(Gigabyte) Z890 Aorus Elite WiFi7 v teste s Core Ultra 9 285K

Z890 Aorus Elite WiFi7 v detailoch

Začíname koliesko testov základných dosiek Z890 zaťažovaných najvýkonnejším procesorom pre platformu LGA 1851Intel Core Ultra 9 285K. To modelom Gigabyte – Z890 Aorus Elite WiFi7 zo strednej triedy alebo z vyššej strednej triedy, ako chcete… V podobnej kategórii budú neskôr aj konkurenčné modely, ale teraz k základnej doske, ktorá medzigeneračne prešla oproti Z790 Aorus Elite AX mnohými zmenami.

Testovaná základná doska Z890 Aorus Elite WiFi7 je určená pre nové procesory Intel Arrow Lake, respektíve Core Ultra 200S. Charakteristická je hlavne novou päticou LGA 1851. Tá sa na základných doskách s čipsetom Intel Z890 objavuje vôbec prvýkrát.

Pätica Intel LGA 1851 na základnej doske Z890 Aorus Elite WiFi7 od Gigabyte


Z890 Aorus Elite WiFi7

Kategoricky je Z890 Aorus Elite WiFi7 približne uprostred ponuky Gigabyte, pokiaľ ide o základné dosky Gigabyte pre platformu Intel LGA 1851. Dostupné sú drahšie modely (Extreme AI, Master, Pro Ice, …), ale aj lacnejšie (Gaming X WiFi7, Eagle/WiFi7, UD WiFi6E, …).

Fyzický formát je ATX, teda s PCB o rozmeroch 305 × 244 mm. Osadenie prednej strany bude ešte predmetom podrobnejšieho rozboru, k zadnej strane poznamenáme iba to, že hoci doska ako taká backplate nemá, tak prvý slot PCIe ×16 backplatom už vybavený je.

   

Backplate pre slot PCIe ×16 je trochu rarita, ktorou sú ale špecifické viaceré základné dosky Gigabyte. Z pohľadu ťažších a celkovo väčších grafických kariet takýto prvok opodstatnenie má, pokiaľ chráni slot, respektíve jeho kontakty pred poškodením. Pri preprave, kde vysunuté komponenty (ako je aj grafická karta) na základnú dosku predstavujú veľkú páku, v kombinácii s otrasmi a pôsobením výraznejšej kinetickej energie hrozí určité nebezpečenstvo.

Pri prvom slote PCIe ×16 je užitočné aj tlačidlo na odistenie jeho poistky. Značne totiž uľahčuje demontáž rozširujúcej karty, ktorá je bezprostredne pod veľkým vežovitým chladičom CPU so širokými rebrami. V takýchto podmienkach je prístup k poistke priamo na slote komplikovaný a vzdialené tlačidlo na odistenie slotu prácu značne uľahčuje. Tak, ako aj v tomto prípade, na základnej doske Z890 Aorus Elite WiFi7. Gigabyte tento mechanizmus nazýva PCIe EZ Latch Plus.

Celkovo má základná doska Z890 Aorus Elite WiFi7 sedem rozširujúcich slotov, do ktorých sú vyvedené linky PCIe. Štyri z toho sú pritom sloty M.2 na SSD, z ktorých k procesoru sú pripojené dva. Jeden z týchto slotov M.2 – prvý – má podporu rozhrania PCIe 5.0 a vybavený je i väčším chladičom. Ten môže prísť vhod pri používaní najvýkonnejších SSD NVMe, u ktorých pri maximálnom výkone sekvenčných prenosov môže byť potreba dodatočného chladenia takýmto pasívom. Ten od Gigabyte na Z890 Aorus Elite WiFi7 má hmotnosť 90 gramov a výšku profilu približne 17 mm.

Druhý a tretí slot M.2 sú potom pripojené k južnému mostíku čipsetu Z890. To už „iba“ linkami PCIe 4.0, ale vždy štyrmi, teda plným počtom. Posledný slot M.2 podporuje aj SSD SATA (nebýva už samozrejmosť) a obidva SSD do nadštandardnej dĺžky 110 mm. Tieto sloty spolu s druhým slotom používajú zdielaný chladič s veľkou plochou. Ten (tak ako prirodzene aj sloty M.2) je situovaný medzi prvý a druhý slot PCIe ×16. Výhoda takéhoto riešenia je aj v 80 mm, ktoré je prvý od druhého sloty PCI Express vzdialený. Tým nedochádza k blokovaniu druhého slotu (PCIe ×16) ani pri použití hrubých grafických kariet typu GeForce RTX 4090.

Na výkonné grafické karty je uspôsobený tradične prvý slot (PCIe ×16) pripojený k CPU a podporujúci exkluzívne nadčasové rozhranie PCIe 5.0. Zvyšné dva sloty PCIe sú tiež fyzicky vo formáte „×16“, ale elektricky majú iba štyri linky PCI Express (4.0). Vhodné sú tak na pripojenie jednoduchších rozširujúcich kariet s radičmi USB, pre sieťovú alebo zvukovú kartu. A tých možností je viac…

V pravom hornom rohu základnej dosky Gigabyte zoskupil ovládacie tlačidlá, medzi ktoré sa presunulo aj tlačidlo Q-Flash. Ak by ste ho hľadali na zadnom, paneli, kde bývalo, tak po novom je v týchto miestach. To vedľa tlačidiel štart a reset. Tie, vyvedené takto samostatne, na túto triedu základných dosiek bežné neboli a nenašli by ste ich ani na predchodkyni tejto základnej dosky. Rovnako ako ani segmentový POST displej. Ten je tu tiež novinka.

Zvuk je cez adaptér Realtek ALC1220, čo môže byť upokojujúca správa pre tých, ktorí nesympatizujú s ALC897. Tento jednoduchší variant sa v minulosti objavoval aj na relatívne drahších základných doskách Gigabyte, ale v tomto prípade je to už postavené inak, rozumnejšie? To už necháme na vašom posúdení a skúsenostiach. Na exaktné testovanie zvukových adaptérov stále nemáme hotovú testovaciu metodiku.

Napájacia kaskáda (VRM) je 19-fázová (so 16 fázami Vcore), chladená 470-gramovým pasívom z dvoch hliníkových monolitov pretkaných heatipe. Tento pasív dosadá hlavne na integrované obvody Renesas ISL99380, ktoré najviac vyžadujú ochladzovanie. Maximálna prúdová zaťažiteľnosť na fázu je do 80 A. Na dosahovanie vysokej energetickej efektivity (a vôbec toho, aby bolo možné VRM dostupným hliníkovým pasívom uchladiť) musí byť však záťaž zlomková, v nižších desiatkach percent. Vzhľadom na výrazné naddimenzovanie je ale možné bez limitov napájania elegantne prevádzkovať aj procesor, akým je Intel Core Ultra 9 285K.

   

Ethernetové pripojenie obstaráva čip Realtek RTL8125 s priepustnosťou 2,5 Gb/s. Pre ešte rýchlejšie sieťové pripojenie je tu bezdrôtový modul MediaTek MT7925 s WiFi 7. Ten je nainštalovaný vertikálne, v slote medzi externými konektormi zadného panelu základnej dosky. Týmto umiestnením by malo byť výrazne potlačené (oproti stavu, kde by bol modul vnorený hlbšie do základnej dosky) aj rušenie jeho signálu.

Na zadný panel je vyvedených desať portov USB (vrátane jedného 40-gigabytového typu C s podporou Thunterbolt 4), z čoho štyri sú štandardu 2.0. Teda pomalé, ale na pripojenie periférií (myš, klávesnica, slúchadlá s mikrofónom, …) rýchlostne stačia. Pri konektoroch na antény WiFi treba vyzdvihnúť push-pinový systém, s ktorým ste sa už v minulosti stretli, napríklad na základnej doske B650E Aorus Pro X USB4. Inštalácia antén je tak rýchla, bez skrutkovania – stačí ich nacvaknúť.

   

Výbava audiokonektorov je skromnejšia, z 3,5 mm sú iba dva – line in a line out, ktoré dopĺňa optický výstup S/PDIF. Hoci sú podporované 8-kanálové (7.1) súpravy reproduktorov, tak analógovo neuspejete. Takéto možnosti ale používatelia bežne ani nevyžadujú a aj preto zvuková konektivita je realizovaná tak, ako je.

Osvetlenie ARGB je iba v rámci malého loga Aorus na kryte chladiča VRM. Gigabyte v tomto smere výrazne ubral a základné dosky svietia už výrazne menej ako v minulosti, kde boli LED napríklad aj medzi slotmi DIMM.

Jednotlivé prvky základnej dosky Z890 Aorus Elite WiFi7 máme aj na grafických materiáloch, ktoré sme v rámci konferencií HWCooling Techtour robili pre technické stredné školy na výučbové účely. Vy ich nájdete na obrázku nižšie. Text je lokalizovaný iba do slovenčiny.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Hlavne elegantne. Aorus EZ Chain Fan 120 Ice sa podaril

Gigabyte dal dokopy ventilátor, ktorý za atraktívnu cenu kombinuje ARGB LED, šikovné poprepájanie cez konektory v rámčeku a k tomu sú dosahované aj veľmi dobré výsledky na radiátoroch. Predovšetkým na tie je dizajn Aorus EZ Chain Fan 120 Ice optimalizovaný. Vlastne sa jedná o najlacnejšie takto efektívne osvetlené ventilátory s možnosťou vzájomného reťazenia, aké sme kedy testovali. Celý článok „Hlavne elegantne. Aorus EZ Chain Fan 120 Ice sa podaril“ »

  •  
  •  
  •  

Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7

Pre procesory AMD Ryzen 9000 (a eventuálne aj 7000) vyšli nové základné dosky B850, ktoré sľubujú najmä nižšie ceny (oproti základným doskám X870/E). O konkrétnych modeloch sa toho do poslednej chvíle, dokým nevyšli, príliš nevedelo. Teraz sa ale pozrieme na dva, jeden od Asusu a druhý od Gigabyte, ktorý si neskôr podrobne rozoberieme aj v detailných testoch. Zatiaľ teda iba malý náhľad. Celý článok „Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7“ »

  •  
  •  
  •  

Ocenenie Z890 Aorus Elite WiFi7 zmenené na „Smart buy!“

Najprv sme v tom úplne jasno nemali, ale teraz, po otestovaní viacerých modelov, je to pomerne jednoznačné – základná doska Z890 Aorus Elite WiFi7 vyrábaná Gigabyte, si zaslúži redakčné ocenenie Smart buy! Súbor jej vlastností v pomere k cene je naozaj atraktívny. Za približne 340 eur sa môže jednať o dobrú voľbu aj pre najvýkonnejší procesor platformy Intel LGA 1851 – Core Ultra 9 285K. Celý článok „Ocenenie Z890 Aorus Elite WiFi7 zmenené na „Smart buy!““ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (11) Pridať komentár

  1. Nedávno se mi zdál sen o tom, že M.2 na grafikách se stane standardem. Dumal jsem celé hodiny nad tím, jaký to dává smysl. Velmi omezený, i když grafik využívajících jen polovinu šířky v poslední době houfně přibylo.

    1. V zostave so základnou doskou A620 s často vybavenou iba jedným slotom M.2 by asi druhý, rozširujúci slot (M.2) na grafickej karte pripojením vo vybraných konfiguráciách zmysel dávať mohol. A to i pomerne často?

      1. Právě že tam, kde by se to zrovna hodilo, nebývá podpora. Bifurkace je doména desek vyšších tříd, v nižších není obvyklá.

  2. Zaujímavosť k označovaniu základných dosiek Gigabyte: Zátvorka v nadpise článku nám bola čitateľom reportovaná ako chyba, ale je tam zámerne. Z dôvodu, že oficiálne označenie základnej dosky je „Z890 Aorus Elite WiFi7“, teda bez slova Gigabyte. My sme ho tam však aspoň takouto formou doplnili, aby bola jasná príslušnosť k výrobcovi. Koniec zaujímavosti. 🙂

  3. –„Začíname koliesko testov základných dosiek Z890 …“
    Nieže by som bol nevďačný…len sa chcem spýtať, či sa pomedzi to kolečko nájde aj nejaký ten TF Pro (november sa už asi nestíha 😀 ), P28 či RS120 Max?

    inaq, tak pomimo…Ty náhodou nemáš nejaký lepší kontakt na kórejský 3RSYS, na quasare tam dosť často lietajú ich výrobky blízko špičky… by ma zaujímalo, ako by dopadli u Teba, t.j. či tam nie je prítomná nejaká štipka lokálpatriotizmu 😛 … a prečo vlastne nejdú do sveta (pomimo Ali express a pod.)

    1. Jednoduše nejspíš není distributor, nic víc bych v tom nehledal. Ale produkty sympatické, standardní provedení a rozměry uchycení ventilátorů kvituji.

      1. no šak to, … vyzerá, že majú ešte aj dobrý pomer výkon/cena…
        že by sa nenašiel distribútor …
        pre spoločnosť z proexportného štátu, čo všetko musí posielať von vodou/vzduchom mi je čudné…
        …možno majú kapacitné limitácie v produkcii, možno preto len Ali express a spol… a na Amazon a pod. by nevedeli zabezpečiť dostatočnú produkciu … len varím z vody 😀

        1. A je to na Ali jejich oficiální distribuční kanál? Pes bude zakopaný asi spíše v ochotě a schopnosti vytvořit konkurenceschopné podmínky pro distribuci a nějakou reklamu, jejich celkové rentabilitě. Aby ses prosadil na trhu, kde tě nikdo nezná, nestačí jen solidní výkony.

          1. Jj, Ali je síce veľký distribučný kanál, ale spojenie s označením „oficiálny“ alebo „autorizovaný“ mi nejde dokopy. 😀
            Súhlasím s tým, čo si napísal
            … aj keď, čo sa týka reklamy, tak tam je to v tomto odvetví trochu jednoduchšie… stačí poslať vzorky do HWC, HB, TPU, TH a potom pár YT-berom, taký M&M a STS…a potom sledovať reakcie v komentároch, a to či objem predaja cez Ali nejako vzrástol.
            Asi nemajú o toto zatiaľ jednoducho záujem, alebo ako si povedal, sa im to celé nezdá rentabilné 😛

    2. Z testov ventilátorov do konca roka vyjde este DeepCool FT12 (ten už o chvíľu, ešte dnes) a Scythe Grand Tornado 120. Lian Li (P28) ani Corsair (RX120 Max), zdá sa, o odborné testy záujem nemajú. Žiadosť po vzorky ventilátorov, ktoré uvádzaš, dostali obaja.

      O 3RSYS neviem nič. Z exotických spoločností ale riešime distribúciu Thermal Hero. V Datacompe… múdrejší budeme začiatkom budúceho roka. Pokiaľ sa to podarí, tak by to mohlo znamenať asi hlavne cenovo dostupnejší tekutý kov v podobe Mettaliqu. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *