RDNA 4 je prý jen opravená RDNA 3, ale RDNA 5 bude úplně nová

Čínský zdroj o budoucích GPU architekturách AMD

AMD ještě nevydalo novou generaci grafik Radeon RX 8000, které budou používat architekturu RDNA 4, takže je asi ještě dlouho do příchodu nové generace, která by se mohla jmenovat RDNA 5 – ale možná i úplně jinak. Přesto se teď objevily první neoficiální zvěsti o tom, co by RDNA 5 mohla v grafikách Radeon znamenat. Tato architektura by mohla být značným skokem vpřed, na rozdíl od RDNA 3 a přicházející RDNA 4.

O RDNA 5 (a RDNA 4) se teď rozhovořil jeden z čínských leakerů, vystupující s přezdívkou wjm47196. Podle VideoCardz není s úniky moc aktivní, ale naposledy přinesl informace o tom, že generace RX 6000 dostane refreshnuté „padesátkové“ modely, což se pak potvrdilo. Jak už ale bylo zmíněno, jde o informace o něčem, co může ještě být hodně vzdálené, takže toto vše je třeba brát se značenou rezervou.

Podle wjm47196 by se od nyní přicházejících GPU s architekturou RDNA 4 nemělo čekat příliš. RDNA 4 by měla údajně hlavně opravovat (nebo zmírňovat) problémy, které se ukázaly v architektuře RDNA 3. RDNA 3 podle něj netrefila výkonnostní cíle, které měla stanovené, protože křivka frekvencí a napětí byla horší než očekávaná (tj. na určitou frekvenci je třeba vyšší napětí a tím se zhoršuje spotřeba, tudíž kvůli spotřebě nelze vytáhnout frekvence tak vysoko, jak by bylo dobře).

Mohla k tomu prý přispět čipletová konstrukce, která používá podobné technologie jako výpočetní GPU Instinct, RDNA 3 asi sloužila i trochu jako test pro Instinct, což jí ale uškodilo. Některá plánovaná zlepšení jako vrstvené čiplety MCD zvětšující Infinity Cache na 192 MB nebyla použitá kvůli problémům s cenou a spotřebou.

RDNA 4: hlavně lepší ray tracing?

RDNA 4 by snad mohla být zlepšením. Wjm47196 neříká, v čem přesně je „opravená“, mohlo by asi dojít k odebrání různých prvků potřebných pro čipletovou stavbu a GPU by tím mohlo být zefektivněno. Je otázka, zda se tím výrazně zlepší ona křivka frekvencí a napětí a tím energetická efektivita.

Výkon by prý mohl být u nejvýkonnějších čipů (AMD chystá jen menší 128bitová a 256bitová GPU Navi 44 a Navi 48, ne highend) maximálně někde okolo Radeonu RX 7900 XT. Tento odhad výkonu se objevil už dříve, takže je možné, že zde leaker hlavně rekapituluje a není to tak, že by měl přímo vlastní informaci, která by přesně toto říkala.

GPU AMD Navi 32 s architekturou RDNA 3 a čtyřmi osazenými MCD čiplety, PCB karty Radeon RX 7800 XT

Wjm47196 ovšem také uvádí další věc, která se už o RDNA 4 objevila jinde: Tato GPU mají mít prý zlepšený výkon v ray tracingu, což je kritizované místo RDNA 2 a RDNA 3.

RDNA 5: Grafický zen?

Nové informace jsou ale o RDNA 5. Zatímco RDNA 4 přímo vychází z RDNA 3, následující architektura už kontinuitu mít prý nebude. Údajně jde o nový design. To nemusí znamenat kompletní začátek na úplně zelené louce, typicky i nový design použije některé prvky a koncepce ze starších architektur.

I úplně nová architektura například může používat SIMD32 jednotky, WorkGroup Processory (WGP) či CU jako stavební bloky a Infinity Cache, takže schéma GPU může pořád připomínat předchozí generace.

Podle Wjm47196 by RDNA 5 mohla onou architektonickou novostí trochu připomínat změnu ve směrování architektury, kterou AMD udělalo u jader CPU se Zenem (ale skok ve výkonu nemusí být podobný, samozřejmě). Je možné, že architektura už se nebude jmenovat RDNA, ale nějak jinak.

5nm/6nm čipletové GPU Navi 31 od AMD (zdroj: AMD, via: ComputerBase)

Na druhou stranu tato architektonická práce a analýzy nad tím, co next-gen GPU potřebuje pro ideální výsledek, potřebují delší čas. Podle Wjm47196 by proto asi měla RDNA 5 přijít až delší dobu po RDNA 4. Víc informací se prý asi dá čekat spíš až koncem roku 2025 a v roce 2026.

Z tohoto by vyplývalo, že zrušení highendových modelů RDNA 4 nesouvisí s tím, že by následník RDNA 5 byl relativně blízko (a vyšel třeba o rok později, jako to bylo mezi Polarisem a Vegou), ale mezi Radeony RX 8000 / RDNA 4 a Radeony RX 9000 (RDNA 5) bude spíš klasická dvouletá doba. V takovém případě se příchod na trh dá čekat spíš až koncem roku 2026 nebo v roce 2027, do té doby budou asi muset ony levné a mainstreamové Radeony RX 8000 stačit.

Zdroje: VideoCardz, Chiphell

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nové grafiky AMD až v roce 2025, letos vyjde jenom 9800X3D

Před měsícem se objevily zprávy, že by se vydání nové generace grafik AMD Radeon s architekturou RDNA 4 mohlo uskutečnit již letos. Zdá se ale, že si na to zase budete muset zajít chuť a tehdejší informace nebyly podložené. Youtuber Moore’s Law is Dead teď přišel se zprávou, že vydání těchto grafik Radeon RX 8000 přece jenom bude až příští rok (někdy na jeho začátku). Letos už AMD vydá jen nový herní procesor, Ryzen 7 9800X3D. Celý článok „Nové grafiky AMD až v roce 2025, letos vyjde jenom 9800X3D“ »

  •  
  •  
  •  

Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000

Před nedávnem jsme tu měli zprávy o tom, že s platformou Intel LGA 1851 s procesory Core Ultra 200 („Arrow Lake“) bude mít premiéru jedna inovace v pamětech – moduly CUDIMM, které mají integrovaný generátor hodinového taktu a dokážou díky tomu pracovat na vyšších frekvencích. Chvíli nebylo jisté, zda nepůjde o exkluzivní funkci platformy Intel, ale vypadá to, že se CUDIMMy budou dát používat i na AM5 deskách s procesory Ryzen. Celý článok „Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 s V-Cache už brzo. Ryzen 7 9800X3D prý vyjde za měsíc

Když AMD vydalo procesory s architekturou Zen 5 pro desktop, byly to zatím jenom běžné modely bez 3D V-Cache, kterou mají „X3D“ modely a výrazně zlepšuje výkon ve hrách. Zájemci o herní PC nebo upgrade tak zatím nemají náhradu za Ryzen 7 7800X3D předchozí generace, který víceméně zůstává nejlepším herním CPU. Toto by se ale mohlo brzo změnit, zdá se, že AMD už začíná být o X3D verzi Zenu 5 sdílná a vydání nastane brzo. Celý článok „Zen 5 s V-Cache už brzo. Ryzen 7 9800X3D prý vyjde za měsíc“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *