Test Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming OC: zlatý střed

Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming OC na první pohled neohromí ani okázalým designem, ani pestrobarevnou světelnou šou. Nepatří k nejlevnějším modelům, ale ani zdaleka není nejdražší. V klasické poloze je podsvícení spíš decentní, až ve vertikální poloze vyniknou podsvícené ventilátory. O to víc ale potěší další výbavou. Díky výrazně předimenzovanému chladiči a dobře nastavené regulaci trumfne provozními vlastnostmi i dražší konkurenty.

Testovací sestava

Ve většině testů měří recenzenti výkon i provozní vlastnosti grafických karet na otevřené testovací platformě. V takové konfiguraci má ale systém prakticky neomezený přísun studeného vzduchu a teplý vzduch z grafické karty může okamžitě odcházet do volného prostoru. Objem vzduchu v počítačové skříni je však mnohonásobně menší. Když do ní osadíte komponenty, musíte dosáhnout kompromisu a chlazení nastavit tak, aby systémové ventilátory nebyly příliš hlučné a skříní zároveň proudilo dost vzduchu.

Výkonné procesory a grafické karty vydávají velké množství tepla, interiér skříně prohřívají a běžné provozní teploty komponent zavřených uvnitř jsou obvykle vyšší než při testování za ideálních podmínek volně na stole. Na otevřených testovacích platformách bývají kvůli tomu naměřené hodnoty taktů, teplot i hlučnosti lepší, než jakých dosáhnete po osazení stejných komponent dovnitř běžného počítače.

Proto karty testuji uvnitř klasické sestavy tak, jak je budete nejspíš používat také. Pro účely testování jsem zvolil skříň Fractal Design Meshify 2. Využívá totiž v současnosti nejpoužívanější koncepci chlazení. Na rozdíl od drahých a příliš velkých skříní je vhodná i k levnějším grafickým kartám, a zároveň lze do ní osadit i nejvýkonnější karty s extrémními rozměry. V této skříni osazené ventilátory ve všech pozicích můžu porovnávat karty napříč celým výkonnostním spektrem za shodných podmínek.

Všechny systémové ventilátory běží rychlostí okolo 780 ot./min. Nejsou tedy zcela neslyšné, ale ani vysloveně hlučné. Díky dostatečnému proudění vzduchu se udrží i karty s vysokou spotřebou v rozumných mezích.

V čelním panelu je trojice 140mm ventilátorů dodávaných se skříní. Další jsem osadil do spodní pozice, kde nasává studený vzduch přes dno pod zadní část grafické karty.

Ohřátý vzduch ze skříně odvádí trojice ventilátorů Fractal Design Aspect 14 RGB PWM fan v horním panelu a stejný ventilátor v zadní pozici.

 

Základní deska: Gigabyte Aorus X870 Elite WiFi7

Pro testy využíváme základní desku Gigabyte Aorus X870 Elite WiFi7. Podporuje poslední generace procesorů AMD Ryzen a má výkonné a robustní 16+2+2fázové napájení. Nabízí čtyři sloty M.2, z toho tři s podporou PCIe 5.0 a moderní konektivitu v podobě Wi-Fi 7 a 2.5GbE LAN. Má design usnadňující montáž díky prvkům jako EZ-Latch pro zajištění karty či snadné upevnění SSD, což zjednodušuje sestavení PC.

 

Chladič procesoru: Noctua NH-D15 G2 LBC

Současná herní PC s výkonnými procesory často využívají kapalinové chlazení AiO. Pro testovací sestavu jsem zvolil raději špičkový vzduchový chladič Noctua NH-D15 G2 LBC osazený v pozici offset, v níž je střed základny umístěný blíže čipletům. Měl jsem k tomu dva hlavní důvody – tím prvním je, že je vzduchový chladič spolehlivější a jeho výkon je z dlouhodobého hlediska stabilnější. Tím druhým je, že klasický vzduchový chladič má menší vliv na proudění vzduchu ve skříni než chladiče AiO.

Když se při automatické regulaci otáček kvůli zatížení procesoru ventilátory na radiátoru AiO roztočí rychleji, zvýší se proudění vzduchu uvnitř skříně a s tím se změní i podmínky měření. Se vzduchovým chladičem mám systémové ventilátory nastavené na konstantní otáčky, což umožňuje srovnávat provozní vlastnosti karet za shodných podmínek.

 

Procesor: AMD Ryzen 7 9800X3D

Pro testy grafických karet využívám procesor AMD Ryzen 7 9800X3D. Toto osmijádro zvládá souběžně až šestnáct programových vláken, což je dostatečné pro převážnou většinu současných titulů, běží na vysokých taktech a nabízí vysoký výpočetní výkon na jádro. Má jeden čiplet CCD vybavený 3D V-Cache, k níž mohou přímo přistupovat všechna jádra. Na rozdíl od vyšších modelů netrpí vyššími latencemi způsobenými přepínáním mezi čiplety. Ve hrách může efektivněji využít teplotní obálku, kterou má k dispozici. Díky kombinaci těchto faktorů nabízí obecně nejvyšší výkon ve většině současných her.

Pokud jde o takty, procesor běží na výchozím nastavení desky. Snímek s přehledem konfigurace hardwaru z HWiNFO je níže. Aktuální systém se může mírně lišit s ohledem na průběžné aktualizace BIOSu, ovladačů a aktualizace používaného softwaru.

U procesoru je kvůli navýšení herního výkonu v nastavení UEFI ručně deaktivovaná volba SVM Enable a neaktivní je tím pádem i „Izolace jádra“ v zabezpečení Windows.

Dále je ručně deaktivovaný grafický adaptér Radeon integrovaný v procesoru a integrovaný řadič SATA.

 

Paměti RAM: Kingston Fury DDR5-6000

Procesor doplňuje 64 GB paměti DDR5-6000 ve dvou 32GB modulech od Kingstonu. Jde o paměti Kingston Fury DDR5-6000 s označením KF560C32RSK2-64.

Podporují následující profily:

  • Default (JEDEC): DDR5-4800 CL40-39-39 @1,1 V
  • XMP Profile #1: DDR5-6000 CL32-38-38 @1,35 V
  • XMP Profile #2: DDR5-5600 CL40-40-40 @1,25 V
  • XMP Profile #3: DDR5-4800 CL38-38-38 @1,1 V

V naší sestavě běží na nejrychlejším profilu EXPO s parametry DDR5-6000 32-38-38-38-1,350V. V BIOSu je ještě XMP/EXPO High Bandwidth Support nastaveno na Enabled, Infinity Fabric Frequency and Dividers je ručně nastavená na 2000 MHz a dělička UCLK DIV1 MODE na UCLK = MEMCLK.

Pevný disk: SSD Kingston Fury Renegade PCIe 4.0 NVMe M.2 4TB

Pro systém i hry slouží rychlé SSD Kingston Fury Renegade PCIe 4.0 NVMe M.2 o kapacitě 4 TB. Nabízí přenosové rychlosti sekvenčního čtení až 7300 MB/s a zápisu až 7000 MB/s. Vyrábí se ve dvou variantách – s chladičem a s tenkým rozvaděčem tepla. Používáme verzi s tenkým rozvaděčem tepla a chladíme jej velkým chladičem dodávaným s deskou.

 

Napájecí zdroj: be quiet! Dark Power Pro 13

Celý systém je napájený výkonným 1300W napájecím zdrojem be quiet! Dark Power Pro 13. Jde o 1300W plně modulární zdroj s podporou standardu ATX 3.1, certifikací 80 PLUS Titanium a efektivitou až 94,4 %. Podporuje PCIe 5.1 (2× 12VHPWR, 6× PCIe 6+2 pin) a je vybavený šesti 12V větvemi s možností přepnutí do režimu s jednou výkonnou větví. Ke chlazení mu slouží 135mm ventilátor Silent Wings. Výrobce na něj nabízí desetiletou záruku.

 

Monitor: MSI Optix MPG321UR-QD

Při testech herního výkonu využíváme monitor MSI Optix MPG321UR-QD — 32palcového herní LCD s rozlišením 4K UHD a panelem IPS s obnovovací frekvencí 144 Hz a dobou odezvy 1 ms. Využívá technologii Quantum Dot, která zajišťuje široký barevný gamut (97 % DCI-P3, 99 % Adobe RGB). Monitor podporuje HDR600, nabízí rozhraní HDMI 2.1 a DisplayPort 1.4 s DSC, konektivitu USB-C a je vybaven integrovaným přepínačem KVM pro pohodlné ovládání více zařízení.

Monitor: Gigabyte AORUS FO27Q3

Pro specializované testy odezvy využíváme špičkový herní monitor AORUS FO27Q3 od Gigabyte. Je vybavený panelem Samsung Display QD-OLED s rozlišením 2560 × 1440, obnovovací frekvencí 360 Hz a odezvou 0,03 ms GtG. Má certifikace dle standardů VESA ClearMR 13000 a VESA DisplayHDR True Black 400. Hlavní výhodou pro hráče je, že oproti klasickým LCD dokáže překreslovat obrazové body s výrazně kratší odezvou.

Základní specifikace monitoru jsou shrnuty níže. Podrobný popis a ukázku jednotlivých technologií najdete na jeho produktové stránce.

  • Panel: 27″ QD-OLED, rozlišení 2560 × 1440 @ 360 Hz, 10 bitů
  • Adaptivní v-sync: FreeSync Premium Pro, VRR
  • Parametry obrazu: pozorovací úhly 178°, jas 250 cd/m² (typicky, SDR APL 100 %); 1000 nitů (typicky, HDR APL 3 %), 99% pokrytí DCI-P3, odezva GTG 0,03 ms, tovární kalibrace s △E< 2
  • Certifikace: VESA DisplayHDR True Black 400, ostrost obrazu ClearMR 13000
  • Konektory: 2× HDMI 2.1, 1× DisplayPort 1.4, 1× USB Type-C (DP Alt Mode; upstream port; Power Delivery až 18 W), 2× USB 3.2 (downstream), 1× USB 3.2 (upstream), 3,5 mm výstup jack pro sluchátka; 3,5mm vstup jack pro mikrofon
  • Audio: 2× reproduktory 5 W
  • Podporované technologie: Tactical Switch, OSD Sidekick, Black Equalizer 2.0, Dashboard, Crosshair, Timer, Counter, Night Vision, Eagle Eye, PiP/PbP, Auto-Update, KVM, 6 axis Color Control, Apply Picture Mode, HDMI-CEC, RGB Fusion 2.0, pivot 0–90°, VESA Wall Mount 100 × 100 mm


Jsme na Computexu 2026: Hardwarové novinky a speciality Gigabyte

Letos máme opět kolegu na tchajwanském veletrhu Computex 2026, takže vám můžeme ukázat něco z vystavovaných exponátů na nejvýznamnější počítačové výstavě v roce. Jako první máme návštěvu expozice firmy Gigabyte. Ta na Computexu vystavuje opět všechno možné: Notebooky, monitory, stylový dřevěný i roztomilý anime design komponent, a pochopitelně PC hardware – nové grafické karty a základní desky. Celý článok „Jsme na Computexu 2026: Hardwarové novinky a speciality Gigabyte“ »

NVIDIA GeForce RTX řady 50: Vaše ideální grafické studio

Grafické karty NVIDIA GeForce RTX jsou nejoblíbenější řešení pro hraní her na PC, ale jsou navržené také pro využití ve velké škále polo i plně profesionálních pracovních a kreativních činností. Ovladače NVIDIA Studio otevírají majitelům grafik GeForce RTX řady 50 v desktopech i noteboocích možnosti, dříve dostupné jen s mnohem dražšími profesionálními GPU. Můžete se tak s nimi směle pustit do tvorby náročné 3D grafiky, jak si ukážeme. Celý článok „NVIDIA GeForce RTX řady 50: Vaše ideální grafické studio“ »

Aorus GeForce RTX 5080 Master: Jak pomůže čtvrtý ventilátor?

Na některých chladičích procesoru typu věž se setkáte s dvojící ventilátorů. Čelní vzduch tlačí do žebrování, zadní jej přes žebrování nasává. Pomáhá to zvýšit efektivitu odvodu tepla z pasivu a srazit teploty procesoru o jednotky stupňů níže. Se stejným konceptem se můžete setkat i u nové generace karet od Asusu či Gigabyte. Podíváme se, jak se čtvrtý ventilátor promítne do hlučnosti a dalších provozních vlastností Aorus GeForce RTX 5080 Master 16G. Celý článok „Aorus GeForce RTX 5080 Master: Jak pomůže čtvrtý ventilátor?“ »

Komentáre (21) Pridať komentár

  1. Díky za recenzi.
    Jen jsem nakoukl a našel pár překlepů..
    – a chováte kus loga GeForce a vzadu svítící proužek.
    – Délka karty přesahuje o pár milimetrů 54 cm.

    1. Tyjo, tak tahle úchylka mě zatím minula. Je to důležité?

      Ale tady by to stejně nešlo, začal jsem to fotit čtyřicet minut předtím, než tu zvonilo DPD, aby to vyzvedlo. A určitě to nebudu dělat u karet, kde nestačí jen vyšroubovat zvenku tři šroubky nebo vycvaknout nějaký zámek, ale musí se shodit chladič, aby se dalo dostat na upevnění krytu.

      1. No, důležité. Asi jako metrika a možnosti měření něčeho tak obyčejného jako je ventilátor na tomto webu. Proč by to někoho zajímalo ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯ Pro určitou skupinu uživatelů je. Navíc jediná karta bez deshroudu co mám za poslední dekádu je originální Noctua edice. Jde o náhled pasivu zhora, překážky a háčky, které mnohdy trčí vzhůru a překáží umístění 120mm fanů. Některé modely pak mají pasiv jako hladkou ranvej. To je pak friendly. Složitost deshroudu je pak další proměnná. Nevadí. Fotky se budou objevovat časem. Děkuji za recenzi.

        1. Mě asi momentálně pálí víc to, že na hromadu z těch levnějších modelů de facto neexistují rozumné recenze, člověk maximálně najde video od někoho, kdo si to koupil do svého PC. Výrobci preferují samply na prémiové modely, a s tím, jak opadne zájem o testy karet dva tři měsíce po jejich uvedení, se přestávají testovat modely, co vycházejí potom.

          Speciálně vylevněné edice, které výrobci uvádějí v době, kdy kvůli slevám musejí snižovat výrobní náklady (takové ty různé EVO verze, compact verze, dvouvětrákové, co nahrazují třívětrákové a podobné), se už pak prakticky netestují.

          Jako na rozborky chladiče prostě musím odkázat na techpowerup. Stoprocentně nebudu sundávat chladiče, tady máme problém s tím, že ty karty vždycky kolují po pěti lidech, na region mají od modelu jeden nebo dva kusy (CZ+SK, v horším případě i východní blok), a kdybych to já nebo kdokoliv z testerů dělal, tak ten další už má neoriginální termopastu, a s tím buď lepší, nebo horší teploty, než to původně mělo.

          A nedělám to ani u karet, které mi zůstanou, protože potřebuju, aby se to při přetestovávání chovalo stejně.

          1. To beru. Jenže na TPU to taky nesundavali, snad jen Astralka to má sundané, ostatní né. Pasiv a shrou na hromadě, za to ukáží ja vypadá backplate 😀

          2. „A nedělám to ani u karet, které mi zůstanou, protože potřebuju, aby se to při přetestovávání chovalo stejně.“

            Toto je blbosť a určite sa nebude chovať „stejne“ lebo tebe pasta za rok-dva stvrdne, karta sa bude viac prehrievať a bude boostovať na nižšie hodnoty ako nová karta z obchodu. Takže budeš po reteste prezentovať možno o 10-20% skreslené výsledky. :/

            Ja napr. mením pastu na cpu aj gpu aspoň raz za rok 🙂

            1. Na grafikách se bežně používá pasta, která má za cíl vytvrdnout. Tzn. kvalitativně nezestárne, pokud počítáme nižší jednotky let.

              1. Výrobcovia GPU sú prasatá, bežne používajú shity a keď po roku dvoch nemeníš más vysoké teploty, alebo dostaneš rovno takúto srandu ako ja 🙂 Igor to pekne vo svojom článku rozobral …asus, msi, powecolor…všetci to robia.

                Nvidia GPU partners reportedly cheap out on thermal paste, causing 100C hotspot temperatures — cheap paste allegedly degrades in a few months
                published July 20, 2024
                https://www.tomshardware.com/pc-components/gpus/nvidia-gpu-partners-reportedly-cheap-out-on-thermal-paste-cheap-paste-allegedly-degrades-in-a-few-months-causing-over-100oc-hotspot-temperatures

                Nvidia’s AIB (Add-in Board) partners have allegedly been caught using dirt-cheap thermal paste in their latest GeForce RTX 40-series products, which are among the best graphics cards. Igor Wallossek from Igor’s Lab reports that thermal paste deterioration has escalated into a severe problem for many RTX 40 series customers, where faltering cards see hotspot temperatures reach over 100 degrees Celsius, causing fan speeds to spike to almost 100%. The thermal paste allegedly performs exceptionally well on day one but quickly deteriorates on a scale of months (not years)

                Moja ASUS TUF RTX 4070Ti mala presne tuto pastu, cez 100c len tak fuklo, po prepastovaní 80c

            2. Pastu na CPU ani GPU neměním nikdy do chvíle než z nějakého důvodu musím. U GPU jsem teda měnil za život asi tolikrát, že bych to spočítal na prstech jedné ruky. U CPU jsem ji měnil častěji, protože prostě člověk na tom PC občas něco předělává a potřebuje třeba vyměnit desku nebo prostě z nějakého důvodu chladič sundat.

              Moje zkušenost je zcela opačná, u GPU se mi teploty v čase nijak výrazně nemění, evidentně pasta ani po vytvrdnutí nemění svojí charakteristiku.
              U CPU po špatných zkušenostech s pastou šedivkou, používám zásadně elektricky nevodivou bílou a zkušenost je tam taková, že ani po několika letech, když to sundavám, vytvrdlé to není. Takže na CPU, když člověk použije vhodnou pastu, minimálně 5 let na to sáhnout nemusí. Ovšem pokud tě výměna pasty baví, tak samozřejmě proti gustu žádný dišputát.

      2. A kdyby se změřily rozměry ventilátorů a udělal případně i deshroud, nebo alespoň stručně zhodnotila jeho proveditelnost… Husina! 🙂

          1. Velikost rozbočovače, potažmo délka lopatek, ale i výčnělky (ploutve) na jejich koncích jsou tady fakt zajímavé. Takto je vše docela dobře vidět. Díky!

            1. Je ale trochu škoda, jak na všech fotkách zaniká ozubení výstupní hrany lopatek , to je taky pozoruhodný detail. Bufo k efektivitě tohoto řešení nedávno doložil i nějakou studii.

              1. Pozor. Novým aerodynamickým prvkom tých ventilátorov Gigabyte sú winglety? Na chladičoch RTX 4000 (Super) ani RX 7000 ešte neboli? 🙂

                1. GB je označují jako Hawk Fans a v materiálech k nim mají obrázky (1, 2) i video. Karta je zajímavá nejen ventilátory, ale i použitím tepelně vodivého gelu na napájení a paměti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *