Procesor AMD Ryzen 5 3600 – Nový král mainstreamu

Metodika testování a OC potenciál

AMD nedávno představilo nové procesory na inovované architektuře Zen 2, založené na 7nm FinFET technologii. Nové procesory slibují vyšší výkon a nižší spotřebu než předchozí generace procesorů Zen+. Marketing je jedna věc, realita často věc druhá. Povedlo se tedy AMD konečně předstihnout Intel? Splnilo AMD své sliby a očekávání zákazníků? To vše se dozvíte v naší recenzi.

Metodika testování a OC potenciál

Využil jsem toho, že již mám doma otestované procesory Intel Core i5-9400F, Intel Core i7-9700K a také starší Ryzen 5 1600. Takže jsem Ryzen 5 3600 postavil proti nim ve stejné sestavě benchmarků. Základní desku mi také poskytla firma CZC.cz, jedná se o MSI B450 Tomahawk, což je oblíbená základní deska za rozumnou cenu. Musel jsem pochopitelně provést update BIOSu, aby v desce běžel nový procesor, ale vzhledem k přítomnosti funkce BIOS Flashback+ to nebyl vůbec žádný problém (návod, jak to provést pro vás chystám v dalším článku).

Zbytek sestavy jsem ponechal stejný jako u dřívějších testů pro zachování konzistence testů. Chlazení tedy obstaral BeQuiet! Dark Rock 4. Jako napájecí zdroj jsem použil Seasonic Prime 750 W Platinum. Operační paměti byly Corsair Vengeance LPX DDR4 3200 MHz. Stačilo zapnout A-XMP Profile 1 a běžely naprosto stabilně s časováním CL16. Ryzen 5 3600 nemá integrované grafické jádro, takže jsem použil Gigabyte GT 1030 LP s pasivním chlazením a 2 GB GDDR5. Operační systém, aplikace a hry byly nainstalovány na Intel Optane 900P 280 GB, tedy extrémně rychlé SSD pro eliminaci případného úzkého hrdla na straně pevného disku. Celou sestavu jsem umístil na rám Streacom BC1, jediné aktivní chlazení tak obstarával chladič procesoru.

Při sérii testů na tovární nastavení běžel Ryzen 5 3600 na 4050 – 4200 MHz dle počtu vytížených jader. Samozřejmě jsem se také pokusil o přetaktování. Ale buď jsem měl smůlu na kus nebo se jedná o osazování horších čipů do non-X variant procesoru. Nepovedlo se mi stabilně překonat hranici 4300 MHz na všech jádrech, stabilní maximum bylo 4250 MHz, ovšem na přijatelném napětí 1,350 V. Ale výš to prostě stabilně nešlo. Uvolnil jsem všechny limity na maximum, zkoušel si hrát v napětím všemi směry, prostě nic. Frekvence 4250 MHz bylo maximum, které bylo stabilní ve všech testech. I tak jsem ale získal dalších 200 MHz navrch na všech jádrech a v testech se to projevilo zhruba 10% navýšením celkového výkonu.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Při herních testech byla použita jaká grafická karta? Moc nevěřím tomu, že pasivní GT1030 dokáže v M:LL vytlačit 100 FPS. Zmínku o jiném GPU jsem v textu bohužel nenašel.

    1. Díky za přípomínku. Redaktor mi tam asi nedopatřením vyhodil tento text 🙂

      „Pro herní testy jsem zařadil pouze Ryzen 5 3600 proti Intel Core i7-9700K z důvodu časové tísně. Testování jsem prováděl pouze po večerech ve volném čase a jednoduše jsem neměl prostor testovat více procesorů. Pro herní testy jsem zařadil do sestavy svojí MSI RTX 2070 Gaming Z.“

      1. Už je všetko doplnené a uvedené na správnu mieru. Za neúplnosť po vydaní sa ospravedlňujem 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *