Tak sme si posvietili na MSI MAG B760M Mortar WiFi a…

Záver

Pri zostavovaní relatívne lacnejšieho desktopu na platforme Intel budete základnú dosku asi väčšinou vyberať medzi modelmi s „B“ čipsetom. Jedným z takých je aj B760M Mortar WiFi. Pre použitie formátu Micro ATX je táto doska atraktívna aj pre menšie počítačové skrinky. Pozoruhodné je i medzigeneračné porovnanie s B660M Mortar WiFi. Akým smerom to MSI posúva?

Záver

Prierez všetkých testov pomerne pekne ukazuje na to, že MSI MAG B760M Mortar WiFi je základná doska lepšie optimalizovaná do prostredia herného počítača než výpočtového. Rozdiely oproti iným doskám sú vždy kozmetické. Ak zostava na tejto doske v nejakej hre dosahuje najvyššie fps, ako je to napríklad v Metro Exodus alebo v Shadow of the Tomb Raider, tak rýchlostný zisk je pod úrovňou 1 %.

Väčší rozdiel oproti iným doskám je v spotrebe, tá je v hernej záťaži až o 29 % nad Strix Z790-E Gaming WiFi. To je ale výrazne drahšia základná doska s podstatne efektívnejšou napájacou kaskádou a  férové je poznamenať, že  v porovnaní so Strix B760-A Gaming WiFi D4 je už spotreba o 6 % nižšia. Môžeme konštatovať, že spotreba v hrách je vzhľadom na cenovú kategóriu adekvátna a herný výkon môže byť nadštandardný. Ale znovu, tu sa bavíme naozaj o kozmetike.

Väčší rozdiel (než v hernom výkone) je vo výpočtových úlohách, kde B760M Mortar WiFi naopak končí na často podpriemerných výsledkoch, pokiaľ sa jedná o „tvrdú“  záťaž, ako je renderovanie (3D, ale i v rámci spracovnia videa) či kódovanie x265. Vzhľadom k rekordnej spotrebe by sa mohlo zdať, že je to spôsobené limitom chladiacej kapacity, ale to je omyl. Podobný výkonnostný deficit je aj po znížení napájacích limitov CPU, kde je dostupný chladiaci výkon s veľkou rezervou. A čím je to teda hlavne dané?

Pri vysokej záťaži sú v priemere dosahované o 50–100 MHz nižšie taktovacie frekvencie jadier CPU ako napríklad na Strix B760-A Gaming WiFi D4. V režime bez limitov napájanie je to aj akási prevencia pred veľmi vysokým zahrievaním VRM. Povrchovú teplotu napäťových regulátorov sme v najkritickejších miestach namerali cez sto stupňov Celzia (ale to aj u Strix B760-A Gaming WiFi D4). Tu však treba pripomenúť, že k týmito hodnotám sa dostávame bez použitia pasívov (aby bolo možné pomocou IR vytvoriť teplotné mapy), s nimi bude zahrievanie výrazne nižšie. A práve MSI má pomerne efektívne chladiče VRM.

Rýchlosti slotov M.2 sa nijako nevymykajú a výsledky sú podľa očakávaní. Podobné je to aj pri portoch USBv eternetových testoch – žiadne špičkové, ale ani podpriemerné správanie, na ktoré by bolo vhodné upozorniť, nevykazujú.

Mrzutejší pohľad je pri doskách MSI tradične na výsledky chladenia SSD. Nielen, že oproti druhý slot už svoj chladič nemá, ale i ten prvý je nejakým spôsobom ešte „slabší“, ako bol na MSI Pro Z690-A DDR4. Či je to vplyvom konštrukcie pasívu, zloženia teplovodivej vložky alebo horším prítlakom nevieme, ale rozhodne ide o slabé miesto. Ak o dôležité je ho odstraňovať je však otázka, keďže ani za takýchto okolností nejde o nič, čo by nejakým spôsobom zhoršovalo fungovanie SSD a už vôbec nie v prostredí, do ktorého táto doska miere. V hrách je spotreba každého SSD natoľko nízka, že žiadny chladič netreba, jedná sa skôr o ozdobu ako niečo „fakt dôležité“.

MSI MAG B760M Mortar WiFi je základná doska, pri ktorej je vidieť zopár kompromisov, ale zároveň i to, že sú volené pomerne rozumne s ohľadom na to, aby sa tlačilo na čo najnižšiu maloobchodnú cenu. Šetrenie na chladičoch SSD a zvukovom adaptéri vyvažuje vklad prostriedkov do napájacej kaskády, čo je s ohľadom na zvýšenie limitov PL2 u procesorov dôležité. A za nezmenenú cenu (oproti B660M Mortar WiFi) pribudla aj podpora PCIe 5.0 pre grafickú kartu, čo pri neskoršej modernizácii tiež nemusí byť na zahodenie.


Niektoré z testovaných dosiek sú dostupné aj v e-shopu Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. To mám výhrady. 🙂

    Zvuk Realtek ALC897 je prostě v dnešní době otřesná záležitost. Navíc má Realtek několik ALC12xx zvukových čipů. A i ten nejlevnější z nich překonává minimálnně 10 let starý ALC897. A co vim, tak zvuk napojený na USB ALC4080 taky vyjde dost levně a přitom to hraje dobře, pokud výrobce nezvrže design desky jako se to stalo u Gigabyte, kde z toho lezly otřesné pazvuky.

    Jistě Mortar jsou levné desky, tak proč ne levný kodek skoro zadarmo, ale teda 200E to levné není, takže to opravdu mohlo stát o 2 EURO víc, což jsou zhruba tak náklady levného aktualního kodeku.

    Fascinuje mě, jak každá deska jak u Intelu tak u AMD u posledních řad, má zcela nepotřebné WIFI, ale zvuk má většina desek zcela odrbaný!

    1. Jasné, ten Realtek ALC897 je asi dôsledkom toho, že niekde sa ušetriť muselo, aby nedošlo k medzinegeračnému nárastu ceny po tom posilnení VRM, podpore PCIe (to možno súvisí i s drahším PCB alebo minimálne s tým, že sa niekto musel zaoberať testovaním funkčnosti, aby sa to povolilo).

      Gigabyte ten kodek dáva aj na podstatne drahšie dosky a i to ma trochu vedie k myšlienke, že ten dopad na kvalitu až taký strašný byť nemusí. A možno bude, neviem. Dokým nedokážem veci presne pomenovať, tak je mi proti srsti niekoho za to zdrbávať. Každopádne priebežne pracujem na tom, aby bolo možné kvalitatívne vlastnosti zvukových adaptérov exaktne analyzovať. Zatiaľ tie trojciferné Realteky pod čiernu zem nezakopávam, ale možno to bude neskôr o sypaní si popola na hlavu, uvidíme. 🙂

    2. Značná část lidí to neřeší, protože mají počítač spárovaný s bt sluchátky a stále častěji i bedýnkami. Mikrofon často využívají většinou z webkamery digitálně přes USB. Se vůbec divím, že nějaké zvukovky na deskách dnes jsou.

  2. A co ma vlastne za 200eur zaujat na tejto MB? Pre koho je urcena? Ked najlacnejsie Z790 sa daju kupit za rovnaku/podobnu cenu.

    1. To budú ale asi dosky (tie Z790) iba s podporou pamätí DDR4? Najlacnejšie modely so slotmi DDR5 sú aspoň o 15 eur drahšie. To nie je, samozrejme, mnoho, ale aj rozdiel medzi výbavou býva malý. Napríklad Asus Prime Z790M-Plus má síce čipset s lepšou výbavou, ale v praxi to príliš nevidno – konektivita je v porovnaní s B760M Mortar WiFi ako cez kopírku a ktovie, ako je na tom VRM (8+4-pin EPS namiesto 8+8-pinu nepôsobí tak, že by malo byť robustnejšie)… že sa šetrilo na chladičoch SSD vidieť, nepoužil sa žiadny, jednoduchšie sú aj audiokonektory na zadnom paneli a ktovie, čo ďalšie.

      Skrátka, pri rovnakej cene je pravdepodobné, že Z790 atraktívnejšia nebude. Pokiaľ teda nejde hlavne o tie lepšie možnosti pretaktovania, ktoré používatelia non-K procesorov neocenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *