Intel Core i5-14600K v testoch proti 30 procesorom

Záver

V generácii Raptor Lake Refresh Intel trochu pritvrdil a v triede Core i5 zvýšil hlavne taktovacie frekvencie. Tým sa dosiahlo na vyšší aplikačný i herný výkon, ale takýmto šponovaním výrobného postupu k hranici jeho možností sa prirodzene zvýšila aj spotreba, s ktorou prichádza aj slabšia efektivita. Tá pre niekoho nemusí byť zase až taká dôležitá a hlavné je, že sa dá procesor pohodlne prevádzkovať aj s „bežným“ chladičom.

Záver

Procesor Core i5-14600K v mnohovláknových testoch Cinebench vehementne dobieha 16-jadrový Ryzen 7 5950X (ten má náskok už iba 5 %). Je to ale za cenu o 46 % vyššej spotreby, takže efektivita procesoru Intel je výrazne nižšia. Tlakom na vyššie frekvencie na rovnakom čipe efektivita klesla aj medzigeneračne, o cca 11 %. Absolútny výkon je ale vyšší a Core i5-14600K pri svojej spotrebe stále patrí medzi procesory, ktoré sa dajú chladiť aj strednou triedou chladičov pri priemernej hlučnosti. Zahrievanie vtedy bude medzi 80–90 °C. Ak sú teploty jadier procesora v tomto rozsahu, tak maximálne frekvencie si drží stabilne, čo znamená 5,3 GHz na všetkých jadrách aj pri veľmi vysokej záťaži.

Špičkový je aj jednovláknový výkon, obzvlášť na túto triedu. Oproti Ci5-13600K je jeho nárast o 4–5 %. Znovu ale teda za cenu vyššej spotreby, ktorej vzostup je rýchlejší a Ci5-14600K je tak menej efektívnym procesorom, ale pri spotrebe okolo 40 W nejde o nič strašné. Na rozdiel od procesorov AMD je možné takto vysoký ST výkon dosiahnuť aj s lačnejším chladičom s nižším tepelným výkonom. Zatiaľ čo zahrievanie Ryzenu 7000 s porovnateľným ST výkonom (R7 7700X) je aj s výkonnejším chladičom tesne pred hranicou 70 °C, od ktorej frekvencie SC boostu klesajú, tak je Ci5-14600K bezpečne pod 60 °C.

Z vysokého jendovláknového výkonu budete profitovať najmä pri práci vo webovom prostredi či pri jednoduchých kancelárskych úlohách, kde je tento procesor veľmi svižný, na čo poukazujú aj popredné umiestnenia v čiastkových testoch Octane 2.0 (spracovanie typických úloh webového prostredia) či PCMarku (reprezentácia kancelárskych aplikácií). Rýchlejší než ekvivalentne procesory AMD je 14600K aj na úpravu videa v Adobe Premiere Pro ci DaVinci Resolve (Studio). V Adobe After Effets či vo Photoshope sa už ale obvykle darí lepšie Ryzenom 5 (7600X) a 7 (7700X). Za kratší koniec Intel ťahá aj v AI aplikáciách Topaz Labs na reštauráciu fotografií. Tam Ryzeny 7000 ťažia z podpory inštrukcií VNNI.

Iniciatívu, pokiaľ ide o úpravu fotiek, Core i5-14600K preberá až v Adobe Lightroom (export a preview nekomprimovaných fotiek). V testovaných fyzikálnych simuláciách má Intel často navrch, v matematických výpočtoch je zase obvykle vo vedení konkurenčný procesor AMD. (De)kompresia(de)šifrovanie sú z pohľadu porovnania Ci5-14600K s R7 7700X pomerne vyrovnané. Ryzen (5 7600X) s výrazne menším počtom jadier je slabší.

Herný výkon Core i5-14600K je takisto elitný. Napríklad v Assassin’s Creed: Valhalla je z doteraz otestovaných procesorov na tom merateľne lepšie už iba Ryzen 7 7800X3D a tesne za výkonnejšími modelmi Ryzenov 7000 sa tento procesor Intelu drží aj v Borderlands 3, v DOOM Eternal, v F1 2020, v Metro Exodus či v Shadow of the Tomb Raider. Core i5-14600K sa na R7 7800X3D lepí aj MS Flight Simulator, v ktorom síce nemáme veľké porovnanie, ale i z neho je vidieť, že odskok od Ryzen 7 5900X je tu obrovský. A Raptor Lake Refresh tu má značne navrch aj vo vyšších a vysokých rozlíšeniach (v UHD/2160p je to stále +22 %).

nezabúdajte na to, čo sme písali v úvode článku – APO. Intel Application Optimization v rámci ladení k čo najlepšiemu výsledku tieto procesory vo vybraných prípadoch tiež trochu posunú. Isteže, nižšia až relatívne nízka energetická efektivita Core i5-14600K je tŕňom v oku, ale na jej úkor môžete pre mnohé situácie získať atraktívnejší pomer cena/výkon ako pri výbere platformy AMD. Najmä, keď Raptor Lake Refresh stále podporuje aj lacnejšie pamäte typu DDR4, s ktorými o veľa výkonu (v porovnaní s rýchlejšími a drahšími DDR5) neprídete. Core i5-14600K je tak v mnohých bodoch dostatočne odlišný procesor ako Ryzen 5 7600X či Ryzen 7 7700X na to, aby jeho plusy u zákazníka prevážili. Ale to tiež, samozrejme, nemusia.

Za spoluprácu na zabezpečovaní testovaného hardvéru ďakujeme e-shopu Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio), Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI) a Zoneru (za licenciu k Photo Studio X)


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vychází Ryzeny 5000XT pro AM4. I socket AM5 vydrží do roku 2027

Ve stejný moment, kdy AMD na Computexu 2024 odhalilo nejnovější procesory Ryzen 9000, firma paradoxně přichází i s dalšími procesory pro předchozí socket AM4 a desky s pamětí DDR4, byť ho už od roku 2022 nový AM5 nahrazuje. Sice nebyly ukázány během prezentace, ale AMD teď oficiálně vydává Ryzen 7 5800XT a Ryzen 9 5900XT pro tuto starší platformu. A potvrdilo, že i socket AM5 by v budoucnu měl být podporován podobně dlouho. Celý článok „Vychází Ryzeny 5000XT pro AM4. I socket AM5 vydrží do roku 2027“ »

 •  
 •  
 •  

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

 •  
 •  
 •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (11) Pridať komentár

 1. ake boli nastavenia dosky AC_LL, DC_LL a loadline calibration a ake boli vysledne napetia jadra pri max zatazeni?

  1. Do LLC nezasahujem ani v testoch základných dosiek, to je vždy na „auto“. V rámci manuálnych nastavení napájania sa iba ruší limit napájania (bez výkonnostného limitu a limitu prúdu). Hodnoty Vcore z logov reportovaných základnou doskou vyhrabem (pre Ci5-14600K v záťaži zodpovedajúcej Cinebench R23 je to v priemere 1,180 V), ale ťažko z nich robiť nejaké závery, keďže každá základná doska má iné VRM a pracuje aj pri rovnakom napätí s iným prúdom.

   1. hmm no a nenastavuju tam rozne dosky rozne Auto hodnoty? Potom tazko porovnavat spotreby ked tam dosky nastavuju zbytocne premrstene napetia

    1. Isteže, „intenzita“ napájania CPU naprieč doskami môže byť rôzna, ale pri výbere testovacích modelov pre jednotlivé platformy si dávame záležať na tom, aby vznikli porovnateľné podmienky (veľmi podrobne sa zaoberáme aj testami základných dosiek). Ojedinele sa síce objaví neočakávané správanie, ako to bolo napríklad i u Pentia G7400, po ktorého detekcii doska nastavila neprimeranú hodnotu CPU Lite Load, to sme však následne ošetrili. Je tu viac vecí (možno dobrá téma na samostatný rozbor/článok?), na základe ktorých si trúfam s istotou tvrdiť, že to máme s ohľadom na objektívne porovnania pod kontrolou a všetko je fér. 🙂

     Pokiaľ by sa aj LLC nastavovalo ručne, tak podľa čoho stanoviť, ako to má byť s ohľadom na požiadavky daného CPU vyzerať „správne“?

     1. Ved hej dobre to robite vzhladom na vase moznosti, ani neviem ako lepsie by sa to dalo v kontexte toho ako sa lisia medzi sebou aj dosky aj jednotlive kusy procesorov rovnakeho modelu. Teraz to napr. skusam s 14700K a s power limitom „220W“ mam v CB R23 24729, na EPS kabli 281W a do 5.3GHz (v porovnani s vasim meranim bez limitu 33982, 300W, 5.2Ghz) asi lebo s mojimi nastaveniami mam v CB R23 priemerne 1.21V Inak v anglickej verzii testov spotreby 14700K mate nespravne fotky

      1. Core i7-14700K má pri 5,3 GHz na P jadrách v CB iba 24 729 bodov (to by mal byť +/- výsledok Core i5-14600K)? To vyzerá, akoby nefungovali E jadrá… ale zase tých 281 W na EPS kábli. To ale stále môže byť, pokiaľ máte nejakú lacnejšiu dosku s nižšou efektivitou VRM. Tá o 100 MHz vyššia frekvencia P jadier oproti našej tú teóriu neškálujúcich E jadier. Keď sa na nich ušetrí výkon, tak môžu ísť P jadrá na vyššie frekvencie. Pri nich v takto vysokej záťaži ale už dosť zasahuje aj teplotný limit alebo prípadne negatívny offset pre AVX záťaž. Akú máte základnú dosku?

       „v anglickej verzii testov spotreby 14700K mate nespravne fotky“
       Vďaka za upozornenie! Opravené (zase tie nesprávne/neupravené cesty k novým grafom… :/)

        1. Tak v tom prípade je všetko v poriadku. Rozdiel v rýchlosti medzi našimi výsledkami sú teda 2 %.

         Ak ste nenarazili na starší článok „Ako veci pracujú alebo, čo naučili testy základných dosiek“, odporúčam doň mrknúť. Venujem sa tam veciam, ktoré by vás mohli zaujímať. Je tam aj špeciálne grafy, ktoré prehľadne ilustrujú rozptyl výsledkov naprieč rôznymi doskami, ktoré sú testované s rovnakým procesorom (dokonca s dvoma modelmi, s výkonnejším aj slabším) i pamäťami. Rýchlosť…

         … aj zodpovedajúca spotreba.

         Pokiaľ by ste mali k tejto téme akékoľvek otázky, na ktoré by ten odkazovaný článok nezodpovedal, tak v diskusii pod ním môžeme všetko, čo treba, podrobne rozobrať/rozmeniť na drobné. 🙂

         1. skore sice len 2% vyssie, ale spotreba 6% nizsia 😉

          Dakujem, pozriem ten clanok. Zatial mi to pripada tak ze sa moze lahko stat ze „rozptyl výsledkov naprieč rôznymi doskami“ moze byt v skutocnosti skor rozptyl kvoli roznym nastaveniam ktore dosky automaticky aplikuju ked im tie nastavenia nezmenite, takze pri takychto porovnaniach dosiek by bolo prinajmensom vhodne aj uviest ake hodnoty tam ta doska aplikovala a pripadne aj aky bol realny vysledok (napr. hlavne vysledne napetie jadra v zatazi)

          1. — „skore sice len 2% vyssie, ale spotreba 6% nizsia“
           a to máte pri maximálnom výkone, pri nižšom (napríklad v hrách) bude rozdiel v rýchlosti a spotrebe už iba menší. Pri maximálnom výkone zohráva úlohu aj dostupný chladiaci výkon chladiča. Nielen pri all-core booste, ale aj pri SC booste, kde je spotreba vždy nízka (do 60 W), ale sa vysokým tepelným tokom na jednotku plochy.

           Prirodzene máte pravdu, že na rôznych doskách sú dosahované rôzne výsledky a poukazujem na to aj v ich testoch (v testoch základných dosiek). Pri porovnateľnej spotrebe robí rozdiely v rýchlosti robí najmä rôzny charakter pamäťového subsystému, to sa doska od dosky rôzni. A je jedno, že sú použité vždy rovnaké pamäte s aktívnym XMP/EXPO. Rozdiel v spotrebe meranej na kábloch je potom do významnej miery daný efektivitou VRM. V testoch procesorov máme ale všetky dosky s približne rovnakou efektivitou VRM a to je vždy výrazne naddimenzované, aby oproti čistej spotrebe procesora nebol nikdy veľký rozdiel bez ohľadu na to ako výkonný procesor sa testuje.

           Vy máte síce 6 % rozdiel v spotrebe, ale je použitá iná testovacia doska (furt neviem, na lepšiu predstavu, aká… haha), takže to by bolo trochu neférové porovnávať, keď sa zakaždým použije iná doska. To sú už dáta vhodné na základnej analýzu vlastností dosky, nie procesora. A isteže, keď si akúkoľvek platformu vyladíte na spodnú hranicu možností stability systému, tak dosiahnete na atraktívnejšie výsledky, než sú tie, ktoré vídať v testoch.

           Dôležité pre testy procesorov je, aby nebol nikdy žiadny obmedzovaný napájacími limitmi a nevhodné je naprieč platformami i zarovnávanie napájacích limitov podľa rovnakej hodnoty. To totiž neznamená, že má každý procesor k dispozícii rovnakú spotrebu. Toto aj iné veci sú pekne vidieť z našich testov základných dosiek. Len si musí človek nájsť chvíľu čas a poriadne sa do nich zahĺbiť. 🙂

          2. MSI pro z790-p wifi ddr4

           > aby nebol nikdy žiadny obmedzovaný napájacími limitmi
           suhlasim, ale dnes na to pri niektorych testoch uz treba brutalne chladenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *