SPC Gear LIX Plus Wireless: Myš bez chvostíka

Detaily

Myška Lix Plus sa zrejme osvedčila, keďže pod značkou SPC je totiž už aj jej bezdrôtová verzia. Pre vstavanú batériu jej síce stúpla hmotnosť, ale stále sa jedná o ľahučkú myš, s ktorou sa dá veľmi dobre manévrovať. Použitý je ponovom aj citlivejší snímač s 19 000 DPI a aj jeho vlastnosti sme v rámci rozboru otestovali. Výdržou na jedno nabitie sa výrobca už nechváli a má k tomu aj pádny dôvod.

Základné parametre

Detaily

Myška s príslušenstvom sú zabalené v malej plastovej škatuli. Dá sa šikovne využiť pre prípad ďalších transferov, takže by som si ju odložil aj do budúcna. Príslušenstvo neohúri ale ani neurazí. Základ tvorí nabíjací kábel s náhradnými nožičkami/podložkami a návod na obsluhu lokalizovaný aj do češtiny a slovenčiny. Ak ste fanúšikom značky SilentiumPC, tak vás dozaista poteší pribalená samolepka.

   

Ak chcete znížiť váhu, tak treba uberať a uberať. Pri myškách modelovej rady LIX išli cestou perforácie tela v tvare včelích plastov. Bohužiaľ to má aj nevýhodu. Ľahko sa môže dostať pri nehode voda alebo iná tekutina dovnútra myšky. Ani čistenie otvorov od prachu a iných nečistôt nebude zábava. 

Svojim tvarom je myška vhodná pre každý typ úchytu. Menšie a stredne veľké dlane sa palm gripu určite potešia, aj tlačidlá sú pre tento typ jemne zahnuté. Pre tých s „medveďou labou“ ako mám ja, ostáva na výber claw grip alebo fingertip. Posledný z menovaných mi príde pohodlnejší, hlavne ak ste vášnivý hráč hier. Vďaka nízkej váhe 69 gramov to ide s končekmi prstov pohodlne.

   

Myška je symetrická, takže je vhodná na používanie ako pre praváka tak aj ľaváka. Pre ľavákov bude ale používanie bočných tlačidiel menej komfortné. Vrchné tlačidlo je z továrne nastavené pre prechod medzi šiestimi profilmi rôznych hodnôt DPI. V obslužnej aplikácii sa dá jeho funkcia zmeniť.

   

Ak vám nevadí kratšia výdrž na jedno nabitie, tak môžete zapnúť na myške aj podsvietenie. RGB LED sú umiestnené na zadnej spodnej strane v podobe pásu a vnútri tela písmeno „S“. Tieto miesta si samozrejme pri používaní myšky zakryjete. Aj skrolovacie koliesko má tenké podsvietenie ale to je skôr informačného charakteru. Indikuje stav nabíjania, nabitia a taktiež vás upozorní pred úplným vybitím blikaním na červeno. Zároveň vás informuje o aktuálne nastavenej hodnote DPI pomocou farieb priradeným k profilom DPI.

   

Ľavá bočná strana je osadená dvoma tlačidlami, ako to býva dnes už zvykom. Prednastavené funkcie majú krok vpred a krok vzad. Ako vrchné tlačidlo, tak aj tie bočné sa dajú plne prispôsobiť v obslužnej aplikácii.

   

Vpredu je umiestnený nabíjací konektor USB typu C, čo samozrejme chválim. Myška sa dá používať aj počas nabíjania a tam nemusíte počas hry skúmať, či sa snažíte zapojiť konektor správnou stranou. To vám v hrách môže ušetriť aj niekoľko sekúnd. Kábel z príslušenstva je dlhý 1,8 metra, čo by malo byť dostačujúce k dosiahnutiu portu pre nabíjanie, ak myšku chcete aj naďalej používať. Jemný oplet, ľahká váha a vysoká flexibilita zabezpečuje, že o kábli pri používaní ani neviete. Naozaj som o ňom nevedel.

   

Tak ako vrch aj spodná strana je perforovaná a má aj úložný priestor pre prijímač USB, čo nie je vždy samozrejmosť. Podložky sú z materiálu kategórie teflón, presne PTFE (polytetrafluóretylén). Vďaka nim myška kĺže veľmi hladko či po podložke alebo aj po drevenej doske s nie uplne rovným a hladkým povrchom.

Prepínač/vypínač pri senzore má tri polohy. Vypnutá, zapnutá bez podsvietenia a zapnutá s podsvietením. Keďže som väčšinu času myšku používal s vypnutým podsvietením pre dlhšiu výdrž na nabitie, tak som sa musel dostať do stredovej polohy s prepínačom. Dosť ťažko sa prepína z jednej polohy do druhej a väčšinou som vždy stred preskočil až na polohu s podsvietením, takže som musel zase skúšať šťastie či sa trafím do stredu.

Vedľa prepínača je umiestnený optický senzor PAW 3370 od firmy PixArt. Maximálna citlivosť DPI pre tento senzor je 19 000. Sníma do rýchlosti 400 IPS, čo je v prepočte 36,6 km/h. Akceleráciu zvládne až do 50 g, takže aj akčné hry si užijete bez nejakých ťažkostí.

Ak by ste sa chceli dostať dovnútra myšky, potrebujete odstrániť zadné podložky a pod nimi odtočiť dve skrutky. Aj keď sú v balení náhradné, odporúčam podložky odstraňovať opatrne aby sa dali naspäť nalepiť.

Pre hlavné tlačidlá, ľavé a pravé, sú osadené spínače Kailh GM 8.0. Tie by podľa výrobcu mali vydržať slušných 80 miliónov klikov.

Bočné tlačidlá a aj stredové koliesko používa spínače od menej známej firmy Huano. Biele spínače z ich ponuky majú najmenšiu životnosť a to „len“ päť miliónov. Pritom na aliexpresse sa dajú zohnať za 1,56 eur – päť kusov a spínače so životnosťou 10 miliónov klikov za 2,13 eur – päť kusov. Myslím si, že na mechanických veciach by sa nemuselo šetriť za každú cenu.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Create the Uncreated: Hardvérové novinky Asusu pre tvorcov

Na akcii s krycím názvom „Create the Uncreated“ Asus ukázal kopu inovatívnych zariadení, s ktorými mieri predovšetkým na profesionálov. Teda na takých používateľov, čo trávia čas pri počítači najmä pracovne. Jedná sa o produkty z väčšiny divízií Asusu. Od notebookov, stolových počítačov cez monitory, projektory a pre procesory AMD sa črtá aj high-endová doska kombinujúca čipset X570 a pasívnym chladením. Celý článok „Create the Uncreated: Hardvérové novinky Asusu pre tvorcov“ »

 •  
 •  
 •  

Recenzia Asus ROG Keris Wireless: Malý ľahký transformer

Keris je najnovšia bezdrôtová myš Asusu, ktorá vyniká nízkou hmotnosťou, ale takisto hlavne vymeniteľnými spínačmi. A výrobca si tu zakladá aj na mimoriadnej presnosti snímača. Použitý je PixArt PAW3335 síce nájdete aj v konkurenčných myškách, ale práve a jedine v tejto by malo ísť o výberový kus. Ten by mal podľa slov firmy Asus spĺňať prísne kritéria presnosti. Pozrite sa, ako sa tento snímač a aj iné prvky ROG Keris osvedčili v našej recenzii. Celý článok „Recenzia Asus ROG Keris Wireless: Malý ľahký transformer“ »

 •  
 •  
 •  

Kto vyhral čo? Vyhodnotenie súťaže o herné periférie MSI

Letná súťaž je za nami a pri tejto príležitosti by sme sa vám radi poďakovali za tu rekordnú účasť, ktorá sa jej dostala. Dlhé prehrabávanie správnymi odpoveďami bola veľmi milá redakčná povinnosť a jediné trochu mrzuté je, že pre vás nemáme viac kusov myšiek, klávesníc a headsetov. Tak snáď nabudúce sa nám podarí vybaviť z každej ceny aspoň po dve. Ale tak či tak sa pozrite, či ste tentoraz nemali šťastie práve vy. Celý článok „Kto vyhral čo? Vyhodnotenie súťaže o herné periférie MSI“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *