RTX Video Super Resolution January 2025 update
Když Nvidia v lednu odhalila grafiky GeForce RTX 5000, prezentovala s nimi různé novinky pro hry (i když ne všechny jsou výhradně vlastností těchto nových GPU), nejvíc asi DLSS 4 a jeho generování více interpolovaných snímků. Architektuře Blackwell a těmto funkcím jsme věnovali samostatný článek, ale teď, když se grafiky začaly prodávat (byť v omezeném množství), firma vydala ještě další novinky, které předtím ušly pozornosti.
Z těch už jsme psali o technologii Smooth Motion, která rozšiřuje generování snímků (ne však multisnímkové) i na hry, které tuto funkci, nebo vůbec žádné DLSS nepodporují. Smooth Motion běží čistě na úrovni ovladačů bez integrace do hry, takže ho lze zapnout všude, ale výměnou za to je kvalita horší, jelikož nelze použít data ze hry o pohybu, prvcích GUI a podobně. Tato technologie je obdobou AMD Fluid Motion Frames, což je stejný koncept na bázi generování snímků FSR 3, ale grafiky Radeon s touto univerzální formou v ovladačích přišly dřív.
Vedle Smooth Motion ale teď aktualizace ovladačů vydané u příležitosti vydání GeForce RTX 5000 mají další novinku – vylepšenou funkci AI upscalingu pro přehrávání videa která se jmenuje RTX Video Super Resolution a byla vydána v roce 2023. V aktuálních ovladačích je teď nová verze, která, zdá se, nemá uvedené číslo, Nvidia pouze hovoří jako o „January 2025 update“ této funkce.
Tato letošní aktualizace RTX Video Super Resolution je podobného rázu jako DLSS 4 v tom, že obnáší novou natrénovanou neuronovou síť, která upscaling videa na vyšší rozlišení a postprocessing provádí. U DLSS 4 Nvidia nasadila novou neuronovou síť typu transformer a výsledkem by měla být zlepšená kvalita výsledných snímků. U nové verze RTX Video Super Resolution není ovšem přechod na neuronovou síť typu transformer zmíněný, nejde tedy asi přímo o aplikaci stejného (nebo odvozeného) modelu z herního upscalingu.
Lepší výkon a podpora HDR
V oznámení o této aktualizaci není také zmíněno nic o zlepšeních kvality obrazu, které je inzerováno u DLSS 4, asi se tedy nedá čekat nějaký velký (pokud vůbec nějaký) pokrok. Místo toho letošní lednová aktualizace zvyšuje výkon, respektive efektivitu. Nový AI model se tedy zřejmě zaměřil na to. Podle Nvidie nová neuronová síť potřebuje asi o 30 % méně výpočetního výkonu (snižuje zátěž GPU o 30 %).
Druhá významná změna je, že škálování nyní oficiálně podporuje i HDR video. I když je otázka, jak moc je toto třeba, protože HDR video už je obvykle ve vysokém rozlišení a těžkotonážní upscaling s postprocessingem bývá užitečný spíše na méně kvalitní video v nízkém rozlišení. U kvalitního nerozmazaného a kompresí nezdegradovaného videa s vysokou mírou detailů riskujete, že intenzivní posprocessing nadělá víc škody než užitku.
Vedle toho Nvidia přidala do této verze možnost zobrazit na obrazovce indikátor při běhu upscalingu a separátně i pro funkci automatické konverze do HDR (což se může hodit, když ho v nějaké aplikaci zkoušíte a chcete vědět, jestli je opravdu aktivní). A zejména také novou možnost automatické úpravy kvality (náročnosti) škálování.

Automatická kvalita a priorita
RTX Video Resolution umožňuje nastavit několik různých úrovní výpočetní náročnosti upscalingu a také má nastavení automatické změny kvality, přičemž lze nastavit také volbu „auto“, která automaticky volí tak náročný uspcaling, jaký grafika zvládá (samozřejmě po určité maximum, které asi minimálně rychlejší grafiky nevyšťaví zdaleka úplně).
K tomuto automatickému nastavení je nyní přidána také volba „priority“ (nízké/střední/vysoké), kterou se dá zvolit, co má grafika dělat, pokud na ní současně s používáním upscalingu videa děláte něco jiného. S vyšší prioritou bude nadále používáno co nejkvalitnější nastavení pro RTX Video Super Resolution, nastavení nízké priority by mělo zajistit, aby se vysoká kvalita použila tehdy, když grafiku jinak nepoužíváte, ale v případě jejího vytížení se kvalita snížila, aby se například nezpomalila hra, kterou hrajete, nebo nějaká pracovní činnost.
Tato zlepšení by měla být dostupná v aktuální nyní vydané verzi Nvidia App (11.0.2.312). Toto zlepšení by mělo fungovat na všech grafikách, které uměly předchozí verzi, není tedy omezeno jen na GPU nové generace. Filtr ale používá tensor jádra, takže použít ho lze jenom na GeForce RTX 2000 a vyšších kartách.
Zdroj: Nvidia
Jan Olšan, redaktor Cnews.cz
⠀