Test Nvisen Y-M01-8: miniPC z Číny za babku

Parametre a detaily

Z ďalekej Číny sa nám vďaka nášmu partnerovi banggood.com dostal do rúk veľmi zaujímavý miniPC značky Nvisen. Prekvapí malými rozmermi, dvomi pozíciami pre SSD/HDD a nízkou hlučnosťou. Čerešničkou na torte je cena, ktorá je naozaj nízka. Ide tak o skvelého adepta pre multimediálne centrum do obývačky či plnohodnotný počítač pre menej náročných používateľov na kancelársku prácu.

Základné parametre


Detaily

Nízka cena sa hneď odráža na balení, ktoré nemá žiadnu potlač a ide tak len o kus kartónu s jednou nálepkou.

Obsah balenia je však prekvapivo bohatý a nájdeme tu tak samotný miniPC, napájací adaptér s EU koncovkou a dokonca aj úchyt VESA spolu s potrebnými skrutkami.

Spracovanie je na dobrej úrovni. Rám je kovový, spodná a vrchná časť sú plastové. Farebný odtieň sivej pôsobí elegantne a nenápadne, nebude tak problém počítač položiť vedľa televízora v obývačke.

Vrchná časť je lesklá, no odtlačky zachytáva menej, než som očakával. Spodok je matný a na prvý pohľad vyzerá, že bude protišmykový, no opak je pravdou. Na hladkom povrchu sa počítač šmýka, tak si jeho uloženie dobre premyslite. Na hornej strane nájdeme tlačidlo power a dva indikátory LED.

Portov má miniPC požehnane, no nejde o nič prevratné. Vpredu je dvojica USB 3.0, jeden USB-C a audio konektor. Vzadu nájdeme 1Gb eternet, HDMI 1.4, dvojicu USB 2.0 a napájací konektor. Nechýba ani Kensington lock pre biznisové použitie.

Pravá aj ľavá strana sú vybavené otvormi na chladenie. Tu vlastne vonkajšia obhliadka končí, poďme sa pozrieť na vnútro tohto miniPC.

Spodná čierna časť sa dá rýchlo a jednoducho odmontovať, držia ju len 4 skrutky. Po ich odskrutkovaní sa dostanete k základnej doske.

Na nej vidíte všetky porty a chladič procesora spolu s jedným slotom SO-DIMM. Ďalšie komponenty sú na spodnej strane, je preto potrebné odskrutkovať ďalšie dve skrutky, ktoré držia základnú dosku na mieste.

Po ich odstránení môžete opatrne vybrať základnú dosku z tela a dostanete sa tak k slotu M.2, 2,5″ pozícii HDD/SSD a aj ku karte WiFi. Treba si však dať veľký pozor na antény, ktoré z nej vedú a sú uchytené o základňu. Takisto je základná doska prepojená s dcérskou doskou pre 2,5″ HDD jedným káblom. Ten sa však dá pomerne ľahko odpojiť.

Obe pozície pre disky sme obsadili a to 2,5″ Patriot P200 SSD a M.2 Samsung 960 Evo. 2,5″ disk sa inštaluje trochu zložitejšie, ja som odmontoval samotnú dcérsku dosku s konektorom SATA, zapojil SSD a následne disk aj s doskou priskrutkoval naspäť. Následne som SSD ešte uchytil čiernym držiakom. Potom už treba len znovu zapojiť kábel zo základnej dosky do dcérskej dosky a máte hotovo.

Po inštalácii dvojice diskov stačí už len nainštalovať RAM, v našom prípade Kingston HyperX Impact DDR4 o kapacite 16 GB. Ako vidíte, miniPC sa predáva ako barebones kit, teda bez operačnej pamäte a úložiska, no zakúpiť si môžete aj už hotový kit, kde sú tieto komponenty prítomné. Ja osobne preferujem barebones nakoľko môžem použiť mnou vybrané kapacity diskov či pamäte a hlavne určite kvalitnejšie produkty ako tie, čo výrobca nakupuje vo veľkom.

Poďme sa pozrieť, ako sa darilo tomuto miniPC v našich testoch.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

InWin B1: nová designová Mini-ITX skříň v kulatém tvaru

Máme tu další skříň, u které se dá říct, že je to „stylovka“ či designový kousek. InWin B1 má neotřelý vzhled, který asi všude zaujme, byť to nebude ten nejpraktičtější návrh PC desktopu. Jde o Mini-ITX skříň spíše pro lehce úspornější komponenty v zaobleném tvaru trošku připomínajícím bonbón Bon Pari (nebo možná pneumatiku), jehož vrchní plocha je prosklená, takže komponenty mohou sehrávat i ozdobnou funkci. Celý článok „InWin B1: nová designová Mini-ITX skříň v kulatém tvaru“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu

Loni jsme psali o NUCu 9 od Intelu používajícím modulární konstrukci se základním prvkem „Compute Element“ ve formě vyměnitelné karty nesoucí procesor, sloty pro paměti/SSD a tak dále. Nyní Intel tento produkt uvedl na trh a vypadá to, že ona modularita by mohla fungovat. Minipočítače založené na této „základní kartě“ teď totiž uvedlo několik dalších firem, takže tu máme ekosystém, na němž může vzniknout nový SFF standard. Celý článok „Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Shuttle DS10U: Malý pomocník nielen na home office

Na domáce použitie, ale aj do kancelárskych priestorov na jednoduchšiu prácu je mini PC optimálna voľba. Navyše, keď má nadštandardné veľké množstvo konektorov. Taiwanský výrobca Shuttle sa na takéto malé „potvorky“ špecializuje. Obvykle dobre poslúžia aj v obchodnom alebo priemyslnom prostredí a vhodné sú i na multimediálne upotrebenie. Čo očakávať od DS10U v najnižšej konfigurácii? Celý článok „Shuttle DS10U: Malý pomocník nielen na home office“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *