Rýchlosti portov USB
Informačné embargo na testy základných dosiek Z890 (a takisto procesorov Intel Core Ultra 200S/Arrow Lake) skončilo. Prvé testy sme odštartovali hĺbkovým rozborom základnej dosky MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi, ktorý vrhá svetlo aj na vlastnosti procesora Core Ultra 7 265K. V prvom rade to bude ale teraz o doske Tomahawk Z890 s miestami zásadnými zmenami oproti minulej generácii.
Rýchlosti portov USB
- Contents
- MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi v detailoch
- Ako to vyzerá v BIOSe
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Borderlands 3
- F1 2020
- Metro Exodus
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Fotky: Adobe Photoshop, Affinity Photo, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Rýchlosti slotov M.2 (SSD)
- Rýchlosti portov USB
- Rýchlosť ethernetu
- Spotreba bez limitov napájania
- Spotreba s limitmi napájania
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Zahrievanie VRM – termovízia Vcore a SOC
- Zahrievanie SSD
- Zahrievanie čipsetu (južný mostík)
- Záver
imho to dopadlo daleko nad ocakavanie.. amd bude musiet zlacnovat!
takze oproti starsim procesorom, tieto nove beru vyrazne vela W aj z 24pin konektora – az okolo 50W. nebude to teda take jednoduche, ze odmeriam spotrebu na napajani cpu 🙂
„… oproti starsim procesorom, tieto nove beru vyrazne vela W aj z 24pin konektora – az okolo 50W…“
Na základe akého zdroja toto tvrdíte?
gamers nexus to meral a vsimli si to vsetci „velki testovaci“
Netýka sa to ale len vybraných základných dosiek, ktoré majú niektoré fáze pripojené na 24-pinový konektor. Tým pádom by sa nedá hovoriť o vlastnosti procesoru, ale o vlastnosti základnej dosky.
50W je celkom vela, takze to musi byt vidiet aj na sucte vysledkov… ked mi procesor berie 250W, doska vymyslim si 50 a grafika 50, tak na zasuvke mi to musi brat 350W. Ked mi to berie 400, tak tych 50 niekde bude.. Je ktomu janeviem 40min dlhe video ako to specialne testoval
V recenzi 285 GN ale zmínili, že jde pravděpodobně o specifikum konkrétních desek (Asus < ROG Hero), spíše než celé platformy: „…as likely a board to board then not Arrow Lake as an architecture as a whole… …we don’t know if any other board vendors doing this…“ Taky podle nich těch 50 W nebere konstantně, ale v poměrně krátkých intervalech. V součtu to vychází docela šulnul s 14900.
Oproti 14900 to na 24 pinu dělá souhrnně nějakých +10W v zátěži. Na čem zakládáš tvrzení, že je něco zásadně jinak oproti předchozím generacím?
Ryzeny podávají mnohem vyrovnanější výkony. Zlevňovat budou spíš pod tlakem výprodeje starších generací. Co tě na šípech tak bere?
ved si pozri testy, vsetky 3 su viac ako vyrovnany super svojej konkurencii, vacsinou su nad. Ano na x3d nemaju a este pride 9000x3d, ale napr. CU_245k je lacnejsi ako 9700x a vykonovo vobec nieje zly.
samozrejme prave teraz sa cenovo neoplatia, ten 245k je sice rychlejsi ako 14600k ale aj o dakych 70€drahsi.. v tomto je to podobne ako ryzen 7000 vs 9000
V testech produktivity to u mě vyhrávají Ryzeny. Ubližuje jim jen ta vysoká spotřeba v klidu u top modelů, 40 W se už okecat nedá. Až jestli ty výsledky Intel aktualizacemi srovná (Puget/Adobe), dal bych mu šanci.
Dopadlo to lepsi nez jsem cekal, Intelu se podarilo snizit naskok AMD.
Nedavno jsme se tady pozastavovvali nad vysokymi cenami desek s novymi AMD chipsety, a hle zde Intel vede na cele care.
Jsem rad ze se Intel snazi, ale po kauze s degradujicimi procesory je to malo. Dobra zprava je, muzeme si tak dele uzivat paradnich produktu od AMD.
Užívat je možné si i s Intely, uměřené i5 jsou teď za krásné ceny. Kdo není extra náročný, ten se z problémů Intelu může dost dobře těšit.
Dost podrobna recenzia. Osobne sa viacej tesim na testy strednej triedy, tieto top procesory a dosky uz roky idu mimo mna.
Mam vsak kritiku ku testom. Napriklad HandBrake. Da sa pochopit aj neda sa pochopit trvanie na 4 roky starej verzii.
Nepochopit sa to da preto, ze nikto uz tak staru verziu nepouziva a nove verzie vylepsuju vykon, vyuzivaju vylepsenia v procesoroch, napr. pouzivaju nove instrukcie.
Ten test je absolutne zbytocny, ukazuje ze pri starej verzii aky je vzajomny pomer vykonu, ale neodraza realitu realneho vykonu v realnom svete ked chcete procesor na enkodovanie videa. Po viac ako 4 rokoch je nezmysel testovat najnovsie procesory na totalne zastaralom programe. SSEx, AVXx, atd.
Chyba aj AV1 test. 264 sa stale pouziva, ale je to na sucasne procesory tak slaba kompresia, ze nema vyznam sa tomu venovat. Rozdiely su minimalne, kvoli kompresii do 264 si nik vykonnejsi procesor kupovat nebude. Pri AV1 je ta casova uspora citelna. Rovnako ako HEVC. Ale opat, nie na 4 roky starych verziach.
Podla casu, si urobte test aj novej verzie, ci prinos pri kodovani bude znatelny. Pokial bude, zabudnite na verziu z roku 2020 a zacnite pouzivat aktualnu verziu, vyuzivajucu vsetky mozne instrukcie. Inak to nema zmysel. Aspon pre mna nie.
Tiez by nebolo od veci testovat HW encoder zabudovany v procesoroch. Mnou dennodenne pouzivana vec a jediny dovod uvah nad intelom. HEVC enkoder ma najlepsi. QSV. Len ako zistit, ako dobre je na tom procesor, ked tu je test HEVC na starom, extremne starom x265 a test QSV nie je vobec?
Fakt to nema vyznam, absolutne ziaden, testovat procesory z roku 2024 na kodekoch z roku 2020. Nedava to ziaden zmysluplny, realny vysledok. Vsetky procesory sa ukazuju pomalsie ako v skutocnom pouziti su.
“ 264 sa stale pouziva, ale je to na sucasne procesory tak slaba kompresia, ze nema vyznam sa tomu venovat.“
samozrejme ze ma cenu se 264 kompresi venovat. To pochopis v okamziku kdy potrebujes ukladat najednou napriklad 40 streamu z kamer. Zodpovida totiz na krucialni otazku : Jaky procesor potrebuji na to aby utahl takovy ci onaky kamerovy system ?
Typicke domace pouzitie, 40 kamier ktore posielaju RAW video cez gbitove linky. Tak urcite.