Procesor AMD Ryzen 5 3600 – Nový král mainstreamu

Zahřívání a spotřeba

AMD nedávno představilo nové procesory na inovované architektuře Zen 2, založené na 7nm FinFET technologii. Nové procesory slibují vyšší výkon a nižší spotřebu než předchozí generace procesorů Zen+. Marketing je jedna věc, realita často věc druhá. Povedlo se tedy AMD konečně předstihnout Intel? Splnilo AMD své sliby a očekávání zákazníků? To vše se dozvíte v naší recenzi.

Zahřívání a spotřeba

Procesor Ryzen 5 3600 jsem dostal k dispozici před měsícem, kdy kulminovala vlna veder, takže teplota v místnosti, kde probíhaly testy byla často okolo 30 °C. Maximální teploty 77 °C v továrním nastavení a 78°C po mírném OC se tedy mohou zdát jako relativně vysoké, ale bavíme se tu o 7nm FinFET procesoru, který koncentruje teplo na celkově malé ploše. A delta-T proti okolí pod 50 °C je pořád velice slušná hodnota.

Příjemně mě překvapily teploty VRM základní desky MSI B450 Tomahawk. Měření jsem prováděl pomocí K-type termistorové sondy přímo na MOSFETech pod pasivem chladiče a také jsem pro kontrolu sledoval údaje ze senzorů základní desky pomocí aplikace HWiNFO64. Naměřené hodnoty sondou a aplikací se lišily odchylkou do 1 °C. V továrním nastavení byla teplota napájecí kaskády pod 50 °C. Po přetaktování procesoru na 4250 MHz stoupla těsně pod hodnotu 55 °C. Všechno tedy teploty naprosto v normálním rozmezí a není třeba se bát o stabilitu napájení nebo životnost základní desky.

Vzhledem k tomu, že jsem neměl k dispozici specializované vybavení pro měření spotřeby, na 8-pin EPS kabelu jsem se spolehl na orientační hodnoty v aplikaci HWiNFO64. Uvedených TDP 65 W je v zásadě pravdivých, ale SoC mimo jádra procesoru si vezme dalších 25 – 30 W, takže celková spotřeba procesoru byla okolo 85 W v továrním nastavení a lehce pod 100 W po přetaktování. Spotřeba i teploty jsou nicméně u Ryzenu 5 3600 na velice dobré úrovni. Není třeba mít základní desku s posílenou napájecí kaskádou a není zde potřeba vodního chlazení nebo velkých vzduchových chladičů.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Při herních testech byla použita jaká grafická karta? Moc nevěřím tomu, že pasivní GT1030 dokáže v M:LL vytlačit 100 FPS. Zmínku o jiném GPU jsem v textu bohužel nenašel.

    1. Díky za přípomínku. Redaktor mi tam asi nedopatřením vyhodil tento text 🙂

      „Pro herní testy jsem zařadil pouze Ryzen 5 3600 proti Intel Core i7-9700K z důvodu časové tísně. Testování jsem prováděl pouze po večerech ve volném čase a jednoduše jsem neměl prostor testovat více procesorů. Pro herní testy jsem zařadil do sestavy svojí MSI RTX 2070 Gaming Z.“

      1. Už je všetko doplnené a uvedené na správnu mieru. Za neúplnosť po vydaní sa ospravedlňujem 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *