Tak sme si posvietili na MSI MAG B760M Mortar WiFi a…

MSI MAG B760M Mortar WiFi v detailoch

Pri zostavovaní relatívne lacnejšieho desktopu na platforme Intel budete základnú dosku asi väčšinou vyberať medzi modelmi s „B“ čipsetom. Jedným z takých je aj B760M Mortar WiFi. Pre použitie formátu Micro ATX je táto doska atraktívna aj pre menšie počítačové skrinky. Pozoruhodné je i medzigeneračné porovnanie s B660M Mortar WiFi. Akým smerom to MSI posúva?

Niečo ako Intel H710 už pravdepodobne nevyjde a najlacnejšia čipová súprava série 700 k procesorom Raptor Lake je tak Intel B760. Začiatkom roka sme už otestovali dosku Asus ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4, teraz na porovnanie pridáme ďalšiu – MSI MAG B760M Mortar WiFi.


MSI MAG B760M Mortar WiFi

Kategoricky je B760M Mortar WiFi v strednej triede dosiek B760. Narazíte i na podstatne lacnejšie možnosti, ale teda obvykle iba s podporou pamätí typu DDR4. V prípade, že stojíte o pamäte DDR5 a zároveň vlastníte menšiu skrinku, tak je vhodná základná doska vo formáte µATX, ako je i táto. Aj v tomto segmente však panuje silná konkurencia v podobe alternatívnych modelov Asus TUF Gaming B760M-Plus WiFi a Gigabyte B760M Aorus Elite AX.

Oproti doskám formátu ATX je táto skrátená iba na výšku (o 61 mm). To znamená, že stále zostáva veľký priestor na osadenie rôznych konektorov. A čiastočne toho MSI využíva lepšie než u predchodkyne B660M Mortar WiFi. Napríklad je tu viac 4-pinových konektorov na ventilátory (šesť namiesto štyroch) alebo k dobru jeden 5-voltový konektor ARGB, tie sú teda spolu dva a vedľa nich je aj 4-pin na pripojenie starších komponentov s analógovým typom osvetlenia.

   

Na druhej strane sa zredukoval počet konektorov SATA, ktoré sú tu už iba štyri. S ohľadom na to, že používanie palcových úložísk (na úkor modernejších formátu M.2) klesá to zrejme do praxe zase až tak nevadí, tak napriek tomu treba konštatovať, že v tomto smere došlo k zhoršeniu. Je to kvôli tomu, že čipset B760 má na rozdiel od B660 menej liniek PCIe 3.0 – iba štyri a linkami PCIe 4.0 MSI zjavne „plytvať“ príliš nechcelo.

Linky PCIe 4.0, ktorých má čipset B760 viac než B660, našli využitie na druhý slot PCI ×16, ktorý je ale pripojený ale iba štyrmi linkami, teda rovnako ako u B660M Mortar WiFi. Na rozdiel od staršej dosky (s PCIe 3.0) sa tu už ale využíva rýchlejšie rozhranie PCIe 4.0. V tomto slote tak budú cez adaptér pri plnej rýchlosti fungovať aj rýchlejšie SSD NVMe. A to bude možno niekto potrebovať viac než porty SATA, keďže konektory M.2 na SSD sú tu iba dva. Oba podporujú PCIe 4.0 ×4 a spodný hybridne aj SSD SATA. Je možno trochu škoda, že MSI z návrhu vyhodilo druhý chladič SSD. Ten už ochladzuje SSD iba v prvom slote. Do druhého si v prípade potreby musíte chladič dokúpiť zvlášť.

Dobrá správa ale je, že prvý slot PCIe ×16 už podporuje PCIe 5.0, čím sa stáva nadčasovým. Staršia doska B660 Mortar WiFi končila na PCIe 4.0). Či už kvôli lacnejšiemu PCB alebo skrátka len kvôli tomu, že MSI to poriadne otestovali a má istotu stability tohto rozhrania až teraz, je v zásade jedno. A nakoniec krátky slot PCIe ×1 je štandardu 3.0, čo vzhľadom na ponuku zariadení, ktoré do neho pripojíte, stačí a nijako ich neobmedzuje.

Napájacia kaskáda je 14-fázová, pričom 12 fáz je vyhradených pre Vcore. Všetky napäťové regulátory a cievky sú cez thermalpad v kontakte s hliníkovými, pomerne dobre členitými pasívmi. Na fyzikálne limity síce nenarážajú, ale okrem pozdĺžnych rebier má konštrukcia hliníkových chladičov aj nejaké priečne rezy, takže snaha dosiahnuť väčšiu plochu na zvýšenie efektivity sa MSI uprieť nedá.

   

Spomínali sme, že počet fáz napájacej kaskády je ako u B660M Mortar WiFi, ale na jednu pripadá väčšia maximálna prúdová záťaž – 75 A namiesto 60 A. Robustnejšie napäťové regulátory Renesas RAA220075R0 sú zvolené určite aj s ohľadom na vyššie energetické požiadavky procesorov Raptor Lake, u ktorých došlo k zvýšeniu napájacích limitov PL2.

   

Aby sa MSI nemuselo zvyšovať odporúčanú cenu, tak sa muselo niekde aj škrtať. Veľa používateľov bude mať zrejme výhrady k použitiu kodeku Realtek ALC897 (namiesto ALC1200).

Výbava zvukových vstupov a výstupov na zadnom paneli je už plnotučná, s piatimi 3,5 mm jackmi a aj s optickým konektorom S/PDIF. Konektorov USB je osem, polovica rýchlejších (štandardu 3.2 gen. 2, konektory typu C je 20-gigabitový, 3.2 gen. 2×2) a polovica pomalších typicky na pripojenie klávesnice, myši, headsetu či multifunkčného zariadenia.

Počíta s aj s využívaním služieb iGPU, vyvedenú sú k nim konektory HDMI (2.1) a DP (1.4). Eternetový konektor RJ-45 má za sebou 2,5-gigabitový adaptér Realtek 8125BG.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

 •  
 •  
 •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

 •  
 •  
 •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. To mám výhrady. 🙂

  Zvuk Realtek ALC897 je prostě v dnešní době otřesná záležitost. Navíc má Realtek několik ALC12xx zvukových čipů. A i ten nejlevnější z nich překonává minimálnně 10 let starý ALC897. A co vim, tak zvuk napojený na USB ALC4080 taky vyjde dost levně a přitom to hraje dobře, pokud výrobce nezvrže design desky jako se to stalo u Gigabyte, kde z toho lezly otřesné pazvuky.

  Jistě Mortar jsou levné desky, tak proč ne levný kodek skoro zadarmo, ale teda 200E to levné není, takže to opravdu mohlo stát o 2 EURO víc, což jsou zhruba tak náklady levného aktualního kodeku.

  Fascinuje mě, jak každá deska jak u Intelu tak u AMD u posledních řad, má zcela nepotřebné WIFI, ale zvuk má většina desek zcela odrbaný!

  1. Jasné, ten Realtek ALC897 je asi dôsledkom toho, že niekde sa ušetriť muselo, aby nedošlo k medzinegeračnému nárastu ceny po tom posilnení VRM, podpore PCIe (to možno súvisí i s drahším PCB alebo minimálne s tým, že sa niekto musel zaoberať testovaním funkčnosti, aby sa to povolilo).

   Gigabyte ten kodek dáva aj na podstatne drahšie dosky a i to ma trochu vedie k myšlienke, že ten dopad na kvalitu až taký strašný byť nemusí. A možno bude, neviem. Dokým nedokážem veci presne pomenovať, tak je mi proti srsti niekoho za to zdrbávať. Každopádne priebežne pracujem na tom, aby bolo možné kvalitatívne vlastnosti zvukových adaptérov exaktne analyzovať. Zatiaľ tie trojciferné Realteky pod čiernu zem nezakopávam, ale možno to bude neskôr o sypaní si popola na hlavu, uvidíme. 🙂

  2. Značná část lidí to neřeší, protože mají počítač spárovaný s bt sluchátky a stále častěji i bedýnkami. Mikrofon často využívají většinou z webkamery digitálně přes USB. Se vůbec divím, že nějaké zvukovky na deskách dnes jsou.

 2. A co ma vlastne za 200eur zaujat na tejto MB? Pre koho je urcena? Ked najlacnejsie Z790 sa daju kupit za rovnaku/podobnu cenu.

  1. To budú ale asi dosky (tie Z790) iba s podporou pamätí DDR4? Najlacnejšie modely so slotmi DDR5 sú aspoň o 15 eur drahšie. To nie je, samozrejme, mnoho, ale aj rozdiel medzi výbavou býva malý. Napríklad Asus Prime Z790M-Plus má síce čipset s lepšou výbavou, ale v praxi to príliš nevidno – konektivita je v porovnaní s B760M Mortar WiFi ako cez kopírku a ktovie, ako je na tom VRM (8+4-pin EPS namiesto 8+8-pinu nepôsobí tak, že by malo byť robustnejšie)… že sa šetrilo na chladičoch SSD vidieť, nepoužil sa žiadny, jednoduchšie sú aj audiokonektory na zadnom paneli a ktovie, čo ďalšie.

   Skrátka, pri rovnakej cene je pravdepodobné, že Z790 atraktívnejšia nebude. Pokiaľ teda nejde hlavne o tie lepšie možnosti pretaktovania, ktoré používatelia non-K procesorov neocenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *