Merania statického tlaku...
Gigabyte dal dokopy ventilátor, ktorý za atraktívnu cenu kombinuje ARGB LED, šikovné poprepájanie cez konektory v rámčeku a k tomu sú dosahované aj veľmi dobré výsledky na radiátoroch. Predovšetkým na tie je dizajn Aorus EZ Chain Fan 120 Ice optimalizovaný. Vlastne sa jedná o najlacnejšie takto efektívne osvetlené ventilátory s možnosťou vzájomného reťazenia, aké sme kedy testovali.
Merania statického tlaku…
Konečne nastal čas, aby sme sa po dráhe tunela trochu posunuli. Tesne za ventilátorom je umiestnená sonda na snímanie statického tlaku. Jej poloha je zvolená s ohľadom na maximálnu efektivitu meraní. Inými slovami sú snímače umiestnené v miestach najvyššieho tlaku (hoci ten je v nezúženej časti tunela prakticky všade rovnaký).
Na meranie statického tlaku v tuneli slúži Fieldpiece ASP2, ktorý je pripojený k manometru Filedpiece SDMN5. Ten umožňuje merania aj v milimetroch vodného stĺpca, ale my meriame v milibaroch. To je pre tento merací prístroj základná jednotka s jemnejším rozlíšením. A až z nej namerané hodnoty prepočítavame do mm H2O, aby bolo možné jednoduché porovnanie s tým, čo uvádzajú výrobcovia.
![](https://www.hwcooling.net/wp-content/uploads/2021/12/fans_methodology_18-1024x683.jpg)
Zatiaľ čo sme pri meraniach hladiny hluku písali, že sa naše výsledky nedajú porovnávať s parametrami, tak v tomto prípade to už neplatí. Pokiaľ si výrobcovia ventilátorov parametre neprikrášľujú, tak by mali uvádzať približne také hodnoty tlaku, aké vychádzajú aj nám. Najvýraznejšie odchýlky môžu vznikať iba na úrovni rôznej presnosti meracích prístrojov, ale to sú zanedbateľné percentá.
![](https://www.hwcooling.net/wp-content/uploads/2021/12/fans_methodology_19-1024x683.jpg)
Čím väčší je rozdiel udávaných hodnôt výrobcom oproti našim, tým menej špecifikácie zodpovedajú realite. Ak sú udávané hodnoty výrazne vyššie, je to určite zámer, ktorý má ventilátory na trhu umelo zvýhodniť. Pokiaľ ale výrobca uvádza nižšiu hodnotu tlaku než my, ukazuje to skôr na inú vec. A síce na slabšiu tesnosť meracieho prostredia. Čím menej tesný tunel je, tým nižší tlak prirodzene nameriate. Toto je jedna z vecí, ktorú sme ladili mimoriadne dlho, ale nakoniec sme vytesnili všetky slabé miesta. Či už sa jedná o priechod pre samotnú sondu, príruby okolo anemometra, dokonca bolo potrebné v strede zatesniť aj samotný rámček anemometra, ktorý sa skladá z dvoch dielov. Bezchybne tesná musí byť nakoniec aj záklopka na konci tunela. Statický tlak sa totiž meria pri nulovom prietoku vzduchu.
![](https://www.hwcooling.net/wp-content/uploads/2021/12/fans_methodology_20-1024x683.jpg)
Je tu ale jedna vec, ktorá často tlak ventilátorov trochu znižuje. A to sú vystúpené antivibračné podložky v rohoch či inak vystúpené rohy. Inými slovami, keď ventilátor na vstupe perfektne nesadne k montážnemu rámčeku a po obvode sú malé škáry, tak i to má vplyv na to, čo nameriate. Do tohto sme už ale nezasahovali, pretože sa už jedná o kvalitatívne vlastnosti ventilátora. Rovnako „odstávať“ a dosahovať o trochu slabšie vlastnosti, než na aké ma potenciál pri lepšom vyhotovení, bude aj po aplikácii u koncového používateľa.
- Contents
- Detaily Aorus EZ Chain Fan 120 Ice
- Prehľad špecifikácií výrobcu
- Základ metodiky, veterný tunel
- Montáž a merania vibrácií
- Počiatočné zahorenie a záznam otáčok
- Základ 6 rovnakých hladín hluku...
- ... a farba zvuku (frekvenčná charakteristika)
- Merania statického tlaku...
- ... a prietoku vzduchu
- S prekážkami je všetko inak
- Ako meriame spotrebu a výkon motorčeka
- Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia
- Výsledky: Otáčky
- Výsledky: Prietok bez prekážok
- Výsledky: Prietok cez nylonový filter
- Výsledky: Prietok cez plastový filter
- Výsledky: Prietok cez šesťuholníkovú mriežku
- Výsledky: Prietok cez tenší radiátor
- Výsledky: Prietok cez hrubší radiátor
- Výsledky: Statický tlak bez prekážok
- Výsledky: Statický tlak cez nylonový filter
- Výsledky: Statický tlak cez plastový filter
- Výsledky: Statický tlak cez šesťuholníkovú mriežku
- Výsledky: Statický tlak cez tenší radiátor
- Výsledky: Statický tlak cez hrubší radiátor
- Výsledky: Statický tlak, efektivita podľa orientácie
- Realita vs. špecifikácie
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku bez prekážok
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s prachovým filtrom
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku so šesťhrannou mriežkou
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s radiátorom
- Výsledky: Vibrácie, súhrnne (dĺžka 3D vektora)
- Výsledky: Vibrácie, os X
- Výsledky: Vibrácie, os Y
- Výsledky: Vibrácie, os Z
- Výsledky: Spotreba (a výkon motorčeka)
- Chladiaci výkon na watt, prietok vzduchu
- Chladiaci výkon na watt, statický tlak
- Prietok vzduchu za euro
- Statický tlak za euro
- Výsledky: Osvetlenie – svietivosť a spotreba LED
- Výsledky: Pomer spotreby LED k spotrebe motorčeka
- Hodnotenie
Pro zájemce jsem zase udělal výseč srovnání charakteristiky projevu, tentokrát vůči Arctic P12 PWM PST A-RGB (filtr, mřížka, radiátor).
Díky! To sú teda fakt pekné koláže. 🙂
Ještě tam dneska doplním příslušné sloupečky z grafů jako předešle 🙂
No, k tým zubom na odtokových hranách by som skôr povedal, že naopak ako je popísané vytvárajú mikroturbulencie, ktoré pri určitých otáčkach zabraňujú vzniku rezonančného stojatého vlnenia a tým pádom potlačujú oné peaky vo frekvenčnej charakteristike.
Jasné, na výsledku sa bude podieľať aj to, čo uvádzaš. Pokiaľ ide o tie tónové špičky, teda. 🙂
Tie výrezy na odtokových hranách by ale mali (vstupné) mikroturbulencie potláčať, a to s cieľom dosiahnutia rýchlejšieho prúdenia vzduchu. Tak to mám odkomunikované s viacerými výrobcami nezávisle od seba. Kedysi podobné prvky používala aj Noctua napríklad na ventilátoroch P12. Tie (Vortex-Control Notches) sa ale neskôr pretransformovali na „Flow Acceleration Channels“. To je síce trochu niečo iné, ale má to prispievať k podobnému výsledku. Rôzne úpravy na týchto miestachn sú, samozrejme, závislé aj od celkového aerodynamického dizajnu. Pri tých svojich Noctua nikdy nevidela zmysel v týchto zúbkoch na odtokových hranách na strane rotorového rozbočovača, ako to má trebárs Gentle Typhoon D1225C. Z dôvodu príliš nízkeho rozdielu tlaku, pre čo nemá dochádzať k zvýšeniu prúdenia vzduchu a ani k nižšej hlučnosti. Znovu, v prípade konkrétnych aerodynamických dizajnov.
Keď sa vrátime k porovnaniu Fractal Design Dynamic X2 GP-12 PWM s Aspect 12 RGB PWM na mriežke, tak môžeme konštatovať, že v prípade týchto ventilátorov zúbky v týchto miestach zmysel majú. Bez zúbkov (Aspect 12 RGB PWM) je v niektorých nastaveniach, najmä pri nižších rýchlostiach, akustický profil na mriežke výrazne horší/hlučnejší (na frekvenciách zvuku okolo 350 Hz). Pri aerodynamických dizajnoch Gentle Typhoon D1225C (spektrograf)/NF-A12x25 (spektrograf) je ale rozdiel v hlučnosti už minimálny.
Tuto čosi o tom nájdete:
https://sci-hub.se/10.1142/S0219477518500268