Oprava: Žiadna anomália Core i5-14600K v CS:GO, chyba merania

S Intel Core i5-14600K je všetko v poriadku aj v CS:GO

Prezentácia výsledkov v hre Counter-Strike: GO v nedávnych testoch procesora ore i5-14600K bola nesprávna. Veľký rozdiel v grafoch oproti Ci5-13600K v neprospech novšieho modelu vznikol zlyhaním ľudského faktoru. V skutočnosti 20-jadrový procesor Intel Raptor Lake Refresh funguje podľa očakávaní, primerane svojej hardvérovej výbave. V tomto smere tak nemusíte mať najmenšie obavy.

Pokiaľ ste pozorne čítali testy Core i5-14600K, tak viete, že sme sa pozastavovali nad veľmi zvláštnymi výsledkami testov v jednej situácii. A síce v hre CS:GO v nízkom rozlíšení (720p) s nízkymi detailmi. Namerané výsledky priemerných fps boli výrazne horšie ako u staršieho modelu (Ci5-13600K). To až o cca 41 % (680 vs. 1146 fps), k čomu jedinú logiku nám dávala teória nižšie, ktorá bola ako možná príčina uvedená aj v pôvodnom článku. Text jej znenia je ale celkom určite neplatný.

Upozornenie: Dramatický rýchlostný prepad vo veľmi nízkom rozlíšení (720p) CS:GO je u procesorov Intel Raptor Lake Refresh oproti Intel Raptor Lake (ale aj voči iným procesorom) spôsobený pravdepodobne ich nesprávnou detekciou operačným systémom. Ten deteguje procesory podľa CPUID, ktoré pre Raptor Lake Refresh chýbajú na zozname Windows 10. Podobne, ako to bolo do vydania aktuálizacie 22H2 aj v prípade generácie Raptor Lake, kde staršie zostavenie OS znamenalo presne v tejto istej situácii výrazne nižší výkon. Rozdiel medzi Raptor Lake a Raptor Lake Refresh je v tom, že zatiaľ čo pre prvé menované procesory (RL) oprava vyšla, tak pre RLR neexistuje. Nie pre Windows 10 (tie sa zasekli na 22H2). Pod Windows 11 (23H2) by ale malo byť v tomto smere všetko v poriadku a procesory Raptor Lake Refresh budú rýchlostne porážať Raptor Lake adekvátne vyšším frekvenciám jadier.

Logiku vyššie uvedeného výrazne naštrbili výsledky Core i7-14700K, ktoré už dopadli podľa očakávaní – medzi Core i7-13700K a Core i9-13900K, čiže presne tak, ako by ste to na základe parametrov odhadovali. Po tomto zistení sme sa teda vrátili ku Core i5-14600K s cieľom nájsť  príčinu. A toto pátranie skončilo veľmi rýchlo, pretože rýchlosť Core i5 Raptor Lake Refresh zrazu zodpovedala hardvérovej výbave tohto procesora. Dôvodom tak bola pravdepodobne chvíľková nepozornosť a nesprávne nastavenie niektorého z vizuálnych detailov – pôvodné výsledky skrátka nezodpovedali rovnakej úlohe, aká sa testovala pri všetkých ostatných procesoroch. Táto mystifikácia nás mrzí a ospravedlňujeme sa za ňu.

Herný výkon Core i5-14600K v CS:GO (720p@low) je od Core i5-13600K o 2 % (1146 vs. 1169 fps) vyšší.


Core i5-14600K nemusí vždy nutne dosahovať vyšších herných fps ako Ci5-13600K. Vplyvom veľmi vysokých frekvencií Ci5-14600K sa niekedy asi môže stať, že v rámci nejakého cyklu je procesor pomalší, keď si napríklad práve nedrží maximálny herný boost (5300 MHz), ale k markantným rozdielom by snáď nemalo dochádzať nikdy.

Na správnu mieru je už všetko uvedené aj v texte kompletnej recenzie.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel uvádí Xeon 6700E, svůj první 3nm procesor se 144 E-Core

AMD se na Computexu pochlubilo budoucími serverovými procesory Epyc Turin. Jeho hlavní konkurent Intel také nenechal serverovou oblast na tomto veletrhu na pokoji a rovnou oznámil vydání nových serverových procesorů Intel Xeon 6 „Sierra Forest“. Jde o poměrně zajímavá CPU – čipletové Xeony, které poprvé používají architekturu malých jader, kterých ovšem obsahují velký počet a konkurují tak různým „cloudovým“ procesorům ARM. Celý článok „Intel uvádí Xeon 6700E, svůj první 3nm procesor se 144 E-Core“ »

 •  
 •  
 •  

Intel Lunar Lake: Detaily nejefektivnějšího x86 procesoru

Intel na Computexu 2024 nyní představil extrémně zajímavé nové procesory Lunar Lake. Mají mít velmi vysokou mobilitu a efektivitu (údajně nejlepší mezi x86 procesory) a být jak konkurencí k čipům Applu, tak proti jiným ARM procesorům v Copilot+ PC, vedle konkurování AMD. Lunar Lake má velmi zajímavé architektury jak velkých jader P-Core, tak malých E-Core, ale novinek je v něm mnohem víc – v podstatě ve všem to bude to „nej“, co Intel má. Celý článok „Intel Lunar Lake: Detaily nejefektivnějšího x86 procesoru“ »

 •  
 •  
 •  

Architektura Skymont odhalena. Malé jádro Intelu trumfne velké?

Intel na Computexu 2024 odhalil svůj next-gen mobilní procesor Lunar Lake, který vyjde letos v létě. Ten bude svou silnou NPU pohánět Copilot+ PC a má být velmi energeticky efektivní, ale extrémně zajímavý je hlavně novými architekturami CPU, které vás čekají i v budoucích procesorech Arrow Lake pro desktop. Vedle nového P-Core ale obří skok prodělalo zřejmě malé efektivní jádro E-Core, které paradoxně může být hvězdou této generace. Celý článok „Architektura Skymont odhalena. Malé jádro Intelu trumfne velké?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *