Rovnaké a pritom rozdielne. Duel Intel Core i5-12400 (H0 vs. C0)

Core i5-12400 SRL5Y a SRL4V

Máme šokujúce odhalenie! A teraz seriózne. Rôzne steppingy procesorov Core i5-12400 sa líšia nielen S-Spec kódom, ale aj správaním sa v praxi. Z toho, čo sme očakávali, sa niečo potvrdilo, niečo nie. Dôležité je, aby ste si vedeli vybrať z dvoch možností tú vhodnejšiu. Najlepšie na tom ale je, že každý môže „lepší“ vyhodnotiť variant inak. Že musia byť rozdiely naprieč týmito procesormi zanedbateľné? Ale kdeže…

Nie je Core i5-12400 ako Core i5-12400

V analýze procesora Core i5-12400 sme okrem iného písali i to, že existuje v dvoch variantoch, ktoré sa konštrukčne odlišujú, a to pomerne dramaticky. Jeden je vytvorený z odpadu drahších procesorov a druhý fyzicky obsahuje už len to, čo procesor na svoj chod potrebuje a nič navyše.

Zatiaľ čo stepping C0 (spoznáte ho aj podľa S-Spec kódu SRL4V) má veľký, spolovice deaktivovaný čip s ôsmimi výkonnými jadrami a rovnakým počtom efektívnych jadier, tak stepping H0 (S-Spec SRL5Y) na kremíkovej doštičke obsahuje už iba šesť „P“ jadier a nemá už prítomné žiadne „E“ jadrá. Čo sa teoreticky zdá ako lepšia možnosť? Jednoduchá odpoveď typu ten či onen na to asi neexistuje. Sedliacky rozum ale hovorí, že procesor s plne funkčným jadrom môže byť o trochu výkonnejší. To z dôvodu, že v prstencovej zbernici (ringbus) nedochádza k zastávkám pre deaktivované jadrá.

V prípade šesť jadrového procesoru, ako je Core i5-12400, sa tak jedná o štyri zastávky navyše (dve pre neaktívne P jadrá a dve pre klastre s E jadrami). Prstencová zbernica funguje tak, že priechod cez jednu zastávku zaberie jeden cyklus. Takže tam, kde je zastávka navyše po deaktivovanom jadre, budú „medzi dvoma jadrami“ dvoma jadrami dva cykly namiesto jedného. Prvá hypotéza teda je, že výkon Ci5-12400 H0 bude o chlp prevyšovať výkon Ci5-12400 C0.

Spredu rozpoznáte iba podľa S-Spec kódom, zozadu už vidíte jasne odlišnú skladbu malých súčiastok (SMD) v ohrádke medzi kontaktmi

Na tento test s porovnaním rôznych vyhotovení Core i5-12400 sme sa podujali najmä preto, že u v januári otestovaného steppingu C0 sme namerali prekvapivo vysokú spotrebu v nečinnosti cez 25 W. Teda trojnásobne vyššiu, než je u o dve generácie staršieho procesoru Core i5-10400 (Comet Lake). Natívne 6-jadrový čip by mohol byť najmä asi preto, že obsahuje menej súčastí (ktovie totiž, ako sa tie neaktivované či nefunkčné časti správajú…). Zatiaľ to vyzerá, že stepping C0 nemôže teoreticky ponúknuť nič, prečo by bol zaujímavejší. Minimálne jedna vec tu ale je.

Pre o 30 % väčšiemu puzdru (209/160 mm2) by malo byť efektívnejšie chladenie, respektíve rýchlejší prestup tepla z čipu do procesorového IHS a následne do chladiča. To, samozrejme, za predpokladu, že je použité rovnaké TIM (tepelné rozhranie medzi čipom i rozvádzačom tepla). V obidvoch prípadoch by to však mala byť rovnako hrubá (či skôr tenká) spájka.

Spájkovaný spoj na procesoroch s väčšími čipmi, aj keď teda nie priamo na Core i5, sa už ukázal v rámci viacerých delidov. Ten ste mohli vidieť aj na „malej“ Core i5, na ranných fotkách. Je síce možné, že sa jednalo o pred produkčné inžinierske vzorky (ES), ale je pravdepodobné, že v tomto nakoniec nedošlo k žiadnej zmene. Potvrdzuje to vzhľadom k spotrebe aj veľmi nízke zahrievanie Core i3-12100F, ktorý je takisto z menšieho kusu cesta.

Toto všetko je ale iba také uvažovanie o tom, ako by to mohlo byť. Ktorý z týchto dvoch variantoch v čom vyniká ale ukážu až podrobné testy nasledujúcich kapitol. Metodika testovania je štandardná, akurát nebude prechádzať všetky výkonnostné testy, ale viac-menej iba tie, v ktorých okrem výkonu meriame bežne aj spotrebu, frekvenciezahrievanie. Primárne ide o porovnanie prevádzkových vlastností. V tretej kapitole nájdete ale aj testy pamätí a cache. Spotrebu meriame poctivo, poriadne, prúdovými kliešťami priamo na vodičoch (EPS), ktorými je procesor napájaný.

Chladič CPU je Noctua NH-U14S a tradične testujeme vo veternom tuneli s dvoma 500-otáčkovými Noctua NF-S12A PWM na vstupe a s rovnakým počtom týchto ventilátorov na výstupe. Prúdenie vzduchu je teda rovnovážne, ani pretlak, ani podtlak.

Merania prebiehajú na základnej doske MSI MAG Z690 Tomahawk s pamäťami typu DDR4 –  Patriot Blackout (4× 8 GB, 3600 MHz/CL18). To je platforma, na ktorej testujeme všetky lacnejšie procesory Alder Lake z tried po Core i5. Kompletný výpis komponentov testovacej zostavy nájdete v tomto odkaze. Teraz už ale to hlavné – rozbor a porovnanie vlastností procesorov, ktoré sú totožné iba navonok, podľa parametrov.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

  •  
  •  
  •  

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *