Test Nvisen Y-M01-8: miniPC z Číny za babku

Parametre a detaily

Z ďalekej Číny sa nám vďaka nášmu partnerovi banggood.com dostal do rúk veľmi zaujímavý miniPC značky Nvisen. Prekvapí malými rozmermi, dvomi pozíciami pre SSD/HDD a nízkou hlučnosťou. Čerešničkou na torte je cena, ktorá je naozaj nízka. Ide tak o skvelého adepta pre multimediálne centrum do obývačky či plnohodnotný počítač pre menej náročných používateľov na kancelársku prácu.

Základné parametre


Detaily

Nízka cena sa hneď odráža na balení, ktoré nemá žiadnu potlač a ide tak len o kus kartónu s jednou nálepkou.

Obsah balenia je však prekvapivo bohatý a nájdeme tu tak samotný miniPC, napájací adaptér s EU koncovkou a dokonca aj úchyt VESA spolu s potrebnými skrutkami.

Spracovanie je na dobrej úrovni. Rám je kovový, spodná a vrchná časť sú plastové. Farebný odtieň sivej pôsobí elegantne a nenápadne, nebude tak problém počítač položiť vedľa televízora v obývačke.

Vrchná časť je lesklá, no odtlačky zachytáva menej, než som očakával. Spodok je matný a na prvý pohľad vyzerá, že bude protišmykový, no opak je pravdou. Na hladkom povrchu sa počítač šmýka, tak si jeho uloženie dobre premyslite. Na hornej strane nájdeme tlačidlo power a dva indikátory LED.

Portov má miniPC požehnane, no nejde o nič prevratné. Vpredu je dvojica USB 3.0, jeden USB-C a audio konektor. Vzadu nájdeme 1Gb eternet, HDMI 1.4, dvojicu USB 2.0 a napájací konektor. Nechýba ani Kensington lock pre biznisové použitie.

Pravá aj ľavá strana sú vybavené otvormi na chladenie. Tu vlastne vonkajšia obhliadka končí, poďme sa pozrieť na vnútro tohto miniPC.

Spodná čierna časť sa dá rýchlo a jednoducho odmontovať, držia ju len 4 skrutky. Po ich odskrutkovaní sa dostanete k základnej doske.

Na nej vidíte všetky porty a chladič procesora spolu s jedným slotom SO-DIMM. Ďalšie komponenty sú na spodnej strane, je preto potrebné odskrutkovať ďalšie dve skrutky, ktoré držia základnú dosku na mieste.

Po ich odstránení môžete opatrne vybrať základnú dosku z tela a dostanete sa tak k slotu M.2, 2,5″ pozícii HDD/SSD a aj ku karte WiFi. Treba si však dať veľký pozor na antény, ktoré z nej vedú a sú uchytené o základňu. Takisto je základná doska prepojená s dcérskou doskou pre 2,5″ HDD jedným káblom. Ten sa však dá pomerne ľahko odpojiť.

Obe pozície pre disky sme obsadili a to 2,5″ Patriot P200 SSD a M.2 Samsung 960 Evo. 2,5″ disk sa inštaluje trochu zložitejšie, ja som odmontoval samotnú dcérsku dosku s konektorom SATA, zapojil SSD a následne disk aj s doskou priskrutkoval naspäť. Následne som SSD ešte uchytil čiernym držiakom. Potom už treba len znovu zapojiť kábel zo základnej dosky do dcérskej dosky a máte hotovo.

Po inštalácii dvojice diskov stačí už len nainštalovať RAM, v našom prípade Kingston HyperX Impact DDR4 o kapacite 16 GB. Ako vidíte, miniPC sa predáva ako barebones kit, teda bez operačnej pamäte a úložiska, no zakúpiť si môžete aj už hotový kit, kde sú tieto komponenty prítomné. Ja osobne preferujem barebones nakoľko môžem použiť mnou vybrané kapacity diskov či pamäte a hlavne určite kvalitnejšie produkty ako tie, čo výrobca nakupuje vo veľkom.

Poďme sa pozrieť, ako sa darilo tomuto miniPC v našich testoch.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Blackview MP200: Kompletný (a lacný) počítač do dlane

Kategória mini PC je u nás v porovnaní s notebookmi v menšom zastúpení, ale občas sa ku nám dostane nejaký kúsok od MSI či Gigabyte. Keď mi prišiel e-mail od spoločnosti Blackview a s ním príležitosť rozšíriť si obzory, neváhal som a prikývol na test ich riešenia v podobe MP200. Kompaktný počítač s 11. generáciou procesora Core i5 dostal v balení aj RAM a SSD, čo je pri 400-eurovej cene pozoruhodné. Celý článok „Blackview MP200: Kompletný (a lacný) počítač do dlane“ »

 •  
 •  
 •  

NUCy se budou nakonec dál vyrábět, od Intelu je přebírá Asus

Velkým překvapením tohoto měsíce bylo oznámení, že Intel končí s výrobou minipočítačů (či barebonů) NUC, které byly dost populární a po víc jak deset let určovaly směr tomuto segmentu mini desktopových PC. Intel oznámil, že tento byznys opouští, ale vypadá to, že NUCy nakonec úplně nekončí. O několik dní později bylo oznámeno, že se Intel dohodl s Asusem, který NUCy převezme a v nějaké formě s nimi bude pokračovat, byť asi s určitými změnami. Celý článok „NUCy se budou nakonec dál vyrábět, od Intelu je přebírá Asus“ »

 •  
 •  
 •  

Minipočítače NUC už nebudou, Intel se stahuje z trhu

Je to už víc než jedenáct let, co Intel představil koncept miniPC nazvaný Next Unit of Computing neboli NUC. Nešlo sice o první podobná miniPC, ale NUC je hodně zpopularizoval a ač má podobné malé desktopky a barebony v nabídce kdekdo, označení „NUC“ se do značné míry vžilo jako jejich obecné označení. Tato éra ale zase končí, teď totiž Intel oznámil, že divizi vyvíjející a vyrábějící tato zařízení zruší v rámci škrtů. Celý článok „Minipočítače NUC už nebudou, Intel se stahuje z trhu“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *