Oprava: Žiadna anomália Core i5-14600K v CS:GO, chyba merania

S Intel Core i5-14600K je všetko v poriadku aj v CS:GO

Prezentácia výsledkov v hre Counter-Strike: GO v nedávnych testoch procesora ore i5-14600K bola nesprávna. Veľký rozdiel v grafoch oproti Ci5-13600K v neprospech novšieho modelu vznikol zlyhaním ľudského faktoru. V skutočnosti 20-jadrový procesor Intel Raptor Lake Refresh funguje podľa očakávaní, primerane svojej hardvérovej výbave. V tomto smere tak nemusíte mať najmenšie obavy.

Pokiaľ ste pozorne čítali testy Core i5-14600K, tak viete, že sme sa pozastavovali nad veľmi zvláštnymi výsledkami testov v jednej situácii. A síce v hre CS:GO v nízkom rozlíšení (720p) s nízkymi detailmi. Namerané výsledky priemerných fps boli výrazne horšie ako u staršieho modelu (Ci5-13600K). To až o cca 41 % (680 vs. 1146 fps), k čomu jedinú logiku nám dávala teória nižšie, ktorá bola ako možná príčina uvedená aj v pôvodnom článku. Text jej znenia je ale celkom určite neplatný.

Upozornenie: Dramatický rýchlostný prepad vo veľmi nízkom rozlíšení (720p) CS:GO je u procesorov Intel Raptor Lake Refresh oproti Intel Raptor Lake (ale aj voči iným procesorom) spôsobený pravdepodobne ich nesprávnou detekciou operačným systémom. Ten deteguje procesory podľa CPUID, ktoré pre Raptor Lake Refresh chýbajú na zozname Windows 10. Podobne, ako to bolo do vydania aktuálizacie 22H2 aj v prípade generácie Raptor Lake, kde staršie zostavenie OS znamenalo presne v tejto istej situácii výrazne nižší výkon. Rozdiel medzi Raptor Lake a Raptor Lake Refresh je v tom, že zatiaľ čo pre prvé menované procesory (RL) oprava vyšla, tak pre RLR neexistuje. Nie pre Windows 10 (tie sa zasekli na 22H2). Pod Windows 11 (23H2) by ale malo byť v tomto smere všetko v poriadku a procesory Raptor Lake Refresh budú rýchlostne porážať Raptor Lake adekvátne vyšším frekvenciám jadier.

Logiku vyššie uvedeného výrazne naštrbili výsledky Core i7-14700K, ktoré už dopadli podľa očakávaní – medzi Core i7-13700K a Core i9-13900K, čiže presne tak, ako by ste to na základe parametrov odhadovali. Po tomto zistení sme sa teda vrátili ku Core i5-14600K s cieľom nájsť  príčinu. A toto pátranie skončilo veľmi rýchlo, pretože rýchlosť Core i5 Raptor Lake Refresh zrazu zodpovedala hardvérovej výbave tohto procesora. Dôvodom tak bola pravdepodobne chvíľková nepozornosť a nesprávne nastavenie niektorého z vizuálnych detailov – pôvodné výsledky skrátka nezodpovedali rovnakej úlohe, aká sa testovala pri všetkých ostatných procesoroch. Táto mystifikácia nás mrzí a ospravedlňujeme sa za ňu.

Herný výkon Core i5-14600K v CS:GO (720p@low) je od Core i5-13600K o 2 % (1146 vs. 1169 fps) vyšší.


Core i5-14600K nemusí vždy nutne dosahovať vyšších herných fps ako Ci5-13600K. Vplyvom veľmi vysokých frekvencií Ci5-14600K sa niekedy asi môže stať, že v rámci nejakého cyklu je procesor pomalší, keď si napríklad práve nedrží maximálny herný boost (5300 MHz), ale k markantným rozdielom by snáď nemalo dochádzať nikdy.

Na správnu mieru je už všetko uvedené aj v texte kompletnej recenzie.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Síla Meteor Lake může být v iGPU. Lepší herní výkon než Phoenix?

Procesory Meteor Lake trošku připomínají vydání první reálné generace 10nm procesorů Intelu (Ice Lake) před čtyřmi roky. Sice by měly mít dobrou energetickou efektivitu, ale kvůli 4nm technologii klesly jejich takty, takže výkon CPU se moc neposune (ani jader moc nepřibylo). Ale je jedna oblast, kde by Meteor Lake mohlo být silné – v integrovaném GPU. To se dotáhlo, a mohlo by dokonce překonávat, na RDNA 3 grafiku v mobilních Ryzenech. Celý článok „Síla Meteor Lake může být v iGPU. Lepší herní výkon než Phoenix?“ »

 •  
 •  
 •  

Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť. Celý článok „Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool“ »

 •  
 •  
 •  

Next-gen mobilní zbraň Intelu proti Applu: Detaily Lunar Lake

Aktuální plány Intelu v procesorech jsou takové, že koncem roku uvede v mnoha směrech přelomové procesory Meteor Lake s čipletovou či dlaždicovou stavbou, které mají znamenat novou éru jeho technologie (a Intel doufá, že i konkurenceschopnosti). Ovšem po stránce architektury CPU přijde taková „nová éra“ až v následujících generacích s procesory Arrow Lake a Lunar Lake. Právě k druhému z nich se teď vynořily detailní informace. Celý článok „Next-gen mobilní zbraň Intelu proti Applu: Detaily Lunar Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *