Procesor AMD Ryzen 5 3600 – Nový král mainstreamu

Výsledky herních testů

AMD nedávno představilo nové procesory na inovované architektuře Zen 2, založené na 7nm FinFET technologii. Nové procesory slibují vyšší výkon a nižší spotřebu než předchozí generace procesorů Zen+. Marketing je jedna věc, realita často věc druhá. Povedlo se tedy AMD konečně předstihnout Intel? Splnilo AMD své sliby a očekávání zákazníků? To vše se dozvíte v naší recenzi.

Výsledky herních testů

Pro herní testy jsem zařadil pouze Ryzen 5 3600 proti Intel Core i7-9700K z důvodu časové tísně. Testování jsem prováděl pouze po večerech ve volném čase a jednoduše jsem neměl prostor testovat více procesorů. Pro herní testy jsem zařadil do sestavy svojí MSI RTX 2070 Gaming Z.

V syntetických testech Timespy, Timespy Extreme a Unigine Superposition je vidět, že i7-9700K má sice proti R5 3600 určitou výhodu, ale pořád se bavíme o vrcholu nabídky od Intelu proti mainstreamovému procesoru od AMD. Nevím, jestli náhodou AMD pod tepelný rozvaděč procesoru nenasypalo trochu prachu z rohu jednorožce, ale výsledky testů jsou opět působivé.

A nakonec reálné herní testy. Využil jsem integrovaných benchmarků ve hrách Metro: Last Light a Shadow of the Tomb Raider a nainstaloval jsem si nástroj pro benchmark hry Monster Hunter Online. S akční peckou Doom z roku 2016 to bylo krapet složitější. Doom neobsahuje žádný nástroj pro benchmark, takže jsem opakovaně odehrál úvodní úroveň „UAC“ od výtahu na povrch Marsu až do konec úrovně. Začátek úrovně jsem testovat nemohl, neboť jsou tam naskriptované scény, které mají strop na 60 a to pak kazilo celé měření.

Z výsledků jasně vyplývá, že Ryzen 5 3600 nijak nebrzdí ani výkonnou kartu jako je MSI RTX 2070 Gaming Z, která není výkonem daleko od referenčních karet Nvidia RTX 2080. Dokonce ani hodnoty 1% low fps a 0,1% low fps nevykazují žádné významné odchylky mezi procesory. Pro mainstreamové herní PC je tedy Ryzen 5 3600 více než dostatečný. A vzhledem k tomu, že vyšší modely Ryzen procesorů nabízejí vyšší frekvence a více jader, dá se předpokládat, že ani tam nebude docházet k přítomnosti bottlenecku na straně procesoru.













  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Při herních testech byla použita jaká grafická karta? Moc nevěřím tomu, že pasivní GT1030 dokáže v M:LL vytlačit 100 FPS. Zmínku o jiném GPU jsem v textu bohužel nenašel.

    1. Díky za přípomínku. Redaktor mi tam asi nedopatřením vyhodil tento text 🙂

      „Pro herní testy jsem zařadil pouze Ryzen 5 3600 proti Intel Core i7-9700K z důvodu časové tísně. Testování jsem prováděl pouze po večerech ve volném čase a jednoduše jsem neměl prostor testovat více procesorů. Pro herní testy jsem zařadil do sestavy svojí MSI RTX 2070 Gaming Z.“

      1. Už je všetko doplnené a uvedené na správnu mieru. Za neúplnosť po vydaní sa ospravedlňujem 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *