Test Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming OC: zlatý střed

Představení a parametry

Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming OC na první pohled neohromí ani okázalým designem, ani pestrobarevnou světelnou šou. Nepatří k nejlevnějším modelům, ale ani zdaleka není nejdražší. V klasické poloze je podsvícení spíš decentní, až ve vertikální poloze vyniknou podsvícené ventilátory. O to víc ale potěší další výbavou. Díky výrazně předimenzovanému chladiči a dobře nastavené regulaci trumfne provozními vlastnostmi i dražší konkurenty.

Detailní popis nových technologií, které nové grafické karty Nvidia přinášejí, sepsal Honza Olšan v článku Blackwell: Architektura a novinky GeForce RTX 5000. V něm jsou představené jednotlivé grafické čipy, které Nvidia u nových karet využívá, nový typ paměti GDDR7, dále se věnuje změnám u vyrovnávací paměti, výpočetním jednotkám v GPU, změnám u shaderů a u jader pro výpočty tensorů či vylepšeným výpočetním jednotkám pro ray tracing, U GeForce nové generace přibyla i podpora pro nové standardy jako DisplayPort 2.1b a PCI Express 5.0.

S novou generací karet se posouvají i možnosti DLSS, které nově umí Multi Frame Generation pro generování až tří mezisnímků a novinkou je i Nvidia Reflex 2, druhá generace technologie pro zkrácení odezvy s Frame Warp, který umí upravit posun objektů a kamery ve vykreslovaných snímcích na základě údajů o posledním pohybu hráče ze vstupních periferií, které získá před vykreslením již vyrenderovaného snímku. Detailnější vysvětlení najdete ve zmiňovaném článku.

Referenční specifikace už jsme také rozebírali, takže je připomenu pouze tabulkou a už se budeme věnovat samotné kartě, která je na tom díky továrnímu přetaktování s takty o něco lépe.



Další GeForce RTX 5080, jejíž vlastnosti otestujeme, je továrně přetaktovaný model od Gigabyte z řady Gaming. Oproti ROG Astral RTX 5080 OC Edition, které jsme se věnovali minule, nabídne RTX 5080 Gaming OC nižší cenu, běžnější rozměry, o něco uhlazenější design a o trochu nižší výkon. Sedí zhruba uprostřed nabídky Gigabyte mezi levnějšími modely z řady Windforce a špičkovými modely Aorus Master a Aorus Xtreme.


Udávaný tovární takt čipu s boost je navýšený z referenčních 2617 na 2730 MHz, realita je jako obvykle o něco lepší. O reálných taktech rozhoduje regulace na základě aktuálního vytížení karty, její spotřebě a teplotách čipu, průběhy konkrétních hodnot pracovních taktů najdete grafech v kapitolách s testy provozních vlastností.

Na TechPowerUp už je ke stažení nová verze GPU-Z 2.62.0 s přidanou podporou GeForce RTX 50. Na první sadě snímků je BIOS Quiet, který má limit příkonu nastavený na 360 W s možností navýšení na 450 W. Kromě toho se ještě liší nastavení křivky regulace otáček ventilátorů, v režimu Performance běží na vyšších otáčkách. Ale to z GPU-Z nevyčtete.

Druhý BIOS je performance. Limit příkonu je nastavený stejně, stejně tak i hranice, na níž lze příkon navýšit.

 

K hodnotám z monitoringu, které zobrazuje GPU-Z přidám ještě seznam všech senzorů a sledovatelných hodnot z aktuální bety HWiNFO, která už RTX 50 rovněž podporuje.


 

 


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus 15 BSF (2023): Lacnejší z výkonných notebookov

Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké. Celý článok „Aorus 15 BSF (2023): Lacnejší z výkonných notebookov“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus Gen4 5000E: PCI Express 4.0 SSD, které má nižší spotřebu

Ve světě úložišť teď nejvíc pozornosti patří přicházejícím SSD s rozhraním PCI Express 5.0 ×4, které na nových platformách (zejména Ryzenu 7000, u procesorů Intel je to složitější) přinesou masivní nárůsty sekvenčních rychlostí čtení a zápisu. Ale s tím se také z PCIe 4.0 SSD stává standard s normálnější cenou, ale také spotřebou. Zrovna na spotřebu teď lákají nové NVMe moduly vydané firmou Gigabyte. Celý článok „Aorus Gen4 5000E: PCI Express 4.0 SSD, které má nižší spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (21) Pridať komentár

  1. Díky za recenzi.
    Jen jsem nakoukl a našel pár překlepů..
    – a chováte kus loga GeForce a vzadu svítící proužek.
    – Délka karty přesahuje o pár milimetrů 54 cm.

    1. Tyjo, tak tahle úchylka mě zatím minula. Je to důležité?

      Ale tady by to stejně nešlo, začal jsem to fotit čtyřicet minut předtím, než tu zvonilo DPD, aby to vyzvedlo. A určitě to nebudu dělat u karet, kde nestačí jen vyšroubovat zvenku tři šroubky nebo vycvaknout nějaký zámek, ale musí se shodit chladič, aby se dalo dostat na upevnění krytu.

      1. No, důležité. Asi jako metrika a možnosti měření něčeho tak obyčejného jako je ventilátor na tomto webu. Proč by to někoho zajímalo ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯ Pro určitou skupinu uživatelů je. Navíc jediná karta bez deshroudu co mám za poslední dekádu je originální Noctua edice. Jde o náhled pasivu zhora, překážky a háčky, které mnohdy trčí vzhůru a překáží umístění 120mm fanů. Některé modely pak mají pasiv jako hladkou ranvej. To je pak friendly. Složitost deshroudu je pak další proměnná. Nevadí. Fotky se budou objevovat časem. Děkuji za recenzi.

        1. Mě asi momentálně pálí víc to, že na hromadu z těch levnějších modelů de facto neexistují rozumné recenze, člověk maximálně najde video od někoho, kdo si to koupil do svého PC. Výrobci preferují samply na prémiové modely, a s tím, jak opadne zájem o testy karet dva tři měsíce po jejich uvedení, se přestávají testovat modely, co vycházejí potom.

          Speciálně vylevněné edice, které výrobci uvádějí v době, kdy kvůli slevám musejí snižovat výrobní náklady (takové ty různé EVO verze, compact verze, dvouvětrákové, co nahrazují třívětrákové a podobné), se už pak prakticky netestují.

          Jako na rozborky chladiče prostě musím odkázat na techpowerup. Stoprocentně nebudu sundávat chladiče, tady máme problém s tím, že ty karty vždycky kolují po pěti lidech, na region mají od modelu jeden nebo dva kusy (CZ+SK, v horším případě i východní blok), a kdybych to já nebo kdokoliv z testerů dělal, tak ten další už má neoriginální termopastu, a s tím buď lepší, nebo horší teploty, než to původně mělo.

          A nedělám to ani u karet, které mi zůstanou, protože potřebuju, aby se to při přetestovávání chovalo stejně.

          1. To beru. Jenže na TPU to taky nesundavali, snad jen Astralka to má sundané, ostatní né. Pasiv a shrou na hromadě, za to ukáží ja vypadá backplate 😀

          2. „A nedělám to ani u karet, které mi zůstanou, protože potřebuju, aby se to při přetestovávání chovalo stejně.“

            Toto je blbosť a určite sa nebude chovať „stejne“ lebo tebe pasta za rok-dva stvrdne, karta sa bude viac prehrievať a bude boostovať na nižšie hodnoty ako nová karta z obchodu. Takže budeš po reteste prezentovať možno o 10-20% skreslené výsledky. :/

            Ja napr. mením pastu na cpu aj gpu aspoň raz za rok 🙂

            1. Na grafikách se bežně používá pasta, která má za cíl vytvrdnout. Tzn. kvalitativně nezestárne, pokud počítáme nižší jednotky let.

              1. Výrobcovia GPU sú prasatá, bežne používajú shity a keď po roku dvoch nemeníš más vysoké teploty, alebo dostaneš rovno takúto srandu ako ja 🙂 Igor to pekne vo svojom článku rozobral …asus, msi, powecolor…všetci to robia.

                Nvidia GPU partners reportedly cheap out on thermal paste, causing 100C hotspot temperatures — cheap paste allegedly degrades in a few months
                published July 20, 2024
                https://www.tomshardware.com/pc-components/gpus/nvidia-gpu-partners-reportedly-cheap-out-on-thermal-paste-cheap-paste-allegedly-degrades-in-a-few-months-causing-over-100oc-hotspot-temperatures

                Nvidia’s AIB (Add-in Board) partners have allegedly been caught using dirt-cheap thermal paste in their latest GeForce RTX 40-series products, which are among the best graphics cards. Igor Wallossek from Igor’s Lab reports that thermal paste deterioration has escalated into a severe problem for many RTX 40 series customers, where faltering cards see hotspot temperatures reach over 100 degrees Celsius, causing fan speeds to spike to almost 100%. The thermal paste allegedly performs exceptionally well on day one but quickly deteriorates on a scale of months (not years)

                Moja ASUS TUF RTX 4070Ti mala presne tuto pastu, cez 100c len tak fuklo, po prepastovaní 80c

            2. Pastu na CPU ani GPU neměním nikdy do chvíle než z nějakého důvodu musím. U GPU jsem teda měnil za život asi tolikrát, že bych to spočítal na prstech jedné ruky. U CPU jsem ji měnil častěji, protože prostě člověk na tom PC občas něco předělává a potřebuje třeba vyměnit desku nebo prostě z nějakého důvodu chladič sundat.

              Moje zkušenost je zcela opačná, u GPU se mi teploty v čase nijak výrazně nemění, evidentně pasta ani po vytvrdnutí nemění svojí charakteristiku.
              U CPU po špatných zkušenostech s pastou šedivkou, používám zásadně elektricky nevodivou bílou a zkušenost je tam taková, že ani po několika letech, když to sundavám, vytvrdlé to není. Takže na CPU, když člověk použije vhodnou pastu, minimálně 5 let na to sáhnout nemusí. Ovšem pokud tě výměna pasty baví, tak samozřejmě proti gustu žádný dišputát.

      2. A kdyby se změřily rozměry ventilátorů a udělal případně i deshroud, nebo alespoň stručně zhodnotila jeho proveditelnost… Husina! 🙂

          1. Velikost rozbočovače, potažmo délka lopatek, ale i výčnělky (ploutve) na jejich koncích jsou tady fakt zajímavé. Takto je vše docela dobře vidět. Díky!

            1. Je ale trochu škoda, jak na všech fotkách zaniká ozubení výstupní hrany lopatek , to je taky pozoruhodný detail. Bufo k efektivitě tohoto řešení nedávno doložil i nějakou studii.

              1. Pozor. Novým aerodynamickým prvkom tých ventilátorov Gigabyte sú winglety? Na chladičoch RTX 4000 (Super) ani RX 7000 ešte neboli? 🙂

                1. GB je označují jako Hawk Fans a v materiálech k nim mají obrázky (1, 2) i video. Karta je zajímavá nejen ventilátory, ale i použitím tepelně vodivého gelu na napájení a paměti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *