Unikly parametry 35W procesorů Intel Alder Lake. i5 bez E-jader

Intel Alder Lake pro desktop, 35W řada T: modely a parametry

Procesory Alder Lake mají jít na trh 19. listopadu, ale Intel v tento termín zdá se vydá jenom výkonné 125W modely pro nadšence, tedy řadu „K“ odemčené pro přetaktování. Ale už teď máme i informace o tom, jak budou vypadat úsporné modely 35W řady s označením T. Intel od Alder Lake opět chystá i tyto modely, i když asi u nich pořád hrozí poměrně vysoké PL2. Tyto specifikace ale nejspíš říkají hodně i o 65W modelech.

Seznam modelů a již i částečné specifikace zveřejnil web FanlessTech, pro který jsou 35W procesory zajímavé právě kvůli možnostem pasivního chlazení. Zatím v nich chybí údaj o základní frekvenci a asi také u Intelu ještě důležitější údaje o boostu pro zátěž všech jader, z nichž by se možná dalo odhadnout, o kolik procesory budou při zátěži překračovat TDP (tedy jak vysoké bude PL2). Jinak ale máme prakticky všechno, zejména maximální turbo určující maximální jednovláknový výkon.

Konfigurace i9, i7, i5 a i3 v 35W (a 65W?) řadě

35W modely budou existovat od všech cenových stupínků procesorů Alder Lake. Nejvýkonnější model Core i9-12900T bude mít plnou konfiguraci s 8+8 jádry – tedy osmi P-Core „Golden Cove“ a osmi E-Core „Gracemont“, což dohromady dá 24 vláken. Tento model má plných 30MB L3 cache. Výkon v jednom vlákně by mohl pořád být blízko nejvýkonnějším 125W modelům, protože maximální boost pro jedno nebo možná dvě jádra je údajně 4,9 GHz.

Procesor Alder Lake s osmi jádry Golden Cove a osmi úspornými jádry Gracemont (Zdroj: Intel)

Také levnější 35W model Core i7-12700T bude kopírovat konfiguraci 125W modelů: má 8+4 jádra, tedy osm velkých a čtyři malá (celkem 20 vláken) a 25MB L3 cache. Tato konfigurace dost možná bude vzhledem k nižší ceně ideálním Alder Lake pro herní použití. 35W model bude mít maximální boost 4,7 GHz.

Tip: Unikly parametry 125W K-procesorů Intel Alder Lake: takty, PL2

Zamčená Core i5 nemají malá/efektivní jádra?

V nižších modelech je ale zdá se změna proti 125W káčkovým procesorům. U nich je hlášeno, že Core i5-12600K bude mít 6+4 jádra a 20 MB L3 cache. Ale 35W modely Core i5 budou jiné: mají prý jen šest velkých jader Golden Cove a žádná malá (což je zajímavé, protože tato jádra mají být více energeticky efektivní, takže by pro řadu T dávala smysl).

Bude to tedy „6+0“ s 12 vlákny. Navíc je změna v L3 cache, procesory budou mít 18 MB L3 cache, což znamená plnou konfiguraci s 3 MB na jádro. Je možné, že stejně to bude také u 65W modelů Core i5 a konfigurace 6+4 zůstane vyhrazená jen 125W procesoru Core i5-12600K.

Modelů bude opět vícero, jako v předchozích generacích: Core i5-12600T má maximální boost až 4,6 GHz, levnější Core i5-12500T jen 4,4 GHz a „lidovka“ Core i5-12400T bude mít strop 4,2 GHz.

Specifikace 35W procesorů Intel Alder Lake řady T (Zdroj: FanlessTech)

FanlessTech už uvádí také parametry pro dva modely Core i3. To budou jako doteď čtyřjádra s HT, tedy 8 vlákny. L3 cache má být 12MB, tedy zase s plnými 3 MB na jádro. Core i3-12300T bude mít maximální takt boostu 4,2 GHz, levnější varianta Core i3-12100T pak jen 4,1 GHz. Ale je možné, že tyto modely se budou lišit ještě nějakým dalším omezením, protože Intel levnější „100“ model Core i3 rád separoval nějakou další „segmentací“.

GPU: Core i5-12400 opět bude mít ořezanou grafiku

Integrované GPU procesorů bude mít označení Intel UHD 770 (či jak Intel píše, UHD Graphics 770). To, že nebude použité označení Xe, Iris ani Arc, která jsou vyhrazená pro výkonnější GPU. Alder Lake totiž má mít jen 32 EU (256 shaderů) architektury, která by měla být odvozená od Xe LP v procesorech Tiger Lake a Rocket Lake, takže 3D výkon nebude až tak vysoký. Tato plná konfigurace s 256 shadery bude v dražších procesorech Core i7 a i9 a pak ještě v dražších variantách Core i5.

Ale stejně jako u Rocket Lake budou nižší modely mít výkon GPU ořezaný na verzi označenou UHD Graphics 730, patrně vypnutým části jednotek, což umožní použít křemík s vadou v části grafiky. Bude se to týkat čipů Core i3, ale také nejlevnějšího šestijádra Core i5-12400T (a zřejmě také modelu i5-12400). Je to škoda, protože zrovna u nejlevnějších modelů by člověk spíš iGPU používal, ale to už je realita „segmentace“, kterou firmy praktikují, aby přiměly zákazníka kupovat dražší modely.

35W TDP opět může být spojeno s mnohem vyšší spotřebou v boostu

Sice se o těchto procesorech mluví jako o „35W CPU“, ale jak asi již víte, 35W je jen jejich TDP. Při boostu mají nynější procesory T stejně jako další Intel Core povoleno TDP překročit, a to často třeba až na trojnásobnou spotřebu. Tento reálný limit spotřeby Intel označuje PL2 a dnes je u 35W modelů až 84 W (šestijádrová „35W“ Rocket Lake) nebo až 115 W (u 35W osmijader Rocket Lake). Podobně to asi bude u Alder Lake, ale PL2 pro 35W modely zatím neznáme, takže těžko říct, zda se s přechodem na výrobní proces Intel 7 zlepšilo.

Hodnoty limitu spotřeby v boostu PL2 u procesorů Rocket Lake (ZDroj: Momomo_us)

Tato vyšší „PL2“ spotřeba by správně měla být omezená v trvání jen po omezenou dobu (například 28 sekund u Rocket Lake), ale jsou základní desky, které toto omezení ignorují, takže pak procesory běží na toto maximum trvale a údaj TDP prakticky ztrácí smysl. Pro pasivní chlazení tedy opět bude třeba s tímto počítat.

Zdroj: FanlessTech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Alder Lake-HX vydáno. 55W mobilní 16jádro má až 157W PL2

Intel letos v lednu vydal procesory Alder Lake pro notebooky s hybridní („big.LITTLE“) architekturou a jejich verze Alder Lake-H se stala zřejmě nejvýkonnějším notebookovým procesorem. Ovšem tato mobilně zaměřená varianta má „jen“ šest velkých jader k osmi malým. Teď ale Intel do notebooků uvádí procesory Alder Lake-HX, které mají 8+8 jader, osm malých a osm velkých, a posouvají výkon ještě výš. V podstatě do desktopové třídy. Celý článok „Intel Alder Lake-HX vydáno. 55W mobilní 16jádro má až 157W PL2“ »

 •  
 •  
 •  

MSI a Kingston dosáhli rekordní rychlost pamětí DDR5: 10 004 MHz

Zase po čase je tu zajímavá zpráva z oblasti přetaktování. Povedlo se dosáhnout hodně magickou metu ve frekvencích. Ne sice přímo ve frekvencích procesorových jader, ale v pamětech. Nová technologie DDR5 teď ukazuje potenciál, který v ní je. Loni po vydání Alder Lake nejdřív přišly rekordy, kdy paměti překonaly takty 8 GHz. Teď už ale je vývoj o hodně dál: bylo poprvé dosaženo přetaktování RAM na efektivní takt přes 10 GHz. Celý článok „MSI a Kingston dosáhli rekordní rychlost pamětí DDR5: 10 004 MHz“ »

 •  
 •  
 •  

Překvapení v HEDT procesorech? Intel prý chystá Alder Lake-X

Intel by letos na podzim měl vydat novou platformu highendových procesorů, založených na serverových Xeonech Sapphire Rapids. Opět by se tak vrátil do oblasti, kterou s ústupem platformy X299 a jejích highendových procesorů v podstatě opustil. Kupodivu se teď ale objevila zpráva, že Intel v highendu chystá ještě úplně nové procesory, které by byly velkým překvapením: něco nazvaného Alder Lake-X. Celý článok „Překvapení v HEDT procesorech? Intel prý chystá Alder Lake-X“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *