Dosahované frekvencie CPU
Pri zostavovaní relatívne lacnejšieho desktopu na platforme Intel budete základnú dosku asi väčšinou vyberať medzi modelmi s „B“ čipsetom. Jedným z takých je aj B760M Mortar WiFi. Pre použitie formátu Micro ATX je táto doska atraktívna aj pre menšie počítačové skrinky. Pozoruhodné je i medzigeneračné porovnanie s B660M Mortar WiFi. Akým smerom to MSI posúva?
Dosahované frekvencie CPU bez limitov napájania…
… a s limitmi napájania
- Contents
- MSI MAG B760M Mortar WiFi v detailoch
- Ako to vyzerá v BIOSe
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Borderlands 3
- F1 2020
- Metro Exodus
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Fotky: Adobe Photoshop, Affinity Photo, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Rýchlosti slotov M.2 (SSD)
- Rýchlosti portov USB
- Rýchlosť ethernetu
- Spotreba bez limitov napájania
- Spotreba s limitmi napájania
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Zahrievanie VRM – termovízia Vcore a SOC
- Zahrievanie SSD
- Zahrievanie čipsetu (južný mostík)
- Záver
To mám výhrady. 🙂
Zvuk Realtek ALC897 je prostě v dnešní době otřesná záležitost. Navíc má Realtek několik ALC12xx zvukových čipů. A i ten nejlevnější z nich překonává minimálnně 10 let starý ALC897. A co vim, tak zvuk napojený na USB ALC4080 taky vyjde dost levně a přitom to hraje dobře, pokud výrobce nezvrže design desky jako se to stalo u Gigabyte, kde z toho lezly otřesné pazvuky.
Jistě Mortar jsou levné desky, tak proč ne levný kodek skoro zadarmo, ale teda 200E to levné není, takže to opravdu mohlo stát o 2 EURO víc, což jsou zhruba tak náklady levného aktualního kodeku.
Fascinuje mě, jak každá deska jak u Intelu tak u AMD u posledních řad, má zcela nepotřebné WIFI, ale zvuk má většina desek zcela odrbaný!
Jasné, ten Realtek ALC897 je asi dôsledkom toho, že niekde sa ušetriť muselo, aby nedošlo k medzinegeračnému nárastu ceny po tom posilnení VRM, podpore PCIe (to možno súvisí i s drahším PCB alebo minimálne s tým, že sa niekto musel zaoberať testovaním funkčnosti, aby sa to povolilo).
Gigabyte ten kodek dáva aj na podstatne drahšie dosky a i to ma trochu vedie k myšlienke, že ten dopad na kvalitu až taký strašný byť nemusí. A možno bude, neviem. Dokým nedokážem veci presne pomenovať, tak je mi proti srsti niekoho za to zdrbávať. Každopádne priebežne pracujem na tom, aby bolo možné kvalitatívne vlastnosti zvukových adaptérov exaktne analyzovať. Zatiaľ tie trojciferné Realteky pod čiernu zem nezakopávam, ale možno to bude neskôr o sypaní si popola na hlavu, uvidíme. 🙂
Značná část lidí to neřeší, protože mají počítač spárovaný s bt sluchátky a stále častěji i bedýnkami. Mikrofon často využívají většinou z webkamery digitálně přes USB. Se vůbec divím, že nějaké zvukovky na deskách dnes jsou.
A co ma vlastne za 200eur zaujat na tejto MB? Pre koho je urcena? Ked najlacnejsie Z790 sa daju kupit za rovnaku/podobnu cenu.
To budú ale asi dosky (tie Z790) iba s podporou pamätí DDR4? Najlacnejšie modely so slotmi DDR5 sú aspoň o 15 eur drahšie. To nie je, samozrejme, mnoho, ale aj rozdiel medzi výbavou býva malý. Napríklad Asus Prime Z790M-Plus má síce čipset s lepšou výbavou, ale v praxi to príliš nevidno – konektivita je v porovnaní s B760M Mortar WiFi ako cez kopírku a ktovie, ako je na tom VRM (8+4-pin EPS namiesto 8+8-pinu nepôsobí tak, že by malo byť robustnejšie)… že sa šetrilo na chladičoch SSD vidieť, nepoužil sa žiadny, jednoduchšie sú aj audiokonektory na zadnom paneli a ktovie, čo ďalšie.
Skrátka, pri rovnakej cene je pravdepodobné, že Z790 atraktívnejšia nebude. Pokiaľ teda nejde hlavne o tie lepšie možnosti pretaktovania, ktoré používatelia non-K procesorov neocenia.