GeForce RTX 2060 12GB potichu vydaná. Větší paměť stojí víc

Podle jména RTX 2060, výkon blíž k RTX 2060 Super?

GeForce RTX 2060 s 12GB pamětí je oficiálně tady. Podle původních informací měla vyjít 7. 12., což možná bude datum, kdy se objeví v obchodech. Nvidia totiž nakonec kartu „odhalila“ už minulý týden. Stalo se to ale zcela potichu, firma prostě zveřejnila parametry této nové, respektive staronové karty na svém webu. Je potvrzeno, že model RTX 2060, respektive RTX 2060 Super, se vrací, bohužel jsou ale trošku otázky kolem ceny.

Vydání karty bylo skutečně zcela bez nějakých tiskových zpráv, což asi souvisí s tím, že jde o návrat karty se jménem, která se již prodávala/prodává. Ale ve skutečnosti tato karta neodpovídá původní GeForce RTX 2060, i pokud by neměla zvětšenou paměť. Zvětšení paměti z 6 GB je přirozeně nejviditelnější změnou, která bude zanesena i do názvu – Nvidia má grafiku na webu jako GeForce RTX 2060 (12 GB).

Ale vedle toho přichází další nečekaná změna: karta bude mít i přidáno na výpočetním výkonu (a spotřebě). Do určité míra tato grafika ve skutečnosti je bližší spíš GeForce RTX 2060 Super, takže benchmarky budou možná ještě zajímavé.

GPU je použité 12nm TU106 s architekturou Turing z roku 2018 (ne aktuální Ampere), se 34 bloky SM a tedy 2176 shadery („Cuda jádry“), 34 RT jádry a 136 Tensor jádry. Frekvence je uváděná 1470 MHz v základu a 1650 MHz v boostu. Původní karta RTX 2060 měla jen 30 bloků SM (1920 shaderů) na 1365–1680 MHz. Pokud by výkon odpovídal těmto taktům, tak by 12GB verze mohla mít až o 11–22 % vyšší hrubý výpočetní výkon (půjde ale o to, jaké budou reálné herní frekvence, které se mohou od udávaných boostů lišit).

Toto navýšení hrubého výkonu nepřichází zadarmo, Nvidia zvedla spotřebu ze 160 W u GeForce RTX 2060 6GB na 185 W u GeForce RTX 2060 12GB (zvýšení o 15 %). Generace GeForce RTX 3000 také často navýšila spotřeby proti původním kartám RTX 2000, takže tento krok v určitém smyslu jako by staronový Turing sbližoval s dnešními kartami Ampere. Karty podle referenčních specifikací mají pořád mít napájení jedním osmipinovým konektorem, doporučená kapacita zdroje se ale zvedla z 500 na 550 W.

Specifikace GeForce RTX 2060 12GB (Zdroj: Nvidia)

12GB paměť, ale horší propustnost než u 2060 Super

Po stránce hrubého výkonu je konfigurace GPU v této kartě zdá se prakticky na úrovni GeForce RTX 2060 Super – stejný počet jednotek a takty, byť TDP je dokonce vyšší. Ovšem pak je tu druhá část, kde je karta jen na úrovni původního modelu RTX 2060. Ten měl 192bitovou paměťovou sběrnici se 14,0GHz pamětmi GDDR6 a propustnost 336 GB/s, zatímco RTX 2060 Super použila plnou 256bitovou sběrnici (nesla 8 GB paměti) a měla propustnost 448 GB/s.

Protože 12GB paměť vyžaduje 192bitovou sběrnici, byla zvolena první varianta a proto má GeForce RTX 2060 12 GB propustnost jen 336 GB/s. Proto se dá čekat, že výkon ve hrách bude nakonec horší než má GeForce RTX 2060 Super – někde mezi Super a původní slabší „ne-Super“ RTX 2060 6GB. Karta bude asi nejlépe dopadat v nižších rozlišeních a ve vyšších by mohla trošku ztrácet.

Nvidia GeForce RTX 2060 Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Čistě nereferenční karty, cena bude vyšší než u běžných RTX 2060

Až se karty začnou prodávat, budou to výhradně nereferenční karty s „custom“ chlazením různých výrobců. Ze začátku se zdálo, že by Nvidia mohla mít i vlastní provedení Founders Edition (viz obrázek výše). To by bylo zajímavé tím, že o Nvidia prodává ve vlastním eshopu, kde nebývají nadsazené ceny (pokud se tam karty dají objednat). Pokud se tam karty prodávaly a vám se tam podařilo nějakou ulovit, mohli byste se tedy vyhnout scalpersko-kryptobaronským přirážkám. Nakonec ale Nvidia zmínky o Founders Edition ze svého webu odstranila a potvrdila, že tato referenční verze existovat nebude. Tudíž jste odkázáni jen na klasické eshopy.

Prodej karet začne zítra 7. 12. (nejspíš v 15:00 středoevrospkého času). Bohužel pro ně nebyla sdělená doporučená cena. Nvidia jen sdělila, že větší paměť považuje (logicky) za přidanou hodnotu navíc, 12GB model je „prémiový“, a proto bude cena těchto karet reálně vyšší než 6GB verze, jejíž cena je oficiálně 299 $. Nebylo ale řečeno nic o tom, kolik ten rozdíl zhruba je, pokud je nějaká interní doporučená částka stanovena. O moc víc by to být nemělo, protože RTX 3060 oficiálně má stát 329 $ a prémiovou 12GB paměť má také. Nvidia oficiálně sdělila jen tolik, že ceny nechává na výrobcích karet.

Je to asi i určitá rezignace tváří v tvář nynější situaci na trhu, kde jsou reálné prodejní ceny grafik pro koncové uživatele až zhruba dvojnásobné proti tomu, co by karty měly stát dle doporučených částek. A nějaká taková přirážka nad rámec oné ani nesdělené oficiální ceny se nepochybně bude účtovat i za tyto karty.

Specifikace GeForce RTX 2060 12GB, rozšířené parametry (Zdroj: Nvidia)

Proč návrat Turingu?

Možná se vám zdá zvláštní, že by teď měla být vydána jako novinka karta generace GeForce RTX 2000 (Turing), když je přes rok v prodeji řada RTX 3000 s novější vylepšenou architekturou Ampere. Důvod je prakticky určitě to, že je GPU chronický nedostatek. GPU Ampere se vyrábějí na 8nm procesu Samsungu, kde možná Nvidia nemůže navýšit výrobu. Ovšem čipy Turing používají levnější a možná teď lépe dostupný 12nm proces TSMC. Je pravděpodobné, že opětovným spuštěním prodeje těchto grafik bude díky kombinaci zdrojů Samsungu a TSMC Nvidia schopná dodat celkově větší počet grafik. Turing se proto vrací na trh jako doplnění řady grafik GeForce RTX 3000.

GPU generace Turing (ilustrace, zdroj: Nvidia)

Protože GPU Turing mají podporu pro raytracingové efekty (RT jádra) a DLSS či třeba aplikaci Nvidia Broadcast (Tensor jádra), bude tato karta do nabídky i přes použití staršího GPU zapadat. Měla by zřejmě po stránce výkonu zaujmout místo mezi chystanou GeForce RTX 3050 a již prodávanou GeForce RTX 3060.

Něco ale této grafice proti aktuální generace chybět bude: karta například nebude mít hardwarovou akceleraci videa ve formátu AV1, nebude podporovat PCI Express 4.0 (rozhraní bude PCIe 3.0 ×16) a také asi nebude moci využívat PCIe Resizable BAR. Má taky trošku vyšší spotřebu než GeForce RTX 3060, ač je asi pomalejší.

Zdroje: Nvidia, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia uvádí DLSS 3 s generováním snímků navíc. Jak to funguje?

V úterý představila Nvidia dlouho vyhlížené nové grafiky GeForce s architekturou Ada Lovelace a 4nm výrobním procesem. Slibuje u nich nárůsty výkonu ve výši až „2–4ד. Jde samozřejmě jen o oficiální benchmarky, takže je asi na místě opatrnost. Zdá se, že ty největší nárůsty jsou totiž dílem upscalingu DLSS. Nvidia totiž speciálně pro GeForce RTX 4000 uvádí jeho novou generaci DLSS 3. Ta je schopná masivního zvýšení FPS, ale má to háčky. Celý článok „Nvidia uvádí DLSS 3 s generováním snímků navíc. Jak to funguje?“ »

 •  
 •  
 •  

Grafiky Nvidia GeForce RTX 4000 jsou tu: modely, parametry, ceny

Nvidia měla na dnešek naplánovanou keynote na konferenci GTC 2022. Jak se všeobecně čekalo, šéf firmy Jen-Hsun Huang na této prezentaci vedle různých enterprise, AI a automobilních věcí konečně představil a odhalil nové grafiky: GeForce RTX 4090 a GeForce RTX 4080 s novou architekturou Ada Lovelace. Přijdou na trh v příštích dvou měsících, nicméně nemáme úplně dobré zprávy o cenách, které za ně bude Nvidia účtovat. Celý článok „Grafiky Nvidia GeForce RTX 4000 jsou tu: modely, parametry, ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Evga končí s grafikami, GeForce RTX 4000 nevydá. Prý kvůli Nvidii

Za pár dní Nvidia vydá novou generaci grafických karet GeForce (RTX 4000), ale bude u toho chybět jedna věc. Grafické karty GeForce vyrábí mnoho partnerů, ale nejexkluzivnější byly karty EVGA. Je proto překvapení, že právě tato značka oznámila, že s grafikami končí a generaci RTX 4000 vyrábět nebude. A prý to je aspoň zčásti způsobeno problémy ze strany Nvidie, přestože EVGA byla vnímána jako první mezi partnerskými výrobci. Celý článok „Evga končí s grafikami, GeForce RTX 4000 nevydá. Prý kvůli Nvidii“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *