Test Nvisen Y-M01-8: miniPC z Číny za babku

Parametre a detaily

Z ďalekej Číny sa nám vďaka nášmu partnerovi banggood.com dostal do rúk veľmi zaujímavý miniPC značky Nvisen. Prekvapí malými rozmermi, dvomi pozíciami pre SSD/HDD a nízkou hlučnosťou. Čerešničkou na torte je cena, ktorá je naozaj nízka. Ide tak o skvelého adepta pre multimediálne centrum do obývačky či plnohodnotný počítač pre menej náročných používateľov na kancelársku prácu.

Základné parametre


Detaily

Nízka cena sa hneď odráža na balení, ktoré nemá žiadnu potlač a ide tak len o kus kartónu s jednou nálepkou.

Obsah balenia je však prekvapivo bohatý a nájdeme tu tak samotný miniPC, napájací adaptér s EU koncovkou a dokonca aj úchyt VESA spolu s potrebnými skrutkami.

Spracovanie je na dobrej úrovni. Rám je kovový, spodná a vrchná časť sú plastové. Farebný odtieň sivej pôsobí elegantne a nenápadne, nebude tak problém počítač položiť vedľa televízora v obývačke.

Vrchná časť je lesklá, no odtlačky zachytáva menej, než som očakával. Spodok je matný a na prvý pohľad vyzerá, že bude protišmykový, no opak je pravdou. Na hladkom povrchu sa počítač šmýka, tak si jeho uloženie dobre premyslite. Na hornej strane nájdeme tlačidlo power a dva indikátory LED.

Portov má miniPC požehnane, no nejde o nič prevratné. Vpredu je dvojica USB 3.0, jeden USB-C a audio konektor. Vzadu nájdeme 1Gb eternet, HDMI 1.4, dvojicu USB 2.0 a napájací konektor. Nechýba ani Kensington lock pre biznisové použitie.

Pravá aj ľavá strana sú vybavené otvormi na chladenie. Tu vlastne vonkajšia obhliadka končí, poďme sa pozrieť na vnútro tohto miniPC.

Spodná čierna časť sa dá rýchlo a jednoducho odmontovať, držia ju len 4 skrutky. Po ich odskrutkovaní sa dostanete k základnej doske.

Na nej vidíte všetky porty a chladič procesora spolu s jedným slotom SO-DIMM. Ďalšie komponenty sú na spodnej strane, je preto potrebné odskrutkovať ďalšie dve skrutky, ktoré držia základnú dosku na mieste.

Po ich odstránení môžete opatrne vybrať základnú dosku z tela a dostanete sa tak k slotu M.2, 2,5″ pozícii HDD/SSD a aj ku karte WiFi. Treba si však dať veľký pozor na antény, ktoré z nej vedú a sú uchytené o základňu. Takisto je základná doska prepojená s dcérskou doskou pre 2,5″ HDD jedným káblom. Ten sa však dá pomerne ľahko odpojiť.

Obe pozície pre disky sme obsadili a to 2,5″ Patriot P200 SSD a M.2 Samsung 960 Evo. 2,5″ disk sa inštaluje trochu zložitejšie, ja som odmontoval samotnú dcérsku dosku s konektorom SATA, zapojil SSD a následne disk aj s doskou priskrutkoval naspäť. Následne som SSD ešte uchytil čiernym držiakom. Potom už treba len znovu zapojiť kábel zo základnej dosky do dcérskej dosky a máte hotovo.

Po inštalácii dvojice diskov stačí už len nainštalovať RAM, v našom prípade Kingston HyperX Impact DDR4 o kapacite 16 GB. Ako vidíte, miniPC sa predáva ako barebones kit, teda bez operačnej pamäte a úložiska, no zakúpiť si môžete aj už hotový kit, kde sú tieto komponenty prítomné. Ja osobne preferujem barebones nakoľko môžem použiť mnou vybrané kapacity diskov či pamäte a hlavne určite kvalitnejšie produkty ako tie, čo výrobca nakupuje vo veľkom.

Poďme sa pozrieť, ako sa darilo tomuto miniPC v našich testoch.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel vyvinul modulární počítač v kartě PCIe, pro NUCy i jiná PC

Občas se objevují různé nápady na „modulární“ konstrukci počítačů, zvlášť těch menších než běžný ATX nebo ITX desktop – který je sám ze všeho nejmodulárnější. Zdá se, že exotičtější modulární konstrukci teď zkouší Intel. Nedávno jsme psali o jeho kompaktním NUC 9 Pro (či Extreme) se samostatnou grafickou kartou, a nyní bylo zveřejněno jeho vnitřní uspořádání, které má právě zajímavé modulární komponenty. Celý článok „Intel vyvinul modulární počítač v kartě PCIe, pro NUCy i jiná PC“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Bezhlučné chlazení pro Raspberry Pi 4: Akasa uvádí pasivní skříň

Minidesky Raspberry Pi jsou na poměry stolních PC (a asi i notebooků) hodně úsporná zařízení, ale spotřeba jejich ARM SoC jde na nějakých 8 W a pokud je chcete plně zatížit (nebo dokonce i přetaktovat), chce to chladit. Psali jsme už o kuriózním věžovém chladiči s ventilátorem pro RPi 4, ale teď je to o dost lepší řešení: pasivní skříň od Akasa, kde teplo absorbuje a do okolí předává hliníkový plášť, úplně bezhlučně. Celý článok „Bezhlučné chlazení pro Raspberry Pi 4: Akasa uvádí pasivní skříň“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nový pasivně chlazený NUC od Intelu, s 6W Celeronem N3350

Nějakou dobu po té, co Intel přišel se svou řadou minipočítačů NUC, pro embedded sektor vytvořil i pasivně chlazenou verzi. Nyní chystá další nový pasivní NUC neobsahující ventilátory, model NUC8CHK, kódově označený Chaco Canyon. Ovšem jeho oficiální jméno by mělo být NUC 8 Rugged. Primárně je asi určený pro sféru Embedded, ale nemá stát moc, takže by mohl sloužit i jako HTPC či domácí server. Celý článok „Nový pasivně chlazený NUC od Intelu, s 6W Celeronem N3350“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *