uľahčili, tak pri každej doske uvádzame, kedy bola testovaná. Zistíte to v dialógovom okne, kde je informácia o dátume testovania. Toto dialógové okno sa zobrazuje v interaktívnych grafoch, pri akomkoľvek pruhu s výsledkom. Stačí naň zájsť kurzorom myši.
- Contents
- MSI MPG X870E Carbon WiFi v detailoch
- Ako to vyzerá v BIOSe
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Borderlands 3
- F1 2020
- Metro Exodus
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Fotky: Adobe Photoshop, Affinity Photo, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Rýchlosti slotov M.2 (SSD)
- Rýchlosti portov USB
- Rýchlosť ethernetu
- Spotreba bez limitov napájania
- Spotreba s limitmi napájania
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Zahrievanie VRM – termovízia Vcore a SOC
- Zahrievanie SSD
- Zahrievanie čipsetu (južný mostík)
- Záver
Lubo pls uprav si úvod od druhej stránky 😉 Na niektorých sa zobrazuje „Informačné embargo na testy základných dosiek Z890…“
Vďaka za upozornenie, opravnené. Pozostatky z predošlého testu…
🙂 485€, to bude bestseller… wow!
Nebude, ale ani nemá ambície ním byť. O takéto postavenie sa asi budú skôr uchádzať základné dosky ako Pro B650-S WiFi? 🙂
ano, to uz je to cenovka, kde sa da uvazovat o kupe..
…len nema VGA, to je velmi vazne minus ak by to mal byt kancelPC
za 482€ je cely pc… 8500g, MSI PRO A620M-E, Kingston FURY SO-DIMM 16GB DDR5 4800, Zalman S4, Seasonic G12 GC-550 Gold, sn770 1tb
A ty SO moduly bys instaloval s použitím kladívka? 🤓
https://www.alza.sk/kingston-fury-16gb-ddr5-5200mhz-cl40-beast-black-d6817192.htm?o=4
ano mas pravdu
Jasné, ale to sa porovnáva neporovnateľné. 🙂
Doska Pro A620M-E je na opačnom spektre (ako MPG X870E Carbon WiFi), pokiaľ ide o výbavu.
to nieje o porovnani, ale o nezmyselnosti ceny tej drahej..
Viete toto tvrdenie niečím objektívne podložiť? Máte to relevantne rozpočítané súčiastka po súčiastke, technológia po technológii a dokážete dať všetky čiastkové veci do porovnania s tými výrazne lacnejšími základnými doskami?
na dialnici mozem ist 130, takze je uplne jedno, ci idem 130 s fabiou alebo 130 s maybach Exelero.
A viete, že Pro A620M-E má napríklad iba jeden slot M.2 na SSD a s výkonnejším procesorom bude na pravdepodobne koketovať s prehrievaním VRM aj v lepšie ochladzovaných skrinkách? Môžete argumentovať s tým, osobne to či ono nepotrebujete, ale používatelia pracovných staníc budú často iného názoru.
jezis to je uplne irelevantne, pointa bola ukazat, aka velmi predrazena je ta doska, ked v jej cene je mozne mat cely funkcny pc. Nic viac, nic menej. V kategorii pc, kde ta lacna doska ma vyznam sa prehrievat nebude, lebo tam bude procesor, co prd zerie. V pracovnej stanici urcite nebude, ale aj v pracovnej stanici kludne moze byt doska za 1/2 – 2/3 ceny.
— „… v pracovnej stanici kludne moze byt doska za 1/2 – 2/3 ceny.“
Ok, to už nechám na posudení tých, čo tie pracovné stanice používajú a majú na ne konkrétne požiadavky…
— „… pointa bola ukazat, aka velmi predrazena je ta doska, ked v jej cene je mozne mat cely funkcny pc.“
Tejto pointe ale nerozumiem. Aký má zmysel porovnávať low-endovú PC zostavu s dobre vybavenou základnou doskou? 🙂
A naopak, proč by v pracovní stanici IT technika nemohla být tato deska, pokud člověk chce úroveň komfortu mimo jiné s tlačítky a zámky usnadňující debugging?
Však máš s Maybach Exelero přeci něco odježděné! 🙂
A médii nedávno proběhla zpráva, že Godlike je k dostání za sníženou cenu ($1,099) 🤓
Nechápu moc 2,5Gb a vůbec ne 5Gb síťovky. Switche, routery nad 1Gb stojí ranec peněz a počítám, že nadšenců, kteří si to koupí domu, moc nebude.
Jako těch 2,5Gb na desce asi smysl má, protože třeba k nějakému rozšíření a zlevnění síťových prvků časem dojde, ale kdybych měl na desce dvě síťovky, tak by mi klidně stačilo 2,5Gb + 1Gb. Každopádně až budu časem upgradovat PC, nemyslim, že bych nějak koukal na to, jakou to má síťovku.
ja zas nechapem tie zbytocne wifi na desktopy. Navysuje to cenu a je to uplne irelevantne. Ale tu ide hlavne o konkurencny boj, ked XY da, musis dat aj ty, lebo potom to BFU od teba nekupi aj ked to nikdy nepouzije. Co je doma, to sa pocita!
Jak víš, že to lidi nepoužívají? Lidi nepouživají streaming her jako je Nvidia Shield, nebo Steam Link?
Pořád stejná písnička. Úplně stejně můžeš přistupovat k PCI-E Gen5 a USB 4, využití je pro ně omezené, komponenty jsou drahé. Když o ně nestojíš, tak se na ně vykvajzni 🙂
SOTTR (1080p@high), avg. fps:
– 2-krát ten istý riadok „Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi (9950X, no PL)“
– Tiež sa tam nachádzajú riadky s „6950X“. Ak 6950X je GPU: nie je uvedené CPU. Ak je to CPU: také AMD nevyrába.
– Chrome/Firefox namiesto „AMD Eco“ zobrazuje text „AMD …“. Pritom ~40% grafu na jeho pravej strane je nevyužitý priestor vyfarbený bielou farbou.
Vďaka za korektúru, poopravované.
Popisy v grafoch aj názvy pocesora. Správne je (namiesto pôvodného 6950X) 9950X, samozrejme. 🙂