Pro Ryzen 7000 bude optimum DDR5-6000, zvládá takt IF 3000 MHz

zen 4 bude prý paměti DDR5 schopný provozovat bez děličky a překvapivě rychle

V drbosféře se minulý týden objevila zajímavá zpráva o tom, jaký paměťový výkon by mohly přinést už jen měsíc vzdálené procesory AMD Ryzen 7000 s architekturou Zen 4. Bude to první generace používající paměti DDR5 na nové platformě AM5, takže je toho zatím dost neznámého. Vypadá to ale, že latence a výkon pamětí by mohly být světlá stránka a s nimi snad i herní výkon Zenu 4.

Yuri Bubliy, ukrajinský (bydlící v Charkově, kde přežil ruské bombardování) autor nástrojů DRAM Calculator for Ryzen, ClockTuner for Ryzen a Hydra, vypustil na Twitteru informace o některých vlastnostech paměťového subsystému Ryzenů 7000. Vypadá to, že by mohlo jít nastavit časování pamětí individuálně pro jednotlivé kanály, zmínil také, že profily AMD EXPO na modulech DDR5 budou podporovat dvojí nastavení – jedno pro nízké latence, druhé pro vysokou propustnost (EXPO bude obdoba profilů XMP na platformě AMD AM5).

Nejzajímavější ale je informace, že dosažitelný takt Infinity Fabric, tedy tzv. IF Clock, bude až 3000 MHz. Toto je frekvence, od níž se v Ryzenech odvozuje rychlost komunikace mezi čiplety, ale zejména také efektivní rychlost pamětí, která je dvojnásobkem této frekvence. Tedy v ideálním případě. Pokud je frekvence pamětí příliš vysoká, nelze použít tento režim (1:1) a paměti musí běžet s děličkou (1:2). Pak efektivně jedou na čtyřnásobku frekvence IF, která tedy musí být snížená, což pak zhoršuje výkon procesoru kvůli pomalejší komunikaci, ale také se použitím děličky zhoršuje latence.

U procesorů Ryzen 3000 a 5000 proto existovalo frekvenční optimum paměti, které odpovídalo nejvyšší frekvenci pamětí, kterou CPU dosáhne, aniž by se musel opustit režim 1:1. V tomto nastavení mají paměti nejlepší latenci. Na platformě AM4 to bylo DDR4-3600 (takt IF 1800 MHz), DDR4-3800 (IF na 1900 MHz) či případně až DDR4-4000 (IF na 2000 MHz) podle toho, co se podařilo stabilně rozběhat.

A teď ta novinka: podle Yuri Bubliye (a tato informace se objevila i jinde, ale zatím je třeba to i tak brát s rezervou) má být na platformě AM5 s Ryzenem 7000 a pamětí DDR5 takové optimum až rychlost DDR5-6000, což znamená s taktem IF na 3000 MHz – a co je důležitější, v režimu 1:1. To je neočekávaně vysoko a slibuje to dobrý výkon, protože by při této rychlosti měla být dosažena dobrá latence i propustnost. Na platformě Intel Alder Lake (LGA 1700) se takováto rychlost nedá v režimu 1:1 (u Intelu se označuje jako „Gear 1“) provozovat, řadič pamětí DDR5 u procesorů Intel potřebuje děličku (Gear 2). Ryzeny by tedy zde mohly získat výhodu, zlepšující jejich výkon ve hrách.

Dokladem této zprávy by mohlo být, že G.Skill prý podle webu WCCFtechu chystá paměti DDR5 řady Trident Z5 (s kódem F5-6000J3038F16G), které jsou optimalizované pro Ryzeny 7000 a jejich rychlost je právě DDR5-6000. Snad tedy v tomto režimu budou provozovatelné při „Gear 1“. Moduly budou při efektivním taktu DDR5-6000 mít časování CL30-38-38-96. Pravděpodobně by mohly být použité ony profily EXPO, speciálně určené pro AM5 desky a procesory Ryzen (i když profily XMP možná budou obsahovat také, uvidíme).

DDR5 paměti G.Skill Trident Z5 (zdroj: G.Skill)

Nová generace jen měsíc daleko

Vydání Ryzenů 7000 je už hodně blízko, takže se snad brzo dozvíme, zda to u AMD bude s DDR5 v praxi opravdu takto dobře fungovat. Za dva týdny by mělo nastat formální odhalení modelů (jejichž parametry ale již unikly) a od této chvíle za měsíc už budou v prodeji (ten je naplánován na 15. 9.).

Zdroje: Yuri Bubliy (1, 2), VideoCardz, WCCFtech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS

Na grafické konferenci GDC 2024 odhalilo AMD novou verzi herního upscalingu FidelityFX Super Resolution (FSR) 3.1. Jde o evoluční vylepšení vycházející z loňského FSR 3.0, které má mimo jiného zlepšovat obrazovou kvalitu, ale současně přináší zajímavou změnu. Ve FSR 3 se objevila technologie generování snímků (analogická generování snímků v DLSS 3 a 3.5 od Nvidie). Ta se v generaci FSR 3.1 dá nově využít i samostatně a zkombinovat s DLSS. Celý článok „FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS“ »

  •  
  •  
  •  

AMD Ryzen 8700F a 8400F: Levná APU bez grafiky do AM5

Před nedávnem internetem proletěla kontroverze okolo procesoru Ryzen 7 5700 založeném na čipu Cezanne s menší cache a podporou jen PCIe 3.0, na což bylo široce (i u nás) upozorňováno při vydání, nicméně ne ke každému tato informace asi dorazila. Brzo možná bude něco podobného, protože AMD teď chystá obdobné procesory pro platformu AM5 – Ryzeny 8000F bez integrované grafiky, ale založené na APU čipech Hawk Point. Celý článok „AMD Ryzen 8700F a 8400F: Levná APU bez grafiky do AM5“ »

  •  
  •  
  •  

Ray tracing na AMD RDNA 4 bude díky BVH8 dvakrát rychlejší

Před několika dny prosákly informace o připravované konzoli PlayStation 5 Pro od Sony, která přinese upgradovaný hardware s výrazně silnějším grafickým procesorem a akceleraci AI, která umožní použít uspcaling PSSR založený na umělé inteligenci. Další podrobnosti, které se teď objevily, ale mají dopad i na připravované grafiky Radeon RX 8000, mluví totiž o schopnostech GPU architektury RDNA 4 v ray tracingu, které se mají o dost zlepšit. Celý článok „Ray tracing na AMD RDNA 4 bude díky BVH8 dvakrát rychlejší“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *