Noctua NH-L9i-17xx: Na 65 W v tichosti s výškou iba 37 mm

Detaily chladiča Noctua NH-L9i-17xx

Veľmi nízky profil, vysoký chladiaci výkon a podpora Intel LGA 1700. To sú náročné požiadavky, ktoré Noctua NH-L9i-17xx spĺňa ako jeden z mála chladičov (možno jediný?). O prvých dvoch požiadavkách by sa asi dalo diskutovať aj u iných, ale nakoniec to i tak stroskotá na nepodpore novej pätice Intelu. NH-L9i-17xx účinnosťou navyše pri správnom nastavení prekonáva aj dvakrát vyššie chladiče, vrátane Arctic Alpine 17.

Záver

Chladiaci výkon je na takto nízky chladič skvelý a NH-L9i-17xx môže odviesť výbornú službu. K tomu je ale, prirodzene, potrebné zvoliť vhodný procesor, respektíve vhodné nastavenia. Ak očakávate nízku hlučnosť, je dobré sa držať do 65 W. Bez limitov napájania bude chladič hlučnejší aj na Core i5-12400, ale so zarovnaním spotreby podľa TDP o chladiči nemusíte vedieť ani na Core i9-12900.

Zatiaľ čo pri vyšších otáčkach a hlučnosti Noctua NH-L9i-17xx za Intel Laminar RM1 a Arctic Alpine 17 (CO) trochu zaostáva, tak so znižujúcimi otáčkami sa začína situácia obracať. Najmä v porovnaní s Arctic Alpine 17 CO. Chladič Arcticu je výkonnejší iba pri vyšších otáčkach. Navrch má aj po zarovnaní na rovnakých 45 dBA. To je ale pre NH-L9i-17xx stále nekomfortné pásmo.

So znižujúcou hlučnosťou sa chladič Noctua na lacnejší Arctic doťahujeho nakoniec pri nízkych otáčkach (v našich testoch im zodpovedá režim 39 dBA) predbieha. Arctic teda vo svojich interných testoch neklame, že je pri rovnakej hladine hluku ich chladič efektívnejší, ale Noctua by oponovala voľbou nevhodne stanovnej hlučnosti. Pri nižšej hladine, ktorá je obvykle pre väčšinu náročných používateľov atraktívnejšia, má už navrch NH-L9i-17xx. A to aj napriek tomu, že je to o dva ventilátory nižší chladič.

Na Intel Laminar RM1 to síce stále nestačí (ani v sekundárnych povinnostiach okolo chladenia VRM), ale týmto vyšším chladičom NH-L9i-17xx ani nekonkuruje. V prvom rade má ísť o náhradu do skriniek, kde sa Laminar RM1 ani Alpine 17 nezmestí a tam nejako chladič Noctua nemá konkurenciu alebo je len veľmi malá (ID-Cooling IS-30). Pri výbere správneho ocenenia teda nebolo príliš nad čím váhať – „Top-notch“.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Vďaka za dobrý test.
    Pre zaujímavosť ste tam v nejako mohli dať ventilátor plnej hrúbky hoci asi veľká zmena v teplotách by to nebola.

    1. Jasné, testy s hrubším ventilátorom by neboli na škodu. Ale trúfam si tvrdiť, že máme výhľadovo pred sebou veľa zaujímavejších vecí a čas na všetko nezostáva. Niekdy sa k tomu ale možno dostaneme. 🙂

    2. V teplotách asi ne, ale v hlučnosti by to mohly být možná i dva decibely.
      V jisté době jsem nad NH-L9 uvažoval, ale z dostupných informací nebudil příliš dobrý dojem. Teď se mi ale jeví mnohem robustněji, tahle recenze mě asi v budoucnu k jeho nákupu zviklá.

      1. Zisk v chladení s plnotučným ventilátorom NF-A9 PWM bude pri rovnakej hladine hluku zrejme veľmi malý, ak vôbec nejaký. NF-A9x14 PWM hendikep z nižšieho profilu dobieha viacerými, hustejšie nasekanými lopatkami podobne ako aj Alphacool SL-15 PWM. Keď to nemáme otestované je fajn aspoň to, že si môžeme trochu zašpekulovať. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *