Hlavne elegantne. Aorus EZ Chain Fan 120 Ice sa podaril

Detaily Aorus EZ Chain Fan 120 Ice

Gigabyte dal dokopy ventilátor, ktorý za atraktívnu cenu kombinuje ARGB LED, šikovné poprepájanie cez konektory v rámčeku a k tomu sú dosahované aj veľmi dobré výsledky na radiátoroch. Predovšetkým na tie je dizajn Aorus EZ Chain Fan 120 Ice optimalizovaný. Vlastne sa jedná o najlacnejšie takto efektívne osvetlené ventilátory s možnosťou vzájomného reťazenia, aké sme kedy testovali.

Aorus EZ Chain Fan 120 Ice má kompletne osvetlený rotor. Materiál, z ktorého je vyrobený, je mliečny a dobre vedie svetlo (ARGB) LED. Tie sú situované do stredu, kde je i najvyšší jas, ktorý smerom k špičkám lopatiek postupne slabne. Ale stále je vysoký aj na ich koncoch. Pripojenie osvetlenia je cez 3-pinový konektor, teda adresovateľný/digitálny s 5 V. Teda pomerne tradičným spôsobom, ktorý je možné uplatniť na všetkých základných doskách, pokiaľ nejde o nejaké vzácne výnimky.

Aerodynamicky sa vsadilo na deväť ostro zakrivených lopatiek. Tento tvar je, ako už z našich starších testov viete, veľmi efektívny. Do akej miery  v relatívnom porovnaní s inými ventilátormi závisí na viacerých vlastnostiach.

Kľúčová je pritom veľkosť samotného rotora, respektíve jeho „efektívnej“ časti, vonkajšieho prierezu. Tým je myslená plocha za lopatkami alebo pred nimi. Táto plocha je tvorená rozdielom celkovej plochy (rotora) a plochy rotorového rozbočovača. Jeho priemer je cca 51,5 mm a je teda pomerne veľký, ukrajuje z rotora značnú časť. To znamená, že aj so zvolenou geometriou lopatiek, ktorá je aerodynamicky nadštandardne efektívna, Aorus EZ Chain Fan 120 Ice nedosiahne na najvyšší prietok. Z dôvodu, že podobné ventilátory majú skrátka menší rotorový rozbočovač a väčšie lopatky. Tento deficit sa však dá na prekážkach dobre kompenzovať vysokým statickým tlakom, ktorým sa Gigabyte chváli. A niečo na tom bude. Už len preto, že vzájomné medzery medzi lopatkami sú pomerne malé, čo je dobrý základ pre to, aby bol pokles prietoku vzduchu cez prekážku nadštandardne malý.

   

Na podporu čo najvyššieho prietoku a potlačenie hlučnosti, sú na odtokových hranách lopatiek výstupky, respektíve zárezy. Záleží, ako sa na to pozeráte. Tie na miestach, kde je to užitočné, „laminarizujú prúdenie“ alebo možno presnejšie – vyhladzujú mikroturbulencie, vďaka čomu môže ventilátorom prejsť viac prúdnic vzduchu. A to pri menšej hlučnosti (laminárnejšie prúdenie = tichšie prúdenie). Môžeme teda hovoriť o prvku, ktorý má zvyšovať aerodynamickú efektivitu ventilátora. Isteže, minimálne, ale predsa.

Jednou z kľúčových vlastností sú konektory v rámčeku. Cez ne je možné pospájať za sebou viac ventilátorov. To na redukciu káblov, ktoré by boli inak prebytočné. Viac takto zreťazených ventilátorov sa ku konektoru základnej dosky alebo rozbočovača ventilátorov, pripája iba cez jeden kábel. Respektíve cez dva, ak uvážime, že cez jeden 3-pinový konektor ARGB konektor sa pripája osvetlenie a motorček je potom až cez druhý konektor PWM (4-pin).

   

V každom prípade sú tieto káble vyvedené iba z jedného (krajného) ventilátora, namiesto typicky napríklad troch, pokiaľ chcete ventilátory osadiť na 360-milimetrový radiátor kvapalinového chladiča. To je aj cieľová destinácia, do ktorej tieto ventilátory smerujú. Použité sú napríklad aj v rámci vodníkov Aorus Waterforce II (Ice) či Waterforce X II (Ice). Aj keď samostatne predávané ventilátory majú o trochu menší rýchlostný rozsah, s maximom do 2000 ot./min (namiesto 2300 ot./min na kvapalinových chladičoch).

Na rozdiel od väčšiny iných ventilátorov (napríklad Seasonic MagFlow ARGB) s konektormi v rámčeku tieto nepoužívajú magnetické uchytenie, ale „zackvakávajúci mechanizmus“. Výhoda takéhoto riešenia je hneď v tom, že Gigabyte nemusel pracovať s magnetmi, ktoré vyžadujú väčšiu náročnosť na priestor. Od tej sa potom odvíja aj potreba hrubších rámčekov, v dôsledku čoho musí byť v danom formáte menšie prierez rotora, čím klesá aj chladiaca efektivita. A samozrejme bez magnetov to ide lacnejšie, aj keď môžete namietať, že montážny systém Aorus EZ Chain Fan 120 Ice cez zásuvné prvky je menej používateľsky prívetivý. To je pravda, ale aj napriek tomu montáž určite zvládnete. Všetko je intuitívne, presné a skrátka veci do seba dobre zapadajú bez potreby vynaloženia nadmerného úsilia.

V predaji je Aorus EZ Chain Fan 120 Ice tak samostatne (GP-ECFAN1201 ICE) ako aj v rámci trojbalení (GP-ECFAN1203 ICE). Dostupnosť v čase písania článku je slabšia, ale to preto, že ide o novinku, ktorá sa podľa slov zástupcu Gigabyte stále ešte len naskladňuje a zásoby v obchodoch by sa mal výhľadovo zväčšiť.

Upozornenie: V grafoch sú po novom sústredné iba výsledky 120-milimetrových ventilátorov. Z dôvodu, aby bola dosahovaná čo najväčšia prehľadnosť, keďže grafy neustále narastajú (a potreba rolovania je čím ďalej väčšia). V neskorších testoch 140 mm ventilátorov zase nájdete výsledky iba tohto formátu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7

Pre procesory AMD Ryzen 9000 (a eventuálne aj 7000) vyšli nové základné dosky B850, ktoré sľubujú najmä nižšie ceny (oproti základným doskám X870/E). O konkrétnych modeloch sa toho do poslednej chvíle, dokým nevyšli, príliš nevedelo. Teraz sa ale pozrieme na dva, jeden od Asusu a druhý od Gigabyte, ktorý si neskôr podrobne rozoberieme aj v detailných testoch. Zatiaľ teda iba malý náhľad. Celý článok „Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7“ »

  •  
  •  
  •  

Ocenenie Z890 Aorus Elite WiFi7 zmenené na „Smart buy!“

Najprv sme v tom úplne jasno nemali, ale teraz, po otestovaní viacerých modelov, je to pomerne jednoznačné – základná doska Z890 Aorus Elite WiFi7 vyrábaná Gigabyte, si zaslúži redakčné ocenenie Smart buy! Súbor jej vlastností v pomere k cene je naozaj atraktívny. Za približne 340 eur sa môže jednať o dobrú voľbu aj pre najvýkonnejší procesor platformy Intel LGA 1851 – Core Ultra 9 285K. Celý článok „Ocenenie Z890 Aorus Elite WiFi7 zmenené na „Smart buy!““ »

  •  
  •  
  •  

(Gigabyte) Z890 Aorus Elite WiFi7 v teste s Core Ultra 9 285K

Začíname koliesko testov základných dosiek Z890 zaťažovaných najvýkonnejším procesorom pre platformu LGA 1851Intel Core Ultra 9 285K. To modelom Gigabyte – Z890 Aorus Elite WiFi7 zo strednej triedy alebo z vyššej strednej triedy, ako chcete… V podobnej kategórii budú neskôr aj konkurenčné modely, ale teraz k základnej doske, ktorá medzigeneračne prešla oproti Z790 Aorus Elite AX mnohými zmenami. Celý článok „(Gigabyte) Z890 Aorus Elite WiFi7 v teste s Core Ultra 9 285K“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. No, k tým zubom na odtokových hranách by som skôr povedal, že naopak ako je popísané vytvárajú mikroturbulencie, ktoré pri určitých otáčkach zabraňujú vzniku rezonančného stojatého vlnenia a tým pádom potlačujú oné peaky vo frekvenčnej charakteristike.

    1. Jasné, na výsledku sa bude podieľať aj to, čo uvádzaš. Pokiaľ ide o tie tónové špičky, teda. 🙂

      Tie výrezy na odtokových hranách by ale mali (vstupné) mikroturbulencie potláčať, a to s cieľom dosiahnutia rýchlejšieho prúdenia vzduchu. Tak to mám odkomunikované s viacerými výrobcami nezávisle od seba. Kedysi podobné prvky používala aj Noctua napríklad na ventilátoroch P12. Tie (Vortex-Control Notches) sa ale neskôr pretransformovali na „Flow Acceleration Channels“. To je síce trochu niečo iné, ale má to prispievať k podobnému výsledku. Rôzne úpravy na týchto miestachn sú, samozrejme, závislé aj od celkového aerodynamického dizajnu. Pri tých svojich Noctua nikdy nevidela zmysel v týchto zúbkoch na odtokových hranách na strane rotorového rozbočovača, ako to má trebárs Gentle Typhoon D1225C. Z dôvodu príliš nízkeho rozdielu tlaku, pre čo nemá dochádzať k zvýšeniu prúdenia vzduchu a ani k nižšej hlučnosti. Znovu, v prípade konkrétnych aerodynamických dizajnov.

      Keď sa vrátime k porovnaniu Fractal Design Dynamic X2 GP-12 PWM s Aspect 12 RGB PWM na mriežke, tak môžeme konštatovať, že v prípade týchto ventilátorov zúbky v týchto miestach zmysel majú. Bez zúbkov (Aspect 12 RGB PWM) je v niektorých nastaveniach, najmä pri nižších rýchlostiach, akustický profil na mriežke výrazne horší/hlučnejší (na frekvenciách zvuku okolo 350 Hz). Pri aerodynamických dizajnoch Gentle Typhoon D1225C (spektrograf)/NF-A12x25 (spektrograf) je ale rozdiel v hlučnosti už minimálny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *