Scythe ukázal Fuma 2, twin-tower nekolidujúci s pamäťami

Zmenený je pasív i ventilátory

Chladič Fuma hneď, ako sa prvýkrát koncom roka 2015 objavil, učaroval nevídanou efektivitou. Z vlastných radov porážal i vtedy aktuálnu Nijna 4 a Mugen Max, teda chladiče dobre etablovaných sérií. Revízia B, ktorá prišla s podporou pätíc AM4, dobré meno Fumy trochu pošramotila a už až tak nevynikala. To všetko je už však minulosť, Scythe teraz prichádza s novou, výrazne upravenou konštrukciou.

Pasív Fuma 2 by mal byť oproti svojmu predchodcovi väčší vo všetky osiach. Pribudli dve rebrá na každej z veží a výška narástla o zhruba pol centimetra. Ale aj so 154,5 mm sa chladič zaradí skôr k tým nižším a do drvivej väčšiny skriniek sa stále pohodlne zmestí.

Výrobca evidentne dospel k tomu, že treba zväčšiť vyžarovaciu plochu rebrovania, ktorá výrazne pribudla i v rámci zadnej veže. Tá je po novom širšia ako predná veža a ku komplexnej asymetrii dizajnu prispieva aj vytočenie základne k slotom RAM. Zdá sa, že všetko je navrhnuté s ohľadom na to, aby nikde nedochádzalo k žiadnemu konfliktu. K tomu prispieva i použitie užšieho ventilátora s 15mm profilom. Ostatne v týchto bodoch je to podobné riešenie ako na Cryorig R1 Universal (ten má takisto vyosenú základňu a nízkoprofilový ventilátor vpredu). Scythe neignoroval ani dosky s Intel X299 so slotmi RAM z obidvoch strán pätice a na zadnej strane skrátil zopár spodných rebier. Ako vysoké moduly chladič pod svoje krídla uchýli dostupné informácie zatiaľ neuvádzajú a z fotografií to ťažko odhadnúť s presnosťou na milimeter. Pri pohĽade zboku a natiahnutí do reálnych rozmerov (podľa výšky) sa zdá, že to viac než 5 cm nebude. To by vylučovalo napríklad použitie 56mm modulov Corsair Dominator Platinum RGB. Takto vysoké pamäte sú však dnes veľmi ojedinelé.

Ventilátory (Kaze Flex 120 PWM) sa na prvý pohľad odlišujú iba v detailoch. Rotor má rovnaký tvar i počet lopatiek a v rámci kozmetických záležitostí pribudli len antivibračné trojuholníky v rohoch. Hlavne majú ale kvalitnejšie, resp. trvácnejšie ložiská, než pri Fume bývali. Už nie sú klzné, ale fluidné (FDB). A potom je tu ešte jedna zaujímavosť. Nižšie než pôvodné sú i otáčky. Spomalenie na 1200 ot./min (z 1400 ot./min) reflektujú i nižšie tabuľkové hodnoty prietoku. Hlučnosť bude teda nižšia a veríme, že súčasne pri vyššom chladiacom výkone, keďže má Fuma 2 viac „železa“.

Jediná vec, do ktorej, zdá sa, Scythe nezasahoval, je základňa, rozstupy a nasmerovanie heatpipe. Tých je stále šesť sesťmilimetrových.

Nech to zatiaľ vyzerá akokoľvek dobre, zatiaľ nie je nič oficiálne. Ani cena. Na základe doterajšej politiky však predpokladáme, že sa bude pohybovať niekde na úrovni ceny Ninja 5, teda okolo 60 eur vrátane dane.

Takto by mal vyzerať chladič Scythe Fuma 2. Okrem iného si výrobca dal záležať i na vábivejšej povrchovej úprave vrchných rebier. Matná čierna farba už nebude tak náchylná na rôzne škrabančeky ako iba leštený hliník


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Ja len poznámku, pamätiam sa vie kompletne uhnúť aj Cryorig R1 Universal ak sa nemýlim. Tam si nová Fuma asi aj našla inšpiráciu… silno vyosená základňa plus slim fan na prednej veži.

    Osobne nerád vidím kompromisy na strane chladenia v prospech RAM, nikdy som napr. nepochopil výrezy v pasíve D15, ktoré aj tak nikto reálne nevyužije. U Fumy to pri tak veľkom vyosení základne môže byť na zadnej veži nutnosť nie len kvôli RAM na HEDT platforme, ale možno aj kvôli VRM pasívom alebo kapotáži IO konektorov na mainstream doskách. Rebrovanie vyzerá byť dosť nízko a zadná veža pôjde ďaleko za okraj socketu. Tiež dnes zvyknú byť tie „kapotáže“ okolo IO dosť vysoké.

    Každopádne zaujímavý dizajn, som zvedavý čo predvedie.

    1. Miňo, díky za upozornenie! Už som to v článku opravil. Na Cryorig R1 Universal som úplne, ale že úplne zabudol. Ale čosi mi tam vnútri v hlave hlodalo a mal som také tušenie, že podobné kombo (vyosenej základňe a nízkoprofilového ventilátora vpredu) som už niekde videl 🙂

      Dobrý postreh. To rebrovanie začína fakt veľmi nízko a neskrátené rebrá by zrejme hneď zasahovali už do pasívov VRM (tie sa obvykle od stredu pätice CPU držia pomerne nakrátko, na 5 až 5,5 cm) a tento pasív vyzerá, že je v tomto smere naozaj hlbší.

    1. ehm… aj tebe ďakujem za odhalenie chyby, Miro. To je tak, keď má človek na napísanie newsky obedňajšiu prestávku ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *