MSI MPG Z890 Carbon WiFi: Nebezpečne blízko úplnej špičky

MSI MPG Z890 Carbon WiFi v detailoch

Základné dosky MSI v rade Carbon patria medzi to najvybavenejšie nielen v rámci ponuky tejto spoločnosti, ale celkovo. Podobne ako variant (MPG X870E Carbon WiFi) pre AMD je konektormi a portami prešpikovaný aj model pre platformu Intel LGA 1851 – MPG Z890 Carbon WiFi. Z podrobného rozboru sa dozviete i to, ako táto základná doska funguje naprieč stovkami rôznych testov.

Tento článok patrí základnej doske MSI postavenej na platforme Intel LGA 1851. Od MSI sme už testovali MAG Z890 Tomahawk WiFi, od Gigabyte zase Z890 Aorus Elite WiFi7 a teraz prišlo na MPG Z890 Carbon WiFi.


MSI MPG Z890 Carbon WiFi

Druhá najlepšie vybavená základná doska určená pre procesory Intel Arrow Lake, respektíve Core 200S. A ktorá je prvá? MEG Z890 Ace – v testoch onedlho. Teraz ale k MPG Z890 Carbon WiFi, teda predsa len k cenovo dostupnejšiemu hardvéru, hoci viacerí používatelia/potenciálni záujemci budú mať k cene výhrady. Je dôležité vidieť (a vedieť využiť) hodnotu v prvkoch, ktoré na lacnejších základných doskách chýbajú alebo sú v jednoduchšej podobe.

Rozmerovo sa MSI zmestilo do formátu ATX (305 × 244 mm), čo znamená, že základná doska sa zmestí aj do relatívne menších počítačových skriniek. Spredu je to samý chladič, zozadu je „holé“ PCB, bez backplate. Jeho absencia je možno trochu škoda, pretože drahšie základné dosky chráni aj pred eventuálnym poškodením počas montáže a v tejto cenovej kategórii by už byť mohol. V MSI sa však dostupné zdroje rozhodli dať do iných vecí.

   

Najrýchlejší slot M.2 a zároveň jediný z podporou rozhrania PCI Express 5.0 je umiestnený nad prvým slotom PCIe ×16. S ohľadom na väčšie vežovité chladiče CPU je to dobrá pozícia, pretože sa tak získava väčšia vzdialenosť medzi procesorovou päticou a slotom PCIe. Vzdialenosť stredov pätíc (na procesor a PCIe ×16) je približne 94 mm, čo je dosť na to, aby sa aj chladiče (CPU) s so širšími rebrami vyhli rozširujúcej karte v najbližšom slote PCI Express. Často ide o grafickú kartu, ktorá zvykne (pre vlastný backplate) prevyšovať svoje PCB a každý milimeter, o ktorý sa slot PCIe ×16 od pätice CPU (Intel LGA 1851) oddiali, je tu dobrý.

Na pohodlnejšiu demontáž rozširujúcich kariet spod chladiča CPU je na pravej strane základnej dosky tlačidlo. To takto diaľkovo odisťuje poistku slotu PCIe ×16, aby bola možná pohodlná demontáž rozširujúcej, typicky grafickej karty aj v počítačovej skrinke, bez potreby základnú dosku demontovať spolu s odstránením chladiča. Tento krok v redakcii vítame a trendu ako takému fandíme. Samozrejme, mechanizmy na podobnej báze majú aj ostatní výrobcovia, Asus či Gigabyte.

Samotná poistka je kovová, čiže veľmi robustná, s pružinkou. Fungovanie je tu mimoriadne spoľahlivé a pokiaľ sa vám v minulosti podarilo na základnej doske zlomiť plastovú páčku, v tomto prípade už k podobnému poškodeniu nedôjde.

Prvý slot PCIe ×16 je v generácii 5 (s podporou PCIe 5.0) podobne ako druhý slot PCIe ×16 vzdialený (od toho prvého) 80 mm. Pre kompatibilitu a možnosť využitia druhého slotu a pod nadštandardne hrubou grafickou kartou (trebárs GeForce RTX 4090) sa dá takyto odstup považovať za dobrý nápad. Priestor medzi týmito dvoma slotmi PCI Express je pritom využitý pre štyri sloty M.2 (s prvým slotom M.2 je ich celkovo až päť), ktoré na majú veľký spoločný chladič SSD.

Konektory SATA na pripojenie interných úložísk sú síce iba štyri, čo sa dá považovať za mínus, ale radi vidíme aspoň  dva 19-piny na pripojenie celkovo štyroch portov USB 3.2 gen. 1. Na lacnejších doskách býva tento konektor USB iba jeden, čo v určitých situáciách neumožňuje kompletné zapojenie predného panelu na nadštandardne vybavených skrinkách.

Napájanie procesora (dvoma 8-pinmi) sa presunulo z obvyklej ľavej strany na pravú, nad sloty DIMM. Takéto rozloženie teoreticky umožňuje použitie chladičov VRM s väčším pasívom, ale treba si dať pozor aj na nástrahy, ktoré sa môžu spájať s týmto novým umiestnením konektorov. To napríklad v súvislosti s možnosťami vedenia kabeláže. Skrinky obvykle nepočítajú s tým, že sú konektory napájajúce procesor v pravom rohu základnej dosky a tak nemusia mať na takúto situáciu vhodne optimalizované priechodky.

Chladič VRM je veľký a (so 461 g) ťažký. Dva hliníkové bloky spája heatpipe a na čo najefektívnejšie chladenie vidieť aj určitú snahu o členenie povrchu. Pasívy sú rebrované tak pozdĺžne ako i priečne. Integrované obvody s MOSFEtom sú Renesas R2209004. Maximálna teoretická záťaž na jednu z 23 fáz (20 je ich pri tom pre Vcore) je v špecifikáciách uvádzaná na 110 A.

   

Jednou z predností základnej dosky MPG Z890 Carbon WiFi je veľký počet portov USB. Časť externých (na zadnom paneli) je k hlavnému PCB pripojená cez malé PCB, vlastne možno hovoriť o prídavnej karte, s radičom Realtek RTS5420.

    

Spolu je na zadný panel vyvedených až trinásť portov USB, z ktorých jedenásť je 10-gigabitového štandardu 3.2 gen. 2. Desať z týchto portov je typu A. Typu C je jeden, respektíve tri – pokiaľ počítate aj s najrýchlejšími 40-gigabitovými portami s podporou Thunderbolt 4.

Pozoruhodné sú v rámci externej konektivity dva porty RJ-45. Jeden je pripojený k čipu Intel Intel I226-V (2,5 GbE) a druhý k Intel Killer E5000B (5 GbE). Sieťovú konektivitu potom uzatvára bezdrôtový modul Intel Kille BE1750x s WiFi 7 a Bluetooth 5.4.

Medzi konektormi zadného panelu sú aj tri tlačidlá. Clear CMOS na resetovanie nastavení BIOSu, „Flash“ potom na jeho aktualizáciu cez pamäťový kľuč USB a tretie (Smart) má voliteľnú funkciu a môžete ho naprogramovať napríklad na Safe Boot. Alebo ho ponechať na ovládanie osvetlenia RGB LED, čo je jeho východisková funkcia.

Osvetlený, za účelom estetického skrášlenia, je iba kryt medzi VRM a zadným panelom. Svetlovod je v tvare draka charakteristického pre MSI. Farby, efekty či intenzitu osvetlenia si môžete tradične cez aplikáciu MSI prispôsobovať podľa svojich požiadaviek.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI MPG X870E Carbon WiFi: Základ v nadštandardnej výbave

Dva sieťové adaptéry, cez dvadsať portov USB, naozaj silné VRM… skrátka základná doska, od ktorej sa toho vyžaduje viac než bežne. X870E Carbon WiFi má bohatú konektivitu aj vďaka dvom čipom, ktorými je tvorený južný mostík čipsetu. Celkovo sa tak jedná o veľmi dobre vybavenú základnú dosku pre platformu AMD AM5, ktorá je drahšia, ale stále za ňu nemusíte zaplatiť devastačnú sumu. Celý článok „MSI MPG X870E Carbon WiFi: Základ v nadštandardnej výbave“ »

  •  
  •  
  •  

Platforma LGA 1851 je vonku. Test MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi

Informačné embargo na testy základných dosiek Z890 (a takisto procesorov Intel Core Ultra 200S/Arrow Lake) skončilo. Prvé testy sme odštartovali hĺbkovým rozborom základnej dosky MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi, ktorý vrhá svetlo aj na vlastnosti procesora Core Ultra 7 265K. V prvom rade to bude ale teraz o doske Tomahawk Z890 s miestami zásadnými zmenami oproti minulej generácii. Celý článok „Platforma LGA 1851 je vonku. Test MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi“ »

  •  
  •  
  •  

Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000

Před nedávnem jsme tu měli zprávy o tom, že s platformou Intel LGA 1851 s procesory Core Ultra 200 („Arrow Lake“) bude mít premiéru jedna inovace v pamětech – moduly CUDIMM, které mají integrovaný generátor hodinového taktu a dokážou díky tomu pracovat na vyšších frekvencích. Chvíli nebylo jisté, zda nepůjde o exkluzivní funkci platformy Intel, ale vypadá to, že se CUDIMMy budou dát používat i na AM5 deskách s procesory Ryzen. Celý článok „Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *