Hlavne elegantne. Aorus EZ Chain Fan 120 Ice sa podaril

Hodnotenie

Gigabyte dal dokopy ventilátor, ktorý za atraktívnu cenu kombinuje ARGB LED, šikovné poprepájanie cez konektory v rámčeku a k tomu sú dosahované aj veľmi dobré výsledky na radiátoroch. Predovšetkým na tie je dizajn Aorus EZ Chain Fan 120 Ice optimalizovaný. Vlastne sa jedná o najlacnejšie takto efektívne osvetlené ventilátory s možnosťou vzájomného reťazenia, aké sme kedy testovali.

Hodnotenie

Výsledky na radiátoroch sú naozaj pôsobivé (tenší, hrubší). Aorus EZ Chain Fan 120 Ice pri rýchlostiach zodpovedajúcich režimu 36 dBA (cca 950 ot./min) dosahuje vyšší prietok vzduchu aj v porovnaní s Arctic P12 PWM PST A-RGB. Áno, aj keď je skôr výnimka (a ventilátor Arctic má obvykle navrch, hoci nie dramaticky), tak je to pre Gigabyte dobrá vizitka. To najmä s ohľadom na to, že Aorus EZ Chain Fan 120 (Ice) má konektory v rámčeku, vďaka čomu je správa kabeláže na radiátoroch podstatne veselšia. To je vec, za ktorú sa pripláca, ale v konečnom dôsledku ste stále na cene pod dvadsiatimi eurami.

Podobné ventilátory sú obvykle drahšie alebo majú nižšiu chladiacu efektivitu. A niekedy je to kombinácia obidvoch aspektov. Pre príklady ani nemusíme chodiť ďaleko. Veľmi podobne ako ventilátor Aorus je na tom na radiátoroch Seasonic MagFlow ARGB za takmer dvojnásobnú cenu. Isteže, ventilátor Gigabyte má jednoduchší systém reťazenia (bez magnetov), ale dospejete s ním k porovnateľnému výsledku, v rámci ktorého sa dosiahne výrazná redukcia kabeláže. Aj keď teda pri spájaní Aorus EZ Chain Fan 120 Ice strávite trochu viac času (ako s ventilátormi s magnetickými mechanizmami). V danej kategórii (osvetlených ventilátorov s konektormi v rámčeku) ale môžeme konštatovať atraktívny pomer ceny k chladiacemu výkonu, respektíve k prietoku vzduchu. V situácii bez prekážky, keď je ventilátor zavesený iba vo voľnom priestore, to tak ešte síce nevyzerá, ale na radiátore už áno.

V takomto prostredí na prekážkach Aorus EZ Chain Fan 120 Ice totiž profituje z pomerne vysokého statického tlaku, pre ktorý dochádza k nižšiemu poklesu prietoku. Radiátory príliš nemenia „prirodzený“ akustický profil ventilátora a takisto ako bez prekážky sme na približne 1120 ot./min zaznamenali výraznejšie tónové špičky na nižších frekvenciách okolo 127 Hz. Ventilátor sa tak môže javiť ako relatívne „dunivejší“, ale nejde o niečo, čo by ho sprevádzalo naprieč celým rýchlostným pásmom.

Pri nižších rýchlostiach rovnako ako ani pri vyšších už tieto nepríjemnejšie frekvencie zvuku nad ostanými už príliš nevyčnievajú. Akusticky prijateľný je potom Aorus EZ Chain Fan 120 Ice aj s prachovým filtrom či na šesťuholníkovej mriežke. Tieto prekážky síce hlučnosť zvyšujú, ale to u všetkých ventilátorov. A ide o to, ktorý sa s týmito strasťami popasuje lepšie a ventilátoru Aorus to ide dobre. Akusticky a aj výkonnostne, pokiaľ ide o prietok vzduchu. Minimálne na mriežke, s prachovým filtrom sú už výsledky podpriemerné. Teda, s plastovým typomna nylonovom filtri sa Aorus EZ Chain Fan 120 Ice darí viacefektivita s ním je často vyššia ako u konkurenčného ventilátora TUF Gaming TF120.

Oproti staršiemu modelu (Aorus 120 ARGB) má Aorus EZ Chain Fan 120 Ice, čo sa týka aerodynamickej efektivity, prakticky navrch vo všetkých scenároch. Niekedy i dosť výrazne. Na rozdiel od neho je však pri porovnateľných otáčkach dosahovaná o trochu vyššia spotreba. Dané to môže (ale takisto nemusí) byť mazivom v ložiskách, od ktorého sa odvíja trenie a potreba konkrétnej sily na otáčanie rotorom. V kontexte Aorus EZ Chain Fan 120 Ice už Gigabyte nespomína mazivo s grafénovými (nano) časticami. To ale nemusí byť ten pravý dôvod, ktovie… Toto už ale zabiehame do detailov a rozpitvávávať takmer nepodstatné detaily by bolo asi neadekvátne prísne. Poznámku k minimálnym, prakticky zanedbateľným vibráciám, však považujme za dôležitú. K sekundárnemu hluku rozdrnčaním radiátora alebo skrinky, ku ktorej budú ventilátory pripevnené, kvôli vibráciám na rámčeku, len tak dochádzať nebude.

Pri cene okolo 18 eur/cca 452 Kč musíme Gigabyte za Aorus EZ Chain Fan 120 Ice vzdať hold a udeliť redakčné ocenenie „Smart buy!“. Vzhľadom na vyhotovenie ventilátora s konektormi v rámčeku, ARGB LED a pritom v optimálnom prostredí stále vysoký prietok na jednotku hlučnosti, to inak nevychádza.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7

Pre procesory AMD Ryzen 9000 (a eventuálne aj 7000) vyšli nové základné dosky B850, ktoré sľubujú najmä nižšie ceny (oproti základným doskám X870/E). O konkrétnych modeloch sa toho do poslednej chvíle, dokým nevyšli, príliš nevedelo. Teraz sa ale pozrieme na dva, jeden od Asusu a druhý od Gigabyte, ktorý si neskôr podrobne rozoberieme aj v detailných testoch. Zatiaľ teda iba malý náhľad. Celý článok „Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7“ »

  •  
  •  
  •  

Ocenenie Z890 Aorus Elite WiFi7 zmenené na „Smart buy!“

Najprv sme v tom úplne jasno nemali, ale teraz, po otestovaní viacerých modelov, je to pomerne jednoznačné – základná doska Z890 Aorus Elite WiFi7 vyrábaná Gigabyte, si zaslúži redakčné ocenenie Smart buy! Súbor jej vlastností v pomere k cene je naozaj atraktívny. Za približne 340 eur sa môže jednať o dobrú voľbu aj pre najvýkonnejší procesor platformy Intel LGA 1851 – Core Ultra 9 285K. Celý článok „Ocenenie Z890 Aorus Elite WiFi7 zmenené na „Smart buy!““ »

  •  
  •  
  •  

(Gigabyte) Z890 Aorus Elite WiFi7 v teste s Core Ultra 9 285K

Začíname koliesko testov základných dosiek Z890 zaťažovaných najvýkonnejším procesorom pre platformu LGA 1851Intel Core Ultra 9 285K. To modelom Gigabyte – Z890 Aorus Elite WiFi7 zo strednej triedy alebo z vyššej strednej triedy, ako chcete… V podobnej kategórii budú neskôr aj konkurenčné modely, ale teraz k základnej doske, ktorá medzigeneračne prešla oproti Z790 Aorus Elite AX mnohými zmenami. Celý článok „(Gigabyte) Z890 Aorus Elite WiFi7 v teste s Core Ultra 9 285K“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. No, k tým zubom na odtokových hranách by som skôr povedal, že naopak ako je popísané vytvárajú mikroturbulencie, ktoré pri určitých otáčkach zabraňujú vzniku rezonančného stojatého vlnenia a tým pádom potlačujú oné peaky vo frekvenčnej charakteristike.

    1. Jasné, na výsledku sa bude podieľať aj to, čo uvádzaš. Pokiaľ ide o tie tónové špičky, teda. 🙂

      Tie výrezy na odtokových hranách by ale mali (vstupné) mikroturbulencie potláčať, a to s cieľom dosiahnutia rýchlejšieho prúdenia vzduchu. Tak to mám odkomunikované s viacerými výrobcami nezávisle od seba. Kedysi podobné prvky používala aj Noctua napríklad na ventilátoroch P12. Tie (Vortex-Control Notches) sa ale neskôr pretransformovali na „Flow Acceleration Channels“. To je síce trochu niečo iné, ale má to prispievať k podobnému výsledku. Rôzne úpravy na týchto miestachn sú, samozrejme, závislé aj od celkového aerodynamického dizajnu. Pri tých svojich Noctua nikdy nevidela zmysel v týchto zúbkoch na odtokových hranách na strane rotorového rozbočovača, ako to má trebárs Gentle Typhoon D1225C. Z dôvodu príliš nízkeho rozdielu tlaku, pre čo nemá dochádzať k zvýšeniu prúdenia vzduchu a ani k nižšej hlučnosti. Znovu, v prípade konkrétnych aerodynamických dizajnov.

      Keď sa vrátime k porovnaniu Fractal Design Dynamic X2 GP-12 PWM s Aspect 12 RGB PWM na mriežke, tak môžeme konštatovať, že v prípade týchto ventilátorov zúbky v týchto miestach zmysel majú. Bez zúbkov (Aspect 12 RGB PWM) je v niektorých nastaveniach, najmä pri nižších rýchlostiach, akustický profil na mriežke výrazne horší/hlučnejší (na frekvenciách zvuku okolo 350 Hz). Pri aerodynamických dizajnoch Gentle Typhoon D1225C (spektrograf)/NF-A12x25 (spektrograf) je ale rozdiel v hlučnosti už minimálny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *