Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia
Gigabyte dal dokopy ventilátor, ktorý za atraktívnu cenu kombinuje ARGB LED, šikovné poprepájanie cez konektory v rámčeku a k tomu sú dosahované aj veľmi dobré výsledky na radiátoroch. Predovšetkým na tie je dizajn Aorus EZ Chain Fan 120 Ice optimalizovaný. Vlastne sa jedná o najlacnejšie takto efektívne osvetlené ventilátory s možnosťou vzájomného reťazenia, aké sme kedy testovali.
Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia
Súčasťou moderných ventilátorov je často aj osvetlenie. Nejedná sa už síce o „chladiaci“ parameter, ale pre niektorých používateľov je prítomnosť (A)RGB LED dôležitá. Preto v rámci testov meriame aj to, ako intenzívne toto osvetlenie je. Tieto testy ako jediné prebiehajú externe, mimo veterný tunel.
Svietivosť ventilátorov zaznamenávame v komore s reflexnými stenami. Takáto vnútorná úprava je dôležitá pre zvýšenie rozlíšenia na to, aby sme pri ventilátoroch s nižšou svietivosťou vôbec niečo namerali. Ale aj preto, aby sa namerané hodnoty nezlievali a bolo evidentné, ktorý ventilátor svieti sviac a ktorý menej.
Intenzita osvetlenia je snímaná vo vodorovnej polohe ventilátora, nad ktorým je snímač luxmetra (UNI-T UT383S). Ten je nacentrovaný na komory s priezorom na snímanie intenzity osvetlenia.
Osvetlenie regulujeme cez IR ovládač a odtieň nastavujem na úroveň RGB 255, 255, 255 (biela). Jas zaznamenávame pri maximálnej a minimálnej intenzite. Podľa toho ľahko zistíte, či je svietivosť ventilátora dostatočne vysoká, ale naopak i to, či je pre vás spodná úroveň dostatočne nízka.
Popri intenzite jasu meriame aj spotrebu, ktorá jje prináleží. To znovu cez bočník, ktorý je medzi zdrojom Gophert CPS-3205 a ovládačom (A)RGB LED. Po tomto získavame údaj o spotrebe osvetlenia. V grafoch ju udávame samostatne, ale aj v súčte so spotrebou motorčeka ako celkový maximálny príkon ventilátora.
- Contents
- Detaily Aorus EZ Chain Fan 120 Ice
- Prehľad špecifikácií výrobcu
- Základ metodiky, veterný tunel
- Montáž a merania vibrácií
- Počiatočné zahorenie a záznam otáčok
- Základ 6 rovnakých hladín hluku...
- ... a farba zvuku (frekvenčná charakteristika)
- Merania statického tlaku...
- ... a prietoku vzduchu
- S prekážkami je všetko inak
- Ako meriame spotrebu a výkon motorčeka
- Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia
- Výsledky: Otáčky
- Výsledky: Prietok bez prekážok
- Výsledky: Prietok cez nylonový filter
- Výsledky: Prietok cez plastový filter
- Výsledky: Prietok cez šesťuholníkovú mriežku
- Výsledky: Prietok cez tenší radiátor
- Výsledky: Prietok cez hrubší radiátor
- Výsledky: Statický tlak bez prekážok
- Výsledky: Statický tlak cez nylonový filter
- Výsledky: Statický tlak cez plastový filter
- Výsledky: Statický tlak cez šesťuholníkovú mriežku
- Výsledky: Statický tlak cez tenší radiátor
- Výsledky: Statický tlak cez hrubší radiátor
- Výsledky: Statický tlak, efektivita podľa orientácie
- Realita vs. špecifikácie
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku bez prekážok
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s prachovým filtrom
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku so šesťhrannou mriežkou
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s radiátorom
- Výsledky: Vibrácie, súhrnne (dĺžka 3D vektora)
- Výsledky: Vibrácie, os X
- Výsledky: Vibrácie, os Y
- Výsledky: Vibrácie, os Z
- Výsledky: Spotreba (a výkon motorčeka)
- Chladiaci výkon na watt, prietok vzduchu
- Chladiaci výkon na watt, statický tlak
- Prietok vzduchu za euro
- Statický tlak za euro
- Výsledky: Osvetlenie – svietivosť a spotreba LED
- Výsledky: Pomer spotreby LED k spotrebe motorčeka
- Hodnotenie
Pro zájemce jsem zase udělal výseč srovnání charakteristiky projevu, tentokrát vůči Arctic P12 PWM PST A-RGB (filtr, mřížka, radiátor).
Díky! To sú teda fakt pekné koláže. 🙂
Ještě tam dneska doplním příslušné sloupečky z grafů jako předešle 🙂
No, k tým zubom na odtokových hranách by som skôr povedal, že naopak ako je popísané vytvárajú mikroturbulencie, ktoré pri určitých otáčkach zabraňujú vzniku rezonančného stojatého vlnenia a tým pádom potlačujú oné peaky vo frekvenčnej charakteristike.
Jasné, na výsledku sa bude podieľať aj to, čo uvádzaš. Pokiaľ ide o tie tónové špičky, teda. 🙂
Tie výrezy na odtokových hranách by ale mali (vstupné) mikroturbulencie potláčať, a to s cieľom dosiahnutia rýchlejšieho prúdenia vzduchu. Tak to mám odkomunikované s viacerými výrobcami nezávisle od seba. Kedysi podobné prvky používala aj Noctua napríklad na ventilátoroch P12. Tie (Vortex-Control Notches) sa ale neskôr pretransformovali na „Flow Acceleration Channels“. To je síce trochu niečo iné, ale má to prispievať k podobnému výsledku. Rôzne úpravy na týchto miestachn sú, samozrejme, závislé aj od celkového aerodynamického dizajnu. Pri tých svojich Noctua nikdy nevidela zmysel v týchto zúbkoch na odtokových hranách na strane rotorového rozbočovača, ako to má trebárs Gentle Typhoon D1225C. Z dôvodu príliš nízkeho rozdielu tlaku, pre čo nemá dochádzať k zvýšeniu prúdenia vzduchu a ani k nižšej hlučnosti. Znovu, v prípade konkrétnych aerodynamických dizajnov.
Keď sa vrátime k porovnaniu Fractal Design Dynamic X2 GP-12 PWM s Aspect 12 RGB PWM na mriežke, tak môžeme konštatovať, že v prípade týchto ventilátorov zúbky v týchto miestach zmysel majú. Bez zúbkov (Aspect 12 RGB PWM) je v niektorých nastaveniach, najmä pri nižších rýchlostiach, akustický profil na mriežke výrazne horší/hlučnejší (na frekvenciách zvuku okolo 350 Hz). Pri aerodynamických dizajnoch Gentle Typhoon D1225C (spektrograf)/NF-A12x25 (spektrograf) je ale rozdiel v hlučnosti už minimálny.
Tuto čosi o tom nájdete:
https://sci-hub.se/10.1142/S0219477518500268