Test Nvisen Y-M01-8: miniPC z Číny za babku

Parametre a detaily

Z ďalekej Číny sa nám vďaka nášmu partnerovi banggood.com dostal do rúk veľmi zaujímavý miniPC značky Nvisen. Prekvapí malými rozmermi, dvomi pozíciami pre SSD/HDD a nízkou hlučnosťou. Čerešničkou na torte je cena, ktorá je naozaj nízka. Ide tak o skvelého adepta pre multimediálne centrum do obývačky či plnohodnotný počítač pre menej náročných používateľov na kancelársku prácu.

Základné parametre


Detaily

Nízka cena sa hneď odráža na balení, ktoré nemá žiadnu potlač a ide tak len o kus kartónu s jednou nálepkou.

Obsah balenia je však prekvapivo bohatý a nájdeme tu tak samotný miniPC, napájací adaptér s EU koncovkou a dokonca aj úchyt VESA spolu s potrebnými skrutkami.

Spracovanie je na dobrej úrovni. Rám je kovový, spodná a vrchná časť sú plastové. Farebný odtieň sivej pôsobí elegantne a nenápadne, nebude tak problém počítač položiť vedľa televízora v obývačke.

Vrchná časť je lesklá, no odtlačky zachytáva menej, než som očakával. Spodok je matný a na prvý pohľad vyzerá, že bude protišmykový, no opak je pravdou. Na hladkom povrchu sa počítač šmýka, tak si jeho uloženie dobre premyslite. Na hornej strane nájdeme tlačidlo power a dva indikátory LED.

Portov má miniPC požehnane, no nejde o nič prevratné. Vpredu je dvojica USB 3.0, jeden USB-C a audio konektor. Vzadu nájdeme 1Gb eternet, HDMI 1.4, dvojicu USB 2.0 a napájací konektor. Nechýba ani Kensington lock pre biznisové použitie.

Pravá aj ľavá strana sú vybavené otvormi na chladenie. Tu vlastne vonkajšia obhliadka končí, poďme sa pozrieť na vnútro tohto miniPC.

Spodná čierna časť sa dá rýchlo a jednoducho odmontovať, držia ju len 4 skrutky. Po ich odskrutkovaní sa dostanete k základnej doske.

Na nej vidíte všetky porty a chladič procesora spolu s jedným slotom SO-DIMM. Ďalšie komponenty sú na spodnej strane, je preto potrebné odskrutkovať ďalšie dve skrutky, ktoré držia základnú dosku na mieste.

Po ich odstránení môžete opatrne vybrať základnú dosku z tela a dostanete sa tak k slotu M.2, 2,5″ pozícii HDD/SSD a aj ku karte WiFi. Treba si však dať veľký pozor na antény, ktoré z nej vedú a sú uchytené o základňu. Takisto je základná doska prepojená s dcérskou doskou pre 2,5″ HDD jedným káblom. Ten sa však dá pomerne ľahko odpojiť.

Obe pozície pre disky sme obsadili a to 2,5″ Patriot P200 SSD a M.2 Samsung 960 Evo. 2,5″ disk sa inštaluje trochu zložitejšie, ja som odmontoval samotnú dcérsku dosku s konektorom SATA, zapojil SSD a následne disk aj s doskou priskrutkoval naspäť. Následne som SSD ešte uchytil čiernym držiakom. Potom už treba len znovu zapojiť kábel zo základnej dosky do dcérskej dosky a máte hotovo.

Po inštalácii dvojice diskov stačí už len nainštalovať RAM, v našom prípade Kingston HyperX Impact DDR4 o kapacite 16 GB. Ako vidíte, miniPC sa predáva ako barebones kit, teda bez operačnej pamäte a úložiska, no zakúpiť si môžete aj už hotový kit, kde sú tieto komponenty prítomné. Ja osobne preferujem barebones nakoľko môžem použiť mnou vybrané kapacity diskov či pamäte a hlavne určite kvalitnejšie produkty ako tie, čo výrobca nakupuje vo veľkom.

Poďme sa pozrieť, ako sa darilo tomuto miniPC v našich testoch.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Shuttle odtajnil konfigurácie mini počítačov XPC slim DL20N(6)

V aktualizovanom katalógu produktov Shuttle na rok 2021 sa objavili dva nové počítače XPC slim DL20N a DL20N6. Tie by mohli čoskoro nahradiť staršie konfigurácie DL10J. V rámci DL20N(6) už Shuttle pracuje s modernejšími procesormi Intel Jasper Lake. Tých zmien je tu ale viac väčšina k lepšiemu, ale niečo vám môže oproti DL10J aj chýbať. Parametre máme kompletné, v tomto článku nájdete ich prehľad. Celý článok „Shuttle odtajnil konfigurácie mini počítačov XPC slim DL20N(6)“ »

 •  
 •  
 •  

Asus na Intel Rocket Lake už postavil malý podnikový počítač

Veľmi krátko po svojom vydaní sa procesory Rocket Lake dostali aj to minimalistického počítača PB62. A to dokonca i v 65 W podobe Core i7-11700. V rámci voliteľnej konfigurácie je ale i mnoho ďalších modelov, vrátane úspornejších s „T“ na konci označenia. Široká, moderná a variabilná je i konektivita s eventuálne až troma videovýstupmi, dvoma slotmi na SSD M.2 NVMe či WiFi 6. A to v nadštandardne odolnom vyhotovení i do nečasu. Celý článok „Asus na Intel Rocket Lake už postavil malý podnikový počítač“ »

 •  
 •  
 •  

S Core i5, pasívne a stále do dlane. Nové mini PC Axiomtek

Firma Axiomtek uviedla na trh minimalistický počítač s procesormi pre vstavané systémy (Embedded). eBOX560-52R-FL má objem iba 0,8 litra, nepoužíva žiadny ventilátor a pritom bude dostupný aj v konfigurácii s 15-wattovým CPU triedy Core i5, ktorý by mal plnohodnotne zvládať aj pri teplote vzduchu 50 °C. Ale možno vám bude do jednoduchšieho automatu stačiť Celeron. Ten je tiež jedna z možností. Celý článok „S Core i5, pasívne a stále do dlane. Nové mini PC Axiomtek“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *