Tak sme si posvietili na MSI MAG B760M Mortar WiFi a…

Metodika: ako meriame spotrebu

Pri zostavovaní relatívne lacnejšieho desktopu na platforme Intel budete základnú dosku asi väčšinou vyberať medzi modelmi s „B“ čipsetom. Jedným z takých je aj B760M Mortar WiFi. Pre použitie formátu Micro ATX je táto doska atraktívna aj pre menšie počítačové skrinky. Pozoruhodné je i medzigeneračné porovnanie s B660M Mortar WiFi. Akým smerom to MSI posúva?

Metodika: ako meriame spotrebu

Oproti testom dosiek Z690/B660 to trochu zjednodušíme a budeme merať už len odber CPU na kábloch EPS. To znamená, že (aj v záujme čo najlepšej prehľadnosti) vynecháme merania 24-pinu. Ten už dôkladne zanalyzovaný máme a spotreba na ňom sa naprieč doskami príliš nemení. Z desiatich dosiek otestovaných s procesorom Alder Lake (Core i9-12900K) sa spotreba na 12 voltoch 24-pinového konektora pohybuje v rozmedzí 37,3–40,4 W (herná záťaž, napájanie grafickej karty cez slot PCI Express ×16), na 5 V (pamäte, ARGB LED a niektoré externé radiče) potom medzi 13,9–22,3 W a nakoniec na najslabšej, 3,3-voltovej vetve býva odber našej testovacej zostavy 2,2–3,6 W.

Nad rámec spotreby CPU, ktorá zohľadňuje aj efektivitu napájacej kaskády, to spolu dáva nejakých 53 až 66 W v hernej/grafickej záťaži a iba 15–25 W mimo nej, s grafickou kartou v nečinnosti. To všetko už vieme zo starších testov a na nových doskách to nebude iné a s pribúdajúcim počtom meraní je redukcia meraní, ktoré zhoršujú orientáciu, prospešná. Z textu vyššie ale viete, koľko pre celkovú spotrebu komponentov základnej dosky pripočítať k väčšinovému odberu procesora.

Trochu iná situácia bude na platformách AMD, pri nich sa budeme zaoberať tým, aký je odber na ktorej vetve 24-pinu, ale už v rámci samostatného článku, ktorý na túto tému lepšie poukáže. Vo veľkom komplexnom teste základnej dosky sa tieto merania zanikajú, nepútajú dostatočnú pozornosť.

Spotrebu procesora (a jeho VRM) meriame na kábloch zdroja, kalibrovanými prúdovými kliešťami Prova 15 a kalibrovaným multimetrom Keysight U1231A. Kliešťami elektrický prúd, multimetrom elektrické napätie. V súčine týchto dvoch elektrických veličín nakoniec získavame presnú spotrebu. Tú meriame v rôznych záťažiach na procesor. Maximálnu viacvláknovú záťaž predstavuje Cinebench R23.

   

Nižšiu, hernú záťaž Shadow of the Tomb Raider (1080p@high), jednovláknovú záťaž kódovanie zvukovej nahrávky (referenčný kodér 1.3.2, FLAC s bitrate 200 kb/s) a spotreba v nečinnosti je meraná na pracovnej ploche Windows 10, keď na pozadí bežia iba základné procesy operačného systému a launchre niektorých testovacích aplikácií.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. To mám výhrady. 🙂

    Zvuk Realtek ALC897 je prostě v dnešní době otřesná záležitost. Navíc má Realtek několik ALC12xx zvukových čipů. A i ten nejlevnější z nich překonává minimálnně 10 let starý ALC897. A co vim, tak zvuk napojený na USB ALC4080 taky vyjde dost levně a přitom to hraje dobře, pokud výrobce nezvrže design desky jako se to stalo u Gigabyte, kde z toho lezly otřesné pazvuky.

    Jistě Mortar jsou levné desky, tak proč ne levný kodek skoro zadarmo, ale teda 200E to levné není, takže to opravdu mohlo stát o 2 EURO víc, což jsou zhruba tak náklady levného aktualního kodeku.

    Fascinuje mě, jak každá deska jak u Intelu tak u AMD u posledních řad, má zcela nepotřebné WIFI, ale zvuk má většina desek zcela odrbaný!

    1. Jasné, ten Realtek ALC897 je asi dôsledkom toho, že niekde sa ušetriť muselo, aby nedošlo k medzinegeračnému nárastu ceny po tom posilnení VRM, podpore PCIe (to možno súvisí i s drahším PCB alebo minimálne s tým, že sa niekto musel zaoberať testovaním funkčnosti, aby sa to povolilo).

      Gigabyte ten kodek dáva aj na podstatne drahšie dosky a i to ma trochu vedie k myšlienke, že ten dopad na kvalitu až taký strašný byť nemusí. A možno bude, neviem. Dokým nedokážem veci presne pomenovať, tak je mi proti srsti niekoho za to zdrbávať. Každopádne priebežne pracujem na tom, aby bolo možné kvalitatívne vlastnosti zvukových adaptérov exaktne analyzovať. Zatiaľ tie trojciferné Realteky pod čiernu zem nezakopávam, ale možno to bude neskôr o sypaní si popola na hlavu, uvidíme. 🙂

    2. Značná část lidí to neřeší, protože mají počítač spárovaný s bt sluchátky a stále častěji i bedýnkami. Mikrofon často využívají většinou z webkamery digitálně přes USB. Se vůbec divím, že nějaké zvukovky na deskách dnes jsou.

  2. A co ma vlastne za 200eur zaujat na tejto MB? Pre koho je urcena? Ked najlacnejsie Z790 sa daju kupit za rovnaku/podobnu cenu.

    1. To budú ale asi dosky (tie Z790) iba s podporou pamätí DDR4? Najlacnejšie modely so slotmi DDR5 sú aspoň o 15 eur drahšie. To nie je, samozrejme, mnoho, ale aj rozdiel medzi výbavou býva malý. Napríklad Asus Prime Z790M-Plus má síce čipset s lepšou výbavou, ale v praxi to príliš nevidno – konektivita je v porovnaní s B760M Mortar WiFi ako cez kopírku a ktovie, ako je na tom VRM (8+4-pin EPS namiesto 8+8-pinu nepôsobí tak, že by malo byť robustnejšie)… že sa šetrilo na chladičoch SSD vidieť, nepoužil sa žiadny, jednoduchšie sú aj audiokonektory na zadnom paneli a ktovie, čo ďalšie.

      Skrátka, pri rovnakej cene je pravdepodobné, že Z790 atraktívnejšia nebude. Pokiaľ teda nejde hlavne o tie lepšie možnosti pretaktovania, ktoré používatelia non-K procesorov neocenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *