Ověřte si, jestli vám půjde Windows 11: aplikace ukáže, co řešit

Nová vylepšená verze aplikace pro kontrolu hardwarových požadavků Windows 11 vydána

Opět je tu „oblíbené“ téma HW požadavků nového operačního systému Windows 11. Nejdřív vypadaly dost hrozivě, mezitím Microsoft trošku zmírnil, ale zůstává nejistota (například se objevily zvěsti, že by oficiálně nepodporovaný hardware třeba nemusel dostat aktualizace). Pokud se na upgrade chystáte, může vám teď pomoci nová aplikace Microsoftu kontrolující požadavky, která už přesně říká, v čem vaše PC vyhovuje a v čem ne.

Microsoft hned při prvním zveřejnění hardwarových požadavků Windows 11 uvedl také program PC Health Check App (česky Kontrola stavu osobního počítače), kterým jste si mohli ověřit, zda v jeho přísném oku váš hardware obstává. Tato aplikace nebyla ale moc užitečná, protože většinou jen sdělila, že PC není vyhovující, aniž by bylo řečeno, v kterém přesně detailu máte problém. Nepomáhala tedy v pokusech o řešení nekompatibility.

Požadavky Windows 11 jsou poměrně složité. Asi nejznámější je notně medializovaný požadavek na TPM 2.0 (probírali jsme ho v tomto článku, kde se také dozvíte, jak se dá na novějších počítačích jednoduše zapnout v BIOSu, takže není třeba nic kupovat). Kromě toho jsou zde běžné a celkem triviální požadavky na dvoujádrové CPU, kapacitu RAM a úložiště, proti kterým není co namítat. Tedy pokud nemáte ještě stále 32bitový systém – Windows 11 je poprvé natvrdo 64bitový systém, 32bitové verze už není.

Microsoft má ale problematičtější nároky: počítač/deska musí používat UEFI firmware a musí být zapnutý Secure Boot. A pak je tu věc, která je asi největší problém, ještě víc než TMP 2.0. Microsoft stanovil seznam podporovaných procesorů, který víceméně znamená, že musíte mít Intel Core 8. generace nebo novější; od AMD je třeba Ryzen generace 2000 (nebo dokonce 3000 v případě procesorů APU s integrovanou grafikou). Počítače se staršími procesory nebudou oficiálně podporované, i když by všemu ostatnímu vyhovovaly.

Více: Hardwarové požadavky Windows 11: největší problém jsou CPU

Původní aplikace neříkala ani příslovečné fň o tom, v čem z toho je na vaší konfiguraci problém. Uživatelé proto často marně bádali, co dělají špatně, typicky to asi bylo kvůli neznalosti onoho vypečeného seznamu vyvolených CPU. Microsoft po kritice tuto aplikaci přestal nabízet ke stažením se slibem, že ji vylepší, aby dodávala podrobnější informace.

Nástroj na kontrolu požadavků konečně dostupný

Trvalo to hodně dlouho, ale teď byla tato nová verze programu PC Health Check App/Kontrola stavu osobního počítače konečně publikována zde na webu Microsoftu k Windows 11. Stáhnout ji lze přímo na tomto odkazu (jde o soubor.msi spusťte a proklikejte se instalátorem jako u každého jiného programu).

PC Health Check App

Když Kontrolu stavu osobního počítače po instalaci otevřete, stačí kliknout na tlačítko „Zkontrolovat teď“ a dostanete vysvědčení. Pokud máte všechno splněno, vyskočí na vás jednoduchý dialog říkající „Tento počítač splňuje požadavky na Windows 11“, ale pokud chcete, můžete si rozkliknout i detaily. Takto to vypadá na dostatečně novém PC (s AMD Ryzenem 5000).

Výstup PC Health Check App na hardwaru podporujícím Windows 11

Pokud vaše PC nějaký z požadavků nesplňuje, otevře tentokrát aplikace rovnou detailní zobrazení (které je při 100% vyhovujícím nálezu schované za tlačítkem „Zobrazit všechny výsledky“). V tomto přehledu byste již teď měli vidět všechny komplikace podrobně. První volba „Zabezpečené spouštění“ v české lokalizaci znamená podporu Secure Bootu a je pod ní asi zahrnuto také samotné použití UEFI firmwaru, jež je také povinné (legacy BIOS totiž Secure Boot neumí), ale aplikace tuto položku samostatně neuvádí.

PC Health Check App na hardwaru podporujícím Windows 11, detaily

Po podpoře TPM 2.0 je pak na třetím místě právě údaj, zda je váš procesor na onom seznamu podporovaných procesorů, nebo ne. Tady vidíte, jak to vypadá se starším PC, kde CPU není dost dobré (z pohledu vývojářů W11). Tato informace bude tedy asi pro většinu z vás nejdůležitější.

PC Health Check App na hardwaru nepodporujícím Windows 11. Procesor je starý, TPM 2.0 chybí a firmware desky ho neumí emulovat (fTPM). Secure Boot by zřejmě ale šel v UEFi zapnout, kdyby šlo jen o něj

Pokud váš procesor není na seznamu podporovaných, nelze s tím toho moc dělat, jen v některých případech lze ve stolních počítačích procesor vyměnit za nějaký, který je na seznamu. U Ryzenů 1000 a Ryzenů 2000 s iGPU (Ryzen 3 2200G, Ryzen 5 2400G) lze poskočit na o jedno číslo novější generaci, která už je kompatibilní. U Core 6. a 7. generace deska se socketem LGA 1151 a čipsetem generace 100 a 200 obvykle novější procesory nepodporuje, i když existují různě obtížné a riskantní „hacky“, jak je rozběhnout. Starší procesory od AMD a Intelu než uvedené upgradovatelné na vyhovující model také nejsou. Pokud máte notebook, procesor vyměnit nemůžete vůbec.

Můžete si všimnout, že nepodporovaný procesor je označený červeně jako největší zlo, zatímco absenci TPM 2.0 a Secure Bootu aplikace označuje žlutou ikonkou. Patrně to má upozornit na to, že tyto problémy jsou často řešitelné, protože Secure Boot/Zebezpečené spouštění je často jen deaktivované ve firmwaru a lze ho zapnout a podobně je to s (f)TMP 2.0. Neúspěch v těchto disciplínách je tedy často rychle řešitelný.

Situace pro nepodporované procesory (a počítače) ještě čeká na vyjasnění

Co s vámi/námi bude, pokud máte nevyhovující procesor? To zatím není úplně jisté. Microsoft už sdělil, že pokud si instalaci Windows 11 na takový počítač spustíte, nebude vám v ničem bránit a Windows 11 na něm bude možné používat, jen to nebude oficiálně podporované. Je tedy docela dobře možné, že v praxi vás tento seznam vyvolených CPU a z něj vyplývající „fail“ v aplikaci kontrolující požadavky nezastaví a nejde o žádný problém.

Nicméně objevily se i nejasné hrozby o tom, že takovým počítačům nemusí chodit automatické aktualizace (tedy opravy a bezpečnostní záplaty). Bez těch byste operační systém neměli používat (nebo aspoň ne, pokud s ním chodíte na internet), takže zde musíme počkat, jak se situace vybarví. Pokud ale aktualizace budou, je nejspíš vše v pořádku a Windows 11 na nepodporovaných procesorech a počítačích by neměl být problém používat.

Položky, které aplikace PC Health Check App ověřuje

Zatím také není jisté, zda je aplikace pro kontrolu požadavků už plně spolehlivá a zda se třeba v některých věcích neplete. Všimli jsme si například, že ve svém výpisu neuvádí minimálně jednu položku, a sice zda máte GPU (a jeho ovladač), který podporuje WDDM 2.0. To je mezi požadavky Microsoftu, ale pokud tuto část aplikace kontroluje, výsledek nezobrazuje. Aa to ani na PC s vyhovující grafikou, ani na PC, které ovladač WDDM 2.0 nesplňuje). Je ale možné, že Microsoft ještě aplikaci v budoucnu znova zaktualizuje a toto doplní.

Vydání W11 bude už za dva týdny

Vydání Windows 11 je naplánováno na 5. 10. a už je tedy docela blízko (pro připomenutí: upgrade z Windows 10 je zadarmo). Po tomto datu postupně začne být upgrade nabízený počítačům, které požadavky splňují, bude to ale rozfázováno na mnoho měsíců, takže vám výzva/nabídka na aktualizaci na W11 může dorazit třeba až v polovině roku 2022.

Pokud váš počítač nevyhovuje, bude jediná volba manuální instalace, kterou spustíte použitím nástroje Media Creation Tool. Ten asi také půjde použít na podporovaném počítači, pokud jste netrpěliví a budete chtít aktualizovat hned a nečekat, až váš stroj Microsoft zařadí do distribuce automaticky nabízených upgradů.

Zdroj: Microsoft

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Sapphire RX 6600 XT Pulse: RTX 3060 si vo Full HD neškrtá

Radeony RX 6600 XT sú najvýkonnejšie grafické karty s malým jadrom AMD Navi 23. Na Navi 22 v RX 6700 XT prirodzene nestačí, ale GeForce RTX 3060 pokorí s prehľadom. Pri tomto odvážnejšom tvrdení však treba upresniť, že ona dominancia perfektne funguje iba za určitých okolností – v nižších rozlíšeniach bez ray-tracingovej grafiky. Táto grafika skrátka stojí o hráčov vysokorýchlostných monitorov s rozlíšeniami FHD, v takomto prostredí vyniká. Celý článok „Sapphire RX 6600 XT Pulse: RTX 3060 si vo Full HD neškrtá“ »

 •  
 •  
 •  

Chyby ve Windows 11 zpomalující Ryzeny opravené. Co byl důvod?

Když začátkem měsíce vyšly Windows 11, ukázalo se, že i ve finální verzi jsou dvě chyby, zhoršující výkon procesorů AMD Ryzen. Nefunkční detekce preferovaných jader mohla snížit jednovláknový výkon, současně ale také procesory zdánlivě měly výrazně zpomalenou L3 cache. Na obojí by už teď měla existovat záplata a také se objevilo možné vysvětlení toho, jak dost podivný bug zpomalující L3 cache vznikl. Celý článok „Chyby ve Windows 11 zpomalující Ryzeny opravené. Co byl důvod?“ »

 •  
 •  
 •  

Adrenalin 21.10.3 majú výrazne zvýšiť výkon v nových hrách

Podľa interných meraní AMD betaverzia Adrenalin 21.10.3 oproti predošlým ovládačom pridáva poriadnu porciu výkonu v herných novinkách Marvel’s Guardians of the Galaxy a Age of Empires IV. Vo štvrtom pokračovaní kultovej stratégie má byť nárast fps naozaj dramatický a aktualizácia ovládačov je tu priam povinnosť. V správe prinášame aj prehľad opráv a možných chýb. Celý článok „Adrenalin 21.10.3 majú výrazne zvýšiť výkon v nových hrách“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *