První PCIe 5.0 ×4 SSD oznámená: NVMe moduly Apacer a Zadak

M.2 NVMe moduly používající PCIe Express 5.0 ×4 od Apaceru

Tento týden AMD představilo desktopové procesory Ryzen 7000 se socketem a platformou AM5. Jednou z novinek je, že s těmito procesory a deskami bude možné používat SSD s rozhraním PCI Express 5.0 ×4, které umožní až dvojnásobné rychlosti čtení a zápisu. První takováto SSD byla na Computexu odhalena a měla by se začít prodávat v druhé polovině roku. PCI Express 5.0 na AM5 deskách se tak bude dát prakticky okamžitě využít.

První moduly na Computexu ukázala firma Apacer, která je asi méně známá, ale SSD a před tím paměti RAM, klíčenky a podobný hardware vyrábí hodně dlouho. Její první PCIe 5.0 SSD má označení Apacer AS2280F5 a jde logicky o modul M.2 s rozhraním PCIe 5.0 ×4. Není přímo řečeno, jaký je použitý řadič, ale je pravděpodobné, že jde o E26 od Phisonu, s nímž na přípravách takovýchto PCIe 5.0 úložišť spolupracuje AMD.

Apacer AS2280F5 (Zdroj: WCCFtech)

SSD budou samozřejmě zpětně kompatibilní i se staršími deskami bez PCIe 5.0, ale pak přijdou o hlavní výhody. Při využití PCIe 5.0 ×4 budou podle Apaceru rychlosti sekvenčního čtení až 13 000 MB/s a rychlosti zápisu až 12 000 MB/s. To druhé by asi mělo být při zápisu do pseudoSLC cache, trvale udržitelný zápis bude jako obvykle nižší.

Apacer AS2280F5 (Zdroj: WCCFtech)

Apacer neuvádí, jaká je v těchto modulech použitá NAND (téměř určitě TLC, otázka je, jaké značky). Píše také, že SSD už bude podporovat standard NVMe 2.0 a má využívat několik různých způsobů ECC pro ochranu dat (což je ale standardní věc všech běžných SSD). Záruka bude pětiletá a SSD by z výroby mělo mít hliníkový pasiv s poměrně silnými žebry.

Do prodeje tyto moduly mají jít v druhé polovině roku. AMD ohlásilo vydání desek AM5 a Ryzenů 7000 na podzim a SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 patrně přijdou v podobném horizontu.

Současně s modulem Apacer AS2280F5 byly představeny také podobné moduly Zadak TWSG5. Ty mají stejné parametry (rychlosti 13 000 MB/s / 12 000 MB/s) a jsou zřejmě založené na návrhu Apaceru, případně Apacer funguje jako výrobce a Zadak pak bude na moduly lepit svoje logo.

Zadak TWSG5 (Zdroj: WCCFtech)

Tyto moduly budou nabízené buď se stejným tlustým hliníkovým pasivem, který používá Apacer, nebo v alternativním provedení pro desky, které mají vlastní pasivní chladiče. Tato verze bude mít nasazený jen tenký rozvaděč tepla, jenž má být vyrobený z grafenu. Zadak by teoreticky mohl provádět i nějaké úpravy ve firmwaru (nebo možná spíš si je nechat Apacerem vyvinout, pokud je Apacer dodavatel „na klíč“), ale spíš bychom asi čekali, že výkon bude stejný.

Zadak TWSG5 (Zdroj: WCCFtech)

Apacer/Zadak nebudou rozhodně jediný zdroj takovýchto SSD, s Phisonem spolupracuje mnoho značek, takže by měla přijít podobná početná skupina různých modulů, jako před třemi lety v první vlně PCIe 4.0 SSD pro platformu AMD X570. Někteří výrobci již dříve avizovali plány v druhé polovině roku moduly s rozhraním PCIe 5.0 ×4 vydat – například Team/T-Force, MSI a Adata.

PCIe 5.0 SSD budou eventuálně i pro platformu Intel

Tyto moduly by se měly kromě platformy AM5 dát používat i s procesory Alder Lake a deskami Z690/H670/B660 a tak dále. U těch je ale komplikace, že PCIe 5.0 nabízejí ve slotech ×16 a ×8 pro grafické karty. Abyste mohli PCIe 5.0 využít pro tyto moduly, bude třeba mít adaptér do slotu PCI Express, kompatibilní s PCI Expressem 5.0.

Ovšem nové procesory Intelu Raptor Lake, které vyjdou letos na podzim, a s nimi uvedené nové desky by již snad mohly podporovat rozhraní PCIe 5.0 ×4 vyvedené z CPU i přímo pro sloty M.2. Je tedy možné, že i na platformě Intel se objeví příležitost používat takto rychlá SSD prakticky současně s tím, kdy to umožní AMD AM5 a Ryzen 7000.

Více: Intel předvedl procesory Raptor Lake. Jednovláknový výkon má narůst o víc jak 10 %, 24 jader

Zdroj: WCCFtech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *